Slovenija

Vidni osamosvojitelji spet sprejeli odlikovanja, ki so jih leta 1993 vrnili

Ljubljana, 13. 12. 2022 12.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

Predsednik republike Borut Pahor, ki se počasi poslavlja od svojega položaja, je šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode. Ta odlikovanja so v turbulentnem političnem ozračju z odprtim pismom zavrnili 21. junija leta 1993.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Pahor vrnil odlikovanje
    03:20
    Iz 24UR: Pahor vrnil odlikovanje
  • Iz SVETA: Vrnitev odlikovanja šesterici
    03:17
    Iz SVETA: Vrnitev odlikovanja šesterici

Junija 1993 so namreč vidni osamosvojitelji – Igor Bavčar, France Bučar, Janez Janša, Jelko Kacin, Lojze Peterle in Dimitrij Rupel – v pismu takratnemu slovenskemu predsedniku Milanu Kučanu sporočili, da vračajo prejeta odlikovanja Zlati častni znak svobode RS. 

To so storili, kot so zapisali takrat, zaradi poskusov razvrednotenja slovenske samostojnosti in vse glasnejših pobud za oživljanje nekakšne nove Jugoslavije. Znak in listino so nato tudi fizično vrnili.

Zdaj je predsednik republike Pahor, kot so zapisali v njegovem uradu, v luči obeleževanj 30. obletnice ustanovitve, obrambe in mednarodnega priznanja Republike Slovenije po dialogu z omenjenimi prejemniki zlatega častnega znaka svobode vzel na znanje, da so v duhu spoštovanja države in njenega dostojanstva pripravljeni sprejeti odlikovanja, ki so jih vrnili leta 1993.

Ob tem v Pahorjevem uradu tudi navajajo izjavo odlikovancev: "Ob jubileju osamosvojitve smo glede na vse okoliščine nastanka naše države in žrtve, ki so bile zanjo žrtvovane, v dialogu s predsednikom RS izrazili pripravljenost, da sprejmemo vrnjena odlikovanja s spoštovanjem do slovenske države. Zadovoljni smo, da je predsednik republike Borut Pahor sprejel predlog, da se v tej luči zdaj to zgodi."

Na današnji slovesnosti so odlikovanja sprejeli Bavčar, Janša, Kacin, Peterle in Rupel, v imenu pokojnega Bučarja pa njegov sin.

Po besedah predsednika osamosvojitvene vlade Lojzeta Peterleta, je slovenska samostojna država sad narodove volje, slovenske pomladi, žrtev junakov in milosti. Ob današnjem ponovnem prejemu odlikovanj se je predsedniku Pahorju zahvalil v imenu vseh odlikovancev. "Zahvalil bi se mu za vse poklone slovenski osamosvojitvi, za praznični duh ob 30-letnici, ki jo letos zaključujemo. Zahvalil bi se mu tudi za to, ker je bil predsednik vseh Slovencev," je poudaril. Odlikovanja po njegovih besedah jemljejo kot pozornost do celotne Demosove vlade. "Še posebej pa se poklanjajo tistim, ki jih danes ni več med nami, torej skoraj tretjini Demosove vlade," je dejal. Želi si, da bi bila Slovenija cela, nedeljena, zdrava in vesela.

Milan Kučan
Milan Kučan FOTO: Bobo

Kučan ob vračilu odlikovanj presenečen, Pirc Musarjeva meni, da vračilo ni primerno

Milan Kučan je v odzivu na predsednikovo vračilo odlikovanj zlati častni znak svobode predstavnikom slovenske osamosvojitve izrazil presenečenje. Kot meni, današnje dejanje ne more izbrisati dejstva, da so bila odlikovanja vrnjena državi in argumentacije za vrnitev.

Po mnenju Kučana namreč ne more izbrisati argumentacije za vrnitev odlikovanj, ki je jasno govorila o poskusu politične destabilizacije države in ki je svoje nadaljevanje dobila z razkrivanjem trgovine z orožjem. "Ne more zabrisati njihovega takratnega hotenja zanikati rezultate predsedniških volitev," je napisal v odzivu.

Kot je dodal, ni nikdar dvomil v utemeljenost odlikovanj, ki jih je šesterici vročil za njihov prispevek k osamosvojitvi Slovenije. Predpostavlja pa, da predsednikova odločitev o ponovni vročitvi zlatega znaka svobode pomeni tudi zavračanje in odrekanje argumentom, s katerimi so odlikovanje vrnili. "Verjamem, da je predsednik prebral pismo, s katerim so utemeljevali vrnitev in ki je bilo priloženo Bata vrečki z odlikovanji, preden se je odločil za vrnitev odlikovanj," je še navedel Kučan.

Nataša Pirc Musar, ki bo kmalu prevzela Pahorjev položaj, pa je do predsednikove poteze kritična. "Z vrnitvijo so izkazali odnos do države, ne do tistega, ki ga izroči. Menim, da vračilo ni primerno dejanje za izkaz nestrinjanja s trenutnimi političnimi razmerami. Ne vidim ovir za spoštovanje volje odlikovancev, ki so si premislili. Sama bi jim vrnitev omogočila, ponovna svečana podelitev pa je neprimerna. Naša država bo pod mojim vodenjem usmerjena v prihodnost," je zapisala. 

21. junija 1993 so z odprtim pismom, ki so ga vsi podpisali, vidni osamosvojitelji simbolno zavrnili odlikovanje zlati častni znak svobode. To so storili tudi stvarno, tako da so uradu predsednika vrnili listine in odlikovanja v plastični vrečki trgovine Bata.
21. junija 1993 so z odprtim pismom, ki so ga vsi podpisali, vidni osamosvojitelji simbolno zavrnili odlikovanje zlati častni znak svobode. To so storili tudi stvarno, tako da so uradu predsednika vrnili listine in odlikovanja v plastični vrečki trgovine Bata. FOTO: Bobo

Kaj piše v pismu?

Pismo vidnih osamosvojiteljev Kučanu lahko sicer danes najdemo na spletu. Odgovora podpisniki takrat niso dobili, so pa bili deležni očitkov, da ne spoštujejo institucije predsednika države. Podporniki podpisnikov menijo, da je zgodovina kasneje navedbe pisma - potrdila. 

V pismu sicer med drugim piše: "V Sloveniji danes deluje močna skupina vplivnih ljudi, tudi v vladajočih strankah in na vodstvenih položajih, ki so narodnostno, sorodstveno, politično ali ekonomsko vezani na bivšo Jugoslavijo in so naklonjeni njeni oživitvi. Po drugi strani pa se skuša boj Slovencev za samostojnost celo kriminalizirati. Nekateri visoki uradniki dokazujejo, da je JLA ves čas agresije in vse do umika iz Slovenije delovala legalno, kar postavlja vprašanje, kako sta potem delovali slovenska vojska in policija, ki sta se agresiji uprli. Visoki oficirji JLA, ki so dolga leta delovali proti samostojni Sloveniji, junija 1991 pa grozili Sloveniji z uničenjem, prejemajo danes akontacije vojaških pokojnin, ki presegajo primerljive plače v slovenskem gospodarstvu. Nekaterim, ki celo državljanstva nimajo, je bil omogočen celo odkup stanovanj za desetino realne vrednosti, tako da so jih lahko potem prodali in si v Beogradu kupili vile, posamezniki celo s krediti, najetimi v naših bankah, ki jih ne bodo najbrž nikoli odplačali."

Kučanu so očitali, da je v tako imenovani prisluškovalni aferi politično legitimiral tudi nacionalno izdajo in s tem pomagal vzpostaviti model obnašanja, v katerem skupni nacionalni in državni interesi ne uživajo ustreznega varstva in zaščite kot v vseh normalnih državah. 

Pa tudi, da zagovarja tiste, ki so po Markovičevem zakonu pospešeno lastninili osvobojeno Slovenijo: "Danes so tudi mnogi Vaši nekdanji tovariši iz CK ZKS bogati delničarji in podjetniki, medtem ko brezposelnost raste in okradena podjetja propadajo. Nastajajo pa vzporedna podjetja, nekdaj skupni kapital se brezplačno preliva, skriti in oprani denar pa se iz tujine vračata domov in kupujeta stečajno maso. Ob tem se še najde kdo iz nekdanje (in večinoma tudi sedanje) politične elite, ki potem razlaga, da so to predvsem posledice osamosvojitve."

Zmotil jih je tudi način podeljevanja odlikovanja za zasluge pri osamosvojitvi: "Ko je šlo za podelitev tega odlikovanja tistim, ki so z velikim osebnim tveganjem in v smrtni nevarnosti dejansko prispevali k osamosvojitvi Slovenije, je bila izbira izredno stroga. (...) Potem pa ste podelili najvišjo stopnjo, zlati častni znak svobode, dr. Ljubu Bavconu, ki je bil dolgoletni člen povojnega represivnega režima in sotvorec boljševistične jugoslovanske in slovenske kazenske zakonodaje, na podlagi katere je gnilo v jugoslovanskih in slovenskih zaporih nešteto političnih zapornikov. (...) Zlati častni znak svobode ste podelili tudi dr. Janku Pleterskemu, ki je dejavno sodeloval pri zaustavljanju in zaničevanju osamosvojitvenih procesov v Sloveniji."  Zahtevali so pojasnila, zakaj so bila odlikovanja podeljena dr. Bavconu in dr. Pleterskemu, svoja pa vrnili.

Slovenska zastava
Slovenska zastava FOTO: Shutterstock

Pahorjev predhodnik: Pravica odlikovancev je, da znamenje časti vrnejo, če jim je pod častjo, da bi ga nosili

Politično dogajanje je bilo takrat sicer nadvse vroče, še posebej zaradi prisluškovalne afere, ki velja za prvo pravo politično afero v samostojni Sloveniji z vsem, kar sodi zraven: domnevnim prisluškovanjem telefonskim pogovorom, temačnim zakulisjem tajnih služb, s pridihom visoke politike ...

Navedbam osamosvojiteljev v pismu se je takrat po robu glasno postavil takratni predsednik Združene liste socialnih demokratov Janez Kocijančič. Gre za današnjo stranko SD, ki jo je leta vodil prav Borut Pahor, ki torej danes miri strasti iz preteklosti. 

"Pravica odlikovancev je, da znamenje časti vrnejo ali zavrnejo, če jim je pod častjo, da bi ga nosili," je takrat poudaril Kocijančič, ob tem pa zavrnil neupravičene obtožbe, "ki se v več točkah nanašajo na stranko Združene liste ali njene predhodnice".

Glede prisluškovalne afere je dejal,  da v ravnanju člana tedanjega predsedstva Slovenije ni šlo za nacionalno izdajo. "Nihče razen pravosodnih organov nima pravice uporabljati tega izraza, kot da bi šlo za izvršeno dejstvo. Prisluškovanje je bilo v celoti sporno," je pojasnil in ocenil, da gre za laži, podtikanja in namigovanja, ki jih nekateri na ta način želijo spremeniti v resnico.

Glede pobud za oživljanje nekdanje Jugoslavije, o katerem tudi govori pismo, je omenjena abstraktna močna skupina vplivnih ljudi, tudi v vladajočih strankah in na vodstvenih položajih, ki so narodnostno, sorodstveno, politično ali ekonomsko vezani na bivšo Jugoslavijo in so naklonjeni njeni oživitvi. Kocijančič je protestiral proti takim oznakam. Ostro je obsodil tudi napad na dobitnika zlatega častnega znaka svobode dr. Ljuba Bavcona in dr. Janka Pleterskega. "To sta neodvisna strokovnjaka, ugledni osebnosti doma in v tujini, ki si z ničemer nista zaslužila takih oznak," je rekel. "Tako pisanje izraža izjemno nizko raven piscev in podpisnikov," je menil.

Prisluškovanje
Prisluškovanje FOTO: Dreamstime

Afera afer

Še pred osamosvojitvijo je tedanji Vis (Varnostno informativna služba) spremljal telefon člana slovenskega predsedstva Cirila Zlobca. To se je sicer razvedelo šele pred volitvami leta 1992, ko je prišel na dan podatek, da je Zlobec italijanskemu veleposlaniku zaupal datum slovenske osamosvojitve.

Izbruhnila je prisluškovalna afera, v kateri je politika – in to pred volitvami – mesece javno prala umazano perilo, se spraševala, komu se je prisluškovalo, kako in zakaj, vprašanja pa so imele posledično tudi tuje države. Med še zlasti izpostavljenimi akterji sta bila v tej zadevi Bavčar, ki je bil notranji minister, in Janša kot obrambni minister. "Izkazalo se je, da je varnostno-informativna služba v času pred osamosvojitvijo prisluškovala bistveno večjemu številu oseb, kot je bilo znano javnosti (med njimi tudi tujim veleposlaništvom), za to pa je vedel cel kup pomembnih politikov in funkcionarjev predsednik predsedstva, predsednik vlade, predsednik skupščine, obrambni minister in tričlanska skupina komisije za nadzor nad delom VIS. To ni bilo pretirano v nasprotju z ustavo in zakoni. Komisija za nadzor nad delom VIS, ki se je v to poglobila dobro leto pozneje, pa je upoštevala še nekatere dodatne prvine, predvsem ustavna določila in nadrejenost človekovih pravic in svoboščin. Zato je komisija sprejela sklep, da VIS v nekaterih primerih ni spoštovala ustavnih norm oziroma je delovala v nasprotju z zakoni," so o zadevi takrat pisali v Dnevniku.

Glede prisluškovalne afere je sicer Milan Kučan v intervjuju za Mladino novembra 1992 dejal, da je bil čas od plebiscita do razglasitve samostojnosti čas, ko je bila varnost Slovenije najbolj ogrožena, in čas, ko je bilo treba zavarovati uresničitev plebicita. Plebiscitna odločitev se je morala zavarovati z vsemi sredstvi. V precejšnji meri je bila prav zasluga dobre obveščenosti o namerah zvezne vlade, predsedstva SFRJ in JLA tisto, kar je v slovenski vojni preprečilo večje število žrtev. Informacije so pomagale preprečiti katastrofo, ki bi se sicer lahko zgodila. Treba je upoštevati, da je čas vojne drugačen od miru, to pa se v razpravah pogosto pozablja. Po njegovem mnenju pa tudi čas volilne kampanje ni najbolj primeren. Gre namreč tudi za interes in ugled naše mlade države. Če je bilo kaj storjeno narobe, kar je dopuščal, potem bi bilo to treba urediti v institucijah te države, ne pa s škandali v javnosti, ki so prizadeli integriteto mnogih ljudi. Škandal je ogrozil tudi avtoriteto in integriteto naše države, je med drugim dejal Kučan.

O prisluškovalni aferi je takrat razpravljal tudi DZ, ki je s sklepom, da je VIS takrat delovala v skladu z interesi države, končal razpravo o t. i. prisluškovalni aferi. Se je pa ta odločitev kasneje znašla v rokah komisije državnega zbora za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb.

Afera takratnega političnega prostora ni pomirila, ne očistila. V Delu je komentator ocenil, da bi lahko z malo cinizma zapisali, da bo ena največjih slovenskih državnih afer tista, ki bo zatrdila, da je bilo grešno, da smo se sploh osamosvojili. Pa tudi: "Če so vse "državotvorne" afere po nepotrebnem transparentne in javne, se skuša one druge tako ali drugače utišati, ker v nasprotju s prvimi pričajo o korupciji, zlorabah funkcij in o vsem, o čemer imajo pravico vedeti državljani. Ali naj bi jo vsaj imeli."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (424)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Maki3322
15. 12. 2022 17.39
+2
Kako lahko Pahor podeli vrnjena odlikovanje je sramota za predsednika države - podelil bi jih lahko samo g. Kučan. Nekateri ki se štejejo da so pomembni pri osvajanju SLO se zelo motijo. Janša, ki se je skrival na Županovem lazu in dajal take komande, da ji njegovi komandirji niso hoteli izvršiti in zato si zasluži priznanje- SRAMOTA.
pekoči paradižnik
14. 12. 2022 17.41
+5
Če bi se Slovenija osamosvojila od osamosvojiteljev, bi postala normalna država.
Silvester Kresnik
14. 12. 2022 19.59
+2
Dřžî. Tjaša Pîřc ma přav. Odvikovâja nãj počâkajo v pvãstičnem škřnecvnu, da jih vâhko pokvâřjenejši od pofrdeŕbanih nevegãvno dvîgnejo. Këjko se nâm pa Mûsařjeva v vvôgi na smřt dovgocâjtne svovênske Angêve Meřkv smîvi, se bo pa vîdvo že v bvîžni bodôčnosti, če se bòmo še napřêj zavetàvavi v Nêmško Rûsko pâřtnerstvo za mîr, pôd převentîvnim ařbitrâžnim razsodîščem zahodne Pôvske in vzhôdne Frâncije. Namêsto, da bi se zanîmavi za svôj konfederâcijski odřêd. Sîvc.
Mladi? Plasto
14. 12. 2022 15.54
-1
bilko debilko at it s finest
jutri_pa_res
14. 12. 2022 14.29
-6
Tik izpred osamosvojitve se spominjam Stanovnika, kako je na Trgu svobode v MB grmel: "Osamosvojitev je za Slovenijo samomor!" Kučan je pa oportunistično obračal plašč po vetru, sicer pa se je strinjal z razorožitvijo teritorialne obrambe, ki jo je na srečo na polovici postopka prekinil Janša, sicer bi nam ostali samo lovci in policija, oborožena s pištolcami.
pekoči paradižnik
14. 12. 2022 17.42
+5
Pojdi eno stran nižje in preberi moje komentarje na temo zaslug za osamosvojitev, pa veselo branje.
MladInPerspektiven
14. 12. 2022 13.05
+5
Sedaj se pa naj zamislijo ODLIKOVANJA jim je v vsakem pogledu dal KUČAN hahahahaha ne Pahor, ta se jih je samo usmilil ( ker ga držijo za tiste njegove pirhe izsušene se ve) in vrnil. KUČAN pa se sedaj smeje ker je zopet ....
Jožajoža
14. 12. 2022 12.24
+6
tem, ko je šesterica od Pahorja zahtevala popljuvana odlikovanja nazaj, je priznala neutemeljenost in neresničnost svojih trditev v času, ko so odličja Kučanu vrnili.
RdecaPesa
14. 12. 2022 10.36
+5
Sami sebi podeljujejo neke medalje, pahor je pa itak lutka. Za kozlat, kake ljudi smo spustili v politiko.
MladInPerspektiven
14. 12. 2022 09.35
+7
Najbolj važno je, da jih sedaj VEČINA Slovenskega naroda ne priznava ... kar si pa sami delijo pa itak ni nič vredno. Njihovih 5 min so zdavnaj že zapravili.
Slava b
14. 12. 2022 09.04
+5
Leta 93 so bili tile kvazi osomosvojitelji proti odlikovanju Ertlu.Proti njim je pa ogromno državljanov,ki se ne strinjajo,s takim načinom.
ajdanakolesu
14. 12. 2022 08.35
+8
g.Predsednik pred odhodom pospravlja omare !?
Jožajoža
14. 12. 2022 08.17
+8
Dajte ta odlikovanja nazaj v Bata vrečko, šofer naj jih pa razvozi, to njihovo €herojstvo $ je itak zlagano, v glavnem je šlo za prodajo orožja.sramota,da zavrneš,potem pa zahtevaš nazaj Ja to so samooklicaniosvoboditeljizasvojžep
totigroti
14. 12. 2022 08.10
+7
bolano da se Janša in Bavčar imata za glavna, da smo se osamosvojili...skriti v bunkerju s Kacinom medtem, ko smo drugi nastavljali glave brez orožja...so pa imeli korist da so nakradli orožje iz skladišč in ga lepo prodali ...že to je problem, da taki zaporniki in lopovi kot sta Janez in Bavčar prestopijo prag demokracije
Jožajoža
14. 12. 2022 08.02
+9
Strah države, da se bodo razkrile kršitve embarga OZN je bil prehud in v senci tega pravosodje nikoli ni procesuiralo Janše in ostalih, ki so se okoristili s trgovino z orožjem in oškodovali slovenske davkoplačevalce ter državno blagajno.
son?ek11
13. 12. 2022 21.55
+12
Upam, da je to zadnja koz.larija, ki jo je sproduciral odhajajoči selfist borat!!!
jutri_pa_res
13. 12. 2022 21.55
-13
Tu eni očitno mislijo, da sta za osamosvojitev najbolj zaslužna Kučan in Stanovnik.
Jožajoža
14. 12. 2022 08.19
+9
Yako govori zgodovina.kučan se je spogajal v Beogradu za mirno odcepitev.ni bilo vojne,bila je samo mirna odcepitev.
ajdanakolesu
14. 12. 2022 08.45
+6
kaj ti tudi verjameš, da se je Beograd ustrašil JBTZ ? Leta 1980 sem delala v Beogradu na Banjici v vojski in lahko ti povem, da sem po smrti Tita sedela v kantini na kosilu z visokimi predstavniki vojske, ko me je polkovnik vprašal " reci mi Slovenka, šta če da bude sad "? in sem mu odgovorila " ništa druže pukovniče, mi čemo po svoje "? vsi so onemel za mizo in čakali da me drug pukovnik ustreli v glavo. Ti pojma nimaš, kako natesno je šlo zaradi besa. Zravnali bi nas, če bi ne imeli modrih, strpnih,pametnih pogajalcev. Kar pa JBTZ zagotovo niso bili v korist miru.
komarec
14. 12. 2022 10.18
+4
Tile JBTZ bi dali rep med noge dokaj hitro če bi se vse skupaj vžgalo zares. Pokojni dr. Drnovšek je daleč najbolj zaslužen za samostojno slovenijo.
jutri_pa_res
14. 12. 2022 14.25
-4
Tik izpred osamosvojitve se spominjam Stanovnika, kako je na Trgu svobode v MB grmel: "Osamosvojitev je za Slovenijo samomor!" Kučan je pa oportunistično obračal plašč po vetru, sicer pa se je strinjal z razorožitvijo teritorialne obrambe, ki jo je na srečo na polovici postopka prekinil Janša.
Maki3322
15. 12. 2022 17.43
+1
Kučan je prvi v Beogradu zapustil sejo in z njim je bil tudi Pahor.
hickel
13. 12. 2022 21.46
+10
Kateri od njih je pa prevzel vrečko?
Ki zombi
13. 12. 2022 21.13
+13
Katastrofalne odločitve Instagram predsednika.
Kristjan Rebec
13. 12. 2022 20.29
+1
Če preteklost ni razčiščena tudi prihodnjost se ne obnese in se tudi nemore.
mario49
13. 12. 2022 20.20
+13
Hvala za tovrstne "osvoboditelje",ki niso niti od blizu povohali izstreljenega metka,so pa zato postali "vrhunski lopovi " pri kraji ! Nikoli niso bili in niti ne bodo moji osvoboditelji,temveč in samo lopvi,ki so izkoristili nastali položaj in jih zato "narcisek" v vlogi " kao predsednik te kvazi državice" v odhajanju še nagrajuje -zopet!
Zmaga Ukrajini ......
13. 12. 2022 20.08
+11
"Z vrnitvijo so izkazali odnos do države...". Nenazadnje pa s ponovno podelitvijo sam sebe postavlja v bedast položaj. Ker, če nekdo nekaj zavrne,... a ga potem kar "posiliš" s podelitvijo "po vsej sili", kot je to sedaj naredil ta klovn od predsednika? Če so prosili za ponovno podelitev, naj bi jim odlikovanja poslal po redni pošti, zavito v njihovo "Bata vrečko". Tak odnos so imeli ti "osamosvojitelji" ob vračilu, a ne? In, če nekaj vrneš, potem tega ne zahtevaš nazaj, ali kako? Sicer imam pa teh kvazi "osamosvojiteljev že poln kufr,... en se je skrival po kevdrih, drugi pa je v kotu cmizdil in molil.... Potem so pa postali redni gostje sodnih obravnav v kazenskih postopkih, ... celo obsojeni! In to so "osvamosvojitelji". Spelte se že enkrat v zgodovino, kamor sodite,... in ne pozabite s sabo vzeti tudi tega bebavega poharja.