Ob visoko tveganem stiku se bodo morali nekateri zaposleni v kritični infrastrukturi, med njimi tudi učitelji, ves teden vsakodnevno testirati in uporabljati izključno masko FFP2. En teden vsakodnevnega testiranja po tveganem stiku čaka tudi učence, dijake in študente, ne glede na to, ali so bili cepljeni in kolikokrat. Ves šolski ali vrtčevski oddelek pa bo šel v karanteno šele takrat, ko bo v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok.
"Kar zadeva učitelje, je ta sprememba dobrodošla, saj smo bili tik pred kolapsom sistema. To pomeni, da je šlo postopoma v karanteno že toliko učiteljev, da je bilo komaj še mogoče zagotavljati delo. Zdaj bo to nekoliko lažje," je dejal dolgoletni ravnatelj Marjan Gorup, ki pa nad drugo spremembo ni preveč navdušen.
Po njegovem mnenju bodo imele šole pri ugotavljanju 30 odstotkov okuženih veliko dela. "Kar naprej bo treba voditi neko statistiko in se vsakodnevno prilagajati tem podatkom," je dejal, prav zato po njegovem mnenju ukrep ne bo prinesel tako dobrih rezultatov, kot bi želeli.
Kljub temu je Gorup je ocenil, da gre za optimističen pristop, vsaj kar se učiteljev tiče, in da šol, tudi ko bo prišel vrhunec okužb, ne bo treba zapirati. "Je pa vprašanje, kako se bo povečevalo število okuženih otrok oziroma zaprtih oddelkov. Presejalni testi pomagajo ugotavljati okužbe, vendar ko so učenci odkriti v sredo, je možno, da so bili prej že dva dni kužni," je opozoril in pojasnil, da zato težko oceni, če bo manj okužb. Dodal je, da če bo odsotnih preveč oddelkov, tudi učitelji seveda ne bodo morali delati.
"Tak ukrep, kot je v šolstvu, bi bil več kot dobrodošel tudi v gospodarstvu"
Možnost skrajšanja karantene na pet dni, o kateri se je govorilo v preteklih dneh, po besedah predstojnika Centra za nalezljive bolezni NIJZ Maria Fafangla epidemiološko ni smiseln pristop.
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh pa je poudaril, da imajo v obrti in podjetništvu že sedaj problem. "Če je delavec v podjetju, kjer je na primer pet zaposlenih, pri storitvenih dejavnostih v stiku z okuženo osebo, lahko podjetnik zapre podjetje. Če govorimo o trakovih, kjer dela 30 ljudi, pa je teh 30 ljudi v stiku z okuženo osebo, je treba del ali pa celotno podjetje zapreti. Mislim, da bi morali narediti tako, kot je zdaj pri šolstvu, da bi se ljudje testirali, ne pa da morajo v karanteno," je dejal Meh.
"Podjetniki in obrtniki si vsekakor želimo, da ne bi bilo zaprtja gospodarstva," je poudaril. A kot pravi, to ne bo lahko, saj podjetjem, če bodo delavci množično odhajali v karantene, ne bo preostalo drugega, kot da zaprejo svoja podjetja. "Tak ukrep, kot je v šolstvu, bi bil več kot dobrodošel tudi v gospodarstvu," je prepričan.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.