inštrumenti

V celjski bolnišnici deluje nov robotski sistem za varnejše posege
18. 04. 2025 17.12
V celjski bolnišnici je začel delovati nov robotski sistem za robotsko asistirane operacije da Vinci Xi, ki omogoča še natančnejše in varnejše posege na področju urologije, abdominalne kirurgije ter ginekologije. "Nov aparat pomeni lažje delo, boljšo sliko, boljšo gibljivost, boljše vodenje aparata, s tem lahko naredimo operativne posege še bolj natančne, predvsem za težje operativne posege na mehurju in ledvici, prednosti pa ima tudi za abdominalno kirurgijo," je povedal specialist urologije in predstojnik Urološkega oddelka Sandi Poteko.

Direktor NPU: Pomembni storilci so v priporu v Sloveniji
05. 02. 2025 10.03
Vseh pet sodelavcev Dina Muzaferovića - Cezarja, ki so jih v torek prijeli v Sarajevu in jih sumijo sodelovanja pri mafijskem umoru v Ljubljani novembra lani, je odkorakalo na prostost. Kot poroča bosanski preiskovalni portal Istraga.ba, so za to krivi slovenski pravosodni organi, ki svojim bosanskim kolegom niso posredovali dokazov v zvezi z umorom Satka Zovka. Direktor NPU je pojasnil, da to ne drži, saj so hišne preiskave namenjene iskanju in ne predložitvi dokazov. Pomembni storilci so v priporu v Sloveniji, je spomnil, vloga osumljencev v BiH pa se še ugotavlja. Strah, da jih ne bi več našli, je po njegovih besedah odveč. "Mi jih bomo," je zagotovil.

Z oskarjem nagrajeni Hans Zimmer naj bi priredil savdsko himno
27. 01. 2025 07.53
Savdska Arabija je z oskarjem nagrajenega skladatelja Hansa Zimmerja zaprosila, da bi ustvaril novo različico državne himne, je sporočil svetovalec savdskemu dvoru Turki Alalšik, ki je pristojen za zabavne vsebine. Razlog prenove himne za zdaj ni znan. Konservativna kraljevina na Arabskem polotoku si sicer že dlje časa prizadeva za preobrazbo svoje podobe.

Svetovni fenomen: Podzemna nebesa, ki jih lahko doživimo le v Sloveniji
25. 12. 2024 11.52
V Postojnski jami v božičnem času oživi čarovnija, ki je ne moremo doživeti nikjer drugje na svetu. Prelevi se v podzemna nebesa. V njih ušesa božajo izbrani glasovi uveljavljenih glasbenikov in domačih mladih upov, ki v tem posebnem ambientu hitro prodrejo do src obiskovalcev. Dovršene podobe živih jaslic postrežejo z umetelnimi detajli, ki poskrbijo, da se prisotni kot začarani potopijo v nek drug svet: svet luči, svetopisemskih podob in miru.

Peter Vode: Tudi jaz se spomnim vreščečih oboževalk
29. 11. 2024 06.00
V najnovejši epizodi spletne oddaje POPIN: Slovenija ima zvezde smo tokrat gostili finalista prve sezone Slovenija ima talent, Petra Vodeta. Takrat je bil star 14 let in vsa dekleta, najstnice, so bila nora nanj, milo rečeno. Na vsakem nastopu so preglasile komentarje žirantov in mu dale vedeti, da je med občinstvom kar nekaj njegovih oboževalk. O tem in razvoju njegove kariere smo se s Petrom pogovarjali pri njemu doma v domačem studiu.

Skupina Joker Out z novim studijskim albumom začenja pohod po Balkanu
22. 11. 2024 15.06
Teden dni po izidu novega studijskega albuma Souvenir Pop skupina Joker Out začenja koncertno turnejo, poimenovano Album Release Tour, v okviru katere bodo do srede decembra odigrali osem koncertov v petih državah v regiji.

Špancirfest se bliža – izvedite zakaj mora biti na vašem seznamu tega poletja!
19. 08. 2024 00.15
Že več kot četrt stoletja vsi poti konec avgusta vodijo v Varaždin. Največji in najbolj priljubljeni ulično-festivalski dogodek na Hrvaškem – Špancirfest vsako leto znova navdušuje številne obiskovalce. Tukaj je razlog, zakaj vas bo navdušil tudi v svoji 26. izvedbi, ki bo potekala od 23. avgusta do 1. septembra.

EMBER: Kreativnost ohraniš tako, da počneš, kar te veseli
07. 06. 2024 09.02
Skupina Ember, v sestavi Davor Vovko, Nik Švalj Pleskovič in Nejc Hodnik, na slovenski glasbeni sceni ni novost. Poslušalcem so se priljubili s pesmijo Pepel, zdaj pa predstavljajo že peti singel Enosmerna, ki je že dober napovednik za njihov prvenec, za katerega napovedujejo, da bo izšel jeseni.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00
Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26
Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Čarobni svet večdesettonskih inštrumentov
24. 12. 2023 07.00
Orgle veljajo za kraljico inštrumentov, tako jih je opisal že Mozart in so najbolj zapletena naprava, kar si jih je v predindustrijski dobi izmislil človek. V Sloveniji jih imamo kar 1094, največje so v Cankarjevem domu, največje cerkvene pa v koprski stolnici. Čeprav so največje orgle največji inštrument na svetu, lahko odlično zvenijo tudi v duetu z najmanjšimi inštrumenti. Kako zapleteno jih je igrati, kako dolgotrajna je njihova izdelava in kako nanje zveni Sveta noč? 24UR Fokus.

Slovenski študenti preparirali zobe in izdelovali zalivke v breztežnosti
06. 12. 2023 09.48
Slovenski študenti dentalne medicine, strojništva in elektrotehnike Univerze v Ljubljani, ki sodelujejo v projektu SpaceDent, so med paraboličnim letom nad Atlantskim oceanom izvedli uspešne poskuse prepariranja zob in izdelovanja zalivk v simulirani breztežnosti.

Finančni Popkast: Aktivno trgovanje in davki
30. 11. 2023 08.05
Vlagatelj, ki doseže desetodstotni letni donos, se lahko pohvali, da je nadpovprečno uspešen. Aktivni trgovci lahko desetodstotni donos dosežejo v enem dnevu. Zaslužki so lahko višji, vendar je višja tudi stopnja tveganja. Statistično kar devetdeset odstotkov trgovcev začetno naložbo izgubi.

Špela Šemrl
27. 11. 2023 05.00
Špela, za katero sta Lado in Andrej na avdiciji prekršila pravila in še enkrat pritisnila zlati gumb, igra harmoniko že od malih nog. Že pri petih letih so ji namreč starši podarili majhno plastično harmoniko, ki jo je popolnoma prevzela. Trenutno obiskuje konservatorij v Celovcu, nekoč pa si želi postati profesionalna glasbenica. Pravi, da bo v primeru zmage denar investirala v novo harmoniko, ki jo potrebuje za nadaljnji študij glasbe.

The Stroymachine: Preporod in prehod iz preteklosti v prihodnost
23. 11. 2023 10.57
Po skoraj 13-letnem "vakuumu" je nazaj dobro naoljen kolektiv virtuoznih tolkalistov in multiinstrumentalistov zbranih v The Stroymachine. Nedavno so izdali nov album Renesonanza, s katerega so že predstavili singel in videospot za skladbo Niedrich. Povedali so nam več o njihovi reaktivaciji, albumu in načrtih.

Jure Jerebic: Slovenec, ki je ustvarjal glasbo za videoigro Call of Duty
19. 11. 2023 07.00
Jure Jerebic je Slovenec, ki že desetletje živi in dela v Nemčiji. Eden njegovih zadnjih projektov je bilo ustvarjanje glasbe za videoigro Call of Duty, ki sodi med najbolj popularne na svetu. Čeprav se o glasbi, ki spremlja tovrstno zabavo, ne govori veliko, gre za industrijo v razcvetu, ustvarjajo pa jo akademski skladatelji in glasbeniki, kakršen je tudi Jure.

Pantaloons
13. 11. 2023 05.00
Trije prijatelji, trije Primorci, ki so se določili, da svojo glasbeno skupino poimenujejo Pantaloons. Kako so prišli do tega imena? Izhodišče je bila istrska beseda 'pantaloni', kar v prevodu pomeni 'nekdo, ki je drugačen, malce poseben, nenavaden'. Fantje so skupaj igrali že v drugi glasbeni skupini in se kasneje odločili za samostojno pot. Kako bodo razgreli občinstvo s polfinalnim odrom? Več bo jasno v nedeljo, v tretjem polfinalu.

Tilen Lebar: Če se odločim za bolj varen način življenja, bom poučeval
19. 10. 2023 07.00
Tilen Lebar se je začel s komponiranjem ukvarjati že v osnovni šoli, sočasno z učenjem saksofona, nadaljevalo pa se je v srednji šoli, kjer je imel veliko podporo svojega takratnega mentorja Petra Kruderja. Njegova pot se je nato nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani, ker si je želel še več znanja, pa se je tako kot mnogi tudi sam podal v tujino. Preselil se je na Nizozemsko, kjer sedaj živi in dela, načrtov, da bi se kmalu vrnil v domovino, pa nima. Prvotni razlog je seveda delo, a si poti ne zapira, pravi.

Šefic: Usoda Strug in Letuša bo znana v dveh tednih
17. 10. 2023 08.27
Vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic je predstavil pregled opravljenega dela v zadnjih dveh mesecih in povedal, kdaj bodo razseljeni prebivalci izvedeli, kakšna bo usoda njihovih domov. Direktorica Direkcije RS za vode Neža Kodre pa je javnost seznanila s spletnim pregledovalnikom delovišč na vodotokih po avgustovskih poplavah.

Uroš in Tjaša Steklasa vrstita uspehe
09. 10. 2023 18.09
Razprodan koncert v Cankarjevem domu, nov singl Eno srce in prihajajoč album Steklasika. Uroš in Tjaša Steklasa vrstita uspehe in zdi se, da je njuna odločitev, da pustita redni službi in se v celoti posvetita glasbeni karieri, pravilna.

Bojan Cvjetićanin: Če bi vedel, kakšna je moja popolna punca, bi bila ob meni
21. 08. 2023 16.55
Frontman skupine Joker Out je trenutno eden najbolj priljubljenih pevcev na glasbeni sceni. Pa ne le v Sloveniji, ampak tudi drugod po svetu, saj Bojan Cvjetićanin s fanti nastopa po celotni Evropi. Ker se zaveda, da je treba železo kovati, dokler je vroče, 24-letniku ni težko opravljati niti vseh medijskih obveznosti, ki pritičejo uspešnemu glasbeniku. Nedavno je tako gostoval v intervjuju na hrvaškem portalu 24sata, kjer je razkril tudi, kdo je izbral ime za band in kakšen je njegov trenutni ljubezenski status.

V New Yorku poslej poleg muzeja še center Louisa Armstronga
12. 07. 2023 11.01
Hiša v newyorškem predelu Queens, kjer je ikona jazza Louis Armstrong (1901–1971) 28 let živel s soprogo Lucille, je že dlje časa odprta za javnost kot muzej, sedaj so v bližini odprli še njegov center. Ta je namenjen obsežnemu arhivu z več kot 60.000 predmeti, povezanimi z glasbenikovim življenjem in delom.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka
13. 06. 2023 10.46
Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

Rossi na ranču sprejel slovenske navijače
30. 05. 2023 15.28
Devetkratni motociklistični svetovni prvak Valentino Rossi je še vedno eden izmed najbolj priljubljenih oseb v svetu motociklizma. Še posebej to velja med slovenskimi navijači, čigar ljubezen do 'Doktorja' tudi po njegovi upokojitvi od profesionalnega motociklizma ni ugasnila.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?
17. 05. 2023 06.00
Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

V londonskem muzeju kmalu na ogled obsežen arhiv Davida Bowieja
26. 02. 2023 15.16
Londonski Muzej Viktorije in Alberta je pridobil dostop do obsežnega arhiva enega najbolj prepoznavnih glasbenikov Davida Bowieja. Od leta 2025 si bo tako možno ogledati rokopise besedil, pismo, notne zapise, kostume, fotografije in mnogo drugih stvari, ki so bile v lasti pokojnega pevca v njegovih šestih desetletjih ustvarjanja. Kot so povedali v muzeju, želijo z vpogledom v njegove osebne predmete še podrobneje predstaviti njegovo življenje in delo.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi
26. 04. 2022 06.00
Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Aleksandra Šuklar: Biti del tega šova je pravi rokenrol!
06. 04. 2022 08.04
Samo še nekaj dni nas loči do spektakla, ko v ljubljanske Stožice prihaja oskarjevski filmski skladatelj Hans Zimmer s šovom največjih uspešnic. Članica njegove zasedbe je tudi Slovenka Aleksandra Šuklar, ki nam je v pogovoru povedala več o svoji karieri in sodelovanju.

Dan pri meteorologih na Kredarici: Pri dvajsetih pod ničlo ni hecev
28. 12. 2021 06.06
Ali brije močan veter, lije kot iz 'škafa', gosto sneži, ali so temperature nizke – tudi do minus 20 stopinj Celzija – meteorologi, ki so predani delu na naši najvišji ležeči meteorološki postaji na Kredarici, vsako uro odčitavajo vremenske podatke, ki jih izmerijo aparature, nameščene pred kočo. Njihov delovnik traja običajno 11 dni, potem se ekipa dveh meteorologov zamenja, za kar poskrbi helikopterska posadka Slovenske vojske. A mnogokrat se zaradi nepredvidljivega vremena zaplete in meteorologa morata podaljšati službo tudi za več dni, celo tednov. Obiskali smo ju na Kredarici.

Lenarčič in Močnik uspešna na misiji JATAC 2021
04. 10. 2021 12.44
Na mednarodni okoljski raziskovalni misiji na Zelenortskih otokih Jatac 2021 je sodelovala tudi slovenska Univerza v Novi Gorici. Vodja Centra za raziskave atmosfere Griša Močnik je z Matevžem Lenarčičem opravil enajst raziskovalnih poletov, med katerimi sta zajemala podatke v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov.