Tujina

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'

Bagdad, 12. 05. 2018 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 14 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
135

Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Čeprav iraške volitve odločajo o prihodnosti države, je glavni faktor, ki jih bo zaznamoval, burna zgodovina države. In čeprav politiki pred vsakimi volitvami poudarjajo, da je na tehtnici prihodnost države, pa v Iraku to zares velja. Država je po obdobju vojne in pustošenju Islamske države (IS) na prelomnici, kjer ena pot vodi v obnovo razrušene države in vsaj znosno sožitje, druga pa v nove sektaške spore in uničenje.

"V času Sadama Huseina je Iraku vladala sunitska manjšina, ki je v okviru njegovega režima, ki je bil tudi precej socialistično naravnan, imela v rokah prav vse vzvode oblasti. Ko je Husein padel, so ljudje s pomočjo ZDA izvedli demokratične volitve in zgodilo se je, kar je v takšnih okoliščinah normalno. Ker so bili šiiti večina, so zmagali in prevzeli oblast," situacijo razlaga profesor na fakulteti za družbene vede dr. Bogomil Ferfila.

Sektaški razkoli – rak rana družbe in prikladen izgovor za tuja vmešavanja

Kar je sledilo, je bilo nekakšno maščevanje nad preteklo diktaturo sunitske večine, zgodila se je torej nova diktatura, tokrat nad sunitsko manjšino. "Posledica je bil nastanek IS, v kateri so vso vojaško oblast sprva v rokah držali nekdanji oficirji Sadamovega režima. Fizično nasilje šiitov nad sunitsko manjšino je bilo tudi povod, da je imela Islamska država sprva takšno podporo, čeprav se je nato izrodila v nesprejemljivo teroristično tvorbo. Islamska država seveda ni uspevala sama, ampak je imela izdatno podporo sunitskih držav v regiji, še posebej Savdske Arabije," nadaljuje Ferfila.

Sektaški razkoli sicer še zdaleč niso značilni le za Irak, poudarja Ferfila: "Kot v številnih drugih muslimanskih državah se muslimani "tolčejo" med seboj in izgubljajo energijo v medsebojnih spopadih. Pa čeprav je ta delitev v osnovi relativno nepomembna. Vsi priznavajo Koran, razlikujejo se le v detajlih, prepirajo se o tem, kdo je pravi naslednik Mohameda. To so teoretske, ideološke razprave, ki pa pomembno blokirajo energijo islamskih držav in prispevajo k zaostajanju islamskega sveta."

V Iraku bo šiitska večina na oblasti ostala tudi po volitvah, za zmago se bodo po napovedih analitikov "udarila" tri šiitska zavezništva, ob aktualnem in nekdanjem predsedniku vlade še zavezništvo pod vodstvom proiranskega Hadija al Amirija. "Ključno pa je, kako sunitski manjšini zagotoviti kolikor toliko normalne pogoje življenja in dela, da ne bo prihajalo do tako ekstremnih rešitev kot je bila Islamska država," meni sogovornik.

In v tem smislu je aktualni predsednik vlade, 66-letni Hajdar al Abadi, precej boljša izbira, saj velja za precej zmernega politika, ki relativno uspešno krmari tudi na zunanjepolitičnem področju, ko gre za odnose s sorodnimi državami v regiji in Zahodom.

Nevarnost ekstremizma ostaja

Abadi med svojimi največjimi dosežki navaja uničenje IS, kar je precej izboljšalo varnostno situacijo v državi. Vendar, tako Ferfila, to ne pomeni, da je nevarnost dokončno premagana. "Tako Al Kaida kot Islamska država ostajata. Morda se pojava selita v druge države. Je pa dejstvo, da se vedno pojavi nekaj novega. Na primeru IS smo videli, kako so se številni pripadniki Al Kaide in njihovi podporniki, prelevili v borce IS. Ko se pojavi nekaj novega, je to bolj moderno, ampak te skrajne organizacije ostajajo in se ohranjajo v državah in okolju, kjer jim je to omogočeno. Nekatere se selijo v Pakistan, ekstremistične organizacije so se pojavile celo v Bangladešu, kjer tega doslej praviloma ni bilo ... Ti operativci se torej umaknejo, nekateri tudi v države od koder so prišli. Največ je teh džihadistov trenutno iz Sirije, Libanona, Libije, Savdske Arabije, Tunizije ... Nekateri se bodo tja vrnili in tam ustanovili celice, nekateri so pobegnili v Evropo, na Zahod ali v nerazvite afriške države, kot so Sudan, Niger, Mali ... Pričakovati je, da bodo nastale speče celice, ki se lahko kdaj aktivirajo ali pa tudi ne. Zato so te volitve pomembne. Abadi je razmere nekoliko umiril, če bi se njegov predhodnik vrnil, pa je mogoče pričakovati, da bi se sektaštvo znova zaostrilo, s tem pa tudi povečala verjetnost novih ekstremnih pojavov."

A prav Abadijev predhodnik Nuri al Maliki, ki je bil osem let na čelu iraške vlade, je na tokratnih volitvah, ob proiranskem Amiriju Abadijev močan nasprotnik. Kar je zanimivo. Abadiju namreč nasprotniki očitajo, da se je posvečal boju z IS, ostali nujni ukrepi pa se niso zgodili – med drugim naj bi spal, ko gre za boj proti korupciji. A na drugi strani imamo Malikija, ki se ga drži sloves najbolj skorumpiranega politika v Iraku, nalaga se mu krivda za vzpon IS.

Obnova nujna, a kaj, ko velik kos (naftne) pogače pogoltne korupcija

Skorumpiranost visokih predstavnikov države je v Iraku sicer na ravni, ko prebivalci na račun tega dejstva že zbijajo šale. Med drugim ta, da je ameriški predsednik Donald Trump vse življenje delal, da je postal milijarder, v Iraku pa zadostuje, da si izvoljen v parlament. Irak se je na lanski lestvici Transparency International znašel tudi na več kot slabem 169 mestu med 180 državami, ko gre za uspešnost boja proti korupciji. Zato ni presenetljivo, da je Abdel Mehdi al Karbalaj, predstavnik velikega ajatole Ali Sistanija, v imenu najvišje šiitske avtoritete volivce  pozval, naj ne volijo ponovno tistih, za katere se je že izkazalo, da so "podkupljivi in slabi". A kaj, ko naj bi bila skorumpirana večina, svežih kandidatov pa je le okoli petina.

"Korupcija, varnostni izzivi in strah pred novim obdobjem politične nestabilnosti so zato tri osrednje teme teh volitev, če hoče Irak stopiti na pot obnove in privabiti nujne investicije," meni analitik PGI Group Ryan Turner. "Javne storitve so slabe, institucije šibke, ekonomske priložnosti pa slabe, vse to pa je odličen teren za nove nemire in težave, ki pa si jih država ne more več privoščiti," še meni Turner.

Za poslanca kandidira tudi 39-letni novinar Muntazer al Zaidi, svetovno znan po tem, da je leta 2008 na novinarski konferenci v takratnega predsednika ZDA Georgea W. Busha vrgel čevelj.

Po ocenah Združenih narodov je po treh letih boja z IS, ki se je med drugim končal tudi s skoraj povsem uničenim Mosulom in Ramadijem, še vedno razseljenih okoli 2,6 milijona ljudi, medtem ko se je okoli 3,2 milijona ljudi lahko vrnilo domov. Po nekaterih ocenah naj bi iraška država za obnovo porušenih domov, uničene infrastrukture in industrije, potrebovala vsaj 100 milijard dolarjev.

Vprašanje pa je, kaj bi se s temi 100 milijardami zgodilo, četudi bi jih Iraku kdo dejansko dal. Ob takšni stopnji korupcije je namreč še najbolj verjetno, da bi lep del sredstev enostavno poniknil v žepih nekaj veljakov. Nekaj podobnega se že dogaja z ne tako zanemarljivimi prihodki, ki jih ima država iz naslova nafte, a namesto, da bi bilo porabljeni za obnovo in razvoj nove infrastrukture, odhajajo v zasebne žepe. Kot je Turner še ocenil za CNN, poleg korupcije težave postavlja tudi zakonodaja – zasebni sektor je zelo omejen, investitorji pa se pritožujejo čez nedelujočo, znedeno in podkupljivo birokracijo ter neživljenjsko in nesmiselno regulacijo.

Med "iranskimi" in "ameriškimi" kandidati

Če bo nova iraška vlada "uredila svojo hišo", sicer analitiki menijo, da bi se Iraku lahko obetali boljši časi. Cene nafte na svetovnih trgih so za državo ugodne, države, predvsem tiste iz regije, so obljubile okoli 30 milijard dolarjev različnih oblik pomoči za rekonstrukcijo porušenega. Če bi država postala investitorjem prijaznejša, pa bi bilo investitorjev še več - četudi mnoge še naprej skrbijo varnostna vprašanja. IS, ki je sicer večinoma izgubila ozemlja, še vedno grozi z nasiljem – tudi z nasiljem ob volitvah – in je odločena bojkotirati napredek države.

Da bi katera od favoriziranih list osvojila večino, ne pričakuje nihče, zato bo potrebno sestavljanje povolilne koalicije. Kako se bodo razpletla, je težko napovedovati, bi pa šiitska večina najraje videla scenarij, po katerem ne bi potrebovali veliko sunitske ali kurdske podpore.

Iraške volitve pa tudi tokrat budno spremljajo države, ki imajo v državi svoje strateške interese, še posebej po zadnjem dogajanju na relaciji ZDA–Iran, kjer je ameriški predsednik Donald Trump svojo državo umaknil iz iranskega jedrskega sporazuma. Ne glede na to, kdo bo zmagal na volitvah, analitiki sicer menijo, da se bo Irak od ZDA vse bolj oddaljeval in približeval prav tako šiitskemu Iranu. Iran v volilni tekmi sicer odkrito podpira kandidata Amirija.

Burna zgodovina

Območje, kjer je danes država Irak, je zaznamovano z dolgo, pestro in burno zgodovino. Tam je bila nekoč zibelka civilizacije Mezopotamija, stečišče kultur Sumercev, Asircev, Babiloncev in Perzijcev.

Mezopotamija je bila leta razdeljena na romanski zahod in perzijski vzhod, nato pa je v sedmem stoletju pripadla abasidskemu kalifatu. Abasidi so Bagdad razglasili za glavno mesto kalifata, s čimer je postal ena izmed najpomembnejših prestolnic literature in znanosti.

V 13. stoletju so Bagdad okupirali Mongoli, območje je prišlo pod vlado otomanskega imperija. Ko se je otomanski imperij ob koncu prve svetovne vojne porušil, so bile tri otomanske province združene v britanski protektorat nad Irakom.

Irak je nato leta 1932, po koncu britanske kontrole, postal kraljevina. Sledila so skoraj štiri desetletja politične nestabilnosti, po smrti kralja Faisala so se namreč vrstilili udari in protiudari, zadnji udarec monarhiji pa je zadal puč, ki ga je leta 1958 vodil general Abdul Karim Qasim.

Vzpon Sadama Huseina

Tega so nato s težko priborjenega prestola vrgli že pet let kasneje. Za akcijo je stala Arabska socialistična stranka Baas, ki je oblast izgubila že devet mesecev kasneje, a se je leta  1968 vrnila. Oblast je prevzel general Ahman Hassan al-Bakr, ki je po upokojitvi leta 1979 in za svojega naslednika imenoval Sadama Huseina.

Ta je leta 1980 napadel Iran. Prva zalivska vojna se je končala leta 1988 s porušenim iraškim gospodarstvom. A to Huseinu ni bilo dovolj. Že dve leti kasneje, ko si je po njegovi oceni Irak vojaško opomogel, je napadel in zasedel Kuvajt. Temu so na pomoč priskočili Američani in mednarodna skupnost. Irak se je zato iz Kuvajta umaknil, sledilo pa je 12 let gospodarskih sankcij Organizacije združenih narodov.

Turbulentni časi po Huseinu in nova priložnost

Leta 2003 so nato koalicijske sile večinoma ameriške in britanske vojske napadle Irak in Huseina ujele.

Sledili so poskusi demokratizacije. Izvedli so volitve, vendar so se rodila nova sektaška nasprotja, ki so višek dosegla z IS. Analitiki menijo, da ima država zdaj novo priložnost, da vzpostavi delujoč sistem, ki ji bo omogočal razvoj.

Irak
Irak FOTO: 24ur.com

Kraj, kjer se bijejo številni geopolitični in gospodarski interesi

Ob domačih sektaških razprtijah, ki jih ne manjka in jim ni videti konca, so v Iraku leta in leta na domače spore olje prilivale tudi druge države. Od velesil kot so na primer ZDA, do regionalnih igralcev, predvsem Irana. Irak ima tako po oceni strokovnjaka Paula Salema iz Centra Carnegie za Bližnji vzhod dve možnosti – da je regionalna sila stabilnosti in razvoja ali eksplozivni lonec, kjer se kuhajo etnična in sektaška nasprotja, ki imajo nato uničujoče posledice ne le za Irak, ampak za regijo. In v zadnjih desetletjih smo lahko spremljali prav slednji scenarij.

Zunanja politika je za državo, ki "sedi" na velikih zalogah nafte, izjemnega pomena. A prav strateško k temu niso nikoli pristopili. In čeprav mnogi za to krivijo zunanje sile, ki so tam redno skušale uveljavljati svoje interese, Salem opozarja, da Irak ne bo nikoli imel koherentne zunanje politike, dokler ne preseže notranjih razprtij, ko gre za vprašanje vladanja državi, obvladovanje teritorija in vprašanje, kako najbolje upravljati s črnim zlatom. Ali drugače – največji problem Iraka niso zunanje sile, ampak notranja nezmožnosti videti dlje od parcialnih interesov določenih skupin.

Kakršno koli vlado Iračani že izvolijo, je ta običajno šibka, saj jo etnične in verske skupnosti, ki jim izvoljeni voditelj ne pripada, praviloma zavračajo. Kurdi so na primer vse od Huseinovega padca skušali razviti čim več lastne ekonomije in čezmejnih odnosov. Podobno suniti, ki se čutijo zatirane. Pripadnost "državi Irak" je precej skromna. Sunitski voditelji se na primer raje kot na Bagdad, obračajo na Turčijo, Savdsko Arabijo, Katar, preden jo je razjedala vojna pa tudi na Sirijo. Vse te zunanje sile, vključno z ZDA in Kitajsko, pa imajo tukaj lastne, večinoma nasprotujoče si interese, ki nato družbene razpoke še poglabljajo, moč države in možnost njenega napredka pa še bolj slabijo.

Oblast po Huseinu se je večinoma trudila, da bi državo nekoliko odprla svetu, se povezala na mednarodni ravni. Prav tako so se skušali od Huseinove zunanje politike, ki je temeljila na vojaški moči, premakniti k miroljubnemu ekonomskemu in strateškemu povezovanju. Vendar je to dolgotrajen proces, ki ne prinaša hitrih rezultatov kot bi si jih želeli tudi mnogi Iračani. Odmik od nacionalistične politike pa je vzbudil tudi nekaj domačega negodovanja, kjer nekateri še vedno menijo, da je bila na primer zasedba Kuvajta povsem upravičena.

Maliki je bil kot premier tudi precej pozoren na to, da obiske v tujini razdeli tako, da so (potencialni) zavezniki zadovoljni. Dosegel je vzpostavitev relativno dobrih odnosov z Iranom, Turčijo, Sirijo, Libanonom, Jordanijo, Kuvajtom, Združenimi arabskimi emirati, ZDA, Evropsko unijo, Rusijo in Kitajsko.

Je pa nevtralna politika prišla na udar, ko se je v Siriji začel napad na režim Bašarja al Asada. Iran in Rusija sta stopila na Asadovo stran, Turčija, ZDA in Evropska unija pa so podprle opozicijo. Na dan so privrela tudi notranja nasprotja – Kurdi so stopili na stran upora sirskih Kurdov, suniti so simpatizirali z uporniki, ki so upali, da bodo v Siriji zrušili vladavino Alavitov. To je oslabilo vlado v Bagdadu tako na notranji kot na zunanji fronti. Maliki se je zato odločil za zmerno podporo Asadu, saj se je bal, da se bodo sirske notranje težave prelile čez mejo, kar se je na koncu z Islamsko državo tudi zgodilo. Kljub temu se je k zmerni, prijateljski zunaji politiki zatekel tudi Malikijev naslednik. 

Je pa dogajanje znova prizadelo iraški naftni sektor, ki je prav tako močno povezan z iraško zunanjo politiko. Država naj bi bila peta z nafto najbolj bogata država na svetu, boj za nafto je pogosto tudi v središču pozornosti velesil, ki tukaj bijejo svoje strateške boje. Prispeva pa tudi k regionalnim napetostim, saj na primer ne Kuvajt ne Sirija nista bila zadovoljna z iraškimi načrti vzpostavljanja novih naftovodov. Te naftne poti so vojne – še tiste, ki jih je netil Husein – močno poškodovale in država zdaj išče nove možnosti, kako jih obnoviti in postaviti nove. Vendar pa ti poskusi praviloma trčijo ob interese sosed. 

Ob dodajanju novih izvoznih poti je Irak skušal tudi stabilizirati prenoviti domač naftni sektor - preko sodelovanja z velikimi tujini naftnimi družbami. Huseinov padec in ameriški prihod v državo je vrata odprl predvsem ameriškim gigantom, ki so tako dobili dostop do sektorja, ki je bil pod Huseinom nacionaliziran. Velike pogodbe so v žep pospravile družbe ExxonMobil, Chevron, ConocoPhilips in Halliburton. A so kmalu ugotovile, da donosi ne dosegajo pričakovanj, zato so se nekatere tudi umaknile. Insfrastruktura je tam namreč slaba, varnostni izzivi pa niso vedno upravičili potencialnega dobička.

V državo so nato v zadnjih letih množično prihajala kitajska podjetja, ki delujejo z nižjimi stroški od zahodnih. Od teh pogodb ima Irak nekoliko manj, ima pa zato veliko Kitajska, ki ima težave z zagotavljanjem energentov za rastoče gospodarstvo. Že leta 2014 so tako kitajska podjetja načrpala približno tretjino iraške proizvodnje nafte, polovica tega pa je potovala v Azijo.

Dobiček z naslova nafte pa seveda vseskozi odpira nove fronte tudi na domačem področju, kjer se vse prebivalstvene skupine nikakor niso strinjale s pristopom k delitvi zaslužka.

Ni pa nafta edini energent, ki Iraku povzroča preglavice. Tukaj je še voda, ki je za razliko od nafte, Irak nima. Glavna vodna vira sta reki Evfrat in Tigris, ki pa izvirata v Turčiji. Evfrat nato teče skozi Sirijo, več pomembnih pritokov Tigrisa pa ima izvire v Iranu. Za državo je tako življenjskega pomena, da s temi državami vzdržuje prijateljske odnose, kar pomembno vpliva na njego gradnjo zavezništev.

Medtem ko so bile ZDA desetletja močno vpete v dogajanje v Iraku in regiji, analitiki menijo, da njihov vpliv v regiji - tudi zaradi ruskega "zmagoslavja" v Siriji, kopni. "Vojaška investicija" v Iraku pa se z okoli 4.500 mrtvimi ameriškimi vojaki, okoli 33.000 ranjenimi in milijardnim računom, ni prav izplačala. ZDA so računale, da bodo Irak spremenile v svojega regionalnega zaveznika. Čeprav so odnosi med državama relativno prijateljski, je Maliki precej omejil ameriški vpliv, kar so mu nekateri kritiki, še posebej potem, ko je po državi lomastila IS, sicer zamerili.

ZDA sicer ostajajo pomemben partner Iraka, ko gre za naftni sektor in obnovo države, vendar v regijo prihajajo novi igralci, ob  Rusiji še posebej Kitajska z močnimi gospodarskimi interesi. Če k temu prištejemo še regionalne igralce, tako na iraškem igrišču igralcev ni vse manj, ampak vse več, kako krmariti med njimi pa bo ob domačih vprašanjih za novo iraško vlado največji izziv.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (135)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MATEJ5321
12. 05. 2018 22.12
-1
AntiNATO levicarska ovcka samo en nasvet, svoj cas preusmeri v produktivno delo in vsem bo lepse. Vem da to ne dojames ampak vseeno verjemi mi. Kmalu bodo razultati tudi pri tebi
MATEJ5321
12. 05. 2018 22.06
Putin je se bolj bogat, oziroma najbogatejsi zemljan. On je se bolj delal kot tramp in to ne na racun korupicije.
MATEJ5321
12. 05. 2018 22.07
detect
12. 05. 2018 20.37
+2
tramp je potreben psihiatričnega zdravljenja.
MATEJ5321
12. 05. 2018 22.08
nikhrast
12. 05. 2018 15.51
+0
Dobra šala, Trump je delal vse življenje da je obogatel..., ljuba teta, saj nikoli ni delal, nekaj dobil od očeta, potem so pa vse uredili njegovi agenti, odvetniki, finančnike... Trumpova glavna vloga je da se baha kako uspešen, podjeten... je.
Die einemaister
12. 05. 2018 16.17
-3
ti pač te sreče nimaš, ker si rojen v socializmu
AntiNATO
12. 05. 2018 17.08
+1
dej men miljardo jih bom mel tut 10 v enem letu...splih ce so to krediti ki ti jih ni treba odplacat...baje tozi nemce ker mu ne odlozijo odloga placila....komu od vas je kdaj kaksna banka odobrila odlog:) uboge ofce pa se kr zagovarjajo 1% ki bi jih poklal isti trenutek:)
nikhrast
12. 05. 2018 17.09
+1
Že v Sloveniji sem se navadil delati, tu v Severni Ameriki sem pa tudi bil ambiciozem kot večina evropskih migrantov, saj ne poznem tu kakšnega Slovenca da si ne bi kaj ustvaril.
jured100
12. 05. 2018 17.26
+5
Ti se zavedaš, da je od svojega očeta dobil 1 milijon dolarjev, po smrti pa še 7 milijonov? Torej tip je naredil iz 8 milijonov dolarjev od 3 do 9 milijard kolikor je estimiran. Čisto vseeno je kakšne težave ima, res je samo to, da je človek ekstremno uspešen v poslu, kar je za ameriko ekstremno dobro (oni imajo drugačen sistem kot mi in NISO primerljivi - priporočam za en krajši obisk pa vam bo jasno). Tako da on ni povečal svoje premoženje za 10x, ne on ga je povečal za 1000x kar je ponavadi zelo težko. Seveda, v kapitalistični demokraciji lahko tudi ti prideš na nivo milijarderja dokler nisi v preveč levičarski državi (zaradi korupcije) ali v državi, ki je v ali takoj po vojni.
AntiNATO
12. 05. 2018 17.38
+2
zakaj nemski banki ne placa pol 600 milijonov ce je tezek od 3 do 9...tut zlo tocno:) aja bodo nemski davkoplacevalci kril...ja tipicno za zahod...zapitke elit palcuje naivna raja...predlagam sistem kjer bodo napake politikov placevali tisti ki ste jih volil.
Zmaga Ukrajini.......
12. 05. 2018 19.38
+2
AntiNATO, žal tem Trumpovim privržencem in oboževalcem neoliberalnega kapitalizma to nikakor ni jasno. Zanje je to uspeh, če nekdo obogati NA RAČUN nekoga drugega. Saj zato pa obogatijo, kajne? Če bi Trump vse pošteno plačal (stroške, delovno silo, material, davke, kredite, investicije,....) ne bi mogel biti tako bogat. Zagotovo bi lahko še vedno zelo lepo živel, ampak tako gnusno bogat, da bi nesmiselno razmetaval denar za zlat wc, pa zlato dno od bazena, zlate stene v stanovanju, itd., pa ne bi bil, saj bi znal ceniti zaslužek in ga kar v tri dni ne bi razmetaval. Taki kot je Trump znajo dobro "nategovat" in "nakladat", običajnim, neizobraženim in nekritičnim smrtnikom pa to predstavlja izjemen uspeh, ki ga merijo samo z denarjem na njegovem računu. Ta Trump je že milijonkrat dokazal, da je njegova beseda ničvredna in tak kot je bil v businessu, natanko tak kmetič je tudi v politiki, kar je po mojem mnenju še hujša nevarnost.
MATEJ5321
12. 05. 2018 22.02
+1
nikhrast
12. 05. 2018 22.32
-1
Maty, misliš duševno, pa še to ne verjamem. Nehajte poveličevati Trumpa, ne vidite da je navaden shyster, saj je stalno na sodišču, v biznisu se mu vsi za hrbtom smejijo, saj so mu že skoraj vsi rekli da je moron.
Die einemaister
13. 05. 2018 11.16
zlati, toliko kot je TRumo vplačal v državo, ti v 100 žiuljenjih ne
AntiNATO
12. 05. 2018 14.13
+2
 A na Papahelasovo vprašanje, ali ga je strah, da se bo na območju Sirije pričela tretja svetovna vojna, je Asad odgovoril: “Ne, iz enega razloga. K sreči ima Rusija modro vodstvo, ki ve, da so načrti globoke države v ZDA, da ustvari konflikt. /…/ Zaradi modrosti Rusije se lahko temu izognemo. /.../ [Vojna v Siriji] je nekaj več kot hladna vojna, nekaj manj kot polna [svetovna] vojna. Upam pa, da ne bomo videli nobenega neposrednega spopada med velesilami, kajti v tem primeru lahko uidejo stvari izpod nadzora.”
jured100
12. 05. 2018 17.30
-1
Asad - diktator, ki meče nad lastne ljudi kemično orožje, ker razmišljajo drugače. Hitler je tudi delal lepe govore (uspelo mu je spreobrniti celo Nemčijo) pa vsi vemo, kaj se je dogajalo za zavesami (7 milijonov). Isto je bilo s komunisti (Stalin - 50 milijonov, Mao - 70 milijonov) ter drugimi diktatorji/norci.
AntiNATO
12. 05. 2018 17.39
+1
ja sej irak ma tut wmd a ne:) sam ne vem zakaj ga ze 15 let iscejo:) uboge ofce:)
AntiNATO
12. 05. 2018 17.40
+1
sadam je bil tut hudic sam...vidmo pa danes irak:) v libiji je tut zivljenje predvsem bolje kot z gadafijem...a naj nadaljujem:)
AntiNATO
12. 05. 2018 17.40
+1
AntiNATO
12. 05. 2018 17.43
+1
in kje jst kaksnega stalina al pa kitajca omenjam...jst ne rabim bit hlapec nibenemu velikemu narodu...ce se pa vi kaj pocutite dolzni ameriki...pa predlagam da jutri odpotujete cez luzo...zihr vam bo dobr...za trumpa ste isto vredni k sirjci al pa mehicani:) poceni delovna sila:)...edin zato ste se dobri...da imajo nekateri lahko milijarde:) isto k da bi zidje poveliceval hitlerja...isto je tole proamerisko pa to:) vceraj iracani jutri slovenci al pa kdo drug:)
AntiNATO
12. 05. 2018 14.06
-2
Trump pa delu ja....nikol v zivljenju ni vidu d od dela....razen ce stejete dedovanje med delo:)
Die einemaister
12. 05. 2018 16.16
+0
AntiNATO
12. 05. 2018 17.03
-1
ce milijardo dobis jih ni tezko 8 ustvart...pustmo to da je parkrat bankrotiru...sej zato pa je kot je v tem svetu...vse na kreditih....brez njih bli pa jutr lacni...k taki vodjo svet. Ce da men nekdo tiskalnico dolarjev bom tut bogat...nima je trump imajo jo pa tisti ki res odlocajo in to 10000% ni trump.
jured100
12. 05. 2018 17.32
+3
dobil je vse skupaj 8 milijonov, ima 8 milijard. Bankrot pa je v ZDA lahko kar dobra stvar, saj ti ni treba za kratek čas plačevati davke... ali si si ti kdaj sploh kaj prebral? Nisem nek "Trump supporter", "redneck" ali karkoli pač, ampak butalcev pa spet ne morem pustiti na miru.
AntiNATO
12. 05. 2018 17.45
-1
ja sej si povedu vse...ne placujes davkov...pol jih pa dejmo se mi ne:) zakaj bi elite lahko mi pa ne:) in kam potem pridemo ofca:) tam kjer smo zadolzenih ze nekaj naslednjih generacij...upam da bos znal otrokom razlozit zakaj morjo plaevat za kredite ki niso njihovi zakaj ne bo za njihovo solstvo ìtd:)
Die einemaister
13. 05. 2018 11.16
+1
anti- ti nisi sposoben naredit iz 2 eurov ven 4, tako da ne pokaj bedarij
spletni_nepridiprav
12. 05. 2018 13.48
+4
a je mossad že našel orožje za masovno uničenje
AntiNATO
12. 05. 2018 14.00
+4
baje je zahodno....vzhodno....severno...in ne bos verjel tut juzno od bagdada....iracani v bistvu 20 let biso jedl druzga k wmd...pa slovenske ofce so jim pomagale:)
Pikabalonca
12. 05. 2018 13.39
+3
Slovensko LEVICO lohka imenujemo Severni Korejci, ali Bivši CUBANCI, ali VENEZUELCI..po domače LENUHI, PARAZITI skratka z eno besedo BARABE.........na kvadrat..Še hijene, Krokarje, Mrhovinarje, podgane človek lažje prenaša kot njih..
Pikabalonca
12. 05. 2018 13.40
+3
70. let Umskega in Fizičnega uničevanja ČLOVEKA..do konca..
Die einemaister
12. 05. 2018 13.47
+1
+++++++ Ja in samohvaljenje kakšni poštenjaki so
AntiNATO
12. 05. 2018 13.57
+0
Die einemaister
12. 05. 2018 14.28
-2
Uničuje ga tistim, ki sti to dovolijo, jaz recimo nisem hodil v šolo k župnikomv cerkev
AntiNATO
12. 05. 2018 17.06
-1
ejga ce si desen si farovski....od nog pa do glave...al pa sploh ne ves kam bi se dal oz kaj spljoh je kaj:) tezko je danes locit med desnico pa levico....vsi ubogajo iste gospodarje:)
Die einemaister
13. 05. 2018 11.17
+1
Aja?? Vidiš kako si socialistično nepismen, oziroma kar funkcionalno nepismen, boš moral kak drug izobraževalni sistem še probat, potem se bova lahko pogovarjala.
Pikabalonca
12. 05. 2018 13.14
+9
Na zahodu delajo, učijo kako se izboriti na trgu dela pri nas sami LENUHI z FDV jem in Komunjarami NA ČELU SAMO ŠTUDIRAJO KAKO BI POROPALI OSTALE, DELILI KAR NI NJIHOVO IN NO STOP ŠTRAJKALI ZA SOCIALO..V Slovenciji so samo SOCALCI, Migranti, Arabci.. ZASTOJNKARJI Albanci in Slovenski HLAPCI..FDV rakasta tvorba propadlega Komunizma, ne dela sociajale in PARAZITOV..
Die einemaister
12. 05. 2018 13.21
+6
Ja in na javnih govorih vedno obtožujejo kapitalizem, ko pa rabijo kredite za se financirat, ker itak ne ustvarijo nič pa kar naenkrat potihem moledujejo zahod in Ameriko za kredite, ne vem zakaj ne gredo k njihovim bratskim državam po kredite recimo S. Korejo, Kubo, Venezuelo, hmm kakšna ironija.
AntiNATO
12. 05. 2018 17.10
+0
bistvo kapitalizma je dolg...najvecji kapitalisti so federalne reuerve...zasebniki ki printajo denar in ga za obresti posojajo drzavam:) in kdo je dal njim pravico da so lastniki kvazi nacionalnih bank:)
Die einemaister
13. 05. 2018 11.19
+1
Kaj ma veze sedaj dolg z krediti, ki jih vi socialisti trošite?? Še en dokaz tvojega nerazumevanja bistva.
paracelsiuss
12. 05. 2018 12.56
+5
Obtožba specializiranega tožilstva proti Zoranu Jankoviću zaradi domnevnega jemanja podkupnine oziroma prejema donacije družbe Gratel za obnovo Ljubljanskega gradu je pravnomočna.
tedoVV2HCmedo
12. 05. 2018 12.21
+5
Odkar je Amerika okupirala Irak, je Irak ameriška naftna kolonija. Iran je pa ruska naftna kolonija. Od tam mi dobivamo "izdelke" iz nafte.
Morana7
12. 05. 2018 13.18
+1
tedo aja a vi jih dobite? Jaz jih namreč kupim.
Infraping
12. 05. 2018 12.15
+1
Treba je iti ven.
Odrešenik666
12. 05. 2018 11.41
+1
Lep dan je. Pravi za sprehod po obali.
HouseBeatz
12. 05. 2018 11.30
+30
kaj pa ce bi namenili tak dolg clanek in napisali zakaj sploh je ta regija v popolnem razsulu? Pa vi v vsako drugo novico vlacite Trumpa. Da vam olajsam vase nesposobno novinarsko delo. Clintonova in Bush sta krivca za destavilizacijo v afriki in arabskem svetu, kasneje je pa to tradicijo nadeljeval Obama... ampak itak, ve sa kdo vam placuje, da take neaposobne clanke pisete. PODN OD NOVINARSTVA
AntiNATO
12. 05. 2018 11.33
+0
aja kolvn trump se pa umika iz bliznjega vzhoda...se en dokaz vec da ni nic drugacen od predhodnikov...sej ne more biti ce je izbran in ne izvoljen.
HouseBeatz
12. 05. 2018 11.37
+11
Meni je samo vazno, da se novice porocajo taksne kot so. kar se pa Trumpa tice je pa 100% boljsi kot predhodniki. dokler ni novih vojn, kjer pod Killary bi bile in do sporazuma z S. korejo sigurno nebi prislo, mi trump odgovarja. Ima pa sigurno neke bedaste odlocitve
AntiNATO
12. 05. 2018 11.42
-2
hehe ista lutka je...a sploh ves da ma okol sebe ljudi iz jp morgana...en dokaz vec da ni nic drugacen od predhodnikov...da so zda se v siriji je drug dokaz...hehe in baje se.mu vre za iranske ljudi...hehe od kje ze poznano...sej bushu se je tut slo za iraske otroke...tok da jih je ene miljon poklal.
User416781
12. 05. 2018 12.29
-1
Trup je trenutno največja nevarnost za svetovni mir in vsi pristaši se mi smilite. Trump bo s svojo politiko zakuhal gosopodarsko nestabilnost in če bo tako nadaljeval, 3. svetovno vojno, po kateri bodo spopadi, ki so jih zakuhali njegovi predhodniki, izgledali čisto nedolžno.
HouseBeatz
12. 05. 2018 12.41
+2
Peropetarda. zal nimas pojma. do zdaj ni zakuhal se nobeno vojno, resil pa je vojno med severno in juzno korejo. Kdo se je od predhodnikov sploh pogovarjal s kaksnim voditeljem S koreje? nobeden. ko bo zakihal vojno se oglasi, pred tem pa sssssss
AntiNATO
12. 05. 2018 13.58
trump je le lutka v rokah orozarskih lobijev...a ni napovedu umika iz sirije:)...aja da so ga ofce volile je blo dobro:) hehe ofce gredo ze 150x na led:)
Zuckerberg
12. 05. 2018 11.20
+26
24 ur.com je ratal čisti poden od novinarstva.
AntiNATO
12. 05. 2018 11.25
+6
nikoli ni bil nic drugega...se en medij v rokah 1%
AntiNATO
12. 05. 2018 11.26
+3
vsi svetovni mainstream.mediji so nadzorovani z strani manj kot 10 ljudi...nekoc najvecji svetovni medijski mogotec (ameriski zid) je imel v lasti 400 medijev od washinton do jeruzalem posta.
mallonge
12. 05. 2018 11.36
+4
Končen uspeh prilagajanja ljudske inteligence Kućanu ,Jankovićuin Erjavcu.
Rožle2X
12. 05. 2018 11.20
+4
Instant murgle stranke, ki se imajo za neopredeljene stranke ... Volilcem je treba povedati resnico o teh strankah , da so bile do sedaj vse tovrstne stranke še kako v levo usmerjene .. ko bodo volilci to dojeli .. potem je zmaga SDS-a zagotovljena
AntiNATO
12. 05. 2018 11.23
+4
in nic ne bo drugace...ker je vsa politika lutka v rokah kapitala...tukaj samo se zato da imate ofce obcutek izbire pa da o cem odlocate....v resnici pa ze nekaj stoletji odloca kapital.
AntiNATO
12. 05. 2018 11.34
+6
zame so vse volitve ki so pod 75% volilno udelezbo neregularne.
Mogočnež
12. 05. 2018 11.17
+1
Nikjer ne opazim koliko kristjanov je!
vertex
12. 05. 2018 11.12
+1
dol s trampam,hočmo janša pa orbana
AntiNATO
12. 05. 2018 11.15
-1
mad katerima so popolnoma isti ljudje kot nad trumpom al pa merklovo...uboge slovenske ofce ki verjamejo da politika se odloca o cem in to navkljub vsem informacijam ki so na voljo. iq teh ljudi ne presega nicle.
Zmaga Ukrajini.......
12. 05. 2018 10.59
+15
"Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar"... HAAAAAAHAHAHAHAHA:))))))))) Tale Donald NIKOLI ni delal (v fizičnem smislu). Zaradi staršev (bogatega nacističnega očeta in deda) se je že rodil bogat in temu primerna je bila tudi njegova vzgoja. Bil je povprečen učenec, razvajen in slab človek, ki je obogatel s finančnimi mahinacijami, ki niti slučajno niso plod resnega dela. Imel je brata, ki je veljal za črno ovco v družini (kasneje se je zapil) in je bil edini "normalen" človek v Trump family. Zelo zgovoren je podatek, da je imel fotr med drugimi nepremičninami tudi en velik blok, v katerem so bili najemniki, ki so se pritoževali zaradi prepišnih in slabih oken. Pa je ta Donaldov brat šel in po celem bloku zamenjal okna. Fotr je seveda spričo takšne človekoljubnosti znorel in sina takoj odstavil z vseh pomembnejših položajev v družbi. Donald takih težav ni imel nikoli, ker je bil vedno dovolj požrešen, egoističen, in brez vsakršnih moralnih zadržkov. Zato je temu primerna tudi višina njegovega bogastva. Da je Dumb Trump vse življenje delal, pravite? HAAAAAHAHAHAHAHA
Zmaga Ukrajini.......
12. 05. 2018 11.31
+1
Popravek: ... ni bil povprečen, pač pa podpovprečen, slab učenec. Fotr ga iz težav vlekel tudi na vojaški akademiji, kjer se sine prav tako ni z ničemer izkazal, razen s tem, da ni imel nobenih prijateljev in je veljal za slabega človeka. Nad Trump Family je vihala nos tudi vsa newyorška družbena smetana (saj ne, da je bila ta toliko boljša), vendar to pove o Trumpovih vse. Poden od podna. Kakšen je tak nezrel in nikakav človek, ki ga postaviš na mesto predsednika ZDA, lahko vidimo vsak dan in samo upamo, da ne bo zakuhal 3. svetovne vojne.
Die einemaister
12. 05. 2018 13.07
-1
Ja veš kaj ti si izobraženec po SFRJ izobraževalnem sistemu, Trump se je izobraževal po ameriškem, mislim, da je med vama razlika evidentna, ene so učili, da se denar lahko ustvarja na več različnih načinov, vas so pač v SFRJ učil, da se ga da samo z garanjem in fizičnim naporom, ostale na zahodu so učili, da se ga da tudi s pametjo, no sedaj si pa poglej rezultate Slovenistana, ki se je izobraževal po SFRJ izobraževalnim sistemom in zahodne države, mislim, da sploh nimamo kaj primerjati, no ja razen korupcije, tle imate onostavno premoč.
Zmaga Ukrajini.......
12. 05. 2018 15.06
+1
Ja, res upam, da je med nama razlika. In to očitna. Praviš Slovenistan? Od kje pa si ti? Nadalje ugotavljaš, da je denar možno "ustvarjati" na več načinov. Seveda, saj prav o tem govorim. O zaslužku brez "dodane " vrednosti. O malverzacijah. O neoliberalnem kapitalizmu, kjer taki modeli kot je Trump brezsramno bogatijo na račun velike večine ostalih (poštenih) ljudi. Če je to zate tak dosežek, ti toplo priporočam, da čimprej odletiš v Trumpovo deželo, kjer se boš lahko pridružil temu početju (dokler bo šlo, seveda). Jaz si za svojo Slovenijo tega ne želim. Za Slovenijo si želim, da obračuna s tatovi družbenega premoženja tako, kot je treba. Da sodni sistem deluje. To je bistvo.
Die einemaister
12. 05. 2018 16.14
+1
Jaz nisem več v Slo. že nekaj časa, med nama je razlika to ti garantiram, se pravi gradbeno podjetje Trumpa, ki gradi hotele, komplekse itd.ne ustvarja dodane vrednosti??? Vidiš kaj je iz tebe naredil SFRJ izobraževalni sistem, praviš ustvarjat denar brez dodane vrednosti, te bom tako vprašal, bi se branil sedaj EURO jackpota???Tatove družbenega premoženja jih pa moraš med svojimi iskat zunaj Slovenistana ni nihče, ki bi kaj v Slovenistanu ukradel, sodni sistem prav tako, no lep lov na prevarante ti želim.
vladaricaumov
12. 05. 2018 10.55
+2
Lep poligon za preizkušanje orožja majo tam. Muslimane pa za poskusne zajčke. Tko.