Egiptovska vojska je zjutraj obkolila nekaj sto protestnikov, ki še naprej vztrajajo na osrednjem kairskem trgu Tahrir oziroma trgu Osvoboditve. Protestniki so vojakom pojasnjevali, da mirno protestirajo, ti pa so jim odgovarjali, da želijo le vrniti normalno življenje v prestolnico in državo. Nekajkrat so se tudi prerivali, nekateri protestniki pa so pokazali popolno državljansko neposlušnost. Oficirji so se z njimi skušali pogovoriti in jih prepričati, naj se odpravijo domov.
Sicer pa se v prestolnico vrača normalno življenje. Znova je stekel promet, trgovine so odprte, ljudje pa se pripravljajo na nov delovni teden. Vojaška policija odstranjuje šotore, predstavniki vojske pa pravijo, da morajo zavarovati in usmerjati promet, prav tako so sporočili, da "od danes naprej ne želijo, da na trgu sedijo protestniki". Nek mimoidoči je novinarjem Reutersa dejal, da ne razume, kaj sploh še hočejo protestniki, saj je Hosni Mubarak že odstopil s predsedniškega položaja.
Dopisnica Al Džazire pravi, da so protestniki očistili okolico, prav tako pa so se stisnili na del trga, kjer ne ovirajo prometa. Tam je še nekaj šotorov. Dodaja pa, da se je po današnjem incidentu na trg odpravilo večje število ljudi. "Revolucija, revolucija do zmage," vzklikajo in sprašujejo, kje so zdaj vsi novinarji.
Organizatorji so danes že pozvali k vnovičnemu množičnemu zborovanju – tokrat z razlogom praznovanja, ki naj bi se odvilo v petek. "V petek bomo na pohodu zmage proslavili revolucijo. Pričakujemo na milijone ljudi," je povedal aktivist Khaled Abdelkader Ouda.
Vojska bo na oblasti vsaj šest mesecev
Vojska je že včeraj pozvala ljudi, naj sodelujejo s policijo, saj se njihovo zaupanje v policiste mora povrniti. Njihov predstavnik je sporočil tudi, da bo sedanja vlada opravljala svoje delo, dokler ne bo prisegla nova, kar se bo zgodilo po "mirni tranziciji". Zagotovil je, da bodo utrli pot izvoljenim civilnim oblastem, ki bodo zgradile svobodno demokratično državo. Prav tako je zatrdil, da so vse pogodbe in sporazumi, ki jih ima Egipt s tujimi državami, še vedno v veljavi. Med njimi je tudi mirovni sporazum z Izraelom, ki je bil podpisan leta 1979, kar je Izrael že pozdravil.
Danes pa je vrhovni svet vojske na državni televiziji ljudem sporočil, da je razpustil parlament in bo začasno ustavil izvajanje ustave. Napovedali so oblikovanje posebnega odbora, ki bo pripravil zahtevane spremembe ustave, nato pa bodo o teh spremembah odločali ljudje na referendumu. Na oblasti bodo sicer ostali šest mesecev oz. do izvedbe predsedniških in parlamentarnih volitev. S tem so izpolnili dve temeljni zahtevi protestnikov, ki so zahtevali demokratične reforme v državi – ena je bila razpustitev konec lanskega leta izvoljenega parlamenta, v katerem je imela veliko večino vladajoča Narodna demokratska stranka (NDP), druga pa temeljita reforma ustave, še posebej členov, ki se nanašajo na volitve, saj so bili napisani v korist vladajoče NDP in Mubaraka.
Na te besede se je že odzval predstavnik opozicije Ayman Nour, ki meni, da bi ti ukrepi morali zadovoljiti protestnike. "To je zmaga za revolucijo!" je dejal.
"Pozdravljamo ukrepe vojske, da bi ugodila ljudem in pozivamo Egipčane, naj ji dajo priložnost. V petek na shodu bomo naznanili člane Sveta Skrbnikov," je še povedal Ouda.
Svet vojske je za dejanskega voditelja države potrdil obrambnega ministra Huseina Tantavija. "Vodja vrhovnega sveta oboroženih sil bo predstavljal svet tako doma kot v tujini," so zapisali in ponovno poudarili zavezanost mednarodnim sporazumom.
Kaj zahtevajo ljudje?
Nekateri protestniki so se kljub temu odločili, da trga ne bodo zapustili, dokler njihove zahteve ne bodo uresničene. Med drugim zahtevajo, da oblasti takoj ukinejo zakon o izrednih razmerah, da takoj izpustijo vse politične zapornike in da razpustijo vojaška sodišča. Prav tako zahtevajo, da v tranziciji sodelujejo tudi predstavniki ljudstva in ne le vojska, zahtevajo pa tudi poštene in svobodne volitve.
'Revolucijo moramo skrbno čuvati'
Zato so se nekateri organizatorji protestov odločili, da bodo ustanovili tako imenovan Svet Skrbnikov, ki bo ohranjal revolucijo in se pogajal z vojsko. Sestavljen bo iz 20 članov, med njimi pa bodo organizatorji sami, pomembni posamezniki in politični voditelji.“Namen tega Sveta bo vzdrževati dialog z vojsko in izpeljati revolucijo skozi prehodno obdobje," je povedal akademik Kaled Abdel Qader Ouda. "Svet bo imel pravico, da poziva k protestom ali jih odpove, odvisno od situacije,” je pojasnil.
Številni se namreč bojijo, da bo vojska prevzela revolucijo in da bo ves njihov trud zaman. Vojska obljublja, da bo spoštovala voljo ljudstva. Aktivisti prav tako opozarjajo, da so državo prevzeli Mubarakovi generali, vlada pa vse do volitev ostaja ista.
Stavka policistov
Pred notranjim ministrstvom se je zbrala množica policistov, ki zahteva večji osebni dohodek in imuniteto pred sodiščem, ki bi jim lahko sodilo zaradi nasilja, ki se je odvijalo zadnje dni v državi. Pred ministrstvom so odjeknili tudi streli, ki naj bi jih vojaki kot opozorilo izstrelili v zrak. Tam se je sicer zbralo nekaj sto policistov, bili pa naj bi tudi na trgu Tahrir.
"Policist sem že 12 let, moja plača pa znaša 678 funtov (približno 115 ameriških dolarjev),“ je dejal eden izmed stavkajočih policistov. Njegov sodelavec je dodal, da v bolnišnici, ki je namenjena policistom, zdravijo bogataše in poslovneže. Hišam, ki je policist 21 let, pa je razložil, da so njihovi nadrejeni deležni posebnih privilegijev, njih pa so pustili stradati. "Dejali so, če nam kaj ni všeč, da lahko jemljemo denar od ljudi,“ je zaključil.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.