Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je na pobudo predsednika vlade Roberta Goloba na ravnatelje osnovnih in srednjih šol ter še nekaterih drugih zavodov, ki se ukvarjajo z mladimi, poslalo predlog, da v petek organizirajo dan kulture nenasilja in strpnosti. Na ta način želijo odpreti prostor za pogovore in odzive ob spoprijemanju z nasilnimi dejanji.
"Ničelna toleranca do nasilja je ideal, h kateremu stremimo za sooblikovanje skupnosti, v kateri je prijetno živeti," je ministrstvo zapisalo v sporočilu, ki ga je poslalo izobraževalnim ustanovam. Kako bodo šole, ki so avtonomne, to izvedle, je po navedbah ministra Darja Felde popolnoma v njihovi pristojnosti. So pa predlagali, naj vsebinam, ki krepijo ničelno toleranco do nasilja, namenijo vsaj dve šolski uri.
Šolam so poslali tudi nekaj gradiv v pomoč. "Seveda pa njihovo uporabo prepuščam vaši strokovni presoji," so dodali na ministrstvu. In še: "Zavedamo se, da šola ne more prevzeti vsega bremena preprečevanja nasilja, je pa prostor, v katerem otrokom, mladostnicam in mladostnikom zagotavljate varno, vključujoče in spodbudno učno okolje ter jih opremljate za ustrezno delovanje v družbi." Želijo si, da bi se tovrstno delo nadaljevalo tudi v prihodnje.
Težava nastane, ko starši ne želijo sodelovati s šolo
Ravnatelj Osnovne šole (OŠ) Stražišče Kranj Pavel Srečnik je povedal, da so se po prejetju okrožnice ministrstva za vzgojo in izobraževanje odločili, da bodo na šoli dan nenasilja izvedli glede na šolski urnik. Pri njih bo petek običajen šolski dan, bodo pa dan kulture nenasilja in strpnosti v okviru razrednih ur izpeljali že v petek ali pa v prihodnjih tednih. "Dve uri ali celo več bomo temu namenili prihodnji teden v okviru razrednih ur. Če bo časa premalo, bomo nadaljevali še v tednu po tem," je dejal in dodal, da to ne more biti akcija ene ali dveh ur, ampak obstaja potreba po kontinuiranem spremljanju problematike.
Zagotovil je tudi, da bodo dan nenasilja izpeljali, čeprav imajo učitelji ob koncu šolskega leta veliko obveznosti, kot je ocenjevanje nacionalnega preverjanja znanja.
Na srečo na šoli, ki jo obiskuje 1025 otrok v 47 oddelkih, velikih problemov z nasiljem in nestrpnostjo niso imeli. Po Srečnikovih besedah redno izvajajo preventivne dejavnosti, ob pojavih nasilja in drugih težav pa so doslej iskali stik s starši in zadeve večinoma reševali uspešno. Težave pa se po njegovih navedbah pojavijo, ko nekdo od staršev noče sodelovati s šolo.
Letos so na primer že imeli problem, ko je nekdo v šoli nedovoljeno snemal in objavljal posnetke na družbenem omrežju. Primer je že prevzela Policija.
Meni tudi, da je vpliv družbenih omrežij prevelik. Kar nekaj otrok namreč izgublja pravi stik z realnim svetom, kar se mu zdi velika težava, predvsem, če se to dogaja v prezgodnji dobi.
'Ta petek bo koristen za marsikatero šolo, kjer se o problematiki ne pogovarjajo veliko'
Ravnatelj ljubljanske OŠ Prežihovega Voranca Marjan Gorup je pojasnil, da je v zvezi s kulturo nenasilja in strpnostjo na šoli zelo veliko aktivnosti vse leto in ni "fokusirano" samo na ta petek, je pa ta dan po njegovem koristen za marsikatero šolo, kjer se ne pogovarjajo veliko.
"Srečo imamo, da imamo psihologinjo, ki dva dni na teden skrbi za preventivo, ozaveščanje, kurativne posege oziroma za delo z zahtevnejšimi otroki. V petek bomo posvetili dve šolski uri tem temam iz spoštovanja do odločitve države," je povedal. Izpostavil je, da je kot pripomoček svetovalni službi in drugim strokovnim delavcem na voljo gradivo zavoda za šolstvo o ravnanju v primerih nasilja.
Ocenjuje sicer, da je na njihovi šoli, ki jo obiskuje 470 učencev, razmeroma malo nasilja. "Na šoli smo razvili obliko obravnave, mrežni pristop. Če se karkoli zgodi, aktiviramo celotno mrežo vpletenih," je poudaril in dodal, da so rezultati zelo dobri, saj razmeroma malokrat torej do nasilja dejansko pride.
Od Unicefa in Policije prejeli gradiva
"Za petkov dan kulture nenasilja smo prejeli tudi dodatna gradiva od Unicefa in Policije, ki so lahko v pomoč. Gradivo Unicefa se nanaša na družbene odnose in preprečevanje medvrstniškega nasilja, medtem ko so policijska navodila bolj operativna, kako preventivno delovati, kako sporočati, opažati in podobno," pa je pojasnil ravnatelj Srednje gradbene, geodetske, okoljevarstvene šole in strokovne gimnazije Ljubljana Gvido Jager.
Na šoli so se odločili, da v petek izvedejo razredno uro ali dve pri učiteljih razrednikih, ki bodo pripravljeni sprejeti ta izziv in o tej problematiki oz. medvrstniškem nasilju kvalificirano spregovoriti. "Te aktivnosti bomo izvedli v okviru petkove jutranje razredne ure. Sicer pa je ta problematika na šoli aktualna že ves teden, odkar se je zgodil tragičen dogodek v šoli v Beogradu," je poudaril. Po njegovih besedah je omenjeni strelski napad zelo močno vznemiril tudi slovenske šole.
Na šoli se o družbenih odnosih in nasilju po njegovih navedbah veliko pogovarjajo, kot ravnatelj je dijakom o tem večkrat tudi osebno spregovoril. Tudi v Sloveniji je nasilje namreč prisotno, dijakov, ki z nasiljem simpatizirajo, je tudi v Sloveniji po njegovih besedah veliko. Dijakov, ki imajo potencial postati nasilni, pa je verjetno nekaj deset, ocenjuje. Svoje ugotovitve naslanja na "raznorazne druge pojave, ki jih opažamo", je dodal.
V šoli s 710 dijaki zaznavajo medvrstniško nasilje zlasti ob začetku šolskega leta v prvih letnikih, ko pridejo nove generacije iz osnovnih šol.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.