Vlada je danes sprejela tri programe odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi poplav v letošnjem letu. Gre za programe odprave posledic nesreč, ki so jih definirali in uzakonili z novelo Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Zakon je bil v državnem zboru sprejet 9. avgusta letos.
"To je prvič, da se vlada tako hitro s sredstvi, ki jih bo nakazala neposredno občinam, odziva na naravne nesreče," je poudaril minister Uroš Brežan.
Prvi program je program za neurja 12. in 13 julija. "Tu je prehodna ocena škode in prehodno nakazilo, ki bo nakazano občinam in Direkciji za vode v skupnem znesku 3.613.000 evrov," je povedal Brežan.
Za drugi prehodni program bo vlada zagotovila 8.540.000 evrov. "To je za neurja, ki so Slovenijo prizadela med 17. julijem in 3. avgustom," je pojasnil.
Tretji prehodni program je največji in je namenjen odpravi posledic poplav, ki so nas prizadele 4. avgusta. "Ta predhodni program pa je res obsežen in obsega kar 222 milijonov evrov. Tu gre za predhodno oceno, ki je znašala milijardo in 95.000 evrov," pravi Brežan.
Vlada za predplačilo občinam postavila dva kriterija
Za predplačilo občinam je vlada postavila dva kriterija. Prvi je, da mora biti minimalna ocena škode 20.000 evrov, drugi kriterij pa je, da je vlada maksimalno nakazilo, ki bo nakazano občinam, omejila na dvakratnik primerne porabe občinam.
"Hkrati pa se vlada zavezuje, da bo vsaka občina, ki bo v roku enega leta sposobna porabiti ta sredstva, dala dodatna sredstva do tistih 40 odstotkov, kot je zapisano v Zakonu o odpravi naravnih nesreč," je še povedal minister.
Kot je pojasnil, so se za omejitev na dvakratnik primerne porabe občin odločili, ker se je izkazalo, da v nekaterih občinah ocena škode tudi za več kot desetkrat presega občinski proračun.
Sredstva naj bi bila izplačana v nekaj tednih
Brežan je napovedal, da bodo z ministrstvom za finance storili vse, da bodo sredstva izplačana v nekaj tednih. Pred tem bodo z vsemi občinami prejemnicami sklenili sporazume, nato pa podrobno spremljali porabo teh sredstev. "Občine bodo morale v okviru pravic porabe oziroma nakazanih sredstev sporočiti svoje prednostne naloge in v skladu z njimi ta sredstva tudi uporabiti," je dejal.
Za sanacijo vodotokov država pričakuje dodatno pomoč. V ta namen je objavila mednarodni razpis za pomoč pri sanaciji, ki se je iztekel prejšnji teden. Direkcija za vode z najugodnejšimi ponudniki že sklepa sporazume, zato Brežan pričakuje, da bodo prve okrepitve v obliki dodatne mehanizacije na terenu že prihodnji teden.
Minister je sicer že po včerajšnjem sestanku sveta za vode napovedal, da bo delovna skupina predlog sprememb uredbe o omejitvah gradnje na poplavno ogroženih območjih pripravila do konca leta.
Delovna skupina, ki bo pripravila predlog sprememb uredbe o pogojih in omejitvah za izvajanje dejavnosti in posegov v prostor na območjih, ogroženih zaradi poplav, se bo prvič sestala prihodnji teden. Vodil jo bo vodja sveta za vode Rok Fazarinc. "Predlog sprememb uredbe bo pripravljen do konca letošnjega leta. Gre za spremembo na področju dovoljevanja umeščanja objektov v prostor, ki bo imela dolgoročne posledice," je dejal minister Uroš Brežan.

Kot je pojasnil Fazarinc, želijo s spremembami omejiti stanovanjsko in poslovno gradnjo na poplavno najbolj ogroženih območjih, obenem pa olajšati in pospešiti prostorsko umeščanje javne infrastrukture, kot je tista za zaščito pred poplavami.
Vlada za odpravo škode po ujmah iz proračunske rezerve zagotovila 238,3 milijona evrov
Vlada je za odpravo škode in blaženje posledic po avgustovskih poplavah razporedila pravice porabe v letošnjem državnem proračunu. Med drugim je Upravi RS za zaščito in reševanje iz splošne proračunske rezervacije zagotovila 95 milijonov evrov za povračilo intervencijskih stroškov 138 občinam, 11,4 milijona evrov pa za povračilo intervencijskih stroškov silam zaščite, reševanja in pomoči.
Direkciji RS za infrastrukturo je vlada razporedila sredstva splošne proračunske rezervacije v višini 50,4 milijona evrov za izvedbo interventnih ukrepov na cestni in železniški infrastrukturi, ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa v višini 43,2 milijona evrov, in sicer za izplačilo izredne denarne socialne pomoči.
Poleg tega je iz sredstev splošne proračunske rezervacije ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport razporedila 31,8 milijona evrov za izplačila predplačil oziroma takojšnje pomoči pri odpravi posledic škode v gospodarstvu, Upravi za zaščito in reševanje pa pet milijonov evrov za kritje intervencijskih stroškov civilne zaščite in povračilo izplačanega nadomestila plače delodajalcu za delavce oziroma prostovoljce.
Zaradi neurij konec julija pa je vlada iz proračunske rezerve Upravi RS za zaščito in reševanje zagotovila 1,5 milijona evrov za povračilo upravičenih intervencijskih stroškov 51 občinam, so sporočili.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.