Georgescu je v zadnjih dneh vodil intenzivno kampanjo na družbenem omrežju TikTok, v kateri je pozval k ukinitvi pomoči Ukrajini. Skeptičen je tudi glede članstva Romunije v zvezi Nato. "Danes je romunsko ljudstvo zahtevalo mir. In to zelo glasno, izjemno glasno," je dejal po objavi prvih izidov volitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vzporedne volitve, objavljene v nedeljo zvečer po zaprtju volišč, so sicer drugi krog napovedale levosredinskemu premierju Ciolacuju in vodji zeleno-liberalno reformne stranke USR Eleni Lasconi.
A se je razpletlo drugače. Tako je bila, ko je bilo jasno, kdo je nabral največ glasov, izjemno vroča bitka za drugo mesto. Ciolacu, ki so mu vzporedne volitve, objavljene v nedeljo zvečer po zaprtju volišč, napovedovale uvrstitev v drugi krog skupaj z Lasconi, je na koncu po preštetju več kot 99 odstotkov glasovnic zbral 19,15 odstotka glasov ter z drugega zdrsnil na tretje mesto, s čimer je izpadel iz boja za predsedniški položaj.
Po poročanju romunskih medijev je njegov zaostanek za Lasconi, ki je prejela vsega 0,02 odstotne točke več od Ciolacuja, znašal le 2000 glasov.
Ciolacujeva socialdemokratska stranka že več kot tri desetletja oblikuje romunsko politiko. Premier je pred volitvami obljubil stabilnost in dostojen življenjski standard.
"Ne glede na izid je skrajna desnica daleč največji zmagovalec teh volitev," je za francosko tiskovno agencijo AFP ocenil politolog Cristian Pirvulescu. Drugi nacionalistični kandidat, George Simion, je namreč trenutno na četrtem mestu, kar pomeni, da bo skrajna desnica dobila približno tretjino glasov.
Rezultat pomeni politični potres v 19-milijonski članici Nata, kjer v nasprotju z Madžarsko in Slovaško skrajna desnica doslej ni bila na oblasti. Večji priljubljenosti skrajne desnice botrujeta zlasti nezadovoljstvo Romunije spričo inflacije ter zaskrbljenost zaradi vojne v sosednji Ukrajini.
Georgescu, izjemno veren in nacionalističen kandidat, se je med kampanjo zavzemal za zmanjšanje romunske odvisnosti od uvoza, podporo kmetom in povečanje domače proizvodnje hrane in energije.
Trdil je tudi, da EU in Nato ne zastopata ustrezno romunskih interesov, in da rusko vojno v Ukrajini, romunski sosedi, manipulirajo ameriške vojaške družbe.
Leta 2022 je trdil, da je ameriški protiraketni ščit, ki se nahaja v južni romunski vasi Deveselu, del politike spopada in ne miroljuben ukrep. Ruski predsednik Vladimir Putin je trdil enako, poroča Politico.
Takrat je dejal, da nima nobene podpore Rusije, vendar čuti blizu njeno kulturo. Putina je opisal kot "človeka, ki ljubi svojo državo".
Georgescu je še dejal, da občuduje Madžarsko, ker se zna pogajati na mednarodni ravni.
Sicer pa je univerzitetni profesor in mednarodni svetovalec za trajnostni razvoj, ki je več let delal za različne organizacije Združenih narodov.
Za najvišji položaj v državi se je potegovalo skupno 14 kandidatov. Ni pa kandidiral trenutni predsednik Klaus Iohannis, saj se mu decembra izteče drugi in zadnji mandat.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.