Slovenija

Burgerji, teksaška vodka in orokavičeni Bernie v Ljubljani

Ljubljana, 06. 11. 2024 10.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

250 ljudi v večernih toaletah je v torek zvečer napolnilo prostorno sobano v kleti enega izmed ljubljanskih hotelov. Po stenah so visele ameriške zastavice, pladnji so se šibili pod znamenitimi burgerji. V kozarcih sicer ni bil znameniti viski, je pa bil koktejl z vodko iz Teksasa, obarvan v rdečo ali modro. Torej v dve barvi, ki sta zaznamovali ta večer. Oči vsega sveta so bile namreč v zadnjih urah uprte v ZDA, kjer so se rdeči republikanci in modri demokrati potegovali za tako želene ključe Bele hiše.

"Američani udeležbo na volitvah vidimo kot našo državljansko dolžnost. Zelo smo ponosni na demokracijo in na svobodo, ki nam jo prinaša," je za 24ur.com poudarila Melania Arreaga, odpravnica poslov na ameriškem veleposlaništvu, ki je skupaj z Ameriško gospodarsko zbornico (AmCham) v Sloveniji pripravilo dogodek v Ljubljani, s katerim so obeležili napeto dogajanje v Združenih državah Amerike. 250 gostov  je bilo predvsem iz slovenskega gospodarskega sveta, prišlo je tudi 13 veleposlanikov v Sloveniji, med njimi tudi kitajski. 

Melania Arreaga
Melania Arreaga FOTO: Damjan Žibert

Panel pred banketom je služil predvsem političnim, gospodarskim in medijskim analizam boja med Kamalo Harris in Donaldom Trumpom. Jasno je bilo, da bo zmaga enega ali drugega vplivala tudi na svetovno gospodarstvo.

Nas pa je zanimalo tudi, kako so Američani, ki so zdaj nov (trenutni) dom našli v Sloveniji, volilno odločanje v preteklosti doživljali na domačih tleh.

Kot v filmih 

John Stubbs prihaja iz majhnega mesta Smithfield v Severni Karolini, starši so ga vedno jemali s seboj na volišče že kot otroka: "Šli smo v gasilski dom, kjer sem se družil z gasilci, medtem ko so starši odšli na volišče. Ko so se vrnili, so mi prinesli nalepko, ki sem jo lahko nosil, nato pa sem odšel nazaj v šolo," se je v pogovoru z nami vrnil v otroštvo.

Dogodek AmChama v Ljubljani na volilni dan v ZDA
Dogodek AmChama v Ljubljani na volilni dan v ZDA FOTO: Damjan Žibert

V ZDA hkrati s predsedniškimi potekajo tudi volitve za številne druge položaje na državni in lokalni ravni, sogovornik se spominja, kako so bili na kandidatnih listah pogosto tudi njegovi družinski člani: "Enkrat sta me starša poslala v šolo z majico, ki je imela spredaj podobo enega strica, ki je kandidirat za okrožnega sodnika, zadaj pa drugega, ki je kandidiral za šolski odbor. Zvečer smo odšli v poslopje sodišča, kjer smo gledali, kako ljudje na tablo vpisujejo rezultate posameznih okrajev in okrožij. Za pet- ali desetletnika je bilo fascinantno opazovati 75-letno žensko z velikanskim pisalom pred velikansko tablo, ko je vpisala, da je iz Tallulaha prišlo 73 glasov. Vzel sem svoje pisalo in sam sešteval, nato pa tekel k mami in očetu ter sporočal, kdo vodi in kdo izgublja. Neverjetna izkušnja, ki se je bom vedno spominjal, šlo je za pravi družinski dogodek," se mu svetijo oči.

John Stubbs
John Stubbs FOTO: Damjan Žibert

"Predvsem pa gre za dogodek celotne skupnosti, sploh v manjših skupnostih. Zberejo se vsi skupaj in debatirajo o tem, koga bi morali voliti in zakaj. Ko je vsega konec, pa odideš domov, skuhaš večerjo z družino in naslednji dan v časopisu prebereš, kdo je zmagal," pristavi.  

Potem je odrasel, vendar se nekatere stvari niso spremenile. "Še vedno debatiram s svojim očetom, ki še najprej živi v rojstnem kraju. Še vedno voli na istem mestu, tja ga je odpeljala moja sestra, ki mu je volilni listič prinesla ven, glasoval je iz avtomobila, saj zdaj že težko hodi. Še vedno pozna vse tam, skupaj so razpravljali, nekateri na voliščih postavajo še dolgo po glasovanju in tam kramljajo z vsemi, res gre za tovariški dogodek v soseski," pojasnjuje. So pa drugačni večeri. Ni več velikanskih pisal in tabel, primat so prevzeli računalniki. "Vse zato poteka hitreje, vseeno pa so rezultati sporočeni okrožnemu volilnemu odboru, ki nato poroča zvezni državi, zato ljudje še vedno prihajajo na volišče," je opisal dinamiko malega ameriškega mesteca s približno 15.000 prebivalci.

Hkrati pritisnila gumb in nazdravila

Tradicija še vedno ostaja tudi del njega. John Stubbs je zdaj rezident Washingtona D.C., kjer se je na volišču v eni izmed tamkajšnjih osnovnih šol prav tako oblikovala manjša skupnost, ki ga spominja na domači kraj. Po kramljanju na volišču sosedje odidejo na pijačo ali pripravijo znameniti ameriški piknik z žarom.

Zvezni zakon pa tam dovoljuje glasovanje na daljavo, zato je svojo glasovnico po izkazu istovetnosti tokrat lahko oddal iz Slovenije, kamor je prišel zaradi službe na veleposlaništvu, prek zaščitenega računalniškega strežnika. Pri tem pa ni zanemaril družinske tradicije. "Tudi moj soprog prihaja iz velike družine, kjer so počeli enako, zato skušava ohranjati nekakšno simboliko. Enako sva storila že na prejšnjih volitvah. Glasovnico sva izpolnila skupaj, vsak na svojem računalniku, ampak nisva kukala," se smeji. "Hkrati sva pritisnila gumb za odpošiljanje, nato pa si privoščila kozarec vina, da bi proslavila," z nasmehom oriše pripoved o ameriški ljubezni do demokracije. 

Pridih volilnega razburjenja so lahko doživeli tudi slovenski gostje večera, saj so lahko pred začetkom prireditve oddali svoj glas, nato pa do 22.00 čakali na razglasitev rezultatov. Na simboličnem glasovanju je s 56 odstotki glasov zmagala demokratska kandidatka Kamala Harris.

Na simboličnih volitvah slovenskih gospodarstvenikov je slavila Harrisova.
Na simboličnih volitvah slovenskih gospodarstvenikov je slavila Harrisova. FOTO: Damjan Žibert

Orokavičeni Bernie Sanders

A na majici enega izmed govorcev na panelu se je risala podoba nekega drugega demokrata, ki je nasmejala goste. "Ta podoba je ikonična maska, rokavičke, bilo je pred tremi leti in pol, štirimi, na inavguraciji Joeja Bidna," je politolog Jernej Štromajer, ki je doktor znanosti s področja ameriških študij, razgrnil suknjič. 

Bernie Sanders na majici Jerneja Štromajerja.
Bernie Sanders na majici Jerneja Štromajerja. FOTO: Damjan Žibert

"Bernie Sanders bi moral danes zaključevati drugi mandat, če bi bil leta 2016 na glasovnici proti Donaldu Trumpu, pa žal ni bil. Sanders je še vedno eden izmed glasov v ameriškimi politiki, ki ima številno podporo, tudi med mladimi in je bil zelo aktiven v podpori Kamali Harris. Je predstavnik enega izmed kril demokratske stranke, človek, ki pooseblja progresivni levi del demokratov. Je pa dobro sporočilo tega, kar smo se pogovarjali danes kako Kamalo Harris pravzaprav podpira zelo širok dežnik, vse od Bernieja Sandersa do Liz Cheney, hčerke nekdanjega republikanskega podpredsednika, ki je tudi sama vidna republikanska političarka."

Dogodek AmChama v Ljubljani na volilni dan v ZDA
Dogodek AmChama v Ljubljani na volilni dan v ZDA FOTO: Damjan Žibert

Danes zjutraj pa se je izkazalo, da niti široka podpora Harrisovi ni bila dovolj. V Belo hišo se je zanesljivo vrnil Donald Trump. 

Slovenija enih tistih držav, ki Ameriki niso naklonjene

"Zdi se mi fenomen, koliko emocij se sprošča v zvezi s temi volitvami, ne le v Ameriki, ampak tudi po Evropi in svetu," je za 24ur.com dejala predsednica AmChama Ajša Vodnik. Ravnokar se je sicer vrnila iz ZDA, kjer je poslovno obiskala Severno in Južno Karolino: "Južna Karolina je zelo prorepublikansko usmerjena, je pa Severna Karolina t. i. swing state in bo pomembno vplivala na izide volitev. Zanimivo je bilo opazovati, kako tam ni bilo opaziti neke vneme, saj zelo dobro delujejo skupaj z gospodarstvom," pravi. 

Ajša Vodnik z vodjo digitalnih vsebin CME Adria Juretom Tepino, ki je povezoval program.
Ajša Vodnik z vodjo digitalnih vsebin CME Adria Juretom Tepino, ki je povezoval program. FOTO: Damjan Žibert

"Slovenija je ena od tistih držav, ki ne mara Amerike. Po Gallupovi raziskavi je bila celo na 6. mestu nenaklonjenosti. To se mi zdi zelo narobe, to naše slovensko posploševanje, kaj Amerika je. Amerika je vseeno 50 zveznih držav, po Gausu vrhunski znanstveniki, pa tudi verjetno zelo nenavadni ljudje. Glede na to, da jih je več kot 300 milijonov, seveda najdeš vse pole. Z vidika Slovenije lahko vidimo Ameriko kot priložnost, konec dneva smo zavezniki, priložnosti na tem trgu so res velike, prav tako medkulturno sodelovanje. Zdi se mi, da je treba osvetliti tudi to in nehati biti zelo navijaški za eno ali drugo stran," je Vodnikova že včeraj poudarila, da bo AmCham sodeloval s katero koli administracijo, saj so apolitična organizacija.

"Vedno se bomo trudili, da bomo iskali najboljše za gospodarstvo, saj vemo, da če imamo močno gospodarstvo, imamo lahko tudi močno socialno državo, tako zdravstvo in šolstvo kot ostale stvari, ki naj ostanejo javni, dobri in kakovostni, so pa seveda pogojeni z močjo gospodarstva," je poudarila. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

landrick landrick
06. 11. 2024 20.56
-2
Moraš bi res presneto usekan, da voliš za Trumpa
Chaparral
06. 11. 2024 20.36
+0
Je bil Janez povabljen?
Slovenska pomlad
06. 11. 2024 19.51
+5
Speljite se od tod
Andrej Lon?ar3
06. 11. 2024 17.30
+3
Pa spet so izpadli navadni butli.
TITO 50
06. 11. 2024 17.25
+6
Zbralo se je 250 lačnih in hinavskih ljudi, ki bodo za denar do smrti trdili, da je Amerika svobodna in demokratična država.
Sventevith
06. 11. 2024 16.52
+10
Če je vsa svetovna medijska mašinerija proti Trumpu, potem že ne more biti slab. Za razliko podpornikov Kamala, ki bodo po novem Kanadčani, če jim gre verjeti. A gotovo so spet lagali. Laž je skupni imenovalec vseh woketadov po svetu. Vse to je isto leglo.
Jimi1
06. 11. 2024 16.17
+12
K sreči USA ne moremo predsednika izbirati... Tako je Kamela izgubila in Štromajer se je nazrl zastojn hamburgerjev... Vse je za nekaj dobro!
NLKP
06. 11. 2024 14.56
+1
Denar je, to je važno😀
proofreader
06. 11. 2024 14.21
+14
Danes ima Štromajer dolg nos?
User2669999
06. 11. 2024 15.26
+9
printer
06. 11. 2024 13.43
+18
Koliko hamburgerjev si pojedel, Štromajer ? No, danes ti jih verjetno tišči nazaj gor po požiralniku, ko si videl rezultate volitev v ZDA...
metaloh
06. 11. 2024 12.49
-17
In potem se je vojna razširila na Evropo...butelni,kaj ste volili...
brabusednet
06. 11. 2024 12.37
+13
Ima boga bi rekli na Balkanu.Socjalisti grdo ste popušili hhhhhaaaaa.
printer
06. 11. 2024 12.11
+17
sami poraženci na kupu...zamislite si njihoce face danes...hahaha TOP!
viking76
06. 11. 2024 12.04
+6
🤣🤣🤣🤣🤣🤣 kok bednikov na kupu, en atala hatala z brezrokavnikom bi jih lahko obiskal
mišelin
06. 11. 2024 11.52
+11
hahaha po razglasitvi pa vsi prisotni v jok pa na drevo klicat bidna
apage
06. 11. 2024 11.54
+16
ja RTV pa POP novinarji niso mogli skrit žalosti, da je Trump zmagal, hahahaha neprecenljivo.
DEBELA OLIVA
06. 11. 2024 11.49
+18
Za Jerneja Štromajerja zagrizenega komunista je bilo še posebej grozno ko so demokrati izgubili ... nič zato samo da se zastonj žre a ne ali kot ima navado voščit za Božič Merry Christmas Ya Filthy Animal
viking76
06. 11. 2024 12.05
-4
Debela če ne zastopiš humorja si pač motena debela.
mišelin
06. 11. 2024 11.45
+9
koncno bo mert u ukrajini a golob ze pakera kovcke da gre tolazit kamalo
Peter Jurcek
06. 11. 2024 11.55
-8
Vi kar sanjajte. Rusi so zavohali priložnost in bodo vojno brez dvoma razširili. Trumpl je sedaj kriv da se bo vojna razširila še na prostali del Evrope. Vi butasti podpornika trumpa dejansko verjamete da se bo vojna končala. Res ste nekaj posebnega.
User2669999
06. 11. 2024 15.27
+1
Pikopiko
06. 11. 2024 11.41
+5
WOKA ideologija. Življenje študiranih ljudi na račun delavcev. Raznih jenulov, Kovačevih, Mukijev in podobno)... Upam, da je to v zatonu z izvolitvijo Trumpa.
Dr. No
06. 11. 2024 11.10
+21
SD stromajer vecni luzer. Moras pa bit prbit, da cist vedno izpades LUZER. Pa se kr vrtas dalje, zadni naj luc ugasne. Pa mimo grede Trampa so izvolili ljudje, Harisovo pa ni uspelo izvolit elitam. Pa lahko noc
aleš64
06. 11. 2024 11.34
+8
prince of persia
06. 11. 2024 11.04
+14
Kolko burgerjev je pojedel Štromajer?
User2669999
06. 11. 2024 15.29
+2