Tujina

Zmagovalka Turčija, dobitnik Izrael, poraženec Iran, Rusija si skuša oprati roke

Damask, 13. 12. 2024 10.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Je 13-letne državljanske vojne v Siriji konec? Malo verjetno. Je pa brez dvoma zaprto veliko poglavje z naslovom Bašar al-Asad. Kdo so zmagovalci in poraženci ob strmoglavljenju oblasti družine, ki je Siriji vladala od leta 1971?

Zastava, ki označuje novo obdobje za Sirijo
Zastava, ki označuje novo obdobje za Sirijo FOTO: AP

Največji zmagovalec državljanske vojne bi moralo biti sirsko ljudstvo. Toda ob tem se pojavlja več vprašanj. Vojna v Siriji že dolgo ni več notranji spopad različnih političnih frakcij, plemen in verskih ločin. Od samega začetka spopadov, pa tudi pred njim, so bile na delu regionalne in svetovne sile z različnimi geopolitičnimi interesi. Padca Bašarja al-Asada se zagotovo veselijo konservativni elementi družbe, ki so pod 'ateističnim režimom' pretrpeli dobršno mero represije državnih organov. Podobno velja za prozahodno usmerjene liberalce. Pri oblikovanju nove Sirije bodo zagotovo glavno besedo imeli prvi, saj je (delna) dedinja zapuščine Al Kaide Hayat Tahrir al-Šam (HTS) neposredna vojaška zmagovalka konflikta. 

Iz Damaska in drugih mest že poročajo o več eksekucijah, več pobojev naj bi bilo tudi v alavitskih vaseh. Alaviti, šiitska sekta, ki ji pripadajo tudi člani Asadove družine, tvorijo približno 12 odstotkov sirskega prebivalstva in so predstavljali hrbtenico nekdanje oblasti. Vodstvo HTS je sicer ob padcu Damaska sporočilo, da maščevanj Asadovim zaveznikom in sodelavcem ne bo. 

Po 13 letih vojne je glede na različne podatke umrlo med 470.000 in 600.000 ljudi. 13 milijonov je bilo razseljenih, od tega je 6,2 milijona Sircev pobegnilo v tujino. Ekonomska škoda je skoraj neizmerljiva. V tem pogledu je sirsko ljudstvo ne zmagovalec, ampak največji poraženec vojne, saj je plačalo daleč največji davek. Kakšen bo rezultat padca Asada in ali se bo ponovil libijski scenarij, bo pokazal čas. 

HTS je še vedno na ameriškem seznamu terorističnih organizacij. Njen vodja Abu Mohamed al-Džolani ima dolgo zgodovino članstev v džihadističnih militantnih skupinah. Bil je tudi javno deklariran zaveznik Abuja Bakra al-Bagdadija, vodje Islamske države, dokler se nista sprla. Kljub temu je med enotami HTS mogoče opaziti več zastav in oznak Islamske države.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Borci, ki tvorijo HTS in njemu sorodne organizacije, prihajajo iz različnih držav od Turkmenistana in kavkaških ruskih republik do kitajskih Ujgurjev in niso zgolj sirski državljani. Ukrajinski Kyiv Post je 1. decembra poročal, da so napad na Alep vodili proturški uporniki, ki jih je usposabljala Ukrajina. 

Tako v Washingtonu kot tudi v Bruslju so glede nove vloge HTS – nekateri mediji so jih sicer označevali za 'vključujoče' upornike – zadržani in pravijo, da bodo novo oblast sodili po njenih dejanjih. "Hayat Tahrir al-Sham je le del zgodbe in v vsakem trenutku ga lahko razpustimo. Ni sam sebi namen, ampak sredstvo za opravljanje naloge: soočenje s tem režimom," je v intervjuju za CNN dejal Džolani.

Velika zmaga za Turčijo

Aasad in Recep Erdogan sta bila nekoč prijatelja, nato pa se je med njima proti koncu prvega desetletja 21. stoletja zapletlo. Eno od jabolk spora naj bi bil katarski plinovod, ki naj bi potekal skozi Sirijo do Turčije in naprej v Evropo. Toda Asad se je odločil za iransko pot in se tesneje povezal s Teheranom. 

Turški predsednik Erdogan
Turški predsednik Erdogan FOTO: AP

Turčija je tako začela podpirati sirsko opozicijo in oboroževati islamistične opozicijske milice, ki so prevzele glavno besedo v odporniškem gibanju. Preko njih je Ankara močno okrepila svoj vpliv v Siriji. Kot ocenjuje časnik Politico, bo Asadov poraz verjetno precej pridodal k turški geopolitični agendi, predvsem kar zadeva kurdsko vprašanje. Kurdi si namreč že dolgo prizadevajo za oblikovanje lastne države, medtem ko so razpeti med Turčijo, Sirijo, Irakom in Iranom. Turčija bi z nadzorom severa Sirije potolkla kurdske aspiracije. Prav tako bodo po vsej verjetnosti turška podjetja pridobila precej poslov pri obnovi porušene države. "Velika zmaga za Turčijo in genialna poteza Erdogana," je zapisal znani ekonomist Timothy Ash

Izrael si je postregel s sirskim ozemljem, 'novi' v Damasku molčijo

Izrael že lep čas bombardira Sirijo. Svoje napade je okrepil od zadnjega izbruha spopadov v Gazi. Premier Benjamin Netanjahu je po začetku spopada s Hezbolahom dejal, da je med izraelskimi sovražniki tudi Sirija. Ko je sirska opozicija strmoglavila Asada, je Tel Aviv sprožil obsežno zračno operacijo proti vojaškim ciljem v Siriji. V nekaj dneh so praktično uničili sirsko letalstvo in potopili mornarico ter uničili več vojaških skladišč, poveljniških centrov in drugih ciljev. Še več, izraelska vojska je vdrla v Sirijo, okupirala golansko planoto in se približala Damasku na manj kot 30 kilometrov. Netanjahu je dejal, da nekaterih položajev IDF ne bo več zapustil. 

Izraelska vojska v Siriji
Izraelska vojska v Siriji FOTO: AP

Iran je že takoj po padcu Alepa dejal, da gre za izvedbo načrta, ki ga je zasnoval Izrael, s katerim si želi destabilizirati regijo. Nekateri analitiki ocenjujejo, da Izrael ni bil neposredno vpleten v zadnjo ofenzivo upornikov ter da Iran predvsem išče izgovore za poraz Hezbolaha. Kljub temu je Netanjahu izjavil, da je padec Asada neposredna posledica akcij Izraela proti Hezbolahu in Iranu, največjih zaveznikih nekdanjega sirskega voditelja.

Nova sirska vlada ne komentira izraelskega vdora na svoje ozemlje ter tudi ne obsežnih zračnih napadov na vojaška letališča, pristanišča, skladišča in poveljniške centre sirske vojske. Po pisanju izraelskih medijev je njihovo vojno letalstvo onesposobilo okrog 85 odstotkov sirske zračne obrambe. To so predvsem slabe novice za Iran, ki je sedaj precej bolj ranljiv za potencialne zračne napade v prihodnosti. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Asadov padec je tako nedvomno tudi zmaga za Izrael, ki se veseli zmanjšanja iranskega vpliva v regiji, zgrajenega okrog t. i. osi odpora, ki so ga na vrhuncu moči poleg Irana tvorili še Hezbolah v Libanonu, Sirija, jemenski Hutijci in pretežno Irak. Zdi se, da je po padcu Asada sedaj tudi zapečatena usoda Hezbolaha. 

Kaj bo s Kurdi?

Sirski Kurdi, ki se sicer nahajajo pod protekcijo ZDA, so z Asadom dosegli dogovor o obširnejši avtonomiji na severozahodu države. Kupčija je verjetno bila eden večjih razlogov za turško krepitev podpore HTS in dokončen razkol z Damaskom. Kurdi so sirski vojski pomagali pri neuspešni obrambi Alepa, sedaj pa se že več dni spopadajo s proturškimi militanti. Ti so zasedli več vasi, iz mesta Mandžib pa so se kurdske enote umaknile. Povsem verjetno je, da sirske Kurde, v kolikor ne dosežejo dogovora z novo oblastjo v Damasku, čakajo težki časi. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za Kurde neprijetna bi bila lahko tudi nedavna objava Donalda Trumpa na družbenih omrežjih, ki je dogodke v Siriji označil za zmešnjavo in zapisal, da ZDA ne bi smele imeti opravka s tem. "To ni naš boj. Naj se odvije po svoje. Ne vpletajmo se," je zapisal. Trump je že pred nastopom prvega mandata v prizadevanju zmanjšanja ameriške vojaške prisotnosti po svetu napovedal, da bo umaknil ameriško vojsko iz Sirije, vendar mu to zaradi nasprotovanja Pentagona in nekaterih ključnih političnih akterjev ni uspelo. V Siriji je trenutno okrog 900 ameriških vojakov, predvsem v kurdskem delu Sirije, nekaj pa tudi na vzhodu v bazi Al Tanf.

Član bodoče Trumpove administracije Robert F. Kennedy ml. je povedal, da ZDA nameravajo umakniti svoje vojake iz države v strahu, da ne bi postali "žrtve navzkrižnega ognja" med Turki in Kurdi.

Iran, veliki poraženec

Kot že omenjeno, je Asadov padec hud udarec za Iran in njegovo "os odpora". Iran je s skupaj z Rusijo Asada rešil pred gotovim strmoglavljenjem leta 2015. V ponovno zavzetje Alepa in drugih delov Sirije so bili vključeni borci Hezbolaha pod poveljstvom častnikov iranske revolucionarne garde. Skozi sirsko ozemlje so potekale oskrbovalne poti proti zahodu, kar je omogočilo krepitev Hezbolaha v Libanonu. 

Neimenovani višji uradnik Bidnove administracije je dejal, da gre za "temeljno spremembo v enačbi celotnega Bližnjega vzhoda". Christopher Phillips iz britanskega think tanka Chatham House je za Politico dejal, da je bil "Hezbolah zdesetkan zaradi vojne z Izraelom, zato je tudi Iran veliko šibkejši". Netanjahu je medtem dejal, da je Iran sedaj močno oslabljen ter da "svoboda za iransko ljudstvo prihaja prej, kot bi si marsikdo mislil".

Rusija kot Poncij Pilat

Leto 2015 se ni ponovilo in Rusija, močno osredotočena na Ukrajino, je skoraj le opazovala kolaps oblasti v Damasku. Rusko letalstvo je sicer v uvodnih dneh ofenzive HTS izvedlo več letalskih napadov na upornike, nato pa se je umaknilo iz bojev. 

Asad in Putin. Nekdanji sirski predsednik je dobil politično zatočišče v Moskvi.
Asad in Putin. Nekdanji sirski predsednik je dobil politično zatočišče v Moskvi. FOTO: AP

Skozi poletje je Rusija pritiskala na Damask, naj skupaj z Erdoganom poišče politično rešitev konflikta in konča državljansko vojno. Takšen scenarij, kjer bi Turčija dobila kos pogače, ne pa večino, bi bil sicer idealen za Moskvo in njeno ekonomijo, saj bi ruska podjetja pridobila nekatere pomembne posle pri obnovi ter priložnosti za investicije, hkrati pa bi Rusija ohranila svoje vojaške baze v državi, predvsem pristanišče Tartus in letalsko bazo Hmeimim. Zakaj Asad ni upošteval nasvetov Moskve (in Teherana), ni jasno. Usoda ruskih vojaških oporišč sedaj visi v zraku, je pa Bloomberg v čertek poročal, da naj bi bila Rusija blizu dogovora z novimi oblastmi o ohranitvi obeh vojaških baz. Rusko ladjevje je sicer pred dnevi zapustilo Tartus in se zasidralo na odprtem morju, potem ko je verjetno prejelo opozorilo od Izraela, da kani uničiti sirsko mornarico. 

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je že med napredovanjem upornikov dejal, da bi bilo nesprejemljivo, če bi "teroristične skupine prevzele nadzor nad Sirijo". Kljub temu Rusija ni storila veliko, da bi tem skupina preprečila prevzem osrčja Sirije, in si sedaj poskuša oprati roke. Razlog zagotovo tiči v omejenih sredstvih, ki jih ima Rusija ob vojni v Ukrajini na razpolago, hkrati pa je posredno slišati veliko negodovanja glede Asada in neobstoječe morale sirske vojske, ki se je brez aktivne pomoči zaveznikov povsem zlomila. Zanemarljivo ni niti dejstvo, da je pomembno vlogo pri ohranjanju Asada igrala tudi ruska paravojska Wagner, ki je danes praktično stvar zgodovine. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Donald Trump je dejal, da aktualni razplet v Siriji kaže na šibkost Rusije, ki je popolnoma vpeta v Ukrajino, kjer trpi velike izgube, zato ni sposobna zaustaviti pohoda upornikov skozi državo, ki jo je več let varovala. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (333)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Heprk
14. 12. 2024 14.19
+5
Židi so si spet prisvojili ozelje sirije. Ostali so tiho. Dolfek vrni se, vse ti je oprosceno.
Davorin Trstenjak
14. 12. 2024 14.16
+5
Poraženi Asadovi borci so kot Sirski begunci že na poti proti Evropi, trenutno v Libiji - kdo jih bo imel?
bu?e24 1
14. 12. 2024 14.03
Use na glavo obrnete
nestabilen
14. 12. 2024 13.49
+4
Za to se je vedelo ze par mesecev,Putin je predlagal Asadu naj se pogaja z frakcijami kar je odklonil.Ko se je vse zacelo,so dal Rusi roke stran.resil Asada in mu dal azil.6 vasi kjer zivijo Druzi hoce prikljucitev k Izraelu.Uporniki niso nic drugega kot prerojena Al-Qaeda.Vcasih so jih Americani preganjali danes so jim proxi faktor v Siriji.Take meje kot jo poznamo,verjetno ne bo vec.USA bo obdrzala naftna polja,Izrael si je vzel se vec ozemlja,Rusi bojo pa izgubil svoje baze.Na koncu ima pa je to vse povezano z Ukrajino.Biden je mislil da se bo Putin zapletel v vojno in oslabil polozaj v Ukrajini.Nic od tega.
brabusednet
14. 12. 2024 11.01
+2
Rusi so popušili,koliko denarja so zapravili z vojaško pomočjo.Sedaj mu pa zatočišče dali.Verjetno ima tam naložene miljarde,katere sta z fotrom kradla 50 let diktature.
steiermark
14. 12. 2024 13.33
+4
Asad je bil eden najbolj priljubljenih voditeljev na BV, dokler je igral po pravilih Zahoda. Ko jim ni dovolil napeljati naftovoda se je začelo rušenje: inscenirana državljanska vojna, sankcije, oboroževanje klavskih islamističnih tolp pod vodstvom Izraela in ZDA. Desetlejtej sankcij je naredilo svoje, slabo plačana vojska, razpadale so socialne strukture. Rusi niso mogli pomagati ker je sirska vojska enostavno razpadla v parih dneh. Ja, pobegnil je, hvala bogu. Kaj pa naj bi čakal? Da ga obesijo kot Sadama? Preden kaj napišeš razmisli, če ti je dano.
Planetmiru
14. 12. 2024 10.51
+3
Sirci zagotovo niso dočakali miru in blaginje, če kdo tako misli. Takšen razplet je bil že dalj časa del agende, vemo koga in vemo tudi, da je končni cilj Iran, potem bo pa prevlada v tem delu planeta skoraj popolna.
Senzor
13. 12. 2024 20.46
+9
EU ne more biti poraženec za tuje interese, če IMA PRAVE VODITELJE. Vemo da von Leyna ni, to je dokazala že v prejšnjem vodenju komisije.
Mala Dana
14. 12. 2024 11.46
+3
Vsi voditelji dovoljujejo islamizacijo Evrope, to je poraz Evropejcev. Evropa se je stoletja z orožjem borila proti tem vdorom. Zdaj so jim vrata na stežaj odprta, prihajajo pa oboroženi s svojo mentaliteto in nataliteto in ne skrivajo interesov prevzema Evrope.
Senzor
13. 12. 2024 20.41
+16
Množični prihodi migrantov so se začeli z vlado M. Cerarja, ki je gradil ograjo pod pritiski, obenem pa začel sprejemati tujce. Kjerkoli je bila Merkelca na sestanku v EU, je Cerar mrzlično pristopil v njeno bližino, kako pomemben je v sodelovanju. Tudi škodljiva Fajonka je poudarjala, kako jim je treba pomagati. Od takrat dalje je šlo vse samo navzdol. Sorosovi somišljeniki so vse prihode podpirali. Zdaj, ko so sprevidli ozaveščeni in napadeni (teroristično na štadionih), v nekaterih članicah EU, jih želijo vrniti. Orban je od začetka gradnje ograje vztrajal, da gre za kulturno-migracijski napad na meje EU. Ta vlada celo odpira nove azilne centre po Sloveniji in podira ograjo na meji. Hoče izdajalsko uničiti narod in kulturo. To je nesprejemljivo.!!! Vrnitev vseh, ki so nezakonito vstopili v našo državo, vrniti nazaj na Hrvaško in tako verižno retrogradno do izvora, od koder prihajajo. Vdor preko več varnih držav je nesprejemljivo in nevarno. Orban je razumno ukinil finančno pomoč ne vladnim organizacijam, ki to podpirajo. Naslednje volitve morajo biti proti strankam, ki podpirajo migracije.!!!
Dr. VodaLj
14. 12. 2024 10.18
+2
fljfo
13. 12. 2024 20.28
-2
Kdo bo pa prevzel Asadov vozni park? Bodo avte prepeljali v Rusijo?
Devilz Pff
13. 12. 2024 20.20
+12
Epilog je še daleč pred nami... težave se tam šele začenjajo.
Zivo
13. 12. 2024 20.20
+0
Treba je vedeti, da je že leta 2007 takratni ZDA predsedniški kandidat general Wesley Clark obelodanil ZDA načrt, da bodo ustvarili nemire in vojne v 7 BV državah. Drugo je omenil Sirijo. Nato se je zgodil program Timber Sycamore je bil zaupni program oskrbe z orožjem in usposabljanja, ki ga je vodila CIA, podpirale pa so ga Združeno kraljestvo in savdska obveščevalna služba. Cilj programa je bil odstranitev sirskega predsednika Bašarja al Asada z oblasti. Začelo se je leta 2012 ali 2013. CIA je dobavljala denar, orožje in usposabljanje sirskih džihadističnih skupin. Po navedbah ameriških uradnikov je program vodil CIA-in oddelek za posebne dejavnosti in je izuril na tisoče upornikov džihadistov. Predsednik Barack Obama je leta 2013 na skrivaj pooblastil CIO, da začne oboroževati sirske džihadiste, ki so se spopadali s vladnimi silami Program je postal javno znan sredi leta 2016. Ena od posledic programa je bila poplava ameriškega orožja, vključno z jurišnimi puškami, minometi in granatami na raketni pogon, na črni trg Bližnjega vzhoda. Kritiki programa v Obamovi administraciji so ga ocenili kot neučinkovitega in dragega ter so izrazili zaskrbljenost glede oboroževanja islamističnih skupin, ki jih podpira Timber Sycamore, ker se borijo skupaj z Al-Kaido povezano Fronto Al-Nusra in njenimi zavezniki. Tako se je začelo rušenje najbolj sekularne države na Bližnjem Vzhodu. Pred pojavom ISIS, ki so ga ustvarile ZDA je bila Sirija perspektivna liberalna država. Ženske so se lahko šolale in oblačile kot so hotele. Asad je takoj po prevzemu oblasti, v kamor je bil postavljen, potem, ko mu je umrl brat, najprej sprostil in demokratiziral Sirijo. ZDA kongresnik in polkovnik Richard Black, ki je dolgo živel v Siriji pred ISISom, je opisal Sirijo kot državo v kateri so vse tri religije sobivale v harmoniji. Edina ''napaka'' Sirije je bila, da je bila zaveznica Rusije
Zgubica Ukrajini...
13. 12. 2024 20.05
+5
No, tako so ti "uporniki" osvobodili Sirijo, da je je vsak dan manj, beguncev pa vse več.
Shisui
13. 12. 2024 20.13
+8
anatomija
13. 12. 2024 19.59
-3
Rusi se sedaj že prilizujejo in želijo z novo Sirsko vlado skleniti dogovor , da bi še vedno imeli svoje baze v Siriji . Pazi , dogovor hočejo z ljudmi , ki so jih Rusi neselektivno bombardirali tudi z bojnim strupom klor in ubijali civiliste , Rušili bolnice , šole ... . Kar naj ji dovolijo te baze , nato a naj se prične igra potapljanja ladij in zbiranja starega železa od uničenih avionov
tali?ni tom
13. 12. 2024 19.24
+4
kakorkaže,je trenutni zmagovalec v siriji isis! o tem ni dvoma! zakaj je sirijski režim omagal? ja zakaj,imeli so kup sankcij,žito in nafto je pa kradla ameriška vojska ,in ni bilo virov dohodka,s tem posledično je dejansko obubožala nekoč bogata ržava do skrajnosti,in folk ni več videl smisla! ko bojo dojeli,kaj so zafurali,pa čeprav je bilo slabo,ker,če ti vlada terorist številka ena,na katerega je razpisanih 10 usd milijonov,se ne more končat dobro za navaden sirijski narod! in posledično,če so obupali sirski vojaki,zakaj bi se rusi petljali za neko c.....jo?
anatomija
13. 12. 2024 19.39
-5
Asad je imel Rusijo za partnerja , ki mu je jamčil pomoč v zameno , da ima lahko baze v Siriji in je naredil enako kot že v preteklosti , nazadnje v Armeniji , ko je malo začelo pokati pa so Rusi stisnili rep med noge . Rusi svoj pogum kažejo samo pri moriji civilov
Protoc
13. 12. 2024 19.51
+4
Omenjaš Rusijo o moriji..poglej sosede Izrael..kaksne morije nad otroci??
fljfo
13. 12. 2024 19.59
+3
Protoc, res je...Izraelci so mogoče še večji morilci lot Rusi
anatomija
13. 12. 2024 20.12
-2
In Ruse v Ukrajini lahko udi omenjamo kako ubijajo civiliste napadajo bolnice in šole . Uničili so opero v Mariopulu kjr so bili otroci in ženske v zaklonišču . Ko so prišli reševalci na pomoč so ponovili bombardiranje in ubili še več reševalcev . Posledično se je več kot tisoč otrok in žensk zadušilo v ruševinah
Betuul
13. 12. 2024 18.43
+1
Ker ni WHO zatrl Izraela v kali ; se bo jevrejIzraelsko leglo raegalo po vsem arabskem ! Zapomnite si
Betuul
13. 12. 2024 18.45
+2
Betuul
13. 12. 2024 18.39
+4
Izrael ninibena država! In zakaj jo sploh uvrščate med države ki spoštujejo pravila držav • Kdaj se bo izvedlo aretacijo Jevrej Natanjaha in kompanjolev• To v Siriji je zakuha Izraela po arabskem še zlasti palestine •
bingel
13. 12. 2024 19.00
-1
tali?ni tom
13. 12. 2024 19.20
+4
Betuul
13. 12. 2024 21.44
+1
Kdaj Natanjaha in kampanjo vojnega kabineta jevrejIzrael a vključno še Aharon Haliva,ki je zakuhal ta 7.oktober 2023 •
Joakim
13. 12. 2024 18.13
+12
Največji poraženec bo na koncu EU.
dober dan
13. 12. 2024 19.05
+3
ReAnDa
13. 12. 2024 18.09
-5
Kje je kakšna oda o ruskem medvedu? Se je upehal?
Joakim
13. 12. 2024 18.13
+5
Preberi si kaj o dogajanju v Ukrajini, pa boš videl kako se je upehal. Sam proti tridesetim državam NATO pakta. In se napreduje.
bingel
13. 12. 2024 19.00
-3
Petur
13. 12. 2024 17.56
+8
Izrael ima v zavesti oz podzavesti ubijanje in osvajanje za širitev peklene države.
koral45
13. 12. 2024 17.29
-7
Kako je Putin pustil partnerja na cedilu zaradi ene specialne operacije, tako bo tudi Kimija in Lutašenka, ko bo zagorelo pod nogami.
Glavni_Baja
13. 12. 2024 17.53
-6
spij mal mlekca pa poćas v krpice, mama naj ti umes še pravljico preber :P