fazarinc

Matevž Fazarinc ni več direktor Steklarne Hrastnik, vrača se Peter Čas
06. 01. 2025 12.28Skupščina Steklarne Hrastnik je potrdila sporazumno prekinitev pogodbe z Matevžem Fazarincem, dosedanjim generalnim direktorjem družbe. Začasno vodenje prevzema Peter Čas, ki ga je, spomnimo, prav Fazarinc poleti nasledil na tem položaju.

Na ministrstvu prepričani, da bo sanacija končana v petih letih
30. 07. 2024 19.13Poplave in plazovi, ki so spremenili podobo Slovenije, so državi izstavili račun v višini okoli 10 milijard evrov, toliko škode naj bi povzročili prebivalstvu, gospodarstvu in okolju. Odstranjevanje naplavin in utrjevanje brežin je trajalo kar 11 mesecev, ti izredni ukrepi pa zagotavljajo zgolj podobno varnost, kot so jo imeli prebivalci najbolj prizadetih območij pred obsežnimi poplavami. Ministrstvo za naravne vire je prepričano, da bo sanacija končana v petih letih, nekateri župani sicer, kot smo videli, poudarjajo, da se vodotoke ureja prepočasi.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo
15. 07. 2024 06.00Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

V Sneberjah bodo postavili nasip za trajno zaščito pred poplavami
11. 04. 2024 17.22Sanacija objektov v ljubljanskih Sneberjah, ki jih je poplavilo v lanskih ujmah, je večinoma zaključena, prebivalci se ob začasnih ukrepih počutijo varne, zdaj pa je čas za trajne rešitve. Domačinom so ob prisotnosti župana Jankovića in premierja Goloba predstavili idejno rešitev, po kateri bi ob reki postavili nasip, ki naj bi jih obvaroval pred podobnimi dogodki. Dela naj bi stekla še letos.

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'
05. 03. 2024 06.0030 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?
01. 03. 2024 06.00Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Zaskrbljeni župan Braslovč pisal premierju: Zašli smo v slepo ulico
16. 02. 2024 19.02"Po več kot pol leta od poplav smo zašli v slepo ulico," je v odprtem pismu, ki ga je naslovil na premierja Goloba, zapisal župan Braslovč, ki so bile med bolj prizadetimi občinami v lanskih avgustovskih poplavah. Ignoriranja stroke in samovolje odločevalcev mu je, kot poudarja, dovolj. Za razliko od drugih poplavljenih stanovalci 142 hiš v občini od države niso dobili 20-odstotnega predplačila za obnovo, ker je bilo celotno naselje predvideno za selitev. Predlagani državni prostorski načrt pa razkriva, da za njihovo selitev pravne podlage sploh ni.

Neurje zajelo Koroško: sodra in toča v Črni
27. 10. 2023 07.57Neurje je zvečer zajelo tudi Koroško. Iz Črne na Koroškem so poročali o nevihti s točo in sodro. Dopoldne so v Zgornji Savinjski dolini preventivno sprožili sirene, nekaj težav je bilo v Lučah, Nazarjah in na Ljubnem pri Savinji, reka Ljubnica je odnesla dobršen del ceste proti naselju Rastke.

Golob: Prizadeti občani bodo do konca novembra prejeli predplačila za sanacijo domov
21. 10. 2023 16.54Premier Robert Golob je v okviru obiska savinjske regije na srečanju z župani, gospodarstveniki in predstavniki nevladnih organizacij v Žalcu zatrdil, da bodo prizadeti občani v avgustovski ujmi do konca novembra prejeli predplačila za sanacijo stanovanjskih objektov. Vlada bo namreč na današnji seji obravnavala dopolnitev interventnega zakona.

Župan Braslovč: Letuški levi in desni breg se selita
21. 10. 2023 11.43Predstavniki vlade so obiskali savinjsko regijo. Premier Robert Golob si je v Braslovčah v družbi župana Tomaža Žoharja najprej ogledal možno lokacijo za nadomestitvene gradnje v Rakovljah za morebitno preselitev v ujmi prizadetih družin iz Letuša. Žohar je po pogovorih s predstavniki hidrološke stroke in Golobom povedal, da se letuški levi in desni breg selita. Podrobnosti in možnosti bodo predvidoma prihodnji teden predstavili krajanom. Ljudje bodo neposredno dobili pojasnila stroke o stopnji ogroženosti, je dejal premier. Župan Mozirja pa opozarja, da čiščenje vodotokov in hudournikov poteka veliko prepočasi.

Selitev Letuša: 'Ne želimo ustvariti geta z vrstnimi hišami'
19. 10. 2023 08.07Župan Braslovč Tomaž Žohar je odgovoril na očitke dela krajanov Letuša, ki nasprotujejo selitvi na novo lokacijo. Ta bo – če bodo selitev potrdili – v Rakovljah, kjer naj bi zraslo 98 novih hiš. Zgradili jih bomo na ključ in bodo prilagojene posamezniku, trdi župan. Imele bodo od 500 do 2000 kvadratnih metrov parcele, odvisno od velikosti trenutne, obljubil je tudi nov vrtec in veliko zelenih površin. "Cilj je, da zagotovimo podobno okolje, kot ga imajo sedaj, ki jim bo poleg varnosti in mirnega spanca omogočalo dovolj kvalitetno življenje," pravi.

Občine naj bi prva sredstva za odpravo posledic poplav prejele v nekaj tednih
21. 09. 2023 13.25Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je sporočil, da je vlada sprejela tri programe odprave posledic naravnih nesreč. Skupaj so vsi trije programi vredni več kot 230 milijonov evrov, prva nakazila pa naj bi občine prejele že v nekaj tednih. Na seji je vlada za odpravo in blaženje škode zagotovila tudi 238,3 milijona evrov iz proračunske rezerve.

Ali bo obnovo po poplavah ovirala birokracija?
19. 09. 2023 18.31Ali bo obnovo po poplavah, kot že neštete druge postopke v državi, tudi tokrat ovirala birokracija? Številni, ki so v poplavah izgubili vse, namreč še danes ne vedo, ali na svojih parcelah lahko gradijo ali ne. Kako dolgo še bodo morali čakati križem rok, vlada nima odgovora. Spremembe, ki bodo omejile gradnje na poplavno ogroženih območjih, naj bi bile pripravljene do konca leta, napoveduje minister za naravne vire in prostor. Ob tem dodatne enote pošiljajo na teren tudi za čiščenje vodotokov, a tudi tu se lokalne skupnosti sprašujejo: Kdaj? Vodotoki, ki že prej niso bili očiščeni, se tudi zdaj sanirajo prepočasi. Ali ni mehanizacije, ali ni izvajalcev, ali celo obojega, je slišati s terena.

Omejitev gradnje na poplavnih območjih: predlog do konca leta
19. 09. 2023 13.30Predlog sprememb uredbe o omejitvah gradnje na poplavno ogroženih območjih bo delovna skupina pripravila do konca leta, je po sestanku sveta za vode napovedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Predvidoma še ta teden pa bo direkcija za vode sklenila okvirne sporazume v okviru razpisa za pomoč pri sanaciji vodotokov.

V Sneberjah 20.000 evrov na bivanjsko enoto, Janković državo opozarja na Savo
05. 09. 2023 15.48Ljubljanski župan Zoran Janković od države pričakuje, da se bo prednostno lotila urejanja Save. Za sanacijo objektov in infrastrukture po poplavah pa bo občina poskrbela sama. Prebivalci 56 objektov so praktično že sklenili dogovore z izvajalci, je dejal. V Ljubljani so sicer komisije že opravile popis škode, te je za sedem milijonov evrov, od tega štiri milijone na bivalnih objektih. Do zdaj so se v Sneberjah izselili prebivalci iz 11 objektov, ki niso primerni za bivanje.

Braslovčani nasprotujejo selitvi. Župan: Rešitev je selitev na elitno lokacijo
04. 09. 2023 20.03Z več kot 80 zbranimi podpisi nasprotujejo županovi ideji o rušitvi in selitvi dveh poplavljenih naselij s približno 150 hišami. Želijo si, da bi širša stroka – tudi neodvisna iz tujine – preučila vse možnosti in morda našla kakšen milejši ukrep. Župan Tomaž Žohar vrača žogico: ljudje nimajo izbire, njihova življenja in varnost imajo prednost pred premoženjem. Individualne in konkretne rešitve pa da bodo ljudem skupaj z vlado predstavili približno v desetih dneh.

Kakšna usoda čaka tiste, ki so zaradi poplav ostali brez strehe nad glavo?
26. 08. 2023 07.00Bodo morali zapustiti svoje kraje in za seboj pustiti življenje, ki so si ga tam ustvarili? Okoli 500 stanovanjskih objektov je neprimernih za bivanje, 34 je povsem porušenih in sploh še ni jasno, koliko jih potrebuje sanacijo. Konec tedna je župan Braslovč družine in domačine, skupaj 150 hiš, postavil pred dejstvo – treba se bo odseliti. Medtem ko so ponekod na Koroškem še vedno brez pitne vode, z uničeno infrastrukturo, grozijo tudi novi plazovi, je v ljubljanskih Sneberjah že na terenu ekipa novega sveta za vode.

Kako obvarovati Sneberje pred morebitnimi novimi poplavami?
25. 08. 2023 18.40Šlo je za izreden dogodek. Do zdaj se še ni zgodilo, da bi Sava na tem območju tako visoko narasla, je po ogledu Tacna in Sneberij povedal gradbeni inženir in hidrolog Rok Fazarinc. Tam je, kot je znano, voda poplavila 80 montažnih hiš, za katere lastniki pravijo, da bodo veseli, če bodo v njih še lahko živeli. In kaj je treba storiti, da se kaj takega ne bi ponovilo?

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher
24. 08. 2023 19.17Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Iz fasade pritekla voda in mulj: 'To je velik korak nazaj'
22. 08. 2023 16.31V Sneberjah nov šok za prebivalce. Ko so v fasado hiše izvrtali malo luknjo, sta se iz nje vlila voda in mulj. To je velik korak nazaj v vsem, kar smo počeli, razlaga koordinatorka prostovoljcev, saj bo zdaj treba pri vsaki hiši v naselju odpreti fasado. Prebivalci so zaskrbljeni, saj lahko to ogrozi naslednje korake pri sanaciji. Prvi popisi del so pokazali okvirno oceno stroškov sanacije po katastrofalnih poplavah in vse te izračune so v Sneberjah že poslali predstavnikom uličnega odbora. Ti bodo zbrali ponudbe za izvedbo sanacij, ki jih bo na srečanju predstavila tudi občina. Župan Zoran Janković pa je znova poudaril, da bo pomoč zagotovljena, vendar ne za črnograditelje.

Prvič se je sestal svet za vode: v iskanju začasnih in dolgoročnih rešitev
21. 08. 2023 13.48Pri oblikovanju ukrepov za boljšo poplavno varnost bo sodeloval tudi svet za vode, ki se je prvič sestal na ministrstvu za naravne vire in prostor. "Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes," je po srečanju poudaril hidrolog Rok Fazarinc.

Ste prepričani, da ne živite na poplavnih območjih?
12. 08. 2023 07.00Padli so padavinski rekordi, na razmeroma velikem območju severne Slovenije je v slabih treh dneh padlo tudi več kot 300 milimetrov dežja, kar je na glavo postavilo tudi strokovna predvidevanja o poplavnih območjih, vrisanih na zemljevidu. Zgodil se je zelo redek dogodek, ki je "vse znanje o vodah, vključno z izračuni najhujših scenarijev, izbrisal", opozarja vodilni hidrolog ARSO. Zdaj bodo pristojni morali hipotetične scenarije na novo določiti.

'Nemudoma se morajo očistiti rečne struge na poplavljenih območjih'
09. 08. 2023 07.00Hidrolog Rok Fazarinc opozarja na veliko nevarnost novih poplav. Struge vodotokov so napolnjene s plavjem, nove obilnejše padavine bi lahko hitro pomenile dodatno razdejanje. Presenečen je nad obsežnostjo območja, ki so ga prizadele hudourniške poplave, segale so od zgornjega toka Poljanske Sore pa vse do Koroške in Savinjske doline. Za najbolj prizadeta območja pa ponuja tudi rešitev: "Zelo težko bo, vendar se bodo prebivalci z nekaterih hudourniških območij morali odseliti, sicer bodo sanacijski ukrepi še dražji."

'Zdaj bi se počutil grozno, če še ne bi imeli sklenjene pogodbe o dobavi elektrike'
24. 11. 2022 16.29Težave podjetij so zaradi visokih cen energentov vse večje. Ena izmed hujših posledic bo prekinitev dobavnih verig, opozarjajo gospodarstveniki. Slovenija ni imuna, ob tem pa pri HSE izpostavljajo, da več kot polovica večjih podjetij še ni zakupila elektrike za prihodnje leto. "Zdaj bi se počutil grozno, če še ne bi imeli sklenjene pogodbe o dobavi elektrike," dodaja Matevž Fazarinc iz Steklarne Hrastnik. Medtem se Evropa pripravlja na zimsko energetsko krizo, v kateri bi lahko v nekaterih državah, med njimi je tudi Nemčija, prihajalo do prekinitev dobav z električno energijo.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih
29. 06. 2021 06.48Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Tožilka zaradi smrtne prometne nesreče na Vranskem modificirala obtožnico
08. 06. 2020 13.18Tožilka je modificirala obtožnico zaradi smrtne prometne nesreče na Vranskem, v kateri sta pred šestimi leti umrli dve mladi osebi. V obtožnici zdaj piše, da sta zapeljala na most, ko je že bil poplavljen. Narasli vodni tok pa je potem most spodnesel.

Spoznajte Slovenca iz Silicijeve doline, pionirja odkrivanja GPS navigacije
03. 02. 2016 17.58Zakonca Fazarinc v ameriški Silicijevi dolini živita že vse od njenih začetkov. Zvonko Fazarinc je doktoriral na Stanfordu in bil med pionirji odkrivanja GPS navigacije.