Nov državniški obisk Urške Klakočar Zupančič, nov razlog za razburjenje javnosti. Od globokega dekolteja na Japonskem do leta s Falconom na Dunaj, tokrat pa izjava, da bi se morali po Ruandi zgledovati, saj naj bi bil njihov delež žensk v parlamentu z 61 odstotki proti našim 38 zavidljiv. Ruanda se tako uvršča na vrh svetovne lestvice po številu žensk v parlamentu.
Nekdanji minister za izobraževanje, Jernej Pikalo, je izjavo označil za zavržno in da je razlog za takšen delež žensk v parlamentu ruandski genocid leta 1994. Z njim pa se ne strinja Bogomil Ferfila, politolog, ki pravi, da genocid ni razlog. "Zastopanost žensk v parlamentu je kazalec, ki na prvi pogled pove, da ženske tukaj so prisotne v politiki. Če že niso enakopravne, so vsaj močno prisotne," pojasnjuje.
Da Ruanda ni najboljši zgled in da ni ženskam najprijaznejša država, kažejo podatki, da je več kot tretjina, torej 34,4 odstotka žensk med 15. in 49. letom, izkusila nasilje v intimnopartnerskem odnosu. Po podatkih za leto 2020 pa je pri nas nasilje izkusilo še vedno visokih 22 odstotkov žensk.
"Če gospa predsednica parlamenta želi dajati Sloveniji države za zgled, naj gre v skandinavske države, naj gre v zahodnoevropske države ali morda tudi v kakšno državo v razvoju, kjer je položaj žensk res dominanten. Je nekaj afriških držav, vendar te dve to nista," je prepričan Ferfila.
Slovenija je tudi bolj liberalna pri zagotavljanju pravice do splava. Kot navaja nevladna organizacija Center for Reproductive Rights, je splav v Ruandi dovoljen le v primeru posilstva, incesta in ogroženega življenja nosečnic.
Kritike pa se niso končale pri pravicah žensk. Obisk sosednje Ugande je bil v očeh marsikoga sporen, saj je njihova vlada pred kratkim prepovedala in kriminalizirala homoseksualnost. Kot še ocenjuje Ferfila, je ravno to poudarjanje enakopravnosti žensk korak naprej, medtem ko je kriminalizacija LGBTI-skupnosti postopanje na mestu ali celo korak nazaj. "Gre za pretirano turističen obisk, ki je nepotreben," še pristavi sogovornik.
KOMENTARJI (496)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.