Minister Bojan Kumer je poudaril, da ministrstvo še naprej ocenjuje, da nova metodologija omrežnin ni ustrezna in ni skladna s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ocenjuje, da metodologija za obračun omrežnin ni skladna s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda, niti z nekaterimi evropskimi direktivami ali s priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer). Kot je izpostavil, se zdi kot kazen za tiste, ki so sami že s svojim denarjem poskrbeli za investicijo v bolj čiste, zelene in energetsko učinkovite energije: "Država pa se že več let trudi spodbujati, da bi družbo pripeljali v podnebno odporno družbo in trajnostno prihodnost."
Agencija je po njegovih besedah preslišala strokovne argumente ministrstva, med drugim glede določanja dogovorjene moči na osnovi samo treh končnih obremenitev, zapletenosti in nepraktičnosti tarifnih blokov za gospodinjske odjemalce ter pomanjkanja prehodnega obdobja in postopnosti uvedbe novega sistema. Spremembe tarifnih blokov so za gospodinjstva tako prekomerno zapletene in nerazumljive. Prav tako je nepraktično, povsem umanjkalo pa je prehodno obdobje, našteva Kumer. "Uveljavitev metodologije je prinesla veliko nejevolje med ljudmi. Marsikomu je prinesla nesorazmerne dvige. Prvi računi kažejo, da gre tudi za ekscesna neskladja." Zato bodo v skladu s svojimi zmožnostmi poskrbeli za rešitve, da ne bodo na slabšem tisti, ki so že s svojim denarjem poskrbeli za čistejšo prihodnost vseh nas, je povedal. Vlada vztraja pri pozivih, da je treba pristopiti k popravku metodologije. "Seveda v skladu s svojimi pristojnostnimi. Ne drži, da vlada nima nobenih pristojnosti, so pa te zelo omejene. In ravnali bomo v skladu s temi," je pojasnil.
Vlada bo predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta agencije
Vlada bo po napovedih ministra Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo. Skupaj z različnimi strokovnjaki in poslanci bodo ublažili ekscesne dvige, napoveduje Kumer. Pri tem je razkril, da se kot najbolj smiselna pot trenutno nakazuje možnost, da v visoki sezoni delno ali v celotni opustijo stroške za moč za najdražji časovni rok.
Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, pa danes pravi direktorica agencije Duška Godina. Še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja.
"Vladna odločitev temelji na strokovnih in ne političnih argumentih, ki pa so bili agenciji večkrat predstavljeni, a žal preslišani in neupoštevani," so že včeraj poudarili v sporočilu za javnost. Kot smo poročali, je vlada decembra vodstvo Agencije za energijo pozvala, da najkasneje do 8. januarja spremeni metodologijo obračunavanja omrežnine.
"Naš cilj bo še naprej zelo jasen: zagotoviti sistem, ki bo podpiral čiste tehnologije, spodbujal trajnostne investicije, ne pa jih zaviral, in omogočal pravično energetsko tranzicijo za vse," je dejal Kumer.
Dodal je, da mora biti vsaka sprememba, ki posega v življenje ljudi, premišljena, postopna in sprejemljiva za vse odjemne skupine. Spremembe je treba graditi z zaupanjem in dialogom, ne zgolj s sklicevanjem na lastno strokovnost, še manj s sklicevanjem na lastno nedotakljivost. Poleg tega prehod brez dialoga, brez prehodnega obdobja in brez postopnosti ni le strokovna napaka, temveč prinaša tudi politično odgovornost, je dejal.
Poudaril je, da je šlo v komunikaciji z agencijo za strokoven dialog, ne politični pritisk, ter da so želeli, da bo več njihovih predlogov uslišanih, ni bil pa niti eden. Po njegovem mnenju ima vlada pristojnost pozvati k spremembi metodologije in k odstopu članov sveta agencije.
Zanimivo se mu zdi, da sta dva člana sveta poziv slišala - Mitja Breznik in Sandi Šterpin sta po vladnem pozivu odstopila - ostali trije, predsednik sveta Franc Žlahtič ter Janez Kopač in Borut Bratina, pa ne. Po ministrovih besedah svet agencije pri odločitvah glede metodologije ni bil soglasen, kar se mu zdi alarmantno. Tudi sicer bi želel, da bi se stroka in drugi deležniki glede novega sistema poenotili, pa se niso.
Direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Elesa Aleksander Mervar je dejal, da podpira reformo omrežninskega sistema in zagovarja usmeritev, naj vsak plača toliko, kolikor uporablja omrežje. Je pa analiza Elesa pokazala, da opredelitev petih časovnih blokov ne odraža aktualnega stanja v omrežju, predvsem ne množičnega dodatnega priklopa samooskrbnih sončnih elektrarn v zadnjem obdobju.
Tako predlagajo tri časovne bloke na delovni dan in dva časovna bloka na dela prost dan, ukinitev višje in nižje sezone za dve do tri leta, saj trenutno gospodarstvo nima naprav, ki bi omogočale prilagajanje odjema, ter upoštevanje od pet do deset konic porabe v vsakem od blokov, ne le treh konic v minulem letu, pri določanju moči.
Če bi prehod na star sistem obračunavanja omrežnine, k čemur je decembra Agencijo za energijo pozvala vlada, terjal več kot pol leta časa, pa je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj, je povedal Mervar.
Svoboda napovedala odpravo omrežninskih anomalij z zakonom
Poslanska skupina Svoboda je napovedala pripravo zakona, ki bo naslovil anomalije omrežninskega sistema. "Želimo, da ne bo takšnih nejasnosti, ko prebivalstvo ne ve, kakšno ceno elektrike lahko pričakuje, ko ne more spremljati porabe in se odločati o porabi elektrike," je dejala vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič.
"Trenutne anomalije je treba nasloviti in poskrbeti, da prebivalstvo zaradi nestrokovnega sprejema omrežninskega akta ne utrpi posledic," je dejala v današnji izjavi za medije. Vlada bo zaradi novega sistema obračuna omrežnine prihodnji teden DZ predlagala razrešitev treh članov sveta Agencije za energijo, je spomnila in povedala, da bo DZ nato odločal o predlogu za razrešitev in o predlogu za imenovanje novih članov.
Od novega sveta agencije pričakuje več modrosti in strokovnosti pri sprejemu nove metodologije, njeno modernizacijo in to, da bo slonela na aktualnih podatkih. "Sedanja je pripravljena na podatkih iz leta 2019, vemo pa, kaj se je v tem obdobju dogajalo na področju energetike, kakšne spremembe so se zgodile in koliko novih virov obnovljive energije je bilo vključenih v energetski sistem," je poudarila Avšič Bogovič.
Zatrdila je, da bodo zakon pripravljali na podlagi številk, z njegovo pripravo pa bodo pohiteli. "Z zakonom bodo naslovljene anomalije, ki so se zgodile in ki jih bomo analizirali v celoti. To je treba najprej narediti, da bomo sploh videli, pri katerih uporabniških skupinah dejansko prihaja do takšnih razlik. Uporabniki ne smejo biti kaznovani zaradi slabega omrežninskega sistema," je dejala.
Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je ocenil, da je pri novi omrežnini vse narobe in da takšne nima nobena država v Evropi. Po njegovih besedah so formule za izračun netransparentne in brez obrazložitev uteži. Agencija je uporabila stare podatke, ko je bilo sončnih elektrarn še zelo malo. "Očitno strokovnjaki na agenciji niso prebrali uredbe in niso preštudirali te formule," je dodal.
Agencija vztraja pri svojem, vlado obtožuje političnih pritiskov
Na Agenciji za energijo so sicer neomajno povedali, da ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije. Enako so zatrdili tudi včeraj, dan pred iztekom roka, je poročala STA. "Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bomo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov," je povedala direktorica agencije Duška Godina.
Hkrati je Agencija za energijo z dogajanjem v zvezi z novim sistemom obračunavanja omrežnine seznanila Evropsko komisijo in opisala dogajanje v zvezi s poskusi poseganja v neodvisnost regulatorja. Na ministrstvu so očitke o nezakonitem političnem vmešavanju zavrnili.
KOMENTARJI (806)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.