Prepoved obiskovanja univerz je sprožila obup med mlajšimi ženskami v Afganistanu. "Uničili so edini most, ki me je povezoval s prihodnostjo," je dejala študentka kabulske univerze. "Kaj naj naredim? Verjela sem, da lahko študiram in si zagotovim boljšo prihodnost, a so to uničili."
Po poročanju BBC je še ena izmed študentk, ki je na univerzi študirala šeriatsko islamsko pravo, zatrdila, da je talibanska prepoved v nasprotju s "pravicami, ki jih narekuje islam".
"Talibani morajo iti v druge države, ki prakticirajo islam, in spoznati, da njihova dejanja niti najmanj ne sledijo veri," je povedala za BBC.
Prepoved je sprožila vrsto kritik, več držav in Združeni narodi so obsodili talibane in dejali, da se Afganistan vrača v prvo obdobje njihove vladavine, ko dekletom ni bila dovoljena formalna izobrazba. Posebni poročevalec ZN za Afganistan je pojasnil, da gre za "nov niz, ki še dodatno krši pravico do izobraževanja in poglablja izbris žensk iz afganistanske družbe".
Da je generalni sekretar ZN ob tej novici "globoko zaskrbljen", je v torek pozno zvečer sporočil njegov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric. Kot je dodal, Antonio Guterres ob tem "ponovno izpostavlja, da odrekanje izobrazbe ne pomeni le kršitve enakih pravic žensk in deklet, ampak bo imelo tudi uničujoče posledice za prihodnost države".
Odzvali so se tudi v ZDA in dejali, da bi talibani s tem dejanjem lahko tvegali posledice. "Ne morejo pričakovati, da bodo legitimni član mednarodne skupnosti, dokler ne bodo spoštovali pravic vseh v Afganistanu". " je dejal državni sekretar Antony Blinken."Nobena država ne more napredovati, če je polovica prebivalstva zatirana."
Ameriški State Department je sicer prav v torek sporočil, da so talibani izpustili dva Američana, ki sta bila pridržana v Afganistanu.
"Razumemo, da je bila to gesta dobre volje s strani talibanov. To ni bilo del izmenjave zapornikov ali pripornikov. Ni prišlo do izmenjave denarja," je novinarjem pojasnil tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price, a dodal, da jim ni ušla "ironija" tega, da gesta dobre volje prihaja ravno na dan, ko so talibani proti lastnim ljudem sprejeli povsem drugačno gesto.
Zahodne države že celo leto pozivajo talibane, naj izboljšajo izobraževanje žensk, vendar gre očitno vse v nasprotno smer. Nad potezo se zgražajo tudi njihovi zavezniki, kot je denimo Pakistan. Zunanji minister je dejal, da je "razočaran nad to odločitvijo", kar pa ne pomeni, da bo prekinil sodelovanje.
"Še vedno mislim, da je najlažja pot do našega cilja, kljub številnim neuspehom, ko gre za izobraževanje žensk, s sodelovanjem," je pojasnil minister Bilaval Buto Zardari. Alternative talibanom Buto Zardari ne vidi ter svari pred povečevanjem nestabilnosti v Afganistanu ali porastom Islamske države.
Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk je prav tako ostro kritiziral nadaljnje krčenje pravic žensk v Afganistanu. Prepoved je danes označil za "strašljiv in hud udarec" ter "globoko obžalovanja vredno nazadovanje za celotno državo".
Richard Bennett, posebni poročevalec ZN o razmerah na področju človekovih pravic v Afganistanu, je tvitnil, da najnovejša prepoved "dodatno krši pravico do enakega izobraževanja in poglablja izbris žensk iz afganistanske družbe". Talibane je pozval, naj prepoved nemudoma prekličejo.
Odločitev talibanskih oblasti je ostro obsodila tudi Evropska unija. "EU ostro obsoja odločitev talibanov o prekinitvi visokošolskega izobraževanja za afganistanske ženske," je tvitnil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Označil jo je za "edinstveno potezo v svetu", ki po njegovem "krši pravice in želje Afganistancev in s tem prikrajša Afganistan za prispevke žensk k družbi". "Preganjanje zaradi spola je zločin proti človeštvu," je še zapisal Borrell.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je dejala, da so se talibanske oblasti "odločile uničiti" prihodnost države s prepovedjo ženskam do univerzitetnega izobraževanja. "Z uničenjem prihodnosti deklet in žensk v Afganistanu so se talibani odločili uničiti prihodnost lastne države," je tvitnila. "Talibani morda skušajo ženske narediti nevidne, a jim ne bo uspelo - svet jih opazuje," je dodala. Ob tem je napovedala, da bo Nemčija to vprašanje uvrstila na agendo držav skupine G7, ki ji trenutno predseduje.
Francosko zunanje ministrstvo je odločitev talibanskih oblasti danes "najostreje" obsodilo in jo označilo za "globoko šokantno". "Ta odločitev dopolnjuje seznam neštetih kršitev in omejitev pravic in temeljnih svoboščin afganistanskih žensk, ki so jih izrekli talibani," je po poročanju AFP dejala tiskovna predstavnica ministrstva Anne-Claire Legendre.
Neprofitna organizacija Human Rights Watch je na Twitterju zapisala, da odločitev o prepovedi krši "pravico do izobraževanja žensk in deklet v Afganistanu".
Neizpolnjene obljube talibanov
Talibani so po lanskem prevzemu oblasti in umiku ZDA iz države obljubili, da bodo vladali bolj pošteno in enakopravno. Ampak je šlo le za prazne besede, z vsakim dnem bolj so in še vedno krčijo pravice in svoboščine žensk v državi. Kljub obljubam, da bodo ženske lahko uveljavljale svoje pravice v okviru šeriatskega prava, kar vključuje pravico do dela in študija, so se talibani dobro potrudili, da jih sistematično izključijo iz javnega življenja.
Po poročanju ZN nimajo ženske nobenih položajev na vladi, s čimer se dejansko krši pravica žensk do političnega sodelovanja, obiskovanje šole po šestem razredu je prepovedano, prav tako pa tudi večina javnih del zunaj njihovega doma. Meseca maja so talibani odredili, da si morajo ženske v javnosti zakrivati obraze, prepovedano jim je potovati na dolge razdalje brez moškega spremljevalca, brez spremstva pa ne morejo dostopati niti do osnovnih storitev. Prejšnji mesec so ženskam prepovedali vstop v zabaviščne parke, telovadnice in javna kopališča.
Talibanski politični in verski vodja Hibatula Ahundzada ter ves njegov ožji krog glasno nasprotujejo izobraževanju – zlasti za dekleta in ženske. Tokrat se uradniki izgovarjajo na "neprimeren kurikulum in okolje" ter navajajo, da bo ženskam in dekletom spet dovoljeno obiskovati univerze takoj, ko bo zagotovljen primeren učni načrt. Ministrstvo za izobraževanje je skupnosti zagotovilo, da delajo na tem in da "državljani ne bi smeli biti zaskrbljeni".
Ta obljuba pa mnogim ne pomeni nič. Talibani so meseca marca obljubili, da bodo odprli nekatere srednje šole za dekleta, a so na dan, ko bi se morale vrniti, to preklicali.
Tudi član talibanske delegacije v Katarju Naeem Vardak je na svojem uradnem računu na Twitterju zapisal, da je prepoved dostopa do univerz za ženske v Afganistanu "začasna", poroča španska tiskovna agencija EFE.
"To je bila zadnja stvar, ki so jo talibani še lahko naredili. Afganistan ni država za ženske, ampak kletka za ženske," je dejala univerzitetna predavateljica in aktivistka Homeira Kaderi. Veselje žensk je namreč trajalo le malo časa, pred tremi meseci so jim dovolili, da opravljajo sprejemne izpite za univerze po večini provinc v državi. Čeprav tudi takrat z grenkim priokusom. Obstajale so močne omejitve glede predmetov, ki so jih lahko obiskovale, ni jim bilo denimo dovoljeno obiskovati ekonomije, veterine in kmetijstva, tudi za novinarstvo so bile stroge omejitve. Vhodi in učilnice so bili ločeni po spolu, ženske pa so lahko poučevale le profesorice ali starejši moški. Kljub temu so se dekleta in ženske po državi veselile, lahko so obiskovale pouk in imele upanje, da bodo imele boljšo prihodnost od sedanjosti.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.