marjan gorup

Šole z otroki o nenasilju in strpnosti. Kako bodo pristopile k pobudi?

11. 05. 2023 16.31

Po tragičnih dogodkih, ki so se pretekli teden odvili v Srbiji, se bodo v petek z otroki pogovorili tudi na slovenskih šolah. Po navodilih ministrstva za vzgojo in izobraževanje bodo namreč vsaj dve šolski uri namenili vsebinam, ki spodbujajo ničelno toleranco do nasilja. Številne izobraževalne institucije bodo te dejavnosti izvedle v okviru razrednih ur, ravnatelji pa ob tem poudarjajo, da se o problematiki medvrstniškega nasilja v šolah pogovarjajo čez vse leto.

Nova protikadilska pravila pred vrati, na obzorju pa že nova

23. 03. 2023 06.00

Odstotek kadilcev med odraslimi se v Sloveniji znižuje, prav tako se zmanjšuje tudi razširjenost kajenja med mladostniki. Toda odstotek uporabnikov novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, med katere se uvrščajo elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke, narašča. Po njih posegajo predvsem mladi in država vztraja pri spremembah zakonodaje, ki naj bi te izdelke naredile manj privlačne. Pravijo, da so njihovi predlogi prejeli široko podporo.

Prepoved tobačnih izdelkov z aromo? 'Kot bi vegetarijancu rekel, da mora jesti meso'

02. 03. 2023 06.00

Vojna napoved industriji tobačnih izdelkov z aromami. Se elektronske cigarete z okusi in tudi kadilnice v lokalih, podjetjih poslavljajo? Kaj še prinaša predlog novega protitobačnega zakona, ki je namenjen predvsem zaščiti mladih in otrok, ki zdaj kadijo kar med poukom, celo v nižjih razredih osnovne šole. Kaj pravijo v zdravstvu in šolstvu, kaj gostinci, kaj ponudniki vejpov?

'Treba je najti pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in nikomur dali potuhe'

27. 08. 2022 08.15

Brezplačna malica trenutno pripada učencem iz družin, kjer mesečni prihodek na družinskega člana ni višji od 591 evrov. Ker gredo cene hrane navzgor, je Inštitut 8. marec predlagal brezplačna kosila v šolah za vse učence. To bi po ocenah šolskega ministrstva državni proračun stalo 88 milijonov letno. "Da bodo politiki našli pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in da hkrati tistim, ki lahko zlahka obvladujejo situacijo, ne bi dajali potuhe," upa ravnatelj Marjan Gorup. "Vedno, ko določamo arbitrarno mejo, del tistih, ki so prikrajšani, odpade," medtem pravi Nika Kovač.

Ravnatelji lahko na delo vpokličejo tudi nekdanje, že upokojene sodelavce

24. 01. 2022 19.49

Ravnatelji lahko skladno z okrožnico, ki so jo od šolskega ministrstva prejeli sinoči, v šole, v katerih kronično primanjkuje kadra, zdaj vpokličejo nekdanje, že upokojene sodelavce.

Meh: Tak ukrep, kot je v šolstvu, bi bil več kot dobrodošel tudi v gospodarstvu

18. 01. 2022 06.00

Število okuženih v državi še naprej narašča, nekateri ugibajo, da bi lahko že danes dosegli 10.000 dnevnih okužb. To pomeni, da drvimo proti samodejnemu zaprtju države, saj se lahko zgodi, da s takim številom okužb ne bo dovolj ljudi, ki bi lahko delali ali poučevali naše otroke. Tudi zato je vlada določila nove izjeme pri karanteni, še več jih bo v veljavo stopilo v sredo. Da bi takšne ukrepe, kot jih je vlada določila za šolstvo, potrebovali tudi v gospodarstvu, pa pravi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh.

'Morda ne bo počitnic, ampak prisilna zaustavitev velikega dela javnega življenja'

14. 01. 2022 06.00

Razmere v šolah in vrtcih so zelo resne, sporočajo ravnatelji. Po besedah vodje sektorja za osnovno šolstvo na ministrstvu, Borisa Zupančiča, je v karanteni že 53.126 učencev in vrtčevskih otrok. A vseeno počitnic ne bomo premikali ali podaljševali. Kaj to pomeni? Bomo morali šole že kmalu zapirati?

Karantene in okužbe ohromile delovanje šol: bodo počitnice prestavljene?

12. 01. 2022 14.09

Število otrok in mladostnikov, ki so v karanteni zaradi visoko tveganega stika s sošolci ali učitelji se povečuje. Trenutno je v karanteni več kot 35.000 osnovnošolcev in dijakov. V karanteno pa morajo po novem, od ponedeljka, tudi učitelji, če so bili v razredu oziroma zaprtem prostoru s potrjeno okuženim učencem več kot 15 minut. Novo pravilo razburja ravnatelje, ki opozarjajo, da bi lahko v roku 14 dneh ostali brez učiteljev in zaprli vrata šol. Na sestanku z ministrstvom je beseda tekla tudi o možnosti predčasnih zimskih počitnic oziroma o njihovem podaljšanju.

Osnovnošolka si je med športno vzgojo zlomila umetni noht, starši so se pritožili na svet šole

02. 12. 2021 18.57

Zgodba, ki bi jo zlahka uvrstili v rubriko 'Saj ni res, pa je'. Starši osnovnošolke, ki si je med poukom športne vzgoje zlomila umetni noht, so se pritožili na svet šole, češ da je za hčerkino "poškodbo" kriva učiteljica športne vzgoje. Gre za absurdno in zelo nenavadno situacijo, menijo tudi pravniki, a če bi staršem uspelo dokazati, da je za poškodbo v resnici kriva učiteljica, bi od nje lahko terjali odškodnino. Skrajno nespodobno in nespoštljivo – tako primer komentira ravnatelj Marjan Gorup in starše poziva: "Vklopimo zdrav razum."

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma

16. 11. 2021 15.37

Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

Številni starši šolnikom napovedali, da samotestiranja otrok ne bodo dopustili

08. 11. 2021 16.51

V zvezi srednjih šol ob uvedbi obveznega samotestiranja dijakov v šolah prihodnji teden pričakujejo težave, ker nimajo prostorov za samotestiranje niti za osamitev pozitivnih dijakov, je povedala predsednica zveze Fani Al Mansour. Na SVIZ se že obračajo številni starši tudi z napovedmi, da samotestiranja svojih otrok ne bodo dopustili. V osnovnih šolah pa kljub temu, da zdaj obvezne maske otežujejo komunikacijo, pravijo, da je vse boljše kot pouk na daljavo.

Mariborski učiteljici vročili odpoved zaradi neupoštevanja pogoja PCT

24. 09. 2021 17.33

Vodstvo mariborske Osnovne šole Franca Rozmana - Staneta je z učiteljico, ki ni izpolnjevala pogoja PCT, prekinilo delovno razmerje. Njihova nekdanja zaposlena je prek družbenih omrežij nagovarjala starše, naj svojih otrok ne pošiljajo v "režimsko in fašistično" šolo, kjer obsevajo. Po njenih besedah v šoli otroke "prisilno injicirajo s strupenim zvarkom". Disciplinski postopek zoper učiteljico ni tekel zaradi njenih izjav, ampak zato, ker ni izpolnjevala odloka in v šoli nosila maske.

Častna meščana Ljubljane postala Spomenka Hribar in Peter Čeferin

07. 05. 2021 16.02

Na slavnostni seji ljubljanskega mestnega sveta pred 9. majem, praznikom Ljubljane, so podelili najvišja mestna priznanja, častna meščana sta postala filozofinja in sociologinja Spomenka Hribar in odvetnik Peter Čeferin. Župan Zoran Janković je na prireditvi poudaril pomen solidarnosti in sodelovanja v času epidemije covida-19, kritičen pa je bil do nekaterih potez državnega vrha.

V šolah in Svizu čakajo na dogovor in navodila o samotestiranju

20. 04. 2021 16.16

V šolskem sindikatu pred napovedanim samotestiranjem dijakov in učencev zahtevajo pogovore in dogovor o tem, na kakšen način bodo pri tem sodelovali zaposleni v šolah. Če dogovora ne bo, bodo svojim članom odsvetovali sodelovanje. Ravnatelji osnovnih šol čakajo okrožnico z navodili, kako bo potekalo samotestiranje.

Potrdili podelitev naziva častna meščanka in častni meščan Spomenki Hribar in Petru Čeferinu

19. 04. 2021 17.19

Ljubljanski mestni svetniki so potrdili sklepa o podelitvi naziva častna meščanka in častni meščan glavnega mesta Ljubljana filozofinji in sociologinji Spomenki Hribar ter odvetniku Petru Čeferinu. Na seji so potrdili tudi dobitnike nagrad in plaket glavnega mesta za leto 2021.

Učitelji pod pritiskom staršev, ki nasprotujejo nošenju mask v šolah

10. 03. 2021 20.54

Učitelji ponekod opozarjajo, da so v šolah pod nenehnimi pritiski zaradi nekaterih staršev, ki nasprotujejo nošenju mask v šolah. Posamezniki so šli celo tako daleč, da so eni od odvetniških pisarn naročili pravno mnenje, s katerim zatrjujejo, da nošenje mask krši ustavno pravico otrok do nedotakljivosti oziroma telesne in duševne celovitosti. "Ukrepe uvaja vlada in ne šole," pravijo ravnatelji. In poudarjajo, da je nošenje mask solidarnosten ukrep, s katerim skušamo doseči dobro za celotno družbo.

'Otroci zadnji, ki bi zapustili prizorišče, če se začne država zopet zapirati'

02. 03. 2021 06.00

Zaradi novih oblik koronavirusa v Sloveniji je bil včeraj tudi nujni sestanek na ministrstvu za šolstvo, na katerem so govorili o tem, kako organizirati pouk ob morebitnem porastu okužb z novimi oblikami koronavirusa. Bodo tudi šolarji, ki so komaj spet stopili v šole, žrtve novih sevov? Kaj so govorili in kakšne rešitve so na mizi za šolarje, je v oddaji 24UR ZVEČER povedal ravnatelj Marjan Gorup, ki je bil na tem sestanku.

Šolniki in starši: Ne le prva triada, v šolo naj se čim prej vrnejo vsi otroci

05. 02. 2021 18.59

Ob sproščanju ukrepov v gospodarstvu se nekateri starši osnovnošolcev v Ljubljani sprašujejo, zakaj se ne odprejo šole za vse učence. Odprtje osnovnih šol za vse je sicer predvideno v oranžni fazi. Ravnatelji ljubljanskih šol so ministrico že opozorili, da bi bilo šolanje po modelu C, ki omogoča izmenično šolanje v učilnicah, dovolj varno, da bi se otroci vrnili v šolske klopi. Pasivnosti šolskega resorja pa ne razumejo.

Učitelj z lažno pozitivnim testom ne sme v službo, čeprav je zdrav

03. 02. 2021 06.00

Testiranje šolnikov postaja vse večji kaos. Učitelji, ki so bili na hitrem testu najprej pozitivni, kasneje pa so bili na PCR-testu, ki je zanesljivejši, negativni, se namreč ne morejo vrniti v službo. Tako imamo poleg nezadovoljnih staršev, ki hočejo, da vlada odpre šole, vse več nezadovoljnih ravnateljev in učiteljev, ki zaradi zmede ostajajo doma, namesto da bi učili.

V ponedeljek testiranje zaposlenih, s torkom nadaljevanje pouka

28. 01. 2021 06.36

Šole v zasavski in obalno-kraški regiji, ki sta počrneli, so že dobile okrožnico ministrstva o tem, da s ponedeljkom prehajajo na pouk na daljavo. V ostalih rdečih regijah pouk prve triletke poteka še naprej v šoli, je potrdila ministrica Simona Kustec. Medtem bi po besedah vladne govorke za covid-19 Maje Bratuša koroška regija lahko že bila v oranžni fazi, a zaradi situacije na državni ravni tam dodatnega sproščanja ukrepov še ni. Od sobote bo v trgovinah spet dovoljena prodaja nogavic in perila.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'

06. 01. 2021 06.13

Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

Posledice šolanja na daljavo: otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši

14. 12. 2020 18.32

Zakaj se nekatere dejavnosti odpirajo, šole pa še naprej ostajajo zaprte, se sprašujejo mnogi, tudi tisti starši, ki imajo z usklajevanjem dela od doma in pomočjo pri šolanju otrok prepolne roke dela. Posledice dolgotrajnega šolanja na daljavo so že vidne, opozarja ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc – otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši. In čeprav je celo minister za zdravje povedal, da bi moralo imeti vračanje otrok v razrede prednost, ima prednost odpiranje frizerskih in kozmetičnih salonov ter podobno. Za prvi možni datum vračanja otrok v šole se sicer omenja 4. januar.

Pouk na daljavo že četrti teden, a zdaj brez ocenjevanja

29. 11. 2020 19.45

Osnovnošolci bodo začeli že četrti teden šolanja na daljavo. Tokrat so lahko nekoliko bolj pomirjeni, saj jih učitelji ne bodo več ocenjevali. Izjemoma bodo izvedli le napovedana spraševanja, teste pa so preložili na čas, ko bodo šolarji ponovno v šolskih klopeh.

Kdaj bo ministrstvo ravnateljem poslalo okrožnico?

24. 11. 2020 09.31

Ravnatelji nestrpno pričakujejo okrožnico šolskega ministrstva, s katero naj bi sledilo pozivu Strokovnega sveta za splošno izobraževanje, da se izvede le eno ocenjevalno obdobje in zmanjša število letno zahtevanih ocen. Ob tem pa predsednik Sviza Štrukelj meni, da bi morali v času šolanja od doma izvajati preverjanje znanja in ne ocenjevanja.

Učenci bodo v letošnjem šolskem letu pridobili precej manj ocen kot ponavadi

23. 11. 2020 20.11

Učenci bodo v letošnjem šolskem letu nabrali predvidoma polovico manj ocen, kot bi jih sicer, bodo pa učitelji znanje na daljavo še vedno preverjali. Sicer pa drugačen način ocenjevanja ne bi bila novost - že pred epidemijo se je namreč v Sloveniji od doma šolalo več kot 330 učencev, njihovo znanje pa so preverjali drugače kot pri vseh ostalih.

Ocenjevanje na daljavo: bo ministrica šolam poslala okrožnico?

21. 11. 2020 07.51

Ocenjevanje na daljavo: da ali ne? Bo ministrica poslala okrožnico šolam? Po razkritju, da je ena od učiteljic od učenca zahtevala, da si z masko zakrije oči, je završalo in razprava je odprta.

Oče celo sledil avtobusu, da bi se prepričal, da otroku niso nadeli maske

02. 09. 2020 19.52

Starši, ki svojim otrokom iz nerazumljivih razlogov prepovedujejo nošenje maske, postajajo vedno večja težava. Neki oče je celo sledil šolskemu avtobusu, da bi se prepričal, da je otroku niso nadeli. Kaj pravijo strokovnjaki, kako lahko ukrepajo šole?

V ljubljanske vrtce in šole letos vpisanih več otrok

27. 08. 2020 14.39

V prihajajočem šolskem letu se bo po podatkih Mestne občine Ljubljana v ljubljanske vrtce vključilo 13.191 otrok, kar je 2700 več kot leto prej. Povečalo se bo tudi število osnovnošolcev, kjer se jih bo izobraževalo 441 več kot lani, in sicer 26.369. Na občini pozdravljajo tudi številne investicije in opozarjajo na varnost v prometu.

'Ne bomo se držali priporočil, ker se jih ne bomo mogli držati'

19. 08. 2020 19.29

Vrnitev v šole je boljša možnost kot pouk na daljavo, so prepričani v Združenju staršev. Ravnatelji pa so v dvomih – predvsem zaradi avtobusnih prevozov, gneče ob omaricah, jutranjega varstva in šolske prehrane. Tare jih tudi vprašanje, kdo bo odgovarjal, če se bo znotraj neke šole razširila okužba. Za določena priporočila NIJZ že zdaj napovedujejo, da se jih ne bodo držali. In dodajajo: dijakom smo dolžni ponuditi program, izpeljan v celoti.

Inšpekcijski nadzor: hrana v šolah in vrtcih je kakovostna in varna

23. 05. 2019 18.12

Dobra novica za starše: otroci v šolah in vrtcih jedo kakovostno in varno hrano. Tako je pokazal inšpekcijski nadzor Uprave za varno hrano, ki so ga naredili konec lanskega leta. Inšpektorji so se posebej osredotočili na sadje in zelenjavo, ki večinoma ustreza standardom, so pa v enem primeru na domnevno ekoloških jabolkah našli ostanke pesticidov, ki jih seveda ne bi smelo biti.