V Turčiji se po neuspešnem državnem udaru nadaljuje "čiščenje" – odpuščanja v javnih službah in aretacije pučistov in njihovih (domnevnih) podpornikov.
Turška državna agencija Anadolu poroča, da je turški svet za visokošolstvo zaprosilo 1577 dekanov, naj dajo odpoved, kar seveda v prevodu pomeni, da jih je svet odpustil. 1176 dekanov je bilo zaposlenih na javnih fakultetah, 401 pa na zasebnih. Novica prihaja potem, ko je ministrstvo za šolstvo odpustilo 15200 zaposlenih v šolstvu, ker naj bi bili vpleteni v državni udar.
Poleg tega so regulatorji preklicali vsa dovoljenja za predvajanje vsebin pri medijih, ki so bili povezani ali so podpirali skupino, ki je organizirala puč. Dovoljenja so odvzeli tudi vsem medijem, ki so povezani s klerikom Fetullahom Gulenom.
Puč koordinirali prek WhatsAppa
Oficirji, ki so pripravili puč, so akcijo koordinirali prek šifriranih sporočil na mobilni aplikaciji WhatsApp, tožilstvo je sporočila že dešifriralo, poroča državna agencija Anadolu. Med drugim so si posredovali neposredna povelja, naj streljajo na vse, ki se jim uprejo. Prav tako so želeli, da se nemudoma ustavi vse medije in da na džamijah takoj prenehajo s pozivi k uporu proti pučistom.
Podpolkovnik Muzaffer Duzenli je med drugim ukazal: ''Množico naj se razbije z ognjem.'' Major Mehmet Karabekir je odgovoril: ''Na terenu sem in streljam v množico in čakam. Nadaljujte s streli, razhajajo se. Je pa tu okoli 10 do 15 predrznežev.''
Nemški Turki razdeljeni
Neuspeli puč odmeva predvsem v Nemčiji, kje živi več kot milijon in pol Turkov.
Kot poročajo nemški mediji, med turškimi priseljenci nastajajo napetosti zaradi neuspelega puča v domovini. V Nemčiji živeči kritiki puča in podporniki turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana so še posebej aktivni na družbenih omrežjih, kjer iščejo prav tako v Nemčiji živeče "izdajalce domovine". Torej kritike vladnega režima ali simpatizerje v ZDA živečega klerika Gulena, ki ga turške oblasti krivijo idejnega vodenja puča. Po spletu tako že krožijo celo seznami z imeni in naslovi "izdajalcev".
Nasprotja pa so se iz virtualnega preselila že tudi v realni svet, kjer je bilo več napadov na turške ustanove in posle Turkov. V Stuttgartu turško šolo varuje policija, v Augsburgu so bila razbita okna na turških lokalih. Na vrata pekarne v Düsseldorfu in mošeje v Hagnu so na primer obesili napis "izdajalci ven". Oba napisa sta bila po nekaj urah odstranjena.
Ercan Karakoyun iz ene od nemških turških organizacij, ki je blizu Gulenu, ocenjuje, da so razmere zaskrbljujoče. "Strašljivo je, da se takšnih metod poslužujejo ljudje, ki so prišli v Nemčijo in tukaj uživajo svoboščine, ki jih doma nikoli ne bi imeli."
Strokovnjak Hubertus Knabe je za nemške medije ocenil, da gre za uporabo metod, ki so bile včasih blizu nemški tajni službi. Opozarja na morebitne povezave med tistimi Turki, ki v Nemčiji med rojaki iščejo "izdajalce" in turško tajno službo. Kot pravi, lahko zbiranje takšnih informacij in sestavljanje seznamov, za določene Turke, ki živijo v Nemčiji, pomeni, da bodo v veliki nevarnosti, ko bodo potovali domov, prav tako to predstavlja nevarnost za njihove v Turčiji živeče sorodnike.
KOMENTARJI (458)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.