Številna srečanja, stiski rok in fotografije, s ciljem, da se krepijo odnosi. Da je Afrika kontinent prihodnosti, je bilo eno od sporočil Klakočar Zupančičeve za ugandsko televizijo. "Izmenjati si moramo stvari, na primer na poslovnem področju. To je zelo pomembno. Vemo, da imate najboljšo kavo na svetu in mi smo veliki ljubitelji kave. Imamo znanje in dobri smo pri upravljanju vodnih virov," je povedala Klakočar Zupančičeva.
Na svoji poti je želela med drugim pomagati ogroženim gorskim gorilam. "Rada bi posvojila gorilo, če mi boste dovolili, ki bi jo ali ga rada tudi poimenovala," je dejala na obisku v Ruandi. A je v centru za ohranjanje divjih živali naposled lahko posvojila le osirotelo šimpanzinjo. Ime pa ji je nadela kar po sebi. "Danes lahko za center prispevam 300 evrov, nato pa bi rada vsak naslednji mesec donirala novo vsoto denarja," je dejala Klakočar Zupančičeva.
"Kot imam povratne informacije, je uspešna s sogovorniki. Obe državi sta nam blizu, ko govorimo o naši kandidaturi," je zagotovila ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon.
Nekdanji minister za izobraževanje Jernej Pikalo pa je zgrožen nad izjavo Klakočar Zupančičeve, da bi se pri uresničevanju pravic žensk Slovenija lahko učila od Ruande, kjer jih v parlamentu sedi kar 61 odstotkov. Kot je zapisal na tviterju, je takšna izjava brez takta in zgodovinskega spomina, saj je to posledica genocida, v katerem so pobili večino moških. "Sram me je namesto vas," mu je na Facebooku odgovorila Klakočar Zupančičeva in pojasnila, da so ženske kvote v tamkajšnjem parlamentu zagotovljene z ustavo.
"V 80-članskem parlamentu je predpisana kvota okoli 30 žensk. V Ugandi je od 600 članov približno 140 žensk," je pojasnil politolog Bogomil Ferfila.
Klakočar Zupančičeva je kritike požela tudi zaradi srečanja s predsednico ugandskega parlamenta, zagovornico pred kratkim uzakonjene celo smrtne kazni za pripadnike skupnosti LGBTQ, ki ji Slovenija ostro nasprotuje.
"Tak obisk lahko samo koristi, če s partnerji vzpostaviš zaupanje, če poveš, kaj so tvoja načela in principi ter skušaš s svojim zgledom spremeniti kakšen pogled," je prepričana Fajonova, ki sicer upa, da je imela Klakočar Zupančičeva priložnost vplivati tudi na ugandskega predsednika, ki dokončno uveljavitev omenjenega zakona še lahko prepreči.
KOMENTARJI (775)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.