ekonomska

Zadnji dan za prijavo v srednjo šolo in dijaški dom

02. 04. 2025 06.49

Z današnjim dnem se izteka rok za oddajo prijavnice za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2025/26. Letos jo je po novem možno oddati elektronsko. Stanje prijav po posameznih programih oziroma šolah bo ministrstvo objavilo najpozneje do 8. aprila, do 6. maja pa bodo lahko nato učenci svojo prijavo prenesli v drug program.

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?

25. 03. 2025 16.55

Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

Kdo v Sloveniji si lahko privošči luksuzni avto za 300.000 evrov?

17. 03. 2025 19.21

Ste vedeli, da Slovenci v primerjavi z drugimi državami Evropske unije namenimo največji delež osebnega ali družinskega proračuna za avtomobile? Medtem ko se cena povprečnega vozila na slovenskih cestah giblje med 30.000 in 50.000 evrov, si nekateri lahko privoščijo avtomobile, dražje od novega stanovanja. V letu 2024 so Slovenci za luksuzna vozila, katerih cena presega 100.000 evrov, skupaj namenili okoli 100 milijonov evrov. Med kupci dražjih avtomobilov je skoraj 60 odstotkov pravnih oseb in manj kot sedem odstotkov žensk.

Trumpov 'zaupni' predlog Ukrajini: ekonomska kolonizacija in nerealne zahteve

18. 02. 2025 08.57

Predlog ameriškega predsednika Trumpa, ki ga je pred dnevi dal na mizo ukrajinskega predsednika Zelenskega, predvideva izjemno visoko odškodnino za vojaško pomoč v vojni proti Rusiji. Ta naj bi znašala kar 500 milijard dolarjev oziroma približno 480 milijard evrov. ZDA od Ukrajine med drugim zahtevajo nadzor nad ključnimi ukrajinskimi naravnimi viri in infrastrukturnimi objekti, kot so pristanišča in energetsko omrežje. Analitiki menijo, da dokument, ki ima oznako "zaupno", postavlja temelje za dolgotrajno ameriško ekonomsko kolonizacijo Ukrajine.

60 let poroke: Vse, kar sva imela, sta bila dva prazna kovčka, star lavor in likalnik

14. 02. 2025 07.00

Danes, na valentinovo, veliko govorimo o ljubezni. Kakšna pa je ljubezen po 60 letih skupnega življenja? Ali sploh še obstaja? Kati in Jure Golub iz Voklega pri Kranju sta se poročila na ledeno mrzel zimski dan leta 1965. Ona je bila hudo prehlajena, kupila si je novo šminko, a se z njo pozabila namazati, v volnenem kostimčku in salonarjih jo je tako zeblo, da je takrat rekla: "Tudi če me mož jutri zapusti, se ne možim nikoli več." In ni se ji bilo treba. Zakonca sta skupaj še danes, pred nekaj tedni sta praznovala biserno poroko.

Vplivneži zaradi novega zakona na nogah, ministrica: Gre za politično peticijo

06. 01. 2025 19.52

Besedna vojna influencerjev, spletnih vplivnežev, ki vsak na svoj način pojasnjujejo vladni predlog nove medijske zakonodaje. Ali nova pravila resnično zarežejo v svobodo govora na družbenih omrežjih? Tako trdi vplivnica Zala Klopčič, sicer tudi vidna članica podmladka SDS, ki je pod peticijo proti sprejetju takšnih zakonskih rešitev zbrala že več kot 10 tisoč podpisov. Na ministrstvu za kulturo odgovarjajo, da gre za politično peticijo v režiji desnice.

'Slovenija mora resno jemati svojo varnost, ki jo trenutno podcenjujemo'

04. 01. 2025 07.00

Ko se sprašujemo, kaj nam bo prineslo novo leto, se običajno ukvarjamo z domačimi temami – kakšne davke nam bodo še naložili, kaj bo z zdravstvom, pokojninsko reformo, kaj se bo dogajalo na političnem prizorišču. Ampak letos smo veliko bolj kot običajno zaskrbljeni tudi nad tem, kako bo dogajanje v svetu vplivalo na nas. So ruske grožnje z uporabo jedrskega orožja v naši soseščini realne? Kakšne bi bile posledice? Zakaj v nekaterih skandinavskih državah pripravljajo zaklonišča? Kaj bo prinesel globalni spopad za ekonomsko in geopolitično prevlado v svetu, predvsem med ZDA in Kitajsko, in kaj bo z Evropo, ki ji grozi ekonomska kriza, politično pa je že tradicionalno neenotna. Aktualno dogajanje sta komentirala poznavalka geopolitike Katja Geršak iz nevladne organizacije Regionalni dialog in nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske, zdaj svetovalec v kabinetu ministra za obrambo Dobran Božič.

Po Golobovem pozivu odstopila že dva člana sveta Agencije za energijo

03. 01. 2025 13.31

Čeprav bi se mandat dvema članoma sveta Agencije za energijo iztekel šele leta 2029, sta po Golobovi kritiki reforme omrežnine že odstopila.

Na sojenju v zadevi Trenta zaslišan še drugi sodni cenilec

19. 12. 2024 15.49

Na celjskem sodišču so v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti zaslišali sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je v nasprotju z drugo skupino izvedencev premoženje ocenil na dobrih 100.000 evrov. Pričala je tudi izvedenka ekonomske stroke Alenka Vrhovnik Težak.

Zmagovalka Turčija, dobitnik Izrael, poraženec Iran, Rusija si skuša oprati roke

13. 12. 2024 10.23

Je 13-letne državljanske vojne v Siriji konec? Malo verjetno. Je pa brez dvoma zaprto veliko poglavje z naslovom Bašar al-Asad. Kdo so zmagovalci in poraženci ob strmoglavljenju oblasti družine, ki je Siriji vladala od leta 1971?

'Večina držav ima pri nas ambasado in rezidenco, naša predsednica nima niti rezidence'

12. 12. 2024 06.09

"Mislimo, resno odrezani ste od realnosti navadnega človeka," to smo lahko slišali po tem, ko je predsednik Kluba Slovenskih podjetnikov Joc Pečenik predsednici države poslal pismo, da z idejo, da država zagotovi zemljišče, podjetniki pa bodo na njem zgradili predsedniško rezidenco, mislijo resno. Kot pravijo, si namreč celotna država in tudi sama funkcija predsednika republike zaslužita rezidenco, ki nam bo vsem v ponos. Pa je predsedniška rezidenca nujni diplomatski objekt, ki ga Slovenija kot ena redkih držav še nima, ali je ta ideja o gradnji rezidence skregana z realnostjo navadnega človeka in luksuz, ki si ga ne moremo privoščiti, kot so do predloga kritični poslanci Gibanja Svoboda?

Filipince presenetila 'posebna' 74-metrska ruska podmornica

02. 12. 2024 17.49

Prejšnji teden je po Južnokitajskem morju plula "zelo posebna" ruska podmornica, vsaj tako jo je opisala filipinska vojska, ki je v akcijo in poizvedovanje takoj poslala svojo mornarico in letalo. Podmornica se je namreč približala tudi zahodni obali Filipinov.

Dermol: Predstavniki države kriminalizirajo Šaleško dolino, to poslušamo že 15 let

26. 11. 2024 13.50

Velenjski župan je v javnem pismu finančnega ministra Boštjančiča opozoril, da prestrukturiranje regije ni zgolj zapiranje Premogovnika Velenje in zaščita rudarjev. Če želimo prestrukturiranje izvesti na pravičen in uspešen način, je nujno čim prej finančno ovrednotiti potreben obseg ukrepov ter zagotoviti sredstva, je zapisal.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?

02. 11. 2024 15.01

So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Mladi v razpravi o Jeku 2 izpostavili nujnost transparentnosti naložbe

15. 10. 2024 10.19

Mladi z ljubljanskih naravoslovnih in družboslovnih fakultet so na četrtkovi razpravi o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne (Jek2) ob številnih pozitivnih vidikih jedrske energije opozorili tudi na tveganja izgradnje novega bloka in pomembnost zagotavljanja transparentnosti celotne investicije.

Premiera predstave Kazimir in Karolina navdušila gledalce MGL-ja

23. 09. 2024 13.18

Pred dnevi je potekala premiera predstave Ödöna von Horvátha 'Kazimir in Karolina' v prevodu Boruta Trekmana, ki je nastala v avtorski priredbi Nine Rajić Kranjac in Tiborja Hrsa Pandurja. Avstrijsko-madžarski pisatelj in dramatik Ödön von Horváth je dramo 'Kazimir in Karolina' napisal leta 1932, samo leto dni pred Hitlerjevim prihodom na oblast. Pisatelj je slovel kot mojster prikazovanja usod obubožanih in brezperspektivnih delavcev.

'Ulica' ne pozabi ulice, niso je niti Fužine

22. 09. 2024 11.03

Največje slovensko blokovsko naselje, v katerem živi kar 20.000 ljudi in ki mu preostanek Slovenije velikokrat očita pogosto pojavljanje v rubrikah črne kronike, za svojimi visokimi stolpnicami skriva tudi dragoceno zaplato asfalta. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši. Še vedno se radi vračajo tja, tudi ta konec tedna, ko so priredili turnir v malem nogometu, s katerim skušajo pomagati otrokom in mladostnikom s težavami pri odraščanju, da ne bi bili prepuščeni ulici.

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem

31. 08. 2024 07.00

Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

Fides širi stavkovne zahteve, Glas ljudstva pripravlja svoj zakon

21. 08. 2024 14.11

Zdravniški sindikat Fides je v torek vlado obvestil o dodatnih stavkovnih zahtevah. Med drugim si želijo aktivne vloge pri pripravi zakonodaje na zdravstvenem področju ter tega, da vlada vključi predstavnike sindikata v pripravo vseh zakonov in podzakonskih aktov na področju zdravstva. Civilna iniciativa Glas ljudstva je medtem kritična do zdravstvenega ministrstva, ki kljub napovedim še ni pripravilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejila javno in zasebno zdravstvo. Če zakona do začetka septembra ne bodo poslali v javno razpravo, namerava iniciativa v državni zbor s podporo vsaj enega poslanca vložiti svoj zakon.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?

27. 07. 2024 15.17

Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?

17. 06. 2024 14.27

Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

Socialni dialog v okviru ESS naj bi stekel še ta mesec

06. 06. 2024 16.45

Sindikati, delodajalci in vlada so ta teden uskladili besedilo deklaracije o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, vlada pa je dokument že potrdila. Premier Robert Golob je potrdil, da bodo socialni partnerji dialog uradno obudili še ta mesec.

Bogati še nikoli niso bili tako bogati

05. 06. 2024 15.56

Število premožnih še nikoli ni bilo tako visoko kot v 2023, njihovo finančno premoženje pa še nikoli tako veliko, ugotavlja poročilo World Wealth Report 2024, ki ga je objavila francoska svetovalno-analitska družba Capgemini. Temu je v veliki meri botrovala rast na borznih trgih, najbolj izrazito so bogati dodatno obogateli v ZDA.

Zadeva Marina: obtoženi spoznani za krive, tožilka napovedala pritožbo

30. 05. 2024 17.14

Senat Okrožnega sodišča v Kopru je štiri obtožene za zlorabo prostitucije v novogoriškem klubu Marina, ki naj bi delovali kot hudodelska združba, spoznal za krive. Sergeju Racmanu je prisodilo štiri leta in šest mesecev, Jožetu Kojcu in Dejanu Šurbku po štiri leta in štiri mesece, Vesni Ternovec pa dve leti in dva meseca zapora. Po razglasitvi sodbe je specializirana državna tožilka Maja Veber Šajn napovedala pritožbo, ker meni da so kazni prenizke.

V prihodnjem šolskem letu bo vpis omejen na 58 srednjih šolah

23. 05. 2024 14.06

Za šolsko leto 2024/2025 so srednje šole prejele prijave 22.971 kandidatov. Vpis bo omejen na 58 šolah, vendar večina teh šol nima posebnih presežkov prijavljenih, so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Nadaljuje se trend povečanega zanimanja za vpis v programe nižjega poklicnega izobraževanja.

Sojenje v zadevi Marina: obramba predlaga oprostilne sodbe

20. 05. 2024 19.17

Na sojenju v zadevi Marina so zagovorniki Sergeja Racmana, Dejana Šurbka, Vesne Ternovec in družbe Cratos predlagali oprostilne sodbe. Med drugim trdijo, da ekonomska korist od prostitucije drugih ni kaznivo dejanje, če pri tem ni posegov v avtonomno odločanje osebe o lastnem spolnem življenju.

Kakšna je usoda projekta drugi tir?

16. 05. 2024 19.09

Kaj bo z izgradnjo vzporednega tira na našem največjem infrastrukturnem projektu v državi drugem tiru Divača–Koper? Spomnimo, podjetje 2TDK bi z izgradnjo vzporednega tira lahko začelo že leta 2026 in ga dokončalo do leta 2030, a so se v postopke umeščanja v prostor vmešali naši zahodni sosedje. Domnevno zaradi zaščite doline Glinščice, precej verjetnejši motiv pa naj bi bila ekonomska narava projekta, menijo poznavalci, saj naj bi projekt, ko bo dokončan, močno povečal zmogljivosti in konkurenčnost koprskega pristanišča.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi

14. 05. 2024 10.23

Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Ko veš, da si priletel domov

22. 04. 2024 06.03

Kadar pogovor nanese na ljubljansko letališče, se tudi tisti, ki mu najprej jezno očitajo (pre)slabo povezljivost s svetom in (pre)drage vozovnice, pogosto omehčajo, ko pomislijo na pristanek tam. Ko te ob izkrcanju z letala pozdravi pogled na mogočne gore, veš, da si se vrnil domov. Zavrteli smo časovni stroj in se z našimi sogovorniki vrnili v čase, ko drug konec sveta še ni bil tako samoumeven in si ljudje niso upali niti sanjati, da nekoč vseh svojih poti z letalom ne bodo več znali niti prešteti.