Slovenija

Neznanec prebivališče prijavil na naslovu druge osebe: 'Skrbi me za varnost'

Ljubljana, 09. 04. 2025 11.28 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
164

Kljub vsem varovalkam, ki delujejo na področju prijave prebivališča, je neznancu uspelo, da je na upravni enoti svoje prebivališče prijavil na naslovu druge osebe. Ko je lastnik stanovanja to ugotovil, je nemudoma zahteval izbris nezakonite prijave prebivališča ter na Policijo podal tudi kazensko ovadbo. A proces izbrisa je dolgotrajen, lastnika stanovanja, kjer je trenutno prijavljen neznanec, pa zdaj skrbi tudi za varnost njegove družine.

Si predstavljate, da nekega dne izveste, da je nekdo vkorakal na upravno enoto, ponaredil vaš podpis ter svoje prebivališče prijavil na vašem naslovu, kjer živite z družino? Prav to se je zgodilo našemu bralcu, ki z družino in majhnim dojenčkom živi v Ljubljani. Zdaj je zaskrbljen za varnost sebe in svojcev. "Bivanje neznane osebe, ki se je, da bi pridobila prebivališče na našem naslovu, poslužila kriminalnih dejanj, predstavlja potencialno varnostno tveganje," nam je povedal.

Neznanec v hiši
Neznanec v hiši FOTO: Shutterstock

Ko je ugotovil, da je na njegovem naslovu prijavljena še ena neznana oseba, je na ljubljanski upravni enoti nemudoma zahteval izbris nezakonite prijave, a tam so mu odvrnili, da lahko takšen postopek traja tudi več kot leto dni. Sprašuje se tudi, kako je lahko neznanec na njegovem naslovu sploh prijavil svoje prebivališče.

Kljub varovalkam prišlo do zlorabe

Da obstaja več varovalk pri prijavi prebivališča, so poudarili tudi na ljubljanski upravni enoti, kjer so s primerom seznanjeni. Zakon namreč določa, da mora posameznik ob vlogi za prijavo prebivališča predložiti dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, ki se prijavlja. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, šteje izjava o njegovem lastništvu oziroma solastništvu, najemna ali podnajemna pogodba, dokazilo o užitku, rabi ali služnosti stanovanja, dokazilo o stavbni pravici, dokazilo o preužitku, soglasje lastnika, enega solastnika ali stanodajalca.

Konec stavke na upravnih enotah
Konec stavke na upravnih enotah FOTO: Luka Kotnik

Pojasnili so, da upravna enota v uradnih evidencah preveri tudi podatek o lastništvu oziroma solastništvu, če je to potrebno. V kolikor uradnik dvomi v dokazila, pa se skladno z zakonom uvede tudi postopek preverjanja resničnosti prijave prebivališča.

Ob tem so zagotovili, da se resničnost podatkov na pogodbah, v izjavah ali drugih dokazilih vedno preveri. Podatki se preverijo v evidencah GURS, Zemljiški knjigi, Registru stalnega prebivalstva, Matičnem registru, AJPES-u itd. 

Kako je kljub vsem varovalkam prišlo do zlorabe? 

"Ob prijavi stalnega prebivališča treba predložiti ustrezno dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, ki se prijavlja. V konkretnem primeru je stranka predložila dokazilo, ki pa očitno ni bilo verodostojno – ni bilo izdano s strani lastnika nepremičnine – in je organ spravila v zmoto. Na ta način je dosegla, da je uslužbenec potrdil neresnične podatke.

Zakon o prijavi prebivališča v 7. členu jasno določa, da mora stranka ob prijavi navesti resnične podatke, ki jih potrdi s svojim lastnoročnim podpisom. Uslužbenec sam po sebi ne more ugotoviti, da dokument ni bil podpisan s strani lastnika. Ker gre za sum ponarejenega dokumenta, se zbrana dokumentacija posreduje policiji v nadaljnjo obravnavo," so nam naknadno odgovorili iz Uprave enote Ljubljana. 

Na Policijo podal kazensko ovadbo

Na upravni enoti so prijavitelju svetovali tudi, naj Policiji poda kazensko ovadbo, kar je lastnik stanovanja sicer že storil. Da primer obravnavajo, so nam potrdili tudi na Policijski upravi Kranj, kjer je neznanec opravil prijavo prebivališča na sicer ljubljanskem naslovu oškodovanca.

Na podlagi prijave preverjajo dejstva in okoliščine v smeri obstoja morebitnih razlogov za sum "različnih konkretnih kaznivih dejanj", katerih storilci se preganjajo po uradni dolžnosti. Ker zbiranje obvestil še poteka, več pojasnil niso mogli podati.

Na Policiji ob tem zagotavljajo, da vse primere, v katerih obstajajo razlogi za sum storjenega kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti, obravnavajo z vso skrbnostjo ter v skladu s taktiko in metodiko kriminalističnega preiskovanja. "Policija stori vse potrebno, da izsledi storilca kaznivega dejanja ter zbere dokaze, ki so pomembni za uspešno izvedbo kazenskega postopka. O končnih ugotovitvah Policija obvešča pristojno državno tožilstvo," so dodali.

Upravna enota: S takšnimi zlorabami se ne srečujemo pogosto

Na upravni enoti so medtem zagotovili, da v primerih, ko se pri svojem delu srečajo s ponarejeno dokumentacijo, to Policiji vedno posredujejo. "V kolikor nas Policija kontaktira za pojasnila, predložitev dokumentov, ki so jih stranke predložile, in podobno, z njimi vedno sodelujemo," so dodali.

Na Upravni enoti Ljubljana ob tem dodajajo, da se s takšnimi zlorabami ne srečujejo pogosto: "Glede na število postopkov, ki jih opravimo, je ponarejenih dokazil o pravici do prebivanja na naslovu zelo malo." Pojasnjujejo pa tudi, da je potek postopka odjave prebivališča neznane osebe na naslovu daljši zaradi celotnega procesa pridobivanja informacij, pogosto pa je odvisen od odzivnosti oziroma sodelovanja prič, strank in drugih organov.

Ob zglasitvi lastnika stanovanja 7. aprila, ko je upravni enoti tudi podal obvestilo o neizpolnjevanju prijavne obveznosti za osebo, ki naj bi se na njegovi nepremičnini v Ljubljani nezakonito prijavila, so mu sicer podali vse informacije v zvezi s postopkom prijave in odjave prebivališča oziroma uvedbo postopka ugotavljanja prebivališča.

V konkretnih primerih reševanja tovrstnih zlorab se postopa skladno z določili Zakona o prijavi prebivališča (ZPPreb-1), pravijo na upravni enoti. Na podlagi 18. člena se uvede upravni postopek ugotavljanja stalnega prebivališča, ki se vedno prične po uradni dolžnosti, torej na pobudo fizične osebe, pravne osebe ali organa, kot je npr. sodišče, izvršitelj. Pred uvedbo upravnega postopka ugotavljanja stalnega prebivališča mora upravni organ postopati skladno s prvim odstavkom 18. člena, ki narekuje upravni enoti, da v primeru dvoma, da posameznik stalno prebiva na naslovu, kjer je prijavil stalno prebivališče, ali je obveščena, da ni izpolnil prijavne obveznosti (prejeta pobuda za uvedbo postopka ugotavljanja s strani fizične osebe, pravne osebe ali organa, kot je npr. sodišče, izvršitelj), posameznika obvesti o obveznosti prijave in ga opozori na posledice.

 

Pojasnili so tudi, da je upravni postopek ugotavljanja stalnega prebivališča ugotovitveni postopek, kjer mora uradna oseba skladno z določbami Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) in določbami ZPPreb-1 ugotoviti resnično dejansko stanje, torej kje posameznik dejansko prebiva. Pri tem mora slediti temeljnim načelom ZUP, ki veljajo kot obvezna splošna pravila pri vodenju samega postopka. Pristojna upravna enota je v samem postopku dolžna zagotoviti vsa procesna jamstva, ki jih v upravnih postopkih določa ZUP, ob navedenem pa zbrati dokaze, na katere lahko opre svojo odločitev v postopku.

 

"Običajno upravne enote v postopkih ugotavljanja stalnega (ali začasnega) prebivališča odločitev poleg na podlagi opravljenih pisnih poizvedb pri različnih institucijah sprejmejo obvezno tudi na podlagi izpovedi zaslišanih prič, ki so bile zmožne opaziti bivanje stranke na naslovu," so pojasnili. Morebitna odločitev pristojne upravne enote, da posamezniku preneha prijava stalnega prebivališča v Registru stalnega prebivalstva je zgolj v primeru, če se v postopku ne more ugotoviti, kje posameznik stalno prebiva, in mu po določbah 19. člena tega zakona tudi ne more določiti zakonskega prebivališča. "Potek samega postopka je tako pogosto odvisen od odzivnosti oziroma sodelovanja prič, strank in drugih organov," so še pojasnili na upravni enoti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (164)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zoom24
10. 04. 2025 10.18
+2
Tožit to na upravni enoti za psihične posledice. Takšna oseba nima tam kaj iskat, edin štrajkat znajo.
omega _v6
10. 04. 2025 09.10
+2
To država dela namerno!! Kako preprosto je lahko te prijavi le lastnik stanovanja in to osebno na upravni enoti z osebno izkaznico pa se identificira!! Ta država podpira lopove domač narod pa je dober le za plačevanje davkov!! Verjetno je to razlog,da Urška kar v parlamentu spi ,ker se boji,da se ji kdo ne vseli!!
bojer
10. 04. 2025 09.05
+4
Samo lastnik in zgolj lastnik bi moral prijavljati svoje najemnike oziroma osebe, ki jim daje pravico do bivanja. Naj gresta na UE oba in se "na licu mesta" preveri stanje. Nedosledno preverjanje "papirologije!
mentorhercul
10. 04. 2025 08.46
+4
Uradna oseba je sodelovala pri tej lažni prijavi. Ni druge. Najmanj nevestno delo v službi.
bojer
10. 04. 2025 09.02
+3
..... in ne bi bilo pravzaprav nič narobe, če bi se že enkrat začelo nagrajevanje po rezultatih, ocenah storitev za uporabnike, .....in še in še.
gr?arica
10. 04. 2025 08.45
+1
Zopet komplicirane brez vsake potrebe. Prvo ta problem je ker ima država cel kup nemogočih predpisov pri oddajanju in nekateri onemogočajo začasno prijavo čeprav je lastnik dejansko oddal sobo. Ker pa po drugi strani pri delovnih dovoljenih država zahteva prijavo začasnega naslova se morajo ljudje znajti kot vejo in znajo.Tudi brezdomci imajo prijavljene naslove začasnega bivališča na Centrih za socialno delo čeprav tam ne bivajo. Torej tudi država počne enako kot ti posamezniki. Druga zadeva pa je ,da bi lahko prijavo naslova opravil samo lastnik( solastnik) predvsem pa bi lastnik ( solastnik) ki je prijavo oddal imel brez problema tudi oddati odjavo. Ravno pri slednjem pa so potem problemi. Recimo nekomu oddate stanovanje,mu dovolite oziroma prijavite njegov začasni naslov on pa po izselitvi se noče odjaviti. Problem seveda ostane lastniku..... Zadeva enostavno rešljiva vendar se nekom ali ne da ali pa noče tega urediti. Če pa bodo urejali bodo zopet tako zakompliciralo da bo groza.
exnigma
10. 04. 2025 08.32
+3
Pa kakšne varovalke neki?! Iz ZK dobiš podatke o nepremčnini, na spletu najdeš dovolj podatkov o lastniku si spišeš najemno pogodbo, jo podpišeš neseš na UE in imaš stalno prebivališče.
Dragica Cegler
10. 04. 2025 08.24
+2
To mi pa ni jasno.Jaz sem potrebovala partnerjevo privolitev,ko sem se prijavila na njegov naslov.Pisno,ali pa da pride zraven.Bil je zraven in kar 5 krat je moral podpisati.Pa sem Slovenka.Kako se lahko en tujecvkar prijavi.Vprasanje koliko je na tak način prijavljenih,saj lastniki ne preverjajo tega,razen ,kadatmr se prodaja,
luksi123
10. 04. 2025 08.11
+6
Ne razumem, s ponarejenimi dokumenti se je bandit prijavil v par minutah, lastniku pa odjavo omejujejo z nepotrebno birokracijo, čeprav gre v bistvu za napako upravne enote.
Gutenberg
10. 04. 2025 08.37
+3
Še en dokaz, kako so lastniki povsem nezaščiteni. Namesto, da bi ob vlogi lastnika na UE, da 'ta in ta, ki je prijavljen/živi v mojem stanovanju nima več te pravice zaradi tegaintega razloga in naj se izbriše iz evidence' to uredili v treh minutah, bo zdaj trajalo in trajalo v nedogled. Bogve, kaj vse bo tacajt dotični goljuf še ušpičil ...
Gutenberg
10. 04. 2025 08.06
+4
Piše, da se je na tem naslovu prijavil neznanec. Verjetno se je predstavil in izkazal s kakšnim dokumentom, torej ima ime in priimek. Dobro, da je lastnik to hitro ugotovil, ker bi se kaj lahko zgodilo, da bi bilo na tem naslovu čez dva meseca prijavljenih 20 novih prebivalcev ...
Naiskreni
09. 04. 2025 21.59
+2
Na pol ovca
09. 04. 2025 21.31
+10
Ni tak problem da je prijavil KATASTROFA od zakonodaje/birokracije da niso zadevo zbrisal minuto od prijave !!!
Darko32
09. 04. 2025 21.25
+7
Nevem kaj se čudimo. POnarejanje dokumetacije je nacionalni šport v javni upravi, sodiščih in tudi med Policaji. Poglejmo recimo primere založenih oporok. V prej navedenem primeru ne gre za pomoto ampak namerno početje. Če gledamo naprej vidimo v tem primeru, da čatoti lumaprije vzganjajo, da se poštenim Slovencem še sanja ne. Zato v tem primeru gre prej za organizirano kriminalno delovanje določenih oseb z ciljem, da si malo žepe napolnijo tudi preko takšnih rabot. Ta primer je lepo pokazal kako visoko stopnjo korupcije in kriminala imamo v javni upravi sodstvo in Policiji. Zato se vsi zgovarjajo en na drugega. Sočasno pa vidimo kako je lastnik nepremičnine, ki plačuje davke zaščiten. Klinc je zaščiten.
ZIPPO
09. 04. 2025 21.01
+8
Pokliče naj pravno službo UE, oz naj gre tja z odvetnikom in udari po mizi!!! Kaj se to pravi, da je nekdo zgoljufal prijavo, in pametni uradniki še pametujejo, da rabijo eno leto za izbris prijave???!!! To se z zapisnikom policije izbriše v ENI MINUTI!!! KAJ TU NI JASNO?? Banda birokratska ne bi niti poštenemu državljanu pomagala??!!! Pa kdo jih plačuje???!!!!
Darko32
09. 04. 2025 21.17
+4
Priajtu to ti misliš. NAmreč tukaj je šlo za koruptivno delovanje uradnika, kateri ni preveril ali so dani podatki resnični ali ne. Javna skrivnost je, da določeni uradniki po javni upravi, upravnih enotah, sodiščih in tudi POLICIJI ti uredijo vse živo. Samo pravo kuverto jim dajo. Kdor živi pošteno ga bodo ti uradniki oškodovali tako kot so tega. Zato pravim, da bo potrebno dolgoročno ukrepati in zmetati na cvesto vse in uvesti lustracijo, ter mandatno zaposlitev. Policaji pa samo štango kriminalu držijo. Tukaj je šlo za očitno ponarejanje podpisov in dokumentov v škodo tega lastnika.
galeon
09. 04. 2025 20.58
+9
To je možno samo v Sloveniji. Nobenih varoval nimate. Edino varovalo je, da tako osebo osebno prijavi lastnik nepremičnine.
oježeš
09. 04. 2025 20.22
+10
Nikakor ne razumem, če se ve, da je bilo izvedeno protizakonito dejanje, zakaj naj bi potem postopek izbrisa trajal leto dni ali več? In kako bodo obravnavali človeka, ki je ponaredil dokumentacijo za lažno prijavo? Mu bodo čestitali ali po hitrem postopku uredili zadevo?
martin celin
09. 04. 2025 20.16
+9
Bananistan v vsem svojem sijaju.
oježeš
09. 04. 2025 20.23
+1
Povsod se najdejo lumpje, ki delujejo kriminalno.
jablan
09. 04. 2025 20.01
+4
na moj naslov se je prijavilo 10 firm in vse sem moral odjaviti preko sodišča bravo naša zakonodaja
Janez Novak 13
09. 04. 2025 19.57
+9
Iz osebnih izkušenj povem, da je prijava stalnega bivališča na XYZ naslovu čisto enostavna. Kot so že napisali drugi: veliko težav sem imel, da se je situacija uredila. In vsi stalno ponavljajo: po zakonu mora lastnik podati soglasje. Potem pa svizec ...
oježeš
09. 04. 2025 20.25
+4
Poda ga pa kvečjemu tako, da je prisoten in potrdi ustno soglasje. Danes ponarediti papirje ni noben problem, poglejmo samo v politiko, pa nam bo vse hitro razumljivo. Vsi tam, za zgled nam vsem.
bičbožji
09. 04. 2025 19.50
+7
to bi moralo biti tako da na naslov lahko novo osebo lahko prijavi samo lastnik osebno !! je pa ena od preteklih vlad spremenila zakon tako da se lahko kdorkoli brez vednosti lastnika prijavi na naslov .... zakaj pa naj odgovorijo tisti ki so to omogočili.....
ceta69
09. 04. 2025 19.15
+3
tu je preveč kontradiktornosti....................