
Ameriški obrambni minister Ash Carter je v torek priznal, da je ameriška vojska bombardirala bolnišnico v afganistanskem Kunduzu in izrazil globoko obžalovanje zaradi mrtvih civilistov. Obljubil je temeljito preiskavo, podobno pa je na senatnem zaslišanju povedal tudi poveljnik ameriških enot v Afganistanu general John Campbell.
Bolnišnico v Kunduzu, ki so jo vodili Zdravniki brez meja, je v soboto obstreljevalo ameriško vojaško letalo in ubilo 22 ljudi.
Organizacija Zdravniki brez meja pa ne zaupa tej notranji vojaški preiskavi in zahteva, da okoliščine bombardiranja razišče Mednarodna komisija za ugotavljanje dejstev. Gre za leta 1991 pod ženevsko konvencijo ustanovljen neodvisen organ, ki ga do zdaj še nihče ni uporabil.
Neodvisna komisija naj ugotovila dejstva, zbrala informacije, nato pa se bodo Zdravniki brez meja odločili, ali bodo podali kriminalno ovadbo.
Trdijo, da so v eni uri Američani bombardirali štirikrat ali petkrat, ter da v bolnišnici ni bilo teroristov. Pojasnili so, da je mogoče, da so med bolniki bili tudi borci, ki so bili ranjeni v spopadih, a da jim zakon nalaga dolžnost, da jih zdravijo. Niso pa bili oboroženi, pravijo.
Ameriška vojska priznala napako
Carter je poudaril, da ameriška vojska skrbno pazi, da ne pride do izgube življenj nedolžnih civilistov, da pa ko naredi napako, to tudi prizna. "Priznavamo napako in bomo naredili vse, kar moremo, za razumevanje tega tragičnega dogodka in če bo potrebno tudi kaznovali odgovorne," je sporočil Carter.
Campbell je v senatu dejal, da so jih za zračno podporo med bojem s talibani zaprosile afganistanske vladne sile, ki so bile v stiku s posebnimi enotami ameriške vojske na terenu, te pa z letalom.
Campbell je prevzel odgovornost in dejal, da je bila odločitev za zračni napad povsem ameriška, vendar pa zatrdil, da je bilo bombardiranje bolnišnice napaka, saj tega namerno ne bi nikoli storili. Več podrobnosti ni razkril, senatorjem pa je priporočil, naj počakajo na konec številnih preiskav.
Dogodek preiskuje tudi pravosodno ministrstvo ZDA. Campbell je med zaslišanjem v senatnem odboru med drugim priznal, da bi moral predsednik ZDA Barack Obama spremeniti svoj načrt umika ameriške vojske iz Afganistana. Tam je sedaj 9800 ameriških vojakov, do konca leta 2016 pa naj bi jih ostalo le še 1000. Campbell je menil, da se je položaj na terenu bistveno spremenil od leta 2014, ko je Obama potrdil načrt umika.
'Pomota, ki je trajala več kot uro, ameriška vojska pa je poznala koordinate bolnišnice?'
Pred Campbellovim pričanjem so predstavniki Zdravnikov brez meja povedali, da so ZDA in Afganistan storili vojni zločin, Campbellovo pričanje pa označili za poskus prevalitve krivde na Afganistan. "Ameriška vojska je odgovorna za cilje, ki jih zadane, čeprav je del koalicije," je povedal generalni direktor Zdravnikov brez meja Cristopher Stokes.
Campbell ni pojasnil, ali so postopki za začetek zračnega napada upoštevali GPS koordinate bolnišnice. Mednarodna predsednica Zdravnikov brez meja Joanne Liu je namreč povedala, da koordinate svojih bolnišnic pogosto delijo z ZDA, koalicijo in afganistanskimi vojaškimi oficirji. Koordinate napadene bolnišnice so Američanom nazadnje sporočili 29. septembra, je pojasnila.
Letala, s katerimi so Američani napadli bolnišnico, so takšne vrste, da letijo nizko in so navadno odvisne od pilotove vizualne identifikacije tarče.
Predstavniki Zdravnikov brez meja so prepričani, da je Campbellova izjava le zadnja v nizu neusklajenih izjav ameriške vojske glede tega, kaj naj bi se v soboto zgodilo v Kunduzu.
"Zdaj spet govorijo o pomoti. Pomota, ki je trajala več kot eno uro, čeprav so dobro poznali lokacijo bolnišnice in tudi med zračnim napadom so bili obveščeni, da gre za bolnišnico. Vsa ta zmeda ponovno kaže potrebo po neodvisni preiskavi dogodka. Kako je mogoče, da so večkrat zaporedno obstreljevali bolnišnico, polno pacientov in zdravniškega osebja,« se sprašuje Jason Cone, izvršni direktor ameriške veje Zdravnikov brez meja.
Prav tako opozarjajo, da je bil napad natančno izveden, saj je zadel le glavno stavno bolnišnice in ne njenih dodatnih stavb.
So iz bolnišnice napadali talibani?
Campbell je namignil, a ne neposredno potrdil, da so iz notranjosti bolnišnice streljali talibani, kar je že predhodno izrecno zatrdila tudi afganistanska vlada. Zdravniki brez meja te navedbe zanikajo.
Mary Ellen O’Connel, profesorica mednarodnega prava, je povedala, da je po mednarodnem humanitarnem pravu pri tem, ali so ameriške sile storile vojni zločin to, ali so pred napadom obvestili bolnišnico, če so bili prepričani, da se v njej skrivajo talibani in streljajo iz nje.
"Vsakršno resno kršenje zakonov oboroženih spopadov, kot je napad na bolnišnico, ki je varna pred mednarodnimi napadi, je vojni zločin. Bolnišnice so med oboroženi spopadi varne, razen če jih ena stran uporablja za to, da bi škodila drugi. V tem primeru jo lahko napadejo le, če osebje prej obvestijo, da jo bodo napadli," je pojasnila.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.