"Od danes naprej sem član brez funkcije v hierarhiji stranke. S tem marsikoga razbremenim samospraševanja o mojem delovanju," so bile besede, s katerimi je Anže Logar v petek zvečer pospremil svoj odstop s čela sveta SDS, saj da ima željo po aktivnem udejstvovanju v okviru svoje Platforme sodelovanja.
So že kakšni apetiti in resni razmisleki, da to preraste v stranko? "Mislim, da ne. Mislim, da je namen platforme prav to, področje razprave," je 10. oktobra ob prvi tribuni platforme zatrjeval Logar, ki pa je bil v soboto, da bi ga lahko povprašali, koliko se je od takrat spremenilo, nedosegljiv.
Po letu dni od predsedniških volitev, kjer z napovedmi ni skoparil, saj je takrat komentiral, da smo na pragu nečesa velikega, in po odstopu tudi s čela SDS-ovega ljubljanskega mestnega odbora, gre za povsem logično posledico, medtem pravi politolog Igor Lukšič. "Jasno je, da jo postopno pelje v ustanovitev stranke in samostojen nastop na volitvah."
Da verjame, da bo iz te platforme nastala politična lista ali stranka, ki bo nov faktor na naslednjih volitvah, je za Radio Ognjišče v sredo dejal tudi Janez Janša. Ali bi bil za drugo opozicijsko stranko Logar, ki jim je, da spomnimo, že dal košarico za sodelovanje na evropskih volitvah, v tem primeru politični zaveznik ali nasprotnik? "Prenova slovenske desnice je neizogibna. Debatni krožki, morebitne satelitske liste in podobno za tako spremembo ne bodo dovolj, treba je poprimiti in spreminjati zadeve v parlamentu. In mislim, da vsak, ki lahko k temu pripomore, je na nek način dobrodošel," je dejal Janez Cigler Kralj, vodja poslanske skupine NSi.
Kot pričakovano, predvidljivo in morda celo malo pozno, pa Logarjevo potezo ocenjujejo v Gibanju Svoboda. "Logarja osebno in iskreno, v svojem imenu, ta trenutek vidim kot enega številnih satelitov, ki so se v preteklosti na opciji, ki jo zastopa, že pojavili. Ve se, kam se bo izkupiček njegovega političnega udejstvovanja na koncu prelil," je o dogodku dejal Borut Sajovic, vodja poslanske skupine Gibanja Svoboda.
Podobno je ocenil tudi Lukšič. "Vsaka nadaljna poteza in poteze do zdaj zahtevajo vsaj toleranco s strani Janeza Janše. In dokler bo Janez Janša pretil ali pa bo neka preteča nevarnost, da lahko sestavi vlado, toliko časa tudi Logar ne bo mogel igrati na karto neodvisnosti." Logar sicer kapital, ki ga je dobil na predsedniških volitvah, ohranja in že več mesecev ostaja zasidran na vrhu lestvice najbolj priljubljenih politikov.
Logar tako za zdaj še ostaja poslanec SDS-a in tako je, denimo še v petek, skupaj s preostalimi kolegi iz poslanske skupine obstruiral glasovanje o polnem usklajevanju socialnih transferjev. Ga je pa na čelu sveta stranke že nasledil Zvone Černač.
KOMENTARJI (337)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.