Tina Jakše bo januarja šestič postala mama. Ko je pred devetimi leti rodila prvič, je službo zamenjala za svoje največje poslanstvo in ostala doma. V šoli so najstarejši trije - dvojčka Matic in Žan, ki obiskujeta četrti razred, in drugošolka Pika. A ker se šolajo doma, je njihov šolski dan videti precej drugače. "Mi smo se odločili za šolanje na domu, ker nam ustreza ta svoboda, da nismo vezani na urnike, da smo več skupaj," pojasnjuje Tina.
Čeprav imajo starši pri tem veliko svobode, to še ne pomeni, da otroci nimajo ocen. Ocenjevanja so sicer redkejša, znanje učencev na koncu šolskega leta preverijo učitelji. "Tudi spomladi, ko je bil prvi val, smo ob koncu leta opravili izpite. Z učitelji smo na vezi prek e-pošte, oni nam pošiljajo preverjanja, tako da lahko jaz kot starš sledim temu, kaj otroci že znajo, kje mogoče moramo še kaj narediti," razlaga.
Med šolanjem doma in šolo na daljavo je sicer precej razlik. Bodo pa letos precej manjkrat ocenjeni tudi učenci, ki se že tretji teden učijo na daljavo. "Največje težave pri ocenjevanju so še posebej na predmetni stopnji. Če vzamemo od petega razreda navzgor, je seveda objektivnost pridobivanja ocen, ker je težko zagovarjati objektivno znanje v razmerah pouka na daljavo," pojasnjuje Marjan Gorup z Združenja ravnateljev osnovnih šol.
Oteženo je tudi poučevanje na daljavo. Učitelji vse snovi ne morejo predelati, zaradi razdalje njihovo breme nosijo tudi starši. "Če se lahko v žargonu izrazim ... Če vojna traja za vse, bo s tem seveda nastala neka škoda, ki se je ne da povsem preprečiti. Se bomo pa marsičesa naučili, kot se sicer ne bi, če take situacije ne bi bilo," še dodaja Gorup.
Razmeram se je treba prilagoditi, pravijo ravnatelji in upajo, da bo nova okrožnica ministrice čim prej prispela. Vse to s ciljem, da šolskega leta ne bo treba podaljševati.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.