Ravnatelji so pričakovali, da jim bodo predstavniki ministrstev za izobraževanje in zdravje ter Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) prisluhnili na današnjem srečanju pred sredinim začetkom tedenskega obveznega samotestiranja na novi koronavirus vseh učencev in dijakov v šolah.
"Danes je bil narejen še en poskus, da bi se otroci prve triade vsaj za nekaj časa v začetku najprej samotestirali doma, a ni naletel na posluh pristojnih. Dlje od tega, da bo ministrica za izobraževanje, znanost in šport prenesla to zahtevo, nismo prišli," je za STA povedal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanost in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj.
Na sestanku, ki je potekal preko video povezave, so jim tudi pojasnili, da ob velikem številu učencev, ki bi zavračali samotestiranje in bi jim bila zaradi tega prepovedana udeležba pri pouku, hibridni način pouka zanje ne bi bil mogoč. V tem primeru bi prišlo do zaprtja šole in prenosa izobraževanja na daljavo, kar je po Štrukljevi oceni zelo problematično.
"To je popolnoma nesprejemljivo, ker take odločitve ne more sprejeti ravnatelj, saj nima nobenih pristojnosti za to. Gre za popolnoma zgrešeno sporočilo, da tisti, ki so pripravljeni izvajati ukrepe in slediti, postanejo žrtve tistih, ki jih zavračajo, ker se bodo morali vsi izobraževati na daljavo," je jasen Štrukelj.
Na sestanku so šolniki po njegovih navedbah opozorili tudi na navodilo za samotestiranje, kjer piše, da mlajši od 14 let ne smejo izvesti samotestiranja brez nadzora odrasle osebe. Odgovor državnega sekretarja ministrstva za zdravje Franca Vindišarja, ali je treba to upoštevati, ni bil jasen, komentira Štrukelj. Prav tako so opozorili na nekatera pravna vprašanja, na primer, kakšna pooblastila ima učitelj oz. ravnatelj v primeru, ko otroci v šolo pridejo brez kakršnega koli soglasja ali nesoglasja staršev k samotestiranju. Šolniki so ob tem opozorili, da bo prihajalo do situacij, za katere nimajo jasnih usmeritev.
Ministrstvo za izobraževanje je tako pred začetkom obveznega samotestiranja učencev v šolah slednjim poslalo dodatna pojasnila. Ob tem so napovedali tudi pripravo posebne aplikacije, kamor bodo šole vnašale podatke o številu učencev, ki se bodo izobraževali na daljavo.
Glede obrazca za opomin pred vložitvijo kazenske ovadbe zaradi samotestiranja za učitelje in ravnatelje, ki kroži po spletu, je Štrukelj povedal, da so dobili odgovor ministrstva, da bodo ravnatelji in učitelji dobili pravno zaščito plačano. Tudi sindikat bo take svoje člane, če bi bili toženi, ker so izvajali ukrepe, pravno zaščitil, je še dodal.
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.
Janković: Za otroke prve triade predlagamo samotestiranje na domu
Ljubljanski župan Zoran Janković je medtem dejal, da vseh 47 ravnateljev ljubljanskih osnovnih šol, oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje mestne občine ter tudi sam vladi predlagajo, da bi se otroci prve triade samotestirali doma. Predlagajo še, da se učencem od 1. do 3. razreda dovoli uporaba zaščitnih mask iz blaga.
Janković je na novinarski konferenci pojasnil, da je v ponedeljek govoril tako z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem kot tudi z direktorjem Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milanom Krekom, ki sta se oba s predlogom strinjala. Govoril je tudi z ministrico za izobraževanje, znanost in šport Simono Kustec, ki mu je ustno potrdila, da bo predlog poslala v odločanje vladi. Odgovora vlade pa Janković še ni prejel, je navedel.
Z ministrstva za zdravje so sporočili, da se Poklukar strinja "s stališčem strokovne svetovalne skupine, ki je zasedala v ponedeljek popoldne, da je izrazit porast števila okužb z novim koronavirusom prav v starostni skupini od 5 do 15 let, kar pomeni, da so prav otroci v tem obdobju pomemben izvor okužb, ki se nato širijo v domačem okolju". Na ministrstvu tako menijo, da je "obveznost samotestiranja v šolskih klopeh smiseln ukrep, saj tako kljub ekstremno slabi epidemološki situaciji šole lahko ostajajo odprte," so zapisali.
Na ministrstvu za izobraževanje pa so pojasnili, da se je ministrica na Jankovićevo pobudo z njim slišala v kratkem telefonskem pogovoru, v katerem jo je župan obvestil o pobudi osnovnošolskih ravnateljev Mestne občine Ljubljana in jo prosil, da to pobudo prenese do vlade in posvetovalne skupine."Ministrica je župana prosila za spoštovanje veljavnega odloka in ponovila zavezo, da bo podpirala vse ukrepe, ki jih bo epidemiološka in zdravstvena stroka opredelila kot varne za izvajanje pouka v prostorih šol v času zahtevnih razmer pojavnosti covida-19," so zapisali.
Dodali so, da pa se je ministrica s posebno prošnjo in pozivom k spoštovanju ter pomoči pri izvajanju veljavnega odloka danes obrnila na vse županje in župane slovenskih občin. Ministrica je v pismu županom zapisala, da najbolje poznajo delovanje določene šole in njenega vodstva. Pozvala jih je, naj ravnateljem čim bolj pomagajo pri organizacijskih in drugih težavah zaradi izvajanja odloka.
Župane je prosila tudi, naj občane in še posebej starše šoloobveznih otrok pozovejo, naj zaupajo zdravstveni stroki in s spoštovanjem ukrepov prispevajo pomemben del pri obvladovanju epidemioloških razmer. Kot je v pismu zapisala Kustečeva, se veliko ravnateljev v teh dneh sooča s številnimi pritiski nekaterih skupin staršev, ki se z ukrepi ne strinjajo in zahtevajo, da so učenci v šoli brez zaščitnih mask in brez samotestiranja. Ministrstvo pa ob tem skuša ravnateljem pomagati po najboljših močeh.
Po njihovem predlogu bi se učenci prve triade samotestirali doma ob podpori staršev, v šolo pa bi prinesli izjavo, da ima otrok negativen rezultat. Na Mestni občini Ljubljana (Mol) poudarjajo, da so bili starši v vsem času epidemije zelo skrbni, v šole so sporočali o boleznih in okužbah otrok. S starši so dobro sodelovali, zato so prepričani, da bodo v skrbi za zdravje svojih otrok in drugih udeležencev v šoli tudi sedaj upravičili njihovo zaupanje, so zapisali v izjavi ob uvedbi samotestiranja v šolah.
PCR-točka v Stožicah
Župan je pojasnil tudi, da bodo v Stožicah organizirali PCR-točko za vse učence osnovnih in srednjih šol, ki bi jim test na novi koronavirus v šoli pokazal pozitiven rezultat. "Cilj je, da se bodo šole lahko hitreje odzvale z obveščanjem staršev in karantenami in da otrok ne mešamo skupaj z odraslimi na PCR-točki na Metelkovi," so zapisali. Janković je danes tudi vse znova pozval k cepljenju.
Ljubljanski župan vse starše prosi, naj ne goljufajo. Dodal je, da si ne predstavlja nobenega starša, ki bi otroka v prvem, drugem ali tretjem razredu učil, da bi lagal in ne bi naredil testa. Kot je še poudaril, si učitelji želijo dobrega sodelovanja s starši, ljubljanski ravnatelji pa dobro skrbijo za otroke in so ti v šoli v dobrih rokah.
Ravnatelj Osnovne šole Prežihovega Voranca Marjan Gorup je na novinarski konferenci dejal, da je obstoječi odlok še posebej strog do najmlajših. Poudaril je, da s skupnim predlogom želijo "vzpostaviti odnos med šolo in starši na podlagi zaupanja". Povedal je tudi, da ravnatelji dobivajo grožnje od nekaterih staršev in odvetnikov, ki jim grozijo s kazenskimi postopki. Ravnateljica OŠ Kolezija Nina Triller pa je povedala, da se zavedajo, da je zdravstvena situacija slaba. V šoli so zato napisali stališča strokovnih delavcev in predlog, da se učenci prve triade samotestirajo doma, saj bodo to doma izvedli veliko bolje kot v šoli, ko ima ena učiteljica pod nadzorom okoli 28 otrok. Dejala je, da njihovo stališče ne pomeni, da so proti testiranju, želeli so le pravočasno opozoriti na stiske in težave, s katerimi se bodo verjetno soočili.
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo sicer v šolah začeli izvajati v sredo. Starši ali skrbniki bodo za učence podali predhodno pisno soglasje oziroma nesoglasje k izvajanju samotestiranja. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in se bodo izobraževali na daljavo.
KOMENTARJI (849)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.