politolog

Okoljevarstveniki: Načrt upravljanja Tivolija spodbuja komercializacijo parka
04. 07. 2025 13.34
Osnutek desetletnega načrta upravljanja Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib je po mnenju okoljevarstvenikov škodljiv, saj med drugim spodbuja komercializacijo parka. Predlaga namreč širjenje nabora lokacij za množične dogodke, so opozorili pred koncem javne razprave. Občani lahko še do konca dneva sporočijo svoje stališče o osnutku.

Predvolilno pozicioniranje: kdo bo močnejši v vlečenju vrvi?
08. 06. 2025 07.00
Minevajo tri leta vlade Roberta Goloba. Obletnica je minila zlasti v znamenju referendumske zmage opozicije, ki je uspela ob bojkotu dela koalicije na volišča privabiti več kot 400 tisoč volivcev. Kaj to pomeni za vladne stranke, ki si želijo ponoviti mandat? Kakšna so slabo leto pred volitvami razmerja moči? Kje je koalicija, kje opozicija? Kaj v ta razmerja prinaša Anže Logar, kaj bi pomenila morebitna stranka Vladimirja Prebiliča?

'SDS sebe razume kot revolucionarno stranko, ima program desne revolucije'
26. 05. 2025 15.00
Kdo se bori za oblast in kdo za spremembe? Kontroverzna filozofinja Simone Weil je verjela, da je vsaka stranka totalitarna že v svojem zametku, saj je edini cilj političnih strank njihova lastna rast, rast brez vsake omejitve. V tokratnem podkastu po objavi merjenja utripa javnega mnenja, ki ga pripravlja Inštitut Mediana, smo analizirali predvsem sporočila s Festivala Svobode in s kongresa stranke SDS. Gosta sta bila sociolog in politični analitik dr. Gorazd Kovačič z ljubljanske Filozofske fakultete in politolog ter politični analitik dr. Marko Hočevar z ljubljanske Fakultete za družbene vede.

Na TikToku pozival k ukinitvi pomoči Ukrajini in presenetil
25. 11. 2024 06.54
Na nedeljskih predsedniških volitvah v Romuniji je presenetljivo slavil skrajno desni nestrankarski kandidat Calin Georgescu. Po preštetju skoraj vseh glasovnic je zbral 22,94 odstotka glasov in se bo v drugem krogu pomeril z Eleno Lasconi, ki je prejela 19,17 odstotka podpore. Favorizirani aktualni premier Marcel Ciolacu je na koncu pristal na tretjem mestu. Za položaj se bosta sicer najbolje uvrščena kandidata prvega kroga pomerila v drugem krogu volitev 8. decembra.

Protivojni shod v Ljubljani: 'Otopeli smo nad številkami ubitih civilistov'
16. 11. 2024 20.23
Na ljubljanskem Prešernovem trgu je potekal mirovni, protivojni shod, naslovljen Ne v mojem imenu!, v organizaciji različnih društev in civilnih iniciativ, združenih v istoimenski mirovni koaliciji. Po navedbah organizatorjev naj bi se shoda udeležilo okoli 500 ljudi.

Burgerji, teksaška vodka in orokavičeni Bernie v Ljubljani
06. 11. 2024 10.35
250 ljudi v večernih toaletah je v torek zvečer napolnilo prostorno sobano v kleti enega izmed ljubljanskih hotelov. Po stenah so visele ameriške zastavice, pladnji so se šibili pod znamenitimi burgerji. V kozarcih sicer ni bil znameniti viski, je pa bil koktejl z vodko iz Teksasa, obarvan v rdečo ali modro. Torej v dve barvi, ki sta zaznamovali ta večer. Oči vsega sveta so bile namreč v zadnjih urah uprte v ZDA, kjer so se rdeči republikanci in modri demokrati potegovali za tako želene ključe Bele hiše.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Po povratku iz vojne: 'Odšel je iz Gaze, vendar Gaza ni odšla iz njega'
21. 10. 2024 19.14
V Gazi so trpljenju priča tudi mnogi izraelski vojaki, ki se domov vračajo povsem drugačni. Eden izmed takih je tudi 40-letni Eliran Mizrahi, ki se je iz Gaze vrnil z velikimi posledicami. Šest mesecev po tem, ko se je vrnil, se je boril s posttravmatsko motnjo, takih je še mnogo. A kaj naj na to rečejo Palestinci v Gazi? Za njih posttravmatska stresna motnja sploh ne obstaja.

Kako v političnih strankah razumejo najnovejša sporočila volivcev?
26. 08. 2024 19.42
Janševa SDS je po anketi Mediane za našo televizijo povečala podporo pred Gibanjem Svoboda. Njegov prvak Robert Golob pa je kar za šest mest zgrmel po lestvici priljubljenosti politikov. Bi v koaliciji pred začetkom pregovorno vroče politične jeseni morali zvoniti vsi alarmi? In kdo je s pogledom v politično zrcalo tokrat lahko zadovoljen?

1600 evrov minimalne plače, v pokoj pri 60, zamrznjene cene in ljubezen do diktatorjev
11. 07. 2024 07.00
Kakšna bo realnost, ko se bodo glave po francoskih volitvah še nekoliko bolj ohladile? Prva reakcija je bilo veselje, ker je bil "ustavljen pohod skrajne desnice". Kaj pa bo Franciji in EU prinesla (skrajna) levica, ki želi precej radikalne spremembe? Olajšanje ali se bodo sčasoma uresničile napovedi Marine Le Pen o "odloženi zmagi"?

Lažni novinarji in zgodbe ter vse bolj spretne dezinformacijske kampanje
02. 04. 2024 13.59
Medtem ko se zahodna podpora Ukrajini v odločevalskih centrih in v javnem mnenju po neuspehih na bojišču krha, v Nemčiji ugotavljajo, da so "ruske dezinformacijske kampanje za spodkopavanje podpore Ukrajini v Evropi močno narasle v obsegu, spretnostih in prikritosti." Pri tem omenjajo tudi zasebne pogovore in izkrivljanje mnenj na podlagi tudi resničnih informacij. Resnica je tako ali tako prva žrtev vojne, pravi stari rek. To dokazuje tudi zgodba o domnevni vili Volodimirja Zelenskega in umoru neobstoječega raziskovalnega novinarja, o čemer piše The New York Times.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26
Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Vodja skrajno desne AfD bi izvedla referendum o izstopu Nemčije iz EU
22. 01. 2024 13.31
Sovodja skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) Alice Weidel je v intervjuju za časnik Financial Times ocenila, da je britanski referendum o izhodu iz Evropske unije dober primer, ki bi mu lahko sledila tudi Nemčija. Dejala je, da si njena stranka želi reformirati EU in zmanjšati moč Evropske komisije.

'Volivci ne bi nikomur zaupali svojega glasu, raje bi iskali nekoga tretjega'
26. 12. 2023 19.42
Kaj in komu z rezultati zadnje javnomnenjske raziskave, ki smo jih včeraj objavili na naši televiziji, sporočajo volivci? Robert Golob je ustavil politični prosti pad, Janez Janša pa postavil svoj strankarski rekord v aktualnem mandatu. Medtem sta v primerjavi z enakim obdobjem lani njuni stranki SDS in Svoboda obrnili razmerja moči. Črto pod politično leto 2023 sta potegnila šef poslancev Svobode Borut Sajovic in politolog Miro Haček.

Kaj pomeni odstop Anžeta Logarja s čela sveta stranke SDS?
25. 11. 2023 19.49
"V politiki je dobro znati oceniti, kdaj je prišel pravi čas, da krmilo predaš naprej," je Logar zapisal na družbenem omrežju. Je to le še korak do ustanovitve samostojne stranke? Politična desnica je potrebna prenove, ob novici pravijo v Novi Sloveniji, v Gibanju Svoboda pa, da gre le še za enega od SDS-ovih satelitov. Ali se na politični desnici ob stalnem pozivanju k predčasnim volitvam in političnem kapitalu, ki ga Anže Logar ima, dogajajo prvi resnejši premiki?

ECHR: Volilni sistem BiH nedemokratičen in še poglablja etnične delitve
29. 08. 2023 21.50
Evropsko sodišče za človekove pravice je potrdilo to, o čemer kritiki govorijo že vse od podpisa daytonskega sporazuma, s katerim se je končala vojna v Bosni in Hercegovini. Presodilo je namreč, da je volilni sistem v BiH nedemokratičen in še dodatno poglablja etnične delitve.

Bodo na moskovskem Trgu Evrope postavili kip Slobodana Miloševića?
15. 05. 2023 13.10
Ruski tabloid Moskovski Komsomolec poroča, da bi lahko sredi junija na moskovskem Trgu Evrope, ki se nahaja v bližini središča mesta, postavili kip nekdanjemu srbskemu predsedniku in haaškemu obtožencu Slobodanu Miloševiću. Gre za bronasti kip, ki v roki drži nenavadno masko in ga Srbija ni želela na svojem ozemlju.

Orban, 'proruski politiki', Bolsonaro in Janša
29. 04. 2023 10.34
Madžarski premier Viktor Orban je nekdanjega slovenskega predsednika vlade Janeza Janšo povabil, da kot eden od govorcev spregovori na konservativni konferenci CPAC. Tam bosta med drugim bosta spregovorila tudi sin nekdanjega brazilskega predsednika Eduardo Bolsonaro in nekdanji češki premier Andrej Babiš, ki je sicer tako kot Orban Rusiji bolj naklonjen politik. Janša pravi, da se bo največjega srečanja konservativnih strank udeležil, ker je bil nanj povabljen, proruski politiki pa da so v konservativnem taboru manjšina.

Klakočar Zupančičeva kritikom obiska v Afriki: 'Sram me je namesto vas'
08. 04. 2023 19.40
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se vrača z uradnega obiska v Afriki, kjer je iskala podporo slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov. In znova požela tudi nekaj kritik. Med drugim zaradi izjave, da bi se lahko Slovenija pri uresničevanju pravic žensk zgledovala po Ruandi in zaradi srečanja s predsednico ugandskega parlamenta, ki je zaostril diskriminatorno zakonodajo zoper skupnost LGBTIQA+, ki jo sicer Slovenija obsoja.

Klakočar Zupančičeva razburja: je Ruanda res lahko zgled za Slovenijo?
07. 04. 2023 20.21
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič na uradnem obisku v Afriki lobira za to, da bi tudi te, doslej za Slovenijo nezanimive države podprle slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov. Pri poznavalcih se poraja dvom, ali je izbor držav ustrezen. Klakočar Zupančičeva se je v Kigaliju v Ruandi sicer udeležila spominske slovesnosti ob dnevu genocida, v katerem je bilo leta 1994 pobitih več kot milijon ljudi, a je veliko prahu dvignila njena izjava, da bi se lahko Slovenija po Ruandi zgledovala glede spodbujanja pravic žensk.

BRICS – nova svetovna ureditev?
30. 03. 2023 11.02
Napovedi, da bo klub držav BRICS nadaljeval s trendom največje rasti gospodarstev, se niso povsem uresničile. Kljub temu pa povezava dobiva vse večjo politično težo, čeprav si je sprva prek diplomatskega foruma in razvojnega financiranja prizadevala za vzpostavitev alternative zahodnim finančnim institucijam. Ta strategija je stvar preteklosti, piše nemški časnik Deutsche Welle.

Nov padec podpore Golobovi vladi. 'Tako predstavljena davčna reforma je politična smrt'
27. 03. 2023 18.23
O razlogih in političnih posledicah zadnje javnomnenjske raziskave, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, smo se v tokratni epizodi Popkasta pogovarjali Igorjem Lukšičem in Primožem Cirmanom. Rezultati kažejo, da ima vlada Roberta Goloba slabih deset mesecev po oblikovanju prvič več nasprotnikov kot podpornikov.

Tesni prijatelj ruskega predsednika: 'Putinu zmanjkuje denarja'
04. 03. 2023 07.28
To so opozorila enega izmed najuspešnejših ruskih poslovnežev in milijarderjev. Hkrati oligarh Oleg Deripaska zatrjuje, da se bodo v naslednjem letu močno povečale tudi gospodarske težave celotne države in da bo ta potrebovala finančno pomoč "prijateljskih" držav.

V novi sezoni Ugodno oddam sina tudi sin pevca Daniela Popovića
13. 02. 2023 11.06
Spoznajte štiri simpatične, šarmantne in privlačne samske moške, ki jim bodo pri iskanju srčne izbranke pomagali njihovi starši. Vsak izmed fantov bo lahko izbiral med šestimi dekleti, se z njimi družil, jih spoznaval in se zaljubil? Njihovo romantično zgodbo lahko spremljate med ponedeljkom in četrtkom ob 21. uri na POP TV.

Jacinda Ardern: politična zvezda v tujini, a s težavami doma
19. 01. 2023 11.32
Jacinda Ardern je napovedala, da bo odstopila s položaja novozelandske premierke, saj da nima več moči za vodenje države. Kot je poudarila, je šest let vodenja zahtevalo svoj davek. Novo Zelandijo je vodila skozi pandemijo covida-19, recesijo, ki je sledila, streljanje v mošeji v Christchurchu in izbruh vulkana na Belem otoku. Medtem ko v svetu velja za politično zvezdo, javnomnenjske raziskave kažejo, da je njena priljubljenost v domovini v zadnjem času padla.

Bosna in Hercegovina – na poti kam?
10. 12. 2022 07.14
Položaj Bosne in Hercegovine (BiH) v mednarodni skupnosti je od konca vojne in daytonskega sporazuma leta 1995 v veliki meri določen z notranjimi medetničnimi trenji, interesi sosednjih držav in interesi globalnih velesil. Upanje, da bo mir vzpostavil tudi pogoje za postopno stabilizacijo države in za blaginjo ljudi, je po skoraj treh desetletjih od konca vojne vse bolj izgubljeno. Disfunkcionalnost političnega sistema in različni interesi domačih in tujih političnih ter ekonomskih elit so privedli do tega, da je povojna BiH vse bolj propadla država (failed state), pri čemer ni nikakršnega znaka, da bi se to lahko spremenilo v bližnji prihodnosti.

Vučić v novi vladi zamenjal 12 ministrov
24. 10. 2022 12.31
Predsednik Srbske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić je po seji predsedstva in glavnega odbora vlade sporočil imena novih članov vlade, ki bo imela 25 resorjev, štiri več kot prejšnja. Vodja socialistov, Ivica Dačić se po dveh letih vrača na čelo srbske diplomacije kot minister za zunanje zadeve, podpredsednik vlade in vodja urada za koordinacijo varnostnih skužb. V novi vladi med drugim ne bo več dosedanje podpredsednice vlade in ministrice za rudarstvo in energetiko Zorane Mihajlović, notranjega ministra Aleksandra Vulina, obrambnega ministra Nebojše Stefanovića in zunanjega ministra Nikole Selakovića.

'Kakšna druga izbira? Koalicija v danem trenutku pravzaprav ni imela nobene izbire'
19. 10. 2022 21.36
Predzadnji predsedniški kandidat, ki so ga gostili v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Milan Brglez. Gre za kandidata, ki ima podporo dveh koalicijskih strank, a je v predsedniško tekmo vstopil razmeroma pozno, šele po odstopu kandidatke Marte Kos. A sam pravi, da ni bil druga izbira za prvo mesto v državi. Za predsedniško kandidaturo se je odločil šele, ko se je prepričal, da to ne bo povzročilo razdora v koaliciji. Bi se odzval povabilu Putina, podprl legalizacijo marihuane, se poklonil žrtvam v Kočevskem rogu?

Pravi sorodniki, čistka, nadzor, zvestoba in 'prava' ideologija
17. 10. 2022 11.52
Malokdo je pred desetletjem predvideval, da bo Ši Džinping postal največji kitajski voditelj v zadnjih desetletjih in da bo stal že na pragu zgodovinskega, tretjega mandata. Pravzaprav je bilo pred desetletjem o njem znanega le malo, še najbolj je izstopalo dejstvo, da je bil njegov oče eden od revolucionarnih voditeljev.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'
13. 10. 2022 19.58
Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?