oficirji

Najboljši slovenski obveščevalec, ki je razbesnel Hitlerja
06. 04. 2025 12.52
1. aprila 1941 je iz Berlina vlado v Beogradu obvestil o točnem dnevu in uri bombardiranja Jugoslavije. Ker je za operacijo s kodnim imenom Direktiva št. 25 takrat vedel le ozek krog ljudi, je Hitler menda pobesnel. Polkovnik Vladimir Vauhnik ni bil zgolj vohun. Bil je prvovrsten diplomat, izjemen analitik in eden najboljših vojaških atašejev preteklega stoletja z visokimi vezami v samem vrhu nacistične Nemčije. Še danes ni jasno, kdo so bili viri, ki so mu omogočili, da je tako dobro poznal nemški vojaški stroj. Večino skrivnosti je namreč pred 70 leti odnesel s seboj v grob.

Ob obletnici atentata na Hitlerja: 'Že takrat je obstajala možnost za boljšo Nemčijo'
20. 07. 2024 15.37
Nemški kancler Olaf Scholz je v Berlinu nagovoril zbrane na prireditvi ob 80. obletnici poskusa atentata na nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja, ki so ga nemški oficirji neuspešno skušali ubiti 20. julija 1944. Scholz je v govoru pozval Nemce, naj se zavzemajo za demokracijo in svobodo.

Kje se nahaja prva, najstarejša in še vedno delujoča brivnica pri nas?
23. 06. 2024 20.01
V Postojni so obeležili okroglih 100 let brivnice – tam najdete prvo in najstarejšo še vedno delujočo brivnico v Sloveniji. Slovenski komik Gašper Bergant je le eden od znanih obrazov, ki v norem tempu življenja zna odklopiti na brivskem stolu.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori
28. 05. 2023 08.00
Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Vidni osamosvojitelji spet sprejeli odlikovanja, ki so jih leta 1993 vrnili
13. 12. 2022 12.11
Predsednik republike Borut Pahor, ki se počasi poslavlja od svojega položaja, je šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode. Ta odlikovanja so v turbulentnem političnem ozračju z odprtim pismom zavrnili 21. junija leta 1993.

Bellingcat: To so 'morilci z daljinci', ki izbirajo cilje za raketne napade
04. 11. 2022 11.49
10. oktobra je Rusija izvedla prvi obsežen in koordiniran napad na ukrajinsko civilno infrastrukturo od začetka vojne. Po nekaterih podatkih je bilo tistega dne izstreljenih okrog 200 vodenih raket in samomorilskih dronov. V napadih je umrlo 20 ljudi, več kot 100 jih je bilo po podatkih ukrajinske civilne zaščite ranjenih. Preiskovalni portal Bellingcat je prišel na sled članom skupine ruskih častnikov, ki so odgovorni za izbiro ciljev na ukrajinskem ozemlju. Med sledenjem njihovega vedenja na spletu pa so novinarji odkrili še več podrobnosti o navadah in nečednih razvadah "morilcev z daljinci".

Kubanska kriza nevarnejša, nasproti sta si stali enakovredni jedrski sili
17. 10. 2022 10.03
Odkar je ruski predsednik Vladimir Putin septembra omenil, da se bo Rusija v primeru grožnje odzvala tudi z jedrskim orožjem, se zvišuje napetost glede njegove uporabe. Kako verjetna je? Ameriška raziskovalka Heather Williams meni, da je možnost atomskega napada sicer prisotna že od začetka ruskega napada, a da se trenja nikakor ne morejo primerjati s tistimi med kubansko krizo leta 1962. Poleg omenjenih obdobij se je svet s skorajšnjim jedrskim spopadom nevede srečal tudi leta 1983 med Natovo vojaško vajo Able Archer.

Rusi novačijo zapornike: šest mesecev na fronti v zameno za svobodo
15. 09. 2022 21.03
Ukrajinske sile so od začetka meseca osvobodile že več tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja, navajajo ukrajinske oblasti. Osvobodili so tudi mesto Izjum, kar bi lahko pomenilo pomembno strateško izgubo za rusko vojsko. Ker se Rusija na ukrajinskem ozemlju bori z omejenim številom vojakov, si prizadeva okrepiti številčno stanje na terenu. Tako naj bi v paravojaško skupino in 'zasebno' najemniško vojsko Wagner novačili nove pripadnike. Pojavili so se namreč posnetki domnevnega novačenja novih članov kar iz zaporov. "Prvi greh je dezerterstvo, drugi greh sta alkohol in droge, tretji pa sta plenjene in spolnostno občevanje," je slišati na posnetku.

Pred 90 leti so Nemci dobili prvo avtocesto, a ne po zaslugi Hitlerja
13. 08. 2022 13.10
Nemške avtoceste veljajo za ene najboljših: gladek asfalt, široki pasovi, brez omejitev hitrosti ... Vendar pa med ljudmi po svetu kroži napačno prepričanje, da je znameniti "autobahn" ideja Hitlerja oziroma nacistov. Dejansko pa so prvi odsek nemške avtoceste odprli že pred natanko 90 leti, oziroma še preden so nacisti prišli na oblast.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti
17. 05. 2022 07.00
Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Slovenski Rambo bo svojo sorodno dušo iskal v Ljubezni po domače
20. 08. 2021 08.08
Drago Kosmač je med osamosvajanjem Slovenije leta 1991 s svojim pogumnim dejanjem pridobil naziv slovenskega Ramba. Sedaj čaka na ljubezenska pisma dam, ki si ob sebi želijo pravega moškega.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt
15. 08. 2021 08.00
Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Legendarni Savićević v ekskluzivnem pogovoru: Bolj kot v golih sem užival v podajah
15. 03. 2021 06.00
Nekdanji izvrstni črnogorski nogometni napadalec Dejan Savićević si je vzel dobre pol ure časa za pogovor za našo spletno stran. Nekdanji član AC Milana, s katerim je osvojil Ligo prvakov leta 1994, v finalu pa zabil sloviti Barceloni, nam je zaupal marsikaj zanimivega.

'Soglašamo z brezpogojno kapitulacijo vseh naših oboroženih sil na kopnem, morju in v zraku'
09. 05. 2020 07.00
Druga svetovna vojna, ki je šest let divjala na kopnem, na vodi in v zraku, je terjala od 70 do 85 milijonov življenj. Posledice uničujočega spopada, ki so ga sprožile ambicije in vizije nekega Avstrijca, so občutile praktično vse svetovne države, najhuje pa sta jo odnesli Sovjetska zveza in Kitajska, ki sta utrpeli grozljivo število žrtev. 9. maja 1945 so (skoraj) povsod po Evropi prenehali grmeti topovi. Nemčija se je vdala.

Pred 75 leti je general Patton v drzni operaciji pred sovjeti rešil na stotine lipicancev
19. 04. 2020 07.00
Leta 1943 so nacisti iz Lipice odstranili vseh 179 konjev in jih preselili na češko ozemlje, kjer so hoteli narediti posebno kobilarno, ki bi združevala vse lipicance in druge plemenite konje. Sanje so bile leta 1945 v razsulu, območje, kjer bi morala biti kobilarna, je bilo na sovjetskem teritoriju, usoda konjev pa je bila pred napredujočo in lačno sovjetsko armado vprašljiva. A eden bolj kontroverznih generalov ameriške vojske se je odločil, da jih bo spravil na varno: "Rešite jih. Bodite hitri."

Slovenka na poveljniškem mostu ene največjih križark na svetu: Uresničile so se mi sanje
17. 11. 2019 14.55
331 metrov dolga ladja, ki lahko sprejme 6.334 potnikov. MSC Grandiosa, ki so jo pred dnevi krstili v nemškem Hamburgu, je ena največjih ladij za križarjenja na svetu, pa tudi ena vodilnih po tehnologiji, ki zmanjšuje vplive ladje na okolje. Na njenem poveljniškem mostu je tudi mlada Slovenka. Zdaj pripravnica, ki upa, da bo nekoč sama kapitanka katere od velikih potniških ladij.

Ameriški vojaki obiskali lipicance in barvali lipiške ograje
16. 03. 2019 14.04
Ameriški vojaki so po skupinskem usposabljanju s Slovensko vojsko, poimenovanem Lipicanec, obiskali Kobilarno Lipica in aktivno preživeli dan v sodelovanju z lokalnim okoljem. Tako kot lani so pomagali pobeliti značilne bele lipiške ograje ob pašnikih.

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'
12. 05. 2018 07.29
Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Čistka v Turčiji: na vrsti so mediji, zunanje ministrstvo in letalska družba
25. 07. 2016 09.45
Turške oblasti so po nedavnem spodletelem vojaškem udaru izdale sodne naloge za prijetje 42 novinarjev. Med tistimi, ki so jih že skušali aretirati, je tudi ugledna komentatorka in nekdanja poslanka Nazli Ilicak, ki jo je provladni dnevnik Sabah leta 2013 odpustil zaradi kritiziranja ministrov, vpletenih v korupcijski škandal.

Čistka se nadaljuje: odpustili 15.200 delavcev v šolstvu in več kot 1500 dekanov
19. 07. 2016 11.22
Neuspeli poskus državnega udara v Turčiji je zaznamoval tudi življenja Turkov, ki ne živijo v domovini. Vnela so se nasprotja med podporniki režima in klerika Gulena. Medtem Erdogan nadaljuje s 'čiščenjem'. Puč so v petek zvečer koordinirali prek WhatsAppa.

Obama se je za napad bolnišnice opravičil Zdravnikom brez meja. Ti zahtevajo temeljito preiskavo
07. 10. 2015 07.07
Zdravniki brez meja trdijo, da so ZDA poznale koordinate bolnišnice v afganistanskem Kunduzu in da je njihov napad vojni zločin. Zahtevajo temeljitvo preiskavo. Ne verjamejo namreč izjavam ameriškega obrambnega ministrstva, da je bil napad na bolnišnico napaka. Zdravnikom se je opravičil tudi ameriški predsednik Barack Obama.

Izpoved Nemca, ki je uspel pobegniti iz ujetništva IS: 'Naslednja tarča je Evropa!'
01. 07. 2015 12.00
Po terorističnem napadu v Tuniziji naj bi Islamska država že pripravljala novo strategijo: tokrat naj bi bila po besedah nemškega tajnega agenta, ki je pred nedavnim uspel pobegniti iz ujetništva IS v Siriji, tarča Evropa.

FOTO in VIDEO: Partizanski gverilski podvigi: ste že slišali za 'žužemberški' top?
19. 05. 2015 06.30
Ste se tudi vi v svoji mladosti igrali Nemce in partizane? Najboljši so lahko bili partizani, tisti, ki so potegnili 'ta kratko', pa so se morali pretvarjati za Nemce. Zdaj imate priložnost, da preverite, zakaj so bili partizani toliko boljši od številčnejše in precej bolje opremljene armade.

FOTO: Slovenec na Costi Allegri: Tako je zaudarjalo, da je bilo nevzdržno
02. 03. 2012 14.21
36-letni Slovenec Igor Magajne je član posadke Coste Allegre. Zaupal nam je, kaj se je dogajalo tistega dne, ko je na ladji izbruhnil požar in so ostali brez elektrike. Za kapitana ima le dobre besede. "V spominu mi je ostal kot zelo dobra oseba. Kar pa ne morem reči za kapitana Schettina," pravi.

'Brez vojne režim Bašarja al Asada ne bo padel'
14. 10. 2011 18.20
Prebegli sirski vojaki so ustanovili svojo vojsko, imenovano Svobodna sirska vojska, ki pa je še daleč od tega, da bi lahko predstavljala resno grožnjo redni sirski vojski. Vse kaže, da se Sirija bliža breznu državljanske vojne.

Brat proti bratu
06. 07. 2011 19.32
Pred dvajsetimi leti so se številni Slovenci pripravljali, da se umaknejo iz Jugoslavije. Zanje se je boj za pobeg začel že mesece pred slovensko vojno in se je končal šele dober mesec po njej.

Slovenci enotno proti agresorju
27. 06. 2011 19.15
Prve smrtne žrtve na slovenski in jugoslovanski strani so padle pri Trzinu in ob sestrelitvi dveh armadnih helikopterjev. Proti večeru je postalo jasno, da bo Slovenija tik po rojstvu soočena z resnim vojaškim obračunom.

Bodo Gadafija privedli pred haaško sodišče?
04. 05. 2011 12.03
V obstreljevanju Misrate so Gadafijeve sile ubile najmanj pet ljudi. Tožilec mednarodnega sodišča za vojne zločine v Haagu pa je izjavil, da bi Gadafijeve sile lahko obtožili zločinov proti človečnosti.

FOTO: Vojska sprejema prve ukrepe
13. 02. 2011 07.53
Vojska v Egiptu je razpustila parlament in napovedala, da bo na oblasti ostala šest mesecev oz. do izvedbe predsedniških in parlamentarnih volitev. Na ulice so se zdaj podali policisti, ki zahtevajo višje plače, v petek pa se obeta 'pohod zmage'.

Aretacija osumljenega vojnih zločinov na Kosovu
28. 12. 2010 19.08
Milojka Nikolića, ki ga sumijo vojnih zločinov iz leta 1999 v vasi Ćuška na Kosovem, so prijeli v Črni gori, je sporočilo črnogorsko tožilstvo za vojne zločine.