podnebno

V prestolnici razstava svetovno znanega fotografa Nicka Brandta
26. 04. 2025 09.29
V slovenski prestolnici je na ogled razstava znanega angleškega fotografa Nicka Brandta. Razstava The Day May Break oziroma v prevodu Napočil bo dan je prvi del globalne serije, ki prikazuje ljudi in živali, ki so jih prizadeli degradacija in uničenje okolja. Fotograf je serijo snemal v državah, ki najmanj onesnažujejo okolje, a so podnebno najbolj ranljive.

Nasprotniki v konklavu: koga so najbolj zmotile papeževe izjave?
24. 04. 2025 12.47
V prihodnjih tednih bo 135 kardinalov, ki so mlajši od 80 let, v sobi Sikstinske kapele izbralo novega papeža. Medtem ko v javnosti že kroži več imen, nekateri opozarjajo, da je Frančišek z imenovanjem več kot 100 kardinalov poskrbel, da bo novi papež delil podobne poglede kot on. Bolj progresivne izjave papeža Frančiška so sicer v konservativnem delu Cerkve naletele na ostre očitke. V 'sporu' s Frančiškom sta bila na primer tudi nemški in ameriški kardinal, ki mu je Frančišek celo odvzel stanovanje.

'Bil je drugačen od vseh pred njim. Bil je luč vere, upanja in ljubezni'
21. 04. 2025 11.12
Iz sveta se vrstijo prvi izrazi sožalja in pokloni papežu Frančišku. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je zapisala, da je s svojo ponižnostjo in ljubeznijo navdihoval milijone. Francoski predsednik Emmanuel Macron je tako kot več drugih izpostavil njegova prizadevanja za najbolj ranljive. Poklonila se mu je tudi italijanska premierka GIorgia Meloni: "Njegov nauk in njegova zapuščina ne bosta izgubljena. Svetega očeta pozdravljamo s srci, polnimi žalosti."

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej
08. 04. 2025 07.50
Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Več kot milijon evrov subvencij podjetnikom za električna vozila
04. 04. 2025 16.59
Družba Borzen je v uradnem listu objavila javni poziv za sofinanciranje nakupa električnih vozil samostojnim podjetnikom in fizičnim osebam z dejavnostjo. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ima za to namenjenih okvirno 1,25 milijona evrov, vloge bodo začeli sprejemati 22. aprila.

Lufthansi prepovedali zavajajoče oglaševanje glede emisij
25. 03. 2025 07.55
Deželno sodišče v Kölnu je nemškemu letalskemu prevozniku Lufthansa prepovedalo, da v oglasih uporablja zavajajoče izjave o zmanjševanju emisij ogljikovega dioksida. Z njimi namreč daje vtis, da je potovanje z letalom podnebno nevtralno, je izpostavilo. Tožbo je sicer vložila oglaševalska skupina Environmental Action Germany (DUH).

Nemški parlament podprl predlog o rahljanju dolžniške zavore
18. 03. 2025 21.33
Spodnji dom nemškega parlamenta je podprl predlog konservativne unije CDU/CSU, socialdemokratov (SPD) in Zelenih o rahljanju dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in sklada za infrastrukturo. Podprlo ga je 513 poslancev, proti pa jih je bilo 207. O predlogu bo v petek glasoval še zgornji dom parlamenta.

Zgodovinski dogovor: bilijon evrov za obrambo, infrastrukturo in podnebje
14. 03. 2025 16.05
Konservativna unija CDU/CSU, socialdemokrati (SPD) in Zeleni naj bi po poročanju nemških medijev le sklenili dogovor o sprejetju sprememb glede rahljanja dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in skladu za infrastrukturo. Med drugim bi finančni predlog vključeval tudi 100 milijard evrov za podnebje, v naslednjem desetletju pa bi lahko omogočil kar bilijon evrov novih izdatkov.

Zlati potni list tretje najmanjše države na svetu za 100 tisočakov
09. 03. 2025 18.54
Zlati potni list in z njim državljanstvo Nauruja, tretje najmanjše države na svetu, je lahko vaše za približno 100 tisoč evrov. S pobudo Zlati potni list želijo zbrati dovolj denarja za zaščito pred podnebno krizo.

Golob: Močnejše Evrope ne moremo zgraditi samo z orožjem
06. 03. 2025 13.12
Slovenija bo morala po mnenju premierja Roberta Goloba izdatke za obrambo na dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) zvišati pred letom 2030, kot predvideva trenutni načrt vlaganja v obrambo. O podrobnostih glede zvišanja izdatkov ni želel govoriti.

V veljavi zakon za nižjo omrežnino za januar in februar
15. 02. 2025 07.13
Začel je veljati zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino. Namen je omiliti posledice zvišanja omrežnine v zimski sezoni, predvsem za tiste, ki so vlagali v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in toplotne črpalke.

'Ustavili bomo vojno': S Putinom šele po načrtu s Trumpom, Evropo
14. 02. 2025 07.32
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da se bodo v Münchnu srečali visoki predstavniki iz Washingtona in Moskve. Udeležbo Ukrajine so v uradu ukrajinskega predsednika zanikali. Kot so dejali, morajo zavezniki naprej izoblikovati skupno stališče, preden začnejo pogajanja z Rusi. Trump pa, kot kaže, misli drugače. Evropa bo sodelovala v pogajanjih o končanju vojne v Ukrajini, je zatrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Obenem je članice EU pozvala k povečanju obrambnih izdatkov in napovedala, da jim bo komisija pri tem omogočila odstopanje od evropskih proračunskih pravil.

Pozivi Jankoviću, naj se opraviči protestnikom in prebivalcem Ljubljane
08. 02. 2025 12.28
Ljubljanske ulice so zavzele množice protestnikov, ki so stopile ob bok srbskim študentom. Nad glavami protestnikov so se dvigali transparenti s slogani: "Študenti na nogah, sistem na tleh!", "En svet, ena borba". Nekaj minut do 12. ure so se žrtvam zrušenega nadstreška v Novem Sadu poklonili z minuto molka. Številni transparenti pa so bili uperjeni tudi proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, ki je nedavno izrazil svojo podporo srbskemu predsedniku Vučiću. "Zoki, ne nas brukat," mu sporočajo protestniki, ki so Jankovića pozvali, naj se opraviči protestnikom in prebivalcem Ljubljane.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja
06. 02. 2025 06.11
Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

'Tehnološki milijarderji želijo strmoglaviti demokracijo'
23. 01. 2025 07.29
Španski premier Pedro Sánchez je dejal, da želijo tehnološki milijarderji uporabiti družbene medije za strmoglavljenje demokracije, in dodal, da bo voditelje EU spodbudil k ukrepanju. "Tehnologija, ki naj bi nas osvobodila, je postala orodje našega lastnega zatiranja," trdi.

Svetovni voditelji zaskrbljeni zaradi umika ZDA iz pariškega sporazuma
21. 01. 2025 14.56
V mednarodni javnosti se vrstijo večinoma negativni odzivi in izrazi zaskrbljenosti zaradi odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA znova umakne iz pariškega podnebnega sporazuma. Znanstveniki so prepričani, da bo ta poteza spodkopala globalna prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam, zaskrbljena je tudi Kitajska.

Biden Američanom: Ustvarja se nevarna oligarhija, ki ogroža demokracijo
16. 01. 2025 06.48
Odhajajoči ameriški predsednik Joe Biden je v poslovilnem nagovoru Američanom posvaril pred koncentracijo moči v rokah peščice najbogatejših. V zadnjem televizijskem govoru iz Bele hiše je tudi opozoril na podnebne spremembe in dezinformacije v družbenih medijih ter kot enega svojih dosežkov omenil dogovor o prekinitvi ognja v Gazi.

'Kaznovalna' omrežnina: vlada napoveduje ublažitev ekscesnih dvigov
09. 01. 2025 08.31
Novo obračunavanje omrežnine še vedno razburja. Ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda, opozarja vlada. Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal minister Kumer. Vlada bo po napovedih Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo. Napovedujejo pa tudi ublažitev ekscesnih dvigov. Kot je povedal Kumer, se kot najbolj smiselna pot trenutno nakazuje možnost, da v visoki sezoni delno ali v celotni opustijo stroške za moč za najdražji časovni blok. O tem je spregovorila tudi poslanska skupina Svoboda.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva
08. 01. 2025 11.53
Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

Svetovni fenomen: Podzemna nebesa, ki jih lahko doživimo le v Sloveniji
25. 12. 2024 11.52
V Postojnski jami v božičnem času oživi čarovnija, ki je ne moremo doživeti nikjer drugje na svetu. Prelevi se v podzemna nebesa. V njih ušesa božajo izbrani glasovi uveljavljenih glasbenikov in domačih mladih upov, ki v tem posebnem ambientu hitro prodrejo do src obiskovalcev. Dovršene podobe živih jaslic postrežejo z umetelnimi detajli, ki poskrbijo, da se prisotni kot začarani potopijo v nek drug svet: svet luči, svetopisemskih podob in miru.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57
V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23
Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem
26. 11. 2024 09.06
V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti
26. 11. 2024 13.38
Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

'Bodo države v razvoju poleg podnebne dobile še dolžniško krizo?'
24. 11. 2024 16.41
Preveliko ukvarjanje s financami ne rešuje neobvladljivosti podnebnih sprememb, prava pot je takojšnje odpravljanje vzrokov podnebnih sprememb, dobivamo pa sprenevedanje glede posledic oz. kulturo neukrepanja, je zaključke letošnje podnebne konference ZN v Bakuju komentirala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30
Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze
24. 11. 2024 07.06
Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Države odstopile od pogajanj: 'Čas ni na naši strani'
23. 11. 2024 17.36
Čeprav se države na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29) še vedno niso uskladile o najbolj spornih vsebinskih točkah letošnje konference, je predsedstvo delegate zbralo na zaključni plenarni seji. Na njej so potrdili predvsem manj pomembne dokumente, kjer nasprotovanja držav ni. Po prekinitvi bo sledilo potrjevanje preostalih odločitev.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku
23. 11. 2024 13.11
Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

Na podnebnem vrhu še en dan brez večjega preboja pri ključnih vprašanjih
19. 11. 2024 19.48
Na podnebni konferenci ZN v Bakuju se stopnjujejo napetosti pred sprejetjem končnega dogovora. Pogajalcem namreč znova ni uspelo doseči preboja pri ključnih vprašanjih. Zagon težkim pogajanjem ni dala niti izjava voditeljev držav skupine G20, v kateri so izpostavili potrebo po zagotovitvi tisoč milijard dolarjev pomoči revnejšim državam.