Tujina

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze

Baku, 24. 11. 2024 07.06 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Nadaljevanje nočne plenarne seje se je začelo ob pol enih zjutraj po lokalnem času, do dokončne potrditve dogovorov v zgodnjih jutranjih urah pa je predsedujoči COP29 Muhtar Babajev sejo večkrat prekinil. Na vidno utrujenih obrazih delegatov, ki so med plenarnim zasedanjem še vedno popravljali zadnje besedilo, je bilo ob tem mogoče zaznati izraze zmedenosti.

Po dolgih podaljških in številnih zapletih so delegati v Bakuju po več kot 30 urah od uradnega zaključka letošnje konference potrdili končni dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju.

Potrjeni dokumenti zaključnega besedila med drugim vsebujejo poziv vsem akterjem, da sodelujejo pri izpolnitvi širšega finančnega cilja v višini 1300 milijard dolarjev do leta 2035, ki bi vključeval financiranje iz različnih javnih in zasebnih virov. Čeprav ne širi kroga držav donatork, za kar so se zavzemale bogate države z državami EU na čelu, pa večja gospodarstva v vzponu, kot so denimo Kitajska, Singapur, Južna Koreja in zalivske države, spodbuja k temu, da same in na prostovoljni bazi prispevajo k uresničitvi cilja.

Končni dokument o finančnem cilju večkrat omenja tudi najbolj ranljive države, vključno z obravnavo ukrepov za povečanje financiranja za njih, hkrati pa vsebuje tudi določilo, da je treba financiranje zagotoviti skupaj s pomembnim in ambicioznim zmanjšanjem emisij in ukrepi prilagajanja.

Zemlja
Zemlja FOTO: Shutterstock

V petek objavljeni osnutki zaključnih dokumentov so vsebovali zavezo o 250 milijardah dolarjev finančne pomoči na leto, kar je sprožilo niz razočaranih odzivov predvsem s strani držav v razvoju. Pogajalski skupini majhnih otoških in najmanj razvitih držav, ki sta se počutili odrinjeni iz pogajalskega procesa, pa sta s postopkovnim predlogom čez dan zahtevali tudi prekinitev pogajanj. Na trenutke se je zdelo, da so podnebni pogovori na robu propada.

Glede na trenutno zavezo morajo bogate države, ki so najbolj odgovorne za globalno segrevanje, državam v razvoju letno v obdobju 2020–2025 zagotavljati 100 milijard dolarjev finančnih sredstev za financiranje podnebnih sprememb letno. Pogajanja na letošnji podnebni konferenci pa so bila osredotočena na doseg dogovora o določitvi nove zaveze do leta 2035. Države v razvoju so si prizadevale za finančni cilj med 500 in 1300 milijardami na leto.

Potrditev dogovora so pospremili glasni aplavzi v dvorani, a sta se kmalu zatem oglasila predstavnika delegacij Kube in Indije, ki sta azerbajdžansko predsedstvo obtožila izigravanja procesa sprejemanja odločitev, saj so potrdili dokument, s katerim se vsi niso strinjali. "Znesek, ki je predlagan, je izjemno nizek. To je pičla vsota. Indija nasprotuje sprejetju tega dokumenta," je v zgodnjih jutranjih urah v Bakuju povedala indijska uradnica Leela Nandan.

Solidarnost z Indijo so izrazili tudi pogajalci Bolivije in Nigerije. Kot je izpostavil bolivijski pogajalec, potrjeno besedilo o podnebnem financiranju zagotavlja podnebno nepravičnost ter konsolidira nepravičen sistem, kjer razvite države ne izpolnjujejo svojih obveznosti do svetovnega juga.

Pogajalska skupina afriških držav pa je dejala, da gre za celino premajhen in prepozen podnebni finančni dogovor. "Zelo smo razočarani nad pomanjkanjem napredka pri vprašanjih, ki so kritična za Afriko. Še naprej bomo opozarjali na neustreznost podnebnega financiranja," pa je poudaril kenijski predsednik skupine Ali Mohamed.

V razpravi se je oglasil tudi komisar EU za podnebno ukrepanje Wopke Hoekstra z veliko bolj pozitivnim pogledom na dogovor o finančnem cilju. "Vsi vemo, kako zelo težko je bilo to, pa vendar se nam zdi, da je današnji rezultat pravzaprav izjemno pomemben. Živimo v času resnično zahtevne geopolitike, zato je videti dogovor resnično izjemen," je ocenil in dodal, da bo COP29 ostal v spominu kot začetek nove dobe podnebnega financiranja.

Nobenega napredka pa države niso dosegle glede krepitve ambicij na področju blaženja podnebnih sprememb oz. zniževanja izpustov toplogrednih plinov ter na koncu le potrdile že sprejete zaveze iz Dubaja glede prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih. Pomemben poudarek dokumenta o prilagajanju pa je, da se bo nadaljevalo delo na razvoju indikatorjev za spremljanje globalnega cilja za prilagajanje.

Gutteres: Finančni dogovor na COP29 je treba v celoti spoštovati

Po besedah generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa je treba današnji finančni dogovor spoštovati v celoti. "Pozivam vlade, naj to nujno storijo," je dejal. "Upal sem na bolj ambiciozen rezultat tako glede financ kot blažitve podnebnih sprememb, da bi se spopadli z obsegom velikega izziva, s katerim se soočamo. Doseženi dogovor zagotavlja osnovo, na kateri lahko gradimo," je ocenil.

Opozoril je tudi, da je treba denar državam v razvoju nujno poslati, ker so mnoge od njih močno zadolžene, saj so jih prizadele katastrofe in so ostale v revoluciji obnovljivih virov energije, denar potrebujejo zdaj.

Guterres je znova opozoril na stopnjevanje podnebne krize, pri čemer je navedel rekordne temperature in podnebne katastrofe v letošnjem letu z naraščajočimi izpusti. Poudaril je, da je konec dobe fosilnih goriv neizogiben, pri tem pa izpostavil pomembnost novih nacionalnih načrtov, ki jih morajo države pripraviti do februarja, pospešiti prehod in zagotoviti, da bo pravičen.

"Nobena država ni dobila vsega, kar je želela. Baku zapuščamo z goro dela, ki ga še moramo opraviti. Zato ni čas za zmagovalne kroge," pa je dejal vodja programa ZN za podnebje Simon Stiell.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (104)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

primorec2
24. 11. 2024 20.25
+1
Vsi so prišli s povratniki avion v državo izvoznico nafte in premoga, dogovor je hinavski. To naj bi bil povzetek lakrdije visokih politikov. Ko bodo prišli z vlakom na take sestanke, takrat lahko razmisljamo o dobronamernosti. Vse ostalo je hipokrizija.
Medo1964
24. 11. 2024 13.13
Pa kaj bi oni radi....
DR. RNR
24. 11. 2024 16.51
+1
NeXadileC
24. 11. 2024 12.45
+1
Javna glasila so nastala, kot glasila krajev in regij, vendar so vsa postala glasila vladajoče klike le. Povsod in tudi pri nas.
NeXadileC
24. 11. 2024 12.41
+2
Vse skupaj,... samo za milijarde gre, nič drugega.
NeXadileC
24. 11. 2024 12.42
+3
In,... plačujemo pa mi. Od udeležbe naših predstavnikov, naprej...
Kriplin
24. 11. 2024 12.16
+3
Spet bi radi eni, da jih financirajo drugi.
NeXadileC
24. 11. 2024 12.42
+3
To jim uspeva, odlično, čeprav niso zadovoljni, in hočejo več.
ap100
24. 11. 2024 12.06
+4
evropa mora reševati svoje uničeno okolje na pa indiji nadomeščat kar so sami uničili v zadnjih 5o letih
Trapon
24. 11. 2024 11.50
+10
Vseh 300 miliard je vrženo proč v smeti
Medo1964
24. 11. 2024 13.14
+1
da bodo lazje delali nove otroke in se sirili , kjer ni treba
deltex
24. 11. 2024 11.49
+6
En sam velik biznis so te podnebne spremembe, kakor tudi zeleni prehod in električni avtomobili. Saj meni ni problem ločevati odpadkov, tudi smeti ne mečem kar skozi okno kot to počne še doberšen del sveta, ampak ko vidim, koliko denarja gre za domnevno izboljšanje stanja, mi je slabo. Ogromen del tega denarja bo šel v privatne žepe...
dober dan
24. 11. 2024 11.22
+4
A res še komu ni jasno za kakšno agendo se gre tukaj?
dober dan
24. 11. 2024 11.22
+2
zanalašč niso napisali kdo bo koliko plačal. Na koncu bomo zvedli da bo mogla Nemčija od vseh največ plačat.
bičbožji
24. 11. 2024 11.16
+7
če samo daješ pomoč, prejemniki pomoči pa ne storijo nič za njihov boljši jutri(razen da čakajo na novo pomoč), nove pomoči sploh nebi smeli dobiti več!!
Ramzess
24. 11. 2024 10.50
+5
Prevara je vse to, še vedno veliko ljudi ne dojame. Podnebne razmere so laž, manipulirajo z vremenom in tako prikazujejo stanje kot ... tudi ti. zmanjševanje ogljika je laž, če se ga preveč zmanjša, izginejo rastline in plankton, ter ostali živelj, saj končno življenje na tem planetu temelji na ogljiku. Ker smo tudi ljudje bitja, ki temeljijo na ogljiku (ne na siliciju, ki je drugačna oblika ogljika, v preteklosti je življenje, ki je temeljilo na siliciju že obstajalo, giganti v tem primeru) ima izrek 'zmanješvanje ogljika' čisto drug pomen, česar ravno tako mnogi ne vedo, da, nanaša se na depopulacijo. Pravijo da je to zadnji cop.
Medo1964
24. 11. 2024 13.15
brabusednet
24. 11. 2024 10.38
+5
Te miljarde bodo šle za orožje in žepe močnikov.Kot je Hamas z denarjem pomoči narodu kupoval orožje in predore kopal.Pa vidimo,kam je to pripeljalo.
osservatore
24. 11. 2024 10.32
+9
"Pogajalska skupina afriških držav pa je dejala, da gre za celino premajhen in prepozen podnebni finančni dogovor". Torej, afriški celini naj bi pošiljali denar, ker so močno zadolžene?? Hmmm, ko so belci zapustili Afriko, ali z drugimi besedami, ko so se afriške države osamosvojile, je v Afriki nastal totalen kaos: gospodarski in nataliteta. Kitajska je s svojo agresivno politiko zadolžila pol Afrike, ki sedaj tarna in jamra. Belci so se že davno umaknili, naj jim torej pomaga Kitajska, ki je velik upnik. Njen namen seveda ni pomoč, ampak samo golo pridobivanje surovin za kitajsko industrijo. In nič drugega. Glede natalitete omenimo naslednje: danes leta 2024 je v Afriki 1,5 miljarde prebivalcev, do 2050 (torej čez 25 let) jih bo 2.5 miljarde (vir worldometers). Torej v 25 letih bo nova miljarda prebivalcev. Ni in ne bo hrane, vode, izobraževanja, zaposlitev, zdravstvenih storitev, gospodarskega razvoja, perspektive, ... In kaj mislite kam bo želela migrirati na nova miljarda ljudi? In še ena miljarda starejših? Posledica podnebnih sprememb je tudi pomanjkanje vode in hrane in skupaj z nataliteto je to populacijska katastrofa. Ti gumpci na tem brezpredmetnem sejmu v Bakuju pa nakladajo o podnebnih spremembah in denarju za nerazvite, pri tem da največje onesnaževalke kot so Kitajska, Indija, Amerika, J. Amerika ne bodo storile skoraj ničesar kar bi ogrozilo njihovov ekonomijjo.
Skinwalker
24. 11. 2024 10.23
+5
Narod ima dovolj tega vasega ropanja NAŠEGA DENARJA..NATEG VAM NI USPEL IN NE BO...
patogen
24. 11. 2024 10.06
+4
Velik del sveta želi živeti na račun drugega majhnega dela. Ki se je sam razvil, brez kakršnekoli pomoči. Skozi tisočletja trdega dela, lakot, medsebojnega iztrebljanja, je napredoval, se izboljševal dokler ni dosegel današnjega nivoja.
Kriplin
24. 11. 2024 09.45
+16
Torej, "bogata" EU, kjer se sesuva pol gospodarstva bo prispevala milijarde, Kitajsko, ki je največja onesnaževalka na svetu, bodo pa pozvalinaj se drži okoljskih zavez. To je nekaj takega, kot "white guilt" v ZDA. Ni čudno, da smo tam, kjer smo.
patogen
24. 11. 2024 09.50
-3
Upajmo, da bo Trump storil korake v odpravo teh krivic.
MasteRbee
24. 11. 2024 09.51
+4
Putin pravi konec je globalizacije in izkoriščanja, nastopila je bipolarnost. Sedaj bo moral vsak zase, drugače bo ostal bos. Kot pravi Trump, First ...
Julijann
24. 11. 2024 09.36
+5
Koliko kaj pomagajo ohranjati naš planet vsi ti vojaški izstrelki, kateri se dogajajo sedaj in se skoraj vsako leto nekje na Zemlji. Menda je treba tudi tu pomagati in dajati denar in opremo.
MojsterSplinter
24. 11. 2024 10.27
Ustvarjajo čudovit dobiček za delničarje. Če bi z vsako izstreljeno raketo cena delnic njenega proizvajalca padla, si lahko prepričan, da bi se vojne končale.
MasteRbee
24. 11. 2024 09.36
+12
1200 milijard so zahteval na leto. Nemčija se že sesiplje. Lahko dobijo rakete.
Victoria13
24. 11. 2024 09.33
+20
Kje poniknejo vse te milijarde, mogoče bi jim raje pomagali, da se naučijo delat, ne pa skoz samo čakajo od kje bo denar priletel!!!