Bodo učitelji še ocenjevali učence na daljavo? Strokovni svet za splošno izobraževanje je v petek uradno pozval šolsko ministrico, da se letošnje šolsko leto izvede kot le eno ocenjevalno obdobje, ob čemer naj se zmanjša število letno zahtevanih ocen. Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec je v naši večerni oddaji v petek dejal: "Ministrstvo bo vsekakor sledilo določenim priporočilom sveta in bo že v naslednjem tednu izdalo navodilo, da bo v letošnjem letu le eno ocenjevalno obdobje in da se bo število ocen zmanjšalo."
Kdaj lahko torej ravnatelji pričakujejo okrožnico? To vprašanje smo včeraj naslovili na šolsko ministrstvo, kjer so nam odgovorili, da so bili v petek seznanjeni s sklepi strokovnega sveta. "Sklepi naslavljajo v tem trenutku najbolj aktualne teme, ki jim tudi pri delu ministrstva vse od začetka našega mandata namenjamo stalno prednostno obravnavo. Tako bomo ob hkratnem spoštovanju skrbi za učenje ter zdravje v aktualnih epidemioloških razmerah in prognozah delovali tudi naprej," so skopo odgovorili. Vprašanje, kdaj bodo ravnatelji prejeli okrožnico, tako ostaja neodgovorjeno.
Štrukelj: Ne ocenjevanje, temveč preverjanje znanja
Smo pa za odziv na poziv strokovnega sveta prosili še Sviz. Predsednik Branimir Štrukelj meni, da poziva, naj se celotno letošnje šolsko leto izpelje kot eno ocenjevalno obdobje, ni mogoče brati ločeno od drugih sklepov, ki so bili sprejeti na isti seji. Vzporedno bi torej morali uveljaviti vsaj še dva predloga strokovnega sveta – da se s pravilniki prilagodi potrebno število ocen glede na aktualne razmere v državi ter da se v času izvajanja šole na daljavo praviloma ne ocenjuje znanja, pač pa izvaja izključno preverjanje znanja, je prepričan predsednik Sviza. "To pomeni, da je združitev v eno ocenjevalno obdobje smiselna, ob zmanjšanju števila ocen v šolskem letu, ki jih ne pridobivamo v času pouka na daljavo. Sviz vse tri sklepe Strokovnega sveta za splošno izobraževanje podpira, pod pogojem, da se realizirajo kot ena celota," dodaja.
"Največje težave pri ocenjevanju so še posebej na predmetni stopnji. Če vzamemo od petega razreda navzgor, je seveda objektivnost pridobivanja ocen, ker je težko zagovarjati objektivno znanje v razmerah pouka na daljavo," je včeraj za 24UR pojasnil Marjan Gorup z Združenja ravnateljev osnovnih šol.
Ravnatelji zato upajo, da bo nova okrožnica ministrice čim prej prispela, saj si ne želijo podaljševanja šolskega leta.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.