Trump je v ponedeljek ob prevzemu oblasti uresničil predvolilne napovedi in podpisal ukaz o odstopu ZDA od po njegovih besedah "nepoštenega in enostranskega" pariškega podnebnega sporazuma. To je storil že med svojim prvim mandatom na čelu ZDA, a je nato Joe Biden k sporazumu leta 2021 ponovno pristopil. V skladu s pravili sporazuma bodo ZDA iz sporazuma uradno izstopile v letu dni.
Ob tem je Trump v državi razglasil izredno stanje na energetskem področju ter odredil povečanje črpanja nafte in zemeljskega plina na ameriških tleh. Trumpovo potezo so pozdravili predstavniki naftne industrije. "Ameriška industrija nafte in zemeljskega plina je pripravljena sodelovati z novo administracijo pri zagotavljanju zdravorazumskih energetskih rešitev, katere so Američani podprli tudi na predsedniških volitvah," je dejal Mike Sommers iz Ameriškega inštituta za nafto.
Na Trumpove prve poteze se danes vrstijo kritični odzivi držav in znanstvenikov. Ti opozarjajo, da bi lahko umik ZDA od zavez pariškega sporazuma spodkopal globalno sodelovanje na področju zmanjševanja uporabe fosilnih goriv, največje onesnaževalce, kot sta Kitajska in Indija, pa opogumil, da oslabijo svoje zaveze.
"Umik ZDA kaže, da je nova administracija kruto brezbrižna do hudih vplivov podnebnih sprememb, ki jih doživljajo ljudje doma in po svetu," je po poročanju agencije AFP povedala Rachel Cleetus iz Zveze zaskrbljenih znanstvenikov.
"Odstop ZDA od pariškega sporazuma je žalosten, vendar se je podnebno ukrepanje na multilateralni ravni izkazalo za odporno in močnejše od politik in politik katere koli posamezne države," pa je dejal ključni snovalec sporazuma Laurence Tubiana. Vodja Programa ZN za podnebje Simon Stiell pa je poudaril, da Washingtonu ostajajo vrata za sodelovanje odprta.
Zaradi Trumpove odločitve je zaskrbljena tudi Kitajska. Ob tem je tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva danes pojasnil, da bo Peking pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb še naprej sodeloval z vsemi vpletenimi stranmi.
Da gre v primeru umika ZDA iz pariškega sporazuma za "resnično nesrečen razvoj dogodkov", je poudaril Evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra.
Evropa po besedah von der Leyen ostaja zavezana pariškemu podnebnemu sporazumu
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je medtem danes na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu povedala, da Evropa ostaja zavezana pariškemu podnebnemu sporazumu.
"Pariški podnebni sporazum še naprej predstavlja najboljše upanje za vse človeštvo. Tako da se ga bo Evropa še naprej držala in delala z vsemi državami, ki želijo zaščititi naravo in ustaviti globalno segrevanje," je v nagovoru na WEF v švicarskem Davosu povedala von der Leyenova.
Prav tako bodo morale države na vseh celinah po svetu "zgrabiti priložnosti in upravljati tveganja, ki jih prinaša umetna inteligenca", je še dejala.
"Pri tovrstnih izzivih ne tekmujemo med seboj, ampak s časom. Tudi v časih zaostrenega tekmovanja moramo združiti moči. Evropa si bo še naprej prizadevala za sodelovanje, ne samo z našimi dolgoletnimi podobno mislečimi prijatelji, ampak z vsako državo, s katero imamo skupne interese," je poudarila predsednica Evropske komisije.
Da je Bruselj pripravljen razpravljati o skupnih interesih in se pogajati, je von der Leynova dejala tudi glede prihodnjega sodelovanja z ZDA pod vodstvom Trumpa. "Bomo pragmatični, a se bomo držali svojih načel. Ščitili bomo svoje interese in varovali naše vrednote - to je namreč evropski način," je poudarila.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.