Vlada je decembra vodstvo Agencije za energijo pozvala, da najkasneje do 8. januarja spremeni metodologijo obračunavanja omrežnine.
Kot so danes zapisali na ministrstvu za okolje, je vladni poziv strokovno utemeljen, saj nova metodologija ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami.
Po evropski direktivi o skupnih pravilih notranjega trga električne energije morajo regulativni organi zasledovati cilj spodbujanja in lažjega vključevanja elektrike obnovljivih virov energije v omrežje, so navedli. "Nova metodologija ne le, da tega cilja ne zasleduje, temveč njegovo doseganje celo zavira," ugotavljajo. Evropska direktiva o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije jasno določa, da se za samooskrbovalce ne smejo uporabljati nesorazmerne javne dajatve, niti se jim ne bi smelo naložiti nesorazmernih stroškov, saj bi se moral upoštevati njihov doprinos k podnebnim in energetskim ciljem, pravijo na ministrstvu.
Mnogi posamezniki, ki so investirali v nove tehnološke rešitve, kot so sončne elektrarne, toplotne črpalke, električna vozila ali sistemi shranjevanja električne energije, so po mnenju vlade zaradi nove metodologije zdaj kaznovani z bistveno višjimi stroški omrežnine. "Ta sprememba je bila uvedena brez ustreznega prehodnega obdobja in brez ustrezne postopne uveljavitve, kar ustvarja novo finančno breme za gospodinjstva, ki so se odločila za trajnostno naravnane energetske rešitve. Tudi poslovnim odjemalcem ni bilo zagotovljeno ustrezno prehodno obdobje za prilagoditev," še ugotavljajo.
Na Agenciji za energijo so sicer že dan po prejemu tega sklepa vlade povedali, da ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije. Enako so zatrdili tudi včeraj, dan pred iztekom roka, je poročala STA.
"Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bomo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov," je povedala direktorica agencije Duška Godina.
Hkrati je Agencija za energijo z dogajanjem v zvezi z novim sistemom obračunavanja omrežnine seznanila Evropsko komisijo in opisala dogajanje v zvezi s poskusi poseganja v neodvisnost regulatorja. Na ministrstvu so očitke o nezakonitem političnem vmešavanju zavrnili.
Kot so poročali v oddaji 24UR, je šest nevladnih organizacij podpisalo javno pismo, ki so ga naslovili na vlado in premierja Roberta Goloba. V njem so ostro obsodili zadnje poteze aktualne oblasti. Zapisali so, da z zaskrbljenostjo že dva meseca spremljajo stopnjevanje političnih pritiskov na neodvisno institucijo in s tem spodkopavanje osnovnih demokratičnih vrednot.
Ob tem so predsednika vlade pozvali, naj se spomni svojih predvolilnih zavez in nemudoma konča z napadi in postavljanjem ultimatov vodstvu Agencije za energijo.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.