Državljanstvo Nauruja, tretje najmanjše države na svetu, ki obsega približno 21 kvadratnih kilometrov v jugozahodnem Tihem oceanu, je lahko vaše za nekaj manj kot 100 tisoč evrov.
Nauru se zaradi podnebnih sprememb, dviga morske gladine, nevihtnih valov in erozije obale sooča s vprašanjem preživetja. Ker na otoku nimajo sredstev, da bi se zaščitili pred podnebno krizo, so sprožili pobudo Zlati potni list.

Nad krizo s prodajo državljanstev
Vlada Nauruja pravi, da bo prodaja zlatih potnih listov pomagala zbrati sredstva, potrebna za selitev 90 % prebivalcev otoka na višje ležeča območja in izgraditev nove skupnosti.
"Medtem ko svet razpravlja o podnebnih ukrepih, moramo sprejeti proaktivne korake, da zagotovimo prihodnost našega naroda," je za CNN povedal predsednik Nauruja David Adeang.
Potni list, ki bo omogočal vstop brez vizuma v 89 držav, ne bo na voljo za osebe z zgodovino kaznivih dejanj.

Težka zgodovina in svetla prihodnost?
Nauru so kot nahajališče fosfatov začeli izkoriščati že v začetku 20. stoletja. Sto let trajajoča izkopavanja so središče otoka opustošila do skal, 80 % otoka je ostalo nenaseljenega.
Prebivalci so se zato naselili ob obalo, kjer so izpostavljeni dvigu morske gladine, ki se tukaj povečuje hitreje od svetovnega povprečja.

"Veliko ljudi, ki prebivajo na obali, je že izgubilo zemljo. Nekaterim je plimovanje pogoltnilo cele hiše in izgubili so vse," je dejal Tyrone Deiye, državljan Nauruja in raziskovalec na poslovni šoli Monash v Avstraliji.
Kot poroča CNN, v prvem letu programa prodaje državljanstev napovedujejo približno 5,2 milijona evrov prihodkov, sčasoma pa pričakujejo nekaj manj kot 40 milijonov evrov na leto.
Na otoku upajo, da bo program nekoč predstavljal 19 % vseh prihodkov vlade.

KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.