"Ali ste za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?" Tako se je glasilo referendumsko vprašanje o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Volivci so referendum podprli s 54,73 odstotka glasovi, proti jih je glasovalo 45,27 odstotka.
Volivci so lahko na voliščih prejeli pet glasovnic: eno za evropske volitve in po eno za vsako referendumsko vprašanje. Slednje so bile različne barve: za referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je bila vijolična, za preferenčni glas modra, za rabo konoplje v medicinske namene rumena, za osebno rabo konoplje pa rdeča.
Medtem ko je bilo večinsko stališče Nove Slovenije glede referendumov "štirikrat PROTI" (z izjemo kandidata za evropske volitve Davida Klobase), pa so pri Socialnih demokratih ljudi pozivali, naj na referendumskih glasovnicah obkrožijo "štirikrat ZA".
Nosilec liste stranke Vesna Vladimir Prebilič je medtem priznal, da "bo pri dveh vprašanjih zadeva kar problematična, vsaj takšen imamo občutek s terena", in izpostavil vprašanje evtanazije in konoplje za osebno rabo.
Pobudniki referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (Svoboda, SD, Levica) sicer menijo, da je referendum potreben, ker da gre za širše družbeno vprašanje. Zakon bi namreč, tako pobudniki, neznosno trpečim umirajočim, ki si želijo lahke smrti, omogočil doslednejše uveljavljanje te vrednote, ob tem pa posameznikom, ki jim življenjski nazori ali versko prepričanje nalagajo prizadevanje za ohranjanje življenja, četudi je to povezano s hudim trpljenjem, ne bi krnil možnosti življenja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.