Glede na prilagojeni načrt sproščanja protikoronskih ukrepov, ki ga je na začetku meseca določila vlada, so slovenske regije v različnih fazah sproščanja ukrepov. Ta teden otroci prvega triletja obiskujejo pouk v šolah v devetih od 12 statističnih regij, ki so bile glede na epidemiološke podatke na rdečem seznamu.
Jugovzhodna, goriška in posavska regija šol še niso odprle, vrtci pa nudijo le nujno varstvo, saj so glede na epidemiološko sliko v črni fazi. Dodatno so se razmere poslabšale še v zasavski in obalno-kraški regiji, zato je vlada že odločila, da se tam znova zapirajo nekatere dejavnosti.
Dejavnosti v črnih regijah, ki se znova zapirajo:
- specializirane prodajalne z otroškim programom
- vulkanizerske, avtomehanične, avtoličarske ali avtokleparske delavnice
- delavnice za popravilo koles
- kulturne ustanove (knjižnice, muzeji in galerije)
Nacionalni inštitut za javno zdravje je sicer vladi v enem od mnenj svetoval, naj, če bo potrebno zaostrovanje ukrepov, najprej zapre druge možne lokacije prenosa okužb, ne pa šol in vrtcev.
Ministrica za šolstvo Simona Kustec je na popoldanski novinarski konferenci povedala, da so upali na boljši epidemiološki razplet. "Ko smo dva dni nazaj odprli vrata nekaterih šol, smo vedeli, da se bodo nadaljnje odločitve tedensko preverjale zaradi dnevno spreminjajočih se stanj virusne okužbe v družbi. Črnim regijam sta se pridružili dve, ki sta bili še prejšnji teden rdeči."
Vlada tako podaljšuje izvajanje dela v vrtcih in v prvih treh razredih osnovne šole v Gorenjski, Koroški, Osrednjeslovenski, Podravski, Pomurski, Savinjski in Primorsko-Notranjski regiji. V Jugovzhodni Sloveniji, Goriški, Obalno-kraški, Posavski in Zasavski regiji (črne regije) bo vzgojno-izobraževalno pa bo delo za vse učence od 1. do 9. razreda osnovne šole potekalo na daljavo.
Novost pa je po besedah Kustečeve nujno varstvo in pouk na daljavo otrok v črnih regijah, katerih starši ne morejo ostati doma. Gre za situacije, ko sta oba starša zaposlena v sektorjih kritične infrastrukture ter v primeru staršev samohranilcev. Vrtci in šole organizirajo delo v njihovih prostorih. "Nujno varstvo na šolah izvajajo strokovni delavci, ki niso razredniki in ne izvajajo izobraževanja na daljavo s svojim oddelkom. Zagotavlja se ga lahko tudi v obliki začasnega in občasnega dela študentov."
"V skladu s priporočili NIJZ pa morajo vsi zaposleni ves čas v šoli nositi maske, učenke in učenci pa le izven učilnice oz. mehurčka. Poleg tega je potrebno prostore redno zračiti in razkuževati ter poskrbeti za strogo higieno rok in kašlja," je še dejala šolska ministrica.
Marjan Gorup in združenja ravnateljev glede nenehnega spreminjanja odločitev povedal, da so ogorčeni, presenečeni in razočarani, "še posebej zato, ker se to dogaja v četrtek popoldan in imamo zgolj en dan časa, da prilagodimo razmere okrožnici, ki je prišla danes". Po njegovi oceni, to obvestilo odpira več vprašanj, kot daje navodil, zato v slovenskem šolstvu "nastaja velika zmeda, ki jo bo zelo težko popraviti".
Kot je povedal, bi bila prava rešitev, da se v ponedeljek ne prekine pouka, učitelje pa bi bilo potrebno testirati v več terminih izven delovnega časa.
Neuradno: Janša zavrnil predlagano izvedbo razpisa za vpis na fakultete
Na današnji seji vlade je po neuradnih informacijah Sveta na Kanalu A Janez Janša zavrnil predlagano izvedbo razpisa za vpis na Fakultete, čeprav so na ministrstvu pripravili vso gradivo, ki bi moralo biti uvrščeno na dnevni red današnje seje vlade pa se o tem sploh ni razpravljalo. 1. februar je namreč zakonsko določen datum, do katerega univerze morajo objaviti razpis na fakultete. Kaj bo to pomenilo za vpise in posledično tudi informativne dneve v spomladanskem roku za zdaj tako ostaja neznanka. Vlada lahko sicer čez vikend na dopisni seji to sprejme, vseeno pa je na minstrstvu za izobraževanje, po neuradnih informacijah završalo, saj so informativni dnevi pred vrati, do februarja je namreč le še nekaj dni.
V obalno-kraški in zasavski regiji nezadovoljni ob vnovičnem zaprtju šol
Šole in starši učencev prvega triletja v obalno-kraški in zasavski regiji so z razočaranjem in nezadovoljstvom sprejeli današnjo odločitev vlade o vnovičnem zaprtju šol v teh regijah le štiri dni po vrnitvi v šolske klopi.
Učitelji na Osnovni šoli Koper so po besedah vršilke dolžnosti ravnateljice Ingrid Poropat vse prej kot veseli današnje odločitve vlade. "Delo z najmlajšimi je v teh dneh lepo steklo in čutiti je bilo pozitivno energijo, veselje in zagnanost ob ponovnem snidenju," je dejala Poropatova. Poudarila je, da so skrbno upoštevali vse higienske in varnostne ukrepe. "Kljub vsemu ostajamo vsi skupaj strokovni in optimisti, zavedajoč se, da moramo poiskati najboljše in ustrezne rešitve za vse deležnike vzgojno-izobraževalnega procesa, tako ministrstva kot NIJZ in vlade, ni enostavno," je še dejala.
Predsednica sveta staršev na osnovni šoli z italijanskim učnim jezikom Dante Alighieri iz Izole Evelin Kolarec Radovac je odločitev označila za skrajno neprimerno in nespoštljivo tako do otrok kot do staršev. "Že to, da smo že toliko časa doma in da se potem na osnovi številk, ki prihajajo iz domov za ostarele, odločajo o usodi otrok, je skrajno neprimerno," je ocenila.
Ob tem je izpostavila, da so na izolski šoli izvajali vse predvidene ukrepe in da je bila šola popolnoma pripravljena na pouk v živo, obenem so bili vsi učitelji in vzgojitelji ob testiranju na novi koronavirus negativni. "Učenci se držijo vseh navodil - ne hodijo ven iz razredov, čim so po hodnikih, imajo vsi maske. Med sabo se otroci ne družijo, torej razredi se ne mešajo," je še dodala predsednica sveta staršev izolske šole. Poudarila je, da so se držali vseh ukrepov in celo še več od tega.
Ravnateljica Oš Trbovlje Petra Čede je povedala, da epidemiološke razmere na šolah jemljejo zelo resno, zato se jim ne zdi primerno, da se šole zopet zapirajo. Dejstvo je, da je zasavska regija prešla v črno fazo zaradi številnih okužb, ki se pojavljajo v domovih starejših, kar pa na delo v šolah nima vpliva, je dejala. Na šolah se po besedah Čedetove vsi zaposleni obnašajo zelo odgovorno, strogo in dosledno upoštevajo predpise ter skrbijo za lastno varnost in varnost otrok.
"Zgovorno je tudi dejstvo, da smo se ponedeljkovega testiranja udeležili vsi zaposleni, ki delo trenutno opravljamo na delovnemu mestu, torej v službi. Nihče od testiranih ni bil na novi koronavirus pozitiven. S tem smo izkazali precejšnjo mero družbene odgovornosti in pokazali željo po vrnitvi otrok v šolske klopi. Kako odločitev pojasniti učencem, katerih pozitivno vzdušje je v torek, ko so se vrnili v šolo, velo iz učilnic po celi šoli," pravi Čedetova.
Koroška regija kmalu v oranžni fazi?
Predstavnica vlade Maja Bratuša je na novinarski konferenci dejala, da bi koroška regija, ki je po epidemioloških podatkih med vsemi regijami najboljša, glede na načrt sproščanja in določene kriterije lahko bila že v oranžni fazi. A ker na državni ravni za to pogoji še niso izpolnjeni, tudi koroška regija ostaja v rdeči fazi.
Odločitev glede izvajanja pouka in delovanja vrtcev bo vlada sprejela na današnji seji, ki se je ob 11. uri začela na Brdu pri Kranju. Kakšna bo odločitev, bodo pojasnili na novinarski konferenci po seji vlade.
Znova dovoljena prodaja nogavic in perila
Je pa vlada določila, da bo po novem v trgovinah, ki prodajajo pretežno živila, blago za osebno nego in čiščenje, dovoljena tudi prodaja nogavic in perila.
Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji začne veljati 30. januarja in velja do vključno 5. februarja 2021.
"Obrtniki in podjetniki si želimo enakopravno obravnavo"
Branko Meh, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da si podjetniki in obrtniki želijo predvsem enakopravne obravnave. Nad (ne)sproščanjem ukrepov vlade pa so, kot pravi, razočarani. Po njegovih besedah predvsem mali podjetniki ne razumejo, zakaj ne smejo delati. Vztrajali bodo pri tem, je še dodal, da jim pokrijejo vsaj 80 odstotkov prihodka glede na leto 2019.
S februarjem sodišča znova poslujej
S 1. februarjem sodišča znova opravljajo naroke, odločajo in vročajo sodna pisanja v vseh zadevah. Tečejo tudi procesni in roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, so sporočili iz Vrhovnega sodišča Republike Slovenije. Nevabljene stranke lahko na sodišče pridejo le ob predhodnem dogovoru preko objavljenih elektronskih naslovov oziroma telefonskih številk.
Tako skladno z omejitvami, kot izhajajo iz strokovnih priporočil NIJZ, vsa sodišča znova opravljajo naroke in druga procesna dejanja, odločajo, vročajo sodna pisanja in izvajajo uradne ure v vseh zadevah. Prav tako se s 1. februarjem nadaljuje tudi tek procesnih rokov in rokov za uveljavljanje pravic v sodnih postopkih, ki so bili začasno ustavljeni.
"Ukrepi, ki jih je sprejel predsednik Vrhovnega sodišča s prejšnjimi odredbami so bili predvideni predvsem kot kratkoročen ukrep, saj je delovanje sodstva nujen predpogoj za delovanje vseh družbenih podsistemov in pravne države kot takšne, zato omejitve v delovanju tega, ne glede na epidemiološko stanje v državi, ne morejo in ne smejo trajati predolgo," so še zapisali.
Grčija ni več na rdečem seznamu
Vlada je izdala tudi Odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19, ki začne veljati 29. januarja in velja do 5. februarja 2021. Ta ne prinaša vsebinskih sprememb pri izjemah za vstop, veljavnosti testov PCR in HAT ter pri napotitvi v karanteno na meji. Na seznamu držav članic EU oziroma schengenskega območja ni več Grčije (vstop iz Grčije je torej mogoč brez negativnega testa ali napotitve v karanteno), pri administrativnih enotah Norveške pa je manjša sprememba. Na seznam tretjih držav je dodana Malezija.
Celoten seznam si lahko pogledate tukaj.
KOMENTARJI (1330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.