Zgodilo se je med poukom športne vzgoje, ko si je osnovnošolka pri izvajanju prevala zlomila umetni noht in z njim še pravega. Nezgoda bi se lahko verjetno pripetila vsakomur, a učenkini starši so menili drugače. "Starši so se potem pritožili na svet šole, da so dolgi umetni nohti v bistvu učenkina pravica in da je za poškodbo kriva učiteljica," pove odvetnica Nina Weber.
Že to, da staršem kaj podobnega pade na pamet, je nespodobno in nespoštljivo, je oster ravnatelj Marjan Gorup z Osnovne šole Prežihov Voranc Ljubljana. "Vsak normalno misleč človek bi moral v osnovi razumeti, da je predmet šport zasnovan tako, da se ga ne da izvajati, če ima otrok nohte umetno podaljšane za en centimeter," je oster Gorup.
Situacija je absurdna, se strinja sogovornica. A če bi jim uspelo dokazati, da učiteljica denimo ni zagotovila varnega okolja za vadbo, bi starši hipotetično lahko terjali odškodnino. Webrova izpostavi primer iz leta 2016. "Navodilo učiteljice je bilo, da se morajo učenci ustaviti 64,5 centimetra pred steno. Enemu učencu se ni uspelo ustaviti in mu je spodrsnilo, tako da se je zaletel v steno."
Zaradi poškodb je bilo zahtevanih kar sedem tisoč evrov odškodnine, o čemer bo sodišče zdaj znova odločalo. A za nekaj takšnega, kot je zlomljen noht, šola nikakor ne bi smela biti krivec, meni ravnatelj. "Če bi šli v absurd, potem bi morali izumljati nove pravilnike, kako izvajati šport, če ima otrok podaljšane nohte, katere varnostne ukrepe bi moral izvesti, to pa je seveda zelo, zelo, zelo neumno," doda Gorup.
Primer je bil sicer sprva objavljen v reviji Pravna praksa, na kateri šoli se je dogodek odvil in ali so starši morda že posegli po pravnih sredstvih, pa avtor zapisa ni razkril.
KOMENTARJI (513)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.