Maria Montessori vsekakor ni bilo običajno dekle. Izvirala je iz premožne družine, njeni starši pa so jo podpirali finančno in v njenih osebnih odločitvah. To je bila za mlado, ambiciozno in izjemno bistro mladenko velika prednost, ki ji je omogočila, da se je sploh vpisala na študij medicine. Montessorijeva je živela v času, ko nekatere stvari za žensko niso bile samoumevne, med temi pa sta bila tako samostojno obiskovanje fakultete kot tudi sam študij medicine. Kot študentka medicine je Maria obiskovala vaje anatomije v secirnici še po tem, ko so ostali študenti že zapustili predavalnico, profesor pa jo je pustil samo s truplom in svetilko. A premagala je strah in odpor, pridobila najboljša asistentska mesta v treh rimskih bolnišnicah in doktorirala iz psihiatrije.
Med študijem se je priključila feminističnemu gibanju za pravice žensk v Italiji, postala govorka na kongresih v Berlinu in Londonu, kjer je spregovorila o položaju žensk in njihovi neenakopravnosti v domovini. Hvalili so jo časopisi v Italiji in po vsej Evropi, njeno delo z otroki na psihiatrični kliniki v Rimu pa jo je vodilo do tega, da začela študirati še vzgojo in odzive otrok.
Na kliniki je spoznala mladega zdravnika Guiseppa Montesana, s katerim sta po Mariinem uspehu začela z vodenjem klinike za otroke, seveda pa se je med njima spletla tudi romantična vez. Montesano si je želel, da se z Mario poročita, a Maria je vedela, da poročena ženska v Italiji ne sme več opravljati svojega poklica. Kljub previdnosti in racionalnosti se je mlada zdravnica prepustila ljubezni in na potovanju v London že vedela, da je noseča. Pred njo je bila najtežja odločitev v življenju: obdržati otroka in se poročiti ali ostati zdravnica s kariero.
Odločitev ji je na nek način olajšal celo Montesano sam, saj se je med njeno odsotnostjo zapletel z drugo žensko, česar Maria ni prenesla, vsemu pa sta botrovala njegovo ljubosumje na njen uspeh in njeno nenehno zavračanje poroke z njim. Kljub temu se je Montesano, ko je izvedel za otroka, še vedno želel poročiti z Mario. Montessorijeva ga je zavrnila. Z njim ni želela imeti nobenega opravka več. Odpovedala se je kliniki, na skrivaj rodila fantka in ga dala v rejništvo, sama pa nadaljevala kariero. Po smrti staršev je sina, ki ga je ob rojstvu poimenovala Mario, priznala in vzela k sebi, nikoli pa se ni poročila. Umrla je v Rimu leta 1961.
Brez dvoma je bila Maria Montessori občudovanja vredna ženska. Borka za pravice žensk, prva zdravnica v Italiji, mentorica in zaveznica otrok, ki je razvijala vzgojne prijeme, ki jih še danes uporabljajo vrtci in šole po vsem svetu in ne samo tisti, ki nosijo njeno ime. A bila je samo človek, ženska, ki je v svojem življenju naredila kar nekaj napak in požrla lastna načela in moralo. Posebej težavna je postala v poznejših letih, ko je svoje vzgojne metode in pristope začela braniti in jih je le s težavo delila z drugimi strokovnjaki in vzgojitelji.
Modela Montessori ni popolnoma razvila Maria, osnove je prevzela od francoskega znanstvenika, njegova dela pa ji je pomagala prevesti njena prijateljica. Maria Montessori je za vrtce izvedela na kongresu v Berlinu, sama pa je z opazovanjem in pripomočki, ki jih uporabljala pri učenju in igri, razvila metode, ki otroku pomagajo pri odločanju in učenju.
V Sloveniji imamo 16 certificiranih vrtcev in dve šoli Montessori
Posebnost vrtcev, ki vzgajajo po metodi montessori, je, da imajo vzgojiteljice izobrazbo montessori, sobe pa so prav tako opremljene po tem principu. Ena od vzgojiteljic, ki dela v enem izmed ljubljanskih vrtcev, ki delujejo po principu montessori, je za 24ur.com razložila, po čem se delo v vrtcu montessori razlikuje od drugih vrtcev: "Glavni cilj pedagogike montessori je razvijati energije in sposobnosti otroka, da bo lahko optimalno napredoval in stopal po poti neodvisnosti. Temeljna predpostavka pristopa je, da je otrok sposoben samoizgradnje in samovzgoje s pomočjo učitelja, ki je usposobljen za raziskovanje in opazovanje otrok ter da otroku v skrbno pripravljenem okolju pomaga, da dela in se uči sam. Montessori kurikulum temelji na nekaj področjih: vsakdanje življenje, zaznavanje, jezik, matematika in znanost (biologija, zgodovina, fizika in geografija). Gre za področja, skozi katera se otrok samoizgrajuje in izpopolnjuje."
V Ljubljani je šest vrtcev, ki imajo prilagojeno tudi opremo. Maria Montessori je namreč razvijala igrače in ostale uče pripomočke. "Soba montessori je prilagojena otroku. Vse police so prilagojene tako, da otrok lahko stvari prosto jemlje in daje nazaj. Police so opremljene s t. i. materiali, ki otroku pomagajo pri njegovi samoizgradnji (soba je razdeljena na prej omenjena področja). Maria Montessori je verjela, da je otrok na poti razvoja podvržen t. i. občutljivim obdobjem in tem občutljivim obdobjem prilagajamo in pripravljamo okolje. Da pa vemo, kaj pripraviti, moramo skrbno opazovati otroka in vedeti, kaj mu v določenem trenutku ponuditi. Verjetno najbolj znani so materiali, ki jih je ”izumila” Maria Montessori na podlagi dolgoletnih opazovanj otrok. Sledimo tudi principu, da je otrok čim bolj samostojen (otroci sami pripravijo malico, pomijejo posodo ...)", nam je povedala sogovornica.
Kaj pomeni, da ima vzgojiteljica izobrazbo montessori? "To pomeni, da ima narejeno izobraževanje, ki ji ponudi teoretično in praktično podlago za delo v montessori okolju. Seznani se z otrokovim razvojem, filozofijo montessori ter natančno usvoji korake dela z montessori materiali," nam je povedala vzgojiteljica ljubljanskega montessori vrtca.
Opisala je svojo izkušnjo dela po metodah Marie Montessori in povedala, zakaj jo je prepričal prav ta način vzgoje: "Vzgojitelj v okolju montessori mora ponotranjiti prepričanje, da je otrok kompetenten in sposoben. Sama sem se morala naučiti potrpežljivosti ter zaupanje v otroka in tega, da včasih potrebuje le čas. V montessori princip verjamem, saj imam vsak dan pred sabo otroke, ki usvajajo nove mejnike, postajajo vsak dan bolj neodvisni in samostojni, ob tem pa srečni in zadovoljni."
In kako se otroci odzivajo na vzgojo po metodah Marie Montessori? "Vsak otrok okolje montessori doživlja po svoje, saj ga zadovoljuje in mu nudi točno to, kar v tistem trenutku potrebuje. Za svoje otroke lahko povem, da živijo polno, so pozorni na svet in ljudi okoli sebe, kažejo, da jim je mar za vsa živa bitja, znajo poskrbeti sami zase, postajajo kritični misleci in predvsem so srečni," je dejala vzgojiteljica.
Zaposlena v vrtcu montessori pravi, da je bila Maria Montessori zelo posebna ženska. Ceni njen odnos do otrok in vsega, kar je nastalo na podlagi njenega natančnega opazovanja. In to zagotovo drži, saj gre za še eno izjemno žensko in zgodovinsko osebnost, ki je s svojim znanjem pripomogla k boljšemu jutri, tako otrok kot tudi žensk. Dokazala je, da se vse da, moškim in ženskam tistega in vseh poznejših obdobij pa je dokazala, da se lahko vsak človek uči in izuči za poklic, ki si ga sam izbere.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.