kurikulum

SDS bi v osnovno šolo uvedla računalništvo in informatiko

03. 12. 2024 17.30

Poslanska skupina SDS je pretekli teden v parlamentarno proceduro vložila predlog novele zakona o osnovni šoli, ki uvaja obvezni predmet računalništva in informatike, je povedal poslanec največje opozicijske stranke Andrej Hoivik.

Odstopil minister za izobraževanje Darjo Felda

17. 09. 2024 14.31

Minister za izobraževanje Darjo Felda je podal ustno odstopno izjavo. Izrazil naj bi željo, da ponovno odide v akademske vode. Premier Robert Golob bo za novega ministra predlagal Vinka Logaja, sicer dolgoletnega direktorja zavoda za šolstvo.

Plehka zabava za nezrelo publiko, ki je je vse več

27. 07. 2024 11.00

Ko Eminem anti-bonton vsiljuje Slimu Shadyju.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem

18. 05. 2024 16.46

Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Bi morala digitalna pismenost postati del šolskega kurikuluma?

11. 05. 2024 15.07

Digitalna pismenost naj postane del rednih izobraževalnih programov v osnovnih in srednjih šolah, sta ob zaključku projekta Mojstri digitalne pismenosti pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar in guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. Ob priložnosti sta podelila nazive Mojstri digitalne prihodnosti.

Novela zakona o osnovni šoli ne ukinja dopolnilnega pouka

06. 03. 2024 15.48

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so zanikali namigovanja v medijih, da prenovljeni koncept razširjenega programa ukinja pomoč, ki so je bili učenci deležni v okviru dopolnilnega pouka. Pojasnili so, da gre za napačno interpretacijo novele zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati v petek, uporabljala pa se bo od 1. septembra.

Finančni POPkast: Prej smo se naučili ločevati odpadke kot investirati

08. 02. 2024 07.00

Skoraj vsi v družbi smo se po nekaj letih navadili pravilno ločevati odpadke, medtem ko imamo še vedno težave pri sprejemanju pravilnih odločitev o tem, kako in v kaj je pametno investirati.

Ruski otroci se številk učijo s štetjem strelnih ran

04. 06. 2023 10.40

Vojna v Ukrajini je spremenila tudi življenje v Rusiji. Tudi otrokom. Ruska vlada je namreč invaziji in svojim vojaškim željam prilagodila učne načrte v osnovnih in srednjih šolah. Otroci se tako učijo, da "na zahodu živijo sami nepridipravi", pri matematiki pa se štetja učijo s pomočjo 'strelnih ran', narisanih na truplih.

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo

22. 05. 2023 19.10

Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli

21. 04. 2023 15.44

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'

16. 04. 2023 16.10

Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

Poljska bo Ukrajini poslala vsaj štiri lovce MiG-29

16. 03. 2023 13.53

V prihodnjih dneh naj bi velika zaveznica napadene države Poljska v Ukrajino poslala vsaj štiri vojaška letala MiG-29. Več jih bo sledilo v prihodnosti, je ob tem dejal poljski premier.

Nova prepoved za ženske v Afganistanu: ne smejo več hoditi na univerze

21. 12. 2022 07.20

Na seznam prepovedi, ki so doletele ženske v Afganistanu, talibani dodajajo novo. Tokrat jim prepovedujejo obiskovanje univerz, kar dodatno omejuje njihovo izobraževanje. Odkar so se talibani vrnili na oblast, so dekletom že prepovedali obiskovanje srednjih šol. Minister za šolstvo je napovedal, da bo prepoved začela veljati takoj in bo trajala, vse dokler ne spremenijo učnega načrta, ki naj ne bi bil primeren.

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'

18. 10. 2022 11.51

Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

Učenke, dobrodošle v novem šolskem letu

01. 10. 2022 07.00

Pred nekaj tedni se je pričelo novo šolsko leto, ki je že v prvih dneh postreglo z realnim prikazom stanja in razumevanja naših osnovnih šol kot prostorov, kjer bi se lahko spodbujalo in zasledovalo uresničevanje enakosti spolov. Mladost(ništvo) je naporno življenjsko obdobje, ko se med grajenjem identitete mladi soočajo z veliko vprašanji in odločitvami, ki bodo kasneje pomembno vplivala na njihova življenja. Dobro bi bilo, če bi vsaj v šoli, med šolskim delom in z učnimi vsebinami mladi bili spodbujeni k preseganju stereotipnih in neresničnih predstav, ki možnosti njihove prihodnosti omejujejo na podlagi pričakovanj, povezanih s spolom.

Ko se začne puberteta ...

14. 05. 2022 07.00

Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Gibalna sposobnost otrok do desetkrat slabša kot pred epidemijo

07. 05. 2022 09.38

Začetni rezultati meritev športnovzgojnega kartona v letošnjem letu kažejo, da se gibalna sposobnost otrok po tistem, ko so otroci po daljših obdobjih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 spet sedli v šolske klopi, ni izboljšala. Vodja sistema športnovzgojnega kartona Gregor Starc zato predlaga uvedbo ure športa v šolah na dan.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?

21. 04. 2022 06.09

Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Waldorfska šola Radost življenja na Bledu ostala brez vpisa v razvid, zdaj ostaja zaprta

14. 12. 2021 18.43

Si predstavljate, da bi vaš otrok sredi šolskega leta ostal brez šole? To se je zgodilo učencem Waldorfske šole Radost življenja na Bledu. Ker niso izpolnjevali pogojev, se jim ni uspelo vpisati v razvid osnovnih šol. Za vpis v razvid bi morali dobiti soglasje Waldorfske šole Ljubljana, a ga niso dobili. Nato pa so nastopile še težave z plačevanjem zapadlih obveznosti, ki so se samo kopičile, dokler ni šlo več naprej in so šolo zaprli, 33 učencev pa je ostalo brez pouka.

Pesem, ki rešuje življenja in globok predal šolskega ministrstva

11. 09. 2021 10.34

"Kako hitro je treba pritiskati?" inštruktor Rok sprašuje učenke Lauro, Elo, Majo, Tino, Lano in Aljo, ko pred njimi leži del moškega trupa. Odgovor '100 na minuto' je bolj težko predstavljiv, dokler iz žepa ne vzame mobilnega telefona in se iz njegovega zvočnika ne zasliši uspešnica skupine Bee Gees. Ritem masaže srca pri oživljanju je namreč enak ritmu pesmi Stayin' Alive (Ostati živ), ki je sicer stara že 44 let, v zadnjem desetletju pa je postala znana kot reševalka življenj.

Kaj bomo gledali jeseni?

24. 08. 2021 18.06

Počasi se poslavljamo od poletja in visokih temperatur. Naš novi zvezdnik ni kar tako izbral zimskih športov. Tudi čebele, ki so nabrale med, v katerega lahko pade sekira, ga obožujejo. Kmetje so si letos sicer želeli še malo več dežja in tokrat bi res vsem prav prišel 'fačuzi'. Športniki so imeli nekaj tednov zasluženega počitka, šolarji pa si najbrž neskončno želijo, da se počitnice nikoli ne končajo. Seveda temperature dvigamo tudi mi. Z začetkom novih oddaj, novih sezon, novih vsebin, ki prihajajo na VOYO in vse naše priljubljene programe.

Von der Leynova Madžarski zapretila z ukrepi, Verhofstadt držo Slovenije označil za sramotno

07. 07. 2021 10.48

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu znova obsodila sporni madžarski zakon, ki diskriminira ljudi na osnovi njihove spolne usmerjenosti. Hkrati je napovedala, da bo komisija že jeseni sprožila prve primere v okviru mehanizma pogojevanja izplačil s spoštovanjem vladavine prava. K ukrepanju zoper Madžarsko pa je von der Leynovo pozvala skupina evropskih poslancev, ki bdi nad porabo sredstev iz evropskega proračuna. Zelo oster, predvsem na račun Slovenije, pa je bil tudi Guy Verhofstadt.

Maria Montessori, prva italijanska zdravnica, ki je življenje posvetila otrokom

03. 07. 2021 07.00

Maria Montessori je ime, ki ga je slišal že skorajda vsak. A kdo točno je bila Montessorijeva in zakaj toliko ljudi še danes, stoletje in pol po njenem rojstvu, prepozna to ime? Laura Baldini se je lotila raziskovanja njene življenjske poti in kaj je to odločno prvo italijansko zdravnico vodilo, da je postala učiteljica otrok, ki je razvila posebne vzgojne metode.

Miha Horvat in Vika Magdič

22. 02. 2021 05.30

Miha pravi, da obožuje kuhanje in da vsa njegova družina zelo rada kuha. Ko so se odprle prijave za Malega šefa, je dolgo iskal nekoga, ki bi se mu pridružil pri izzivu. In nato se je 'pojavila' Vika, ki ga je iznenada vprašala, ali se je res prijavil v šov. No, zdaj sta kuharska partnerja in med kuhanjem očitno tudi kakšno zapojeta.

Bo stetoskop kmalu zgodovina?

16. 11. 2019 08.37

Bela halja in stetoskop okoli vratu – to sta dva najprepoznavnejša simbola zdravniškega poklica. Toda po dveh stoletjih od iznajdbe stetoskopa tej napravi grozi, da jo bo izpodrinila nova tehnologija.

Kako izbrati pravo vadbo in jo izvajati tako, da si ne naredimo škode?

22. 06. 2019 07.00

Veliko ljudi v Sloveniji rekreativno teče. Tečemo lahko sami ali v družbi, po vsakem vremenu, v naravi ali na stadionu, stroški za tek pa so nizki. A vendar – veliko tekačev dela pri teku napake, zato so tekaške poškodbe zelo pogoste.

'Na najslabšem ne bodo vrtci, ampak starši in otroci'

03. 06. 2019 11.56

Šolsko ministrstvo je pripravilo osnutek predloga novele, s katero bi med drugim občine same odločale, v koliko odstotkov bodo financirale otroke v zasebnih vrtcih. To po mnenju Združenja zasebnih vrtcev pomeni ne le konca zdrave konkurence, ampak tudi več sto brezposelnih, če bi prišlo do tega, da bi zasebne vrtce morali zapirati.

Predlog ustavne obtožbe zoper premierja Šarca brez zadostne podpore DZ

29. 01. 2019 10.34

Predlog ustavne obtožbe zoper premierja Marjana Šarca, ker naj bi bil kriv, da odločba ustavnega sodišča glede financiranja javnih programov v zasebnih osnovnih šolah ostaja neuresničena, v DZ ni dobil zadostne podpore. Za ustavno obtožbo Šarca pred ustavnim sodiščem je namreč glasovalo 29 poslancev, proti pa jih je bilo 53.