pomanjkanje hrane

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej
08. 04. 2025 07.50Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Tudi Švedom je prekipelo: zaradi visokih cen v bojkot trgovin
25. 03. 2025 08.55Nebrzdana rast cen hrane stiska tudi potrošnike na Švedskem. Izračunali so, da na leto povprečna družina za hrano porabi eno plačo več kot leta 2022. Potrošniki so se zato odločili za akcijo in organizirali teden bojkota trgovin. Trgovce obtožujejo, da mislijo le na lasten profit, pozabljajo pa na ljudi, opozarjajo tudi na pomanjkanje konkurence.

Ukrajini dodatnih 400 milijonov evrov iz mednarodnega denarnega sklada
01. 03. 2025 12.22Mednarodni denarni sklad (IMF) in Ukrajina sta v petek dosegla dogovor, ki bo v ruski agresiji prizadeti državi omogočil izplačilo dodatnih 400 milijonov dolarjev. Na podlagi doseženega dogovora bo znesek sproščenih sredstev za Ukrajino dosegel 10,1 milijarde dolarjev od skupno 15,5 milijarde, načrtovanih v okviru štiriletnega načrta pomoči.

Prekinjena tekma, metek v denarnici in pobeg, ki to sploh ni bil
23. 02. 2025 07.00Skupinski upor obsojencev, ki jim je pravosodni policist tik pred koncem pomembne tekme izklopil televizor. Obsojenec, ki je pobegnil dvakrat – samo zato, da je dokazal, da je to mogoče. Trojica, ki je v 33 sekundah preplezala žičnato ograjo. In debela denarnica, ki je prestregla pot izstreljenega naboja. Zgodovino Zavoda za prestajanje kazni Dob pri Mirni je zaznamovalo več izrednih dogodkov, ki odmevajo še danes.

Peticija za zakonsko omejitev uporabe pametnih naprav v šolah
20. 02. 2025 15.23Strokovnjaki in predstavniki različnih institucij so osvetlili problematiko prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah ter pozvali k podpisu peticije "Odklopi.net", ki si prizadeva za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah. Podpise pod peticijo bodo zbirali 30. marca. Ob tem predlagajo tudi, da bi postal 20. februar dan brez telefona.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?
19. 01. 2025 07.00Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Pritožili so se, ker so morali delati sklece in čistiti sanitarije brez rokavic
15. 01. 2025 15.41Udeleženci Temeljnega vojaško-strokovnega usposabljanja 2. učne enote v Vojašnici Janka Premrla Vojka v Vipavi so podali anonimno prijavo zaradi organizacije učnega programa usposabljanja. Med drugim se pritožujejo zaradi kazenskih sklec in počepov, ki jih morajo po vrhu vsega delati tudi neogreti, povzdigovanja glasu in žaljivk, čiščenja sanitarij brez rokavic in prepovedi uživanja kave in cigaret.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti
11. 01. 2025 07.00Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

To so zimske aktivnosti, ki vas lahko še bolj povežejo s prijatelji
02. 12. 2024 00.15Kdaj ste se nazadnje dobili s prijatelji? Pomanjkanje časa nas pogosto prikrajša za druženje, vendar si je za prijatelje nujno vzeti čas.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Izraelski napadi na Palestino terjali več deset smrtnih žrtev
21. 11. 2024 12.48V novih izraelskih napadih na območje Gaze je bilo ponoči ubitih več deset ljudi, tarča napadov pa je bil zlasti severni del enklave. O izraelskih spopadih in racijah poročajo tudi z zasedenega Zahodnega brega, kjer je bilo po navedbah izraelske vojske ubitih devet palestinskih borcev.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut
18. 11. 2024 05.57Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Furs od 274 samozaposlenih v kulturi zahteva vrnitev milijona evrov
15. 11. 2024 13.08Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so na novinarski konferenci pred parlamentom javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati ob tem zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav. Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva. Ministrstvo za kulturo je medtem sporočilo, da spremlja situacijo ter da sami sicer dolgov ne morejo odpisati, da pa so za prihodnji teden sklicali sestanek, na katerem želimo preučiti možne rešitve za nastalo situacijo.

Fajonova: UNRWA je rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev
22. 10. 2024 19.12Če bi vsaka članica ZN spoštovala ustanovno listino, bi bil svet popoln, je na panelu na 2. slovenskem humanitarnem forumu povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Poudarila je, da je Agencija Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev. "Slovenija bo še naprej podpirala njeno delovanje in se zavzemala za njeno predvidljivo financiranje," je zagotovila. O konfliktih in drugih globalnih izzivih sta v ljubljanskem centru Rog govorila tudi vidna predstavnika agencij ZN za palestinske begunce in prehrano.

Razpoloženje med nemškimi izvozniki 'v prostem padu'
25. 09. 2024 09.39Pričakovanja med nemškimi izvozniki so v prostem padu, potem ko so se septembra še dodatno poslabšala. Kazalnik, ki ga za predelovalni sektor izračunava münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo, se je na mesečni ravni znižal z –5,2 na –6,3 točke. Težava naj bi bilo predvsem pomanjkanje naročil iz tujine.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Na posvetu o šolski prehrani izpostavili pomen upoštevanja vseh veroizpovedi
17. 09. 2024 21.08Večina osnovnih šol pri šolski prehrani upošteva posebnosti, ki izhajajo iz krščanske vere, ne pa tudi omejitev, ki izhajajo iz drugih veroizpovedi, je v raziskavi o prehrani v vzgojno-izobraževalnih zavodih ugotovila delovna skupina pod okriljem islamske skupnosti. Na posvetu so zato izpostavili pomen upoštevanja vseh veroizpovedi.

'Stisnila mu je roko in se 90 minut trudila, da bi mu zlezla pod kožo'
11. 09. 2024 07.32Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki se želi vrniti na predsedniški stolček, in Kamala Harris, podpredsednica, ki ji je predsedniška nominacija padla v naročje, potem ko se enostavno ni več dalo skrivati kognitivnega stanja aktualnega predsednika Joeja Bidna, sta se spopadla na predvolilnem soočenju. Organizatorji so pričakovano izbrali teme, ki so močno čustveno nabite in polarizirajo, tako da zahtevnejši volivec, ki bi ga zanimala resna poglobitev v sodobne izzive, pač ni prišel na svoj račun. Izkupiček je bilo tako predvsem nekaj zabavnih izjav, ki so poskrbele za razpravo na družbenih omrežjih.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec
07. 09. 2024 07.00Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

Vse več ljudi na robu podhranjenosti: 'Prosim, pustite me umreti'
06. 09. 2024 08.06Število ljudi na svetu, ki se soočajo ali pa se bodo kmalu soočali z izjemnim pomanjkanjem hrane, kar pomeni bistveno večje tveganje akutne podhranjenosti in smrti, se je leta 2024 več kot podvojilo in naraslo na 1,9 milijona. Najhujša prehranska kriza je na območju Gaze, polovica prebivalstva je namreč v katastrofalni situaciji, je navedeno v poročilu Globalne mreže proti prehranski krizi.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Priljubljena upokojenka Marjana Povše se vrača v Kmetijo
30. 08. 2024 13.01Marjana Povše se je gledalcem prikupila s svojo navihanostjo in razigranostjo, takšna bo tudi v novi sezoni Kmetije. Pravi da se začetka snemanja izredno veseli, saj je življenje na posestvu zanjo nekaj posebnega.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Igor Mikič: Čas je, da me Slovenija spozna tudi v drugačni luči
16. 08. 2024 07.59Igor Mikič, mojster šovbiznisa, je presenetil še samega sebe, ko je sprejel vabilo v Kmetijo. 37-letni Ljubljančan gledanosti ne namerava dvigati s prepiri, v rokavu ima boljše adute. Eden izmed teh pa je zagotovo dejstvo, da že ima izkušnje s kmečkimi opravili.

Drobnica za orožje? Putin Kim Džong Unu podaril 447 koz
14. 08. 2024 08.15Rusija in Severna Koreja sta sklenila obsežen dogovor, ki zajema več različnih sektorjev, vključno z izobraževalnim, kmetijskim in turističnim. Zdaj pa je Moskva Pjongjangu podarila prav posebno darilo. Severnokorejski voditelj je namreč od Vladimirja Putina prejel 447 koz. To naj bi bila sicer prva pošiljka rejnih živali, ne pa tudi zadnja.

Britanci kritični do hrane v olimpijski vasi, stregli naj bi surovo meso
26. 07. 2024 17.57Britanska olimpijska odprava je kritična do hrane, ki je na voljo v olimpijski vasi v Parizu. Britanci so opozorili na pomanjkanje ključnih živil, še posebej pa se zgražajo nad postreženim mesom, ki naj bi bilo surovo.

EU obsodila izraelske načrte o legalizaciji naselbin na Zahodnem bregu
29. 06. 2024 15.39Evropska unija je obsodila nedavno napoved skrajno desnega izraelskega finančnega ministra, da bo Izrael legaliziral pet naselbin na zasedenem Zahodnem bregu. To je še en nameren poskus spodkopavanja mirovnih prizadevanj, je opozoril urad visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU. Izraelska vojska je medtem znova napadla mesto Gaza, pri čemer je bilo po navedbah lokalnih oblasti ubitih najmanj 12 ljudi, več stavb pa je bilo poškodovanih. Še dve osebi sta bili ubiti v izraelskih napadih na mesto Rafa.

Posledice poplav v Braziliji se kažejo: več mrtvih zaradi leptospiroze
26. 05. 2024 11.56V brazilski zvezni državi Rio Grande do Sul se je po grozovitih poplavah pojavila še prenosljiva bolezen leptospiroza, so potrdile oblasti. Štiri osebe so umrle zaradi te bolezni, preiskujejo pa še 800 drugih primerov. Poplave so sicer prizadele več kot 2,3 milijona Brazilcev iz 469 občin, umrlo je več kot 165 ljudi, veliko jih še pogrešajo.