Slovenski ravnatelji so zaskrbljeni. Sprašujejo se, ali bodo zmogli s 1. septembrom organizirati pouk v skladu s smernicami Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
"Znotraj istega oddelka ni nujno treba zadostiti varnostni razdalji 1,5 metra, še vedno pa se mora upoštevati razdalja pri gibanju po šoli," pojasni Roman Brunšek, ravnatelj Osnovne šole Škofljica.
"Cilj je predvsem to, da če se že zgodi okužba, da se jo čim hitreje identificira in da zadeva čim manjše število ljudi. Da se ne zapre šole zaradi enega primera, ampak se samo lokalno prekine pouk, recimo za en oddelek," pojasni Marjan Gorup, ravnatelj OŠ Prežihovega Voranca.
V razredih torej otrok ne bo treba razsedati, ravnatelje pa skrbi, kako organizirati avtobusne prevoze za vozače. "V 50-sedežnem avtobusu bi se lahko vozilo 16 otrok. Zdaj pa si sami izračunajte. Na moji šoli je 200 vozačev. Kaj to pomeni – 13 avtobusov?" opozarja Gregor Pečan iz Združenja ravnateljev. In kako reorganizirati običajno združevanje otrok v jutranjem in popoldanskem varstvu? Prav tako ne vedo točno, kako razdeljevati šolsko kosilo, da bo stikov čim manj, in kako preprečevati druženja pred garderobnimi omaricami.
Pečan je neposreden: "Ne bomo se držali priporočil, ker se jih ne bomo mogli držati! Kaj naj zdaj naredimo?"
Tudi Nives Počkar, predsednica Društva ravnateljev srednjih šol, je v oddaji SVET opozorila, da jih skrbi organizacija. Med odprtimi vprašanji je izvajanje športne vzgoje in kateri model izvajanja bo sploh 1. septembra sprejet. Za zdaj velja, da bo to model B.
Med priporočili NIJZ je tudi manj dijakov v razredih. Kako se bodo znašle tiste šole, ki imajo manj prostora? "Ne bo šlo. Šole smo tako velike, kot smo. Če nimamo prostora, bomo higienske ukrepe tako poostrili, da bomo zagotavljali minimalno razdaljo. In tako učitelji kot dijaki bodo nosili maske," odgovarja. A ne med poukom. "Med poukom bomo ohranjali razdaljo, ker je ta ukrep -–čeprav je nujno potreben – dokaj neživljenjski. Razmišljati, odgovarjati na vprašanja in pisati teste, to pa ne gre."
Ohranili bodo tudi združevanje dijakov iz več razredov. "To bo skupna, matična celica, kjer bodo dijaki celo šolsko leto skupaj. Imamo izbirne predmete na maturi, imamo tuje jezike, ne gre drugače. Program moramo izpeljati. Dijakom smo dolžni ponuditi program, izpeljan v celoti. Seveda z ukrepi, ki jih bomo skupaj izvajali," še pravi Počkarjeva.
In medtem ko šolniki pozdravljajo vsaj določbo, da ne bo treba učiteljem ves čas v razredu nositi mask. "Maske bodo obvezne za učitelje izven matičnih učilnic, v razredih pa le, ko ne bodo mogli zagotavljati varnostne razdalje," pojasni Brunšek, v civilni iniciativi Kakšno šolo hočemo? opozarjajo, da se bo treba sprijazniti, da šola in izobraževanje ne bosta več takšna kot nekoč. Ravnatelje pa tare tudi vprašanje, kaj bo in kdo bo odgovarjal, če se bo znotraj neke šole razširila okužba.
Šolska ministrica Simona Kustec pa miri, da šolsko ministrstvo je in bo ves čas na voljo za vsa vprašanja, ki se že in se še bodo odprla vsem, na plečih kogar je zdaj izvedba pouka.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.