Gospodarstvo

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

Ljubljana/München, 06. 11. 2024 14.50 | Posodobljeno pred 17 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

"Z vidika evropskega in slovenskega gospodarstva je v luči prihodnje usmeritve politike novega ameriškega predsednika pomembno, da ZDA ne vpeljejo novih mehanizmov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje iz Evrope v ZDA, kot so uvedba ali dvig carin na uvoz evropskih proizvodov, ter drugih ukrepov, ki bi spodbujali selitev proizvodnje in bili v nasprotju z načeli proste trgovine," so navedli v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).

Kot so dodali, bodo zelo pomembni tudi ukrepi na področju energetike oziroma pristopa do nafte in zemeljskega plina, ki sta za Evropo pomembni uvozni postavki. "V interesu EU je seveda zanesljiva dobava in konkurenčna cena," so izpostavili.

Predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov – Joc Pečečnik meni, da se odnosi ZDA z Evropo ne bodo izboljševali. "Ne pričakujemo, da se bodo ekonomski pogoji za sodelovanje in samo sodelovanja z ZDA v naslednjem obdobju izboljšali. Žal pričakujemo spremembe na slabše," je dejal v izjavi ob robu Festivala podjetništva, ki v organizaciji SBC poteka na Brdu pri Kranju.

Predsednik kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik
Predsednik kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik FOTO: Bobo

Podpredsednik SBC Igor Akrapovič medtem pričakuje in upa, da bodo z ZDA, ki je eden večjih trgov za podjetje Akrapovič, tudi v prihodnje poslovali kot doslej. "Morda se bodo v ZDA odločili za kakšne zaščitne carine, čeprav verjamem, da bodo te bolj namenjene Kitajcem in da se bo Evropa znala izpogajati," je dejal.

Akrapovič sicer verjame, da se še nekaj časa ne bo zgodilo nič. "Če oziroma ko se bo, pa se bomo morali na to pripraviti," je poudaril. Uvedba denimo 10-odstotnih uvoznih carin za panogo, v kateri deluje podjetje Akrapovič, sicer zaradi močnega tečaja dolarja ne predstavlja velikega problema, bo pa seveda pomembno, na kaj bi ZDA uvedle carine – ali na vozila ali na rezervne dele.

Generalni direktor družbe i-Vent Milan Kuster se strinja, da kratkoročno ne bo prišlo do velikih sprememb, in meni, da se odnos ZDA in EU ne bo bistveno poslabšal. "Napovedi so eno, ko pa se začne resna politika, se pa zadeve malo izravnajo," je izpostavil. Če se bo Trump odločil za kakšne drastične spremembe, pa Kuster upa, da te ne bodo pogubne za EU.

ZDA so za EU najpomembnejša partnerica pri izvozu blagu in druga najpomembnejša pri uvozu, so spomnili v GZS. Unija ima tradicionalno visok trgovinski presežek pri trgovini z blagom z ZDA, vendar primanjkljaj pri storitvah, ki je povezan tako s poslovnimi storitvami, intelektualno lastnino, finančnim sektorjem kot sektorjem IKT, kjer imajo ZDA v povprečju večjo konkurenčno prednost kot ponudniki iz EU.

S presežkom v plačilni bilanci pa EU kot celota investira v ZDA v obliki portfeljskih vlaganj – nakupa državnih obveznic, kar pozitivno vpliva na nizke stroške zadolževanja v ZDA. Tuje neposredne investicije so vzajemno visoke med obema gospodarstvoma, pri čemer so ameriške v EU nekoliko višje od evropskih v ZDA.

Slovenija je v zadnjih 12 mesecih (do konca septembra) v ZDA neposredno izvozila za 908 milijonov evrov blaga, kar je 27 odstotkov več kot pred tremi leti. Po vrsti blaga je izvoz blaga zelo diverzificiran, saj 22 odstotkov predstavljajo stroji, devet odstotkov železo in jeklo, osem odstotkov znanstveni instrumenti, šest odstotkov kovinski izdelki in toliko tudi vozila, so še navedli v GZS.

'Trumpova ekonomska politika prinaša resne težave Nemčiji in EU'

"Trump zagovarja izrazito protekcionističen ekonomski program, ki temelji na visokih uvoznih carinah in drugih omejitvah za mednarodno trgovino, še posebej v odnosih s Kitajsko in potencialno tudi Evropo," je opozoril predsednik Ifa Clemens Fuest in odločevalcem priporočil ustrezne previdnostne ukrepe. Nemški izvozniki, za katere so ZDA največji izvozni trg, se bodo morali soočiti z velikimi izgubami, če bo Trump uresničil napovedi iz volilne kampanje o uvedbi 20-odstotnih carin na uvoz iz vseh trgovinskih partnerjev in 60-odstotne carine na uvoz iz Kitajske. Obenem je Trump že večkrat, tudi v tokratni kampanji, izrazito negativno govoril o odnosu EU do ZDA na gospodarskem in trgovinskem področju.

Takšni ukrepi bi samo v Nemčiji po oceni Ifa povzročili za 33 milijard evrov gospodarske škode. Nemški izvoz v ZDA bi lahko nazadoval za okoli 15 odstotkov, za okoli 10 odstotkov pa tudi izvoz na Kitajsko zaradi posrednih učinkov padca trgovine med ZDA in Kitajsko. Nemška podjetja so sicer lani v ZDA izvozila za 157,9 milijarde evrov blaga, s čimer je bilo največje nacionalno gospodarstvo na svetu deveto leto zapored najpomembnejši nemški izvozni trg. Uvoz iz ZDA je medtem dosegel 94,7 milijarde evrov, s čimer so bile ZDA na tretjem mestu med nemškimi partnerji po uvozu.

Podjetja iz celotne EU so medtem lani v ZDA izvozila za 502,3 milijarde evrov blaga, od tam pa uvozila za 346,5 milijarde evrov. EU je tako v blagovni menjavi beležila 155,8 milijarde evrov presežka. Drugačen je bil položaj v storitveni menjavi, kjer je ameriško gospodarstvo najmočnejše. Podjetja iz EU so lani iz ZDA uvozila za 396,4 milijarde evrov storitev, tja pa izvozila za 292,4 milijarde evrov. EU je tako v storitveni menjavi z ZDA beležila 104 milijarde evrov primanjkljaja.

"Moramo biti pripravljeni, da se bodo ZDA še bolj oddaljile od odprtega globalnega sodelovanja," je opozorila direktorica Ifovega centra za mednarodne ekonomske odnose Lisandra Flach. Nemčija in EU morata po njenih besedah zdaj okrepiti svoj položaj z lastnim ukrepanjem.

Med temi je omenila še tesnejšo integracijo v EU na področju trga storitev ter verodostojen odgovor na pričakovane ameriške protekcionistične ukrepe. Poleg tega bi evropske države in unija lahko okrepile sodelovanje s posameznimi zveznimi državami ZDA, ki so bolj naklonjene odprtim globalnim gospodarskim odnosom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rafael Kramar
07. 11. 2024 09.41
+1
Pravilno in skrajni cajt je, da jih fašemo!! Vsi omembe vredni svetovni igralci imajo zdaj močne voditelje, ki skrbijo za svoje gospodarstvo, le mi volimo babe in skrbimo, da je vsak dan več toplovodarjev in njih derivatov...!?!
Ivan Kostanjšek
06. 11. 2024 20.01
+2
Večini ni jasno, da v forumula “Make USA great again” ne vključuje Evrope. Bomo videli, kako se bo to vse skupaj izteklo, ko bo prišla realnost.
BWC Buyer
06. 11. 2024 20.00
+2
Kupovanje ameristanskih obveznic je kot da meces denar v smeti aha
biggbrader
06. 11. 2024 19.37
+0
Strah je votel, okoli ga pa nič ni.
Rafael Kramar
07. 11. 2024 09.42
-1
kr en33
06. 11. 2024 19.30
-1
Najbolje se naprej kupovat drag ruski plun preko tretjih drzav za gretje in podobni, prosivodnja pa naj gre v ZDA in Kitajsko… von der fatalni pa cestitam za propad EU..
kr en33
06. 11. 2024 19.31
+0
travc
06. 11. 2024 19.05
+1
Vi že 100let naprej vidite a ne.
Ivan Kostanjšek
06. 11. 2024 19.02
+1
Točno zaradi tega, kar piše v tem članku, ne razumem podpornikov Trumpa v EU. Upam sicer, da bo na koncu vseeno prevladal razum in da ne bo to vse skupaj pogubno za EU. Od Ljudi, ki pa navijajo za propad EU, pa bi rad slišal, kakšna je alternativa? A mislite, da obstaja v današnjem svetu kakšna boljša opcija? Kakšna? Za posrat vse skupaj.
štajerski janezek
06. 11. 2024 19.28
-1
Za zacetek so alternativa Ruski energenti po normalni ceni...
Ivan Kostanjšek
06. 11. 2024 19.31
-3
A to je odgovor? Rešitev so ruski energenti? 🤦🏻🤣🤣🤣
Fluxx
06. 11. 2024 18.46
+0
Pač treba se je pripravit da bo visoka brezposelnost. Mal bomo pas zategnili pa upali da nam bogati američani prinesejo kak $ kot turisti. Ne bo lahko.
Esprit
06. 11. 2024 18.27
+5
Trump kot tak ne prinaša težav, prinašajo jih in so jih prinesli vazalni politiki na oblasti v Evropi, ki so in še naprej prodajo lastne države in razvoj za ameriške in transatlanske ideologije. Ne gre bolj vazalno. Obstoječ ''establishment'' v Evropi je katastrofa za vse države v Evropi, vodi ekstremno čezatlantsko politiko, na račun razvoja Evrope. In tega ne bo rešil nihče od sedanjih politikov na oblasti v Evropi, ker ti ljudje preprosto ne znajo drugače. So kot Tony Blair, večen Ameriški pudelj, in to so politiki na oblasti v Evropi. So enaki politiki, ki so se odpovedali poceni naravnim virom in energij iz Rusije in vso Evropo naredili popolnoma odvisne od ZDA energije za 5 do 10 x večjo ceno in pahnili skoraj vso Evropsko industrijo in razvoj v deindustrializacijo in faktor ničelnega sveta. Je bizarno, koliko škode, na vseh področjih so v Evropi naredili lastni politiki in zgrešene ideologije.
optimist11
06. 11. 2024 17.46
+3
Če te Američan izigrava, se pa nasloni na Rusa in bomo videli reakcijo. Ta EU je skupek nesposobnih politikov. V EU parlament volimo ljudi, ki bi se jih doma radi znebili, potem nam pa taki vladajo. Pa gremo še mi v BRIC-s.
Ivan Kostanjšek
06. 11. 2024 18.54
+1
Izvoz v Rusijo, tudi če bi sedaj vzpostavili zelo tople odnose. nikakor in nikdar ne more nadomestiti izvoza v ZDA. Rusija ima eno desetino kupne moči ZDA ali pa še manj.
scipio
06. 11. 2024 19.02
+1
V BRICS je S South Africa, ne Slovenija in prav je tako. Hvala lepa za brazilski, ruski ali indijski standard množic. Kitajska je v komunizem našemljen primitivni kapitalizem najhujše vrste. Obdobje sedmih debelih krav se pač za EU in za nas končuje. Prihaja obdobje sedmih suhih. Sicer pa še tega nismo znali ceniti, kar smo doslej imeli.
Jože Prtiskač
06. 11. 2024 17.42
+5
(Nemška podjetja so sicer lani v ZDA izvozila za 157,9 milijarde evrov blaga, s čimer je bilo največje nacionalno gospodarstvo na svetu DEVETO leto zapored najpomembnejši nemški izvozni trg.) a ni bil Trumo pred osmimi leti prvič izvoljen a ni evropa s krivo...o Ursulo na čelu pravkar nabila carine za kitajske avtomobile
c00kies
06. 11. 2024 17.14
+7
A so stavili na Kamalo ali kaj? 🤭 Tem našim EU oslom resnično in prav zares resnično nič ni jasno 🤪
Žiga Habjan 1
06. 11. 2024 17.10
+10
Prejšni teden carina za Kitajsko, danes upajo da ne bo carin iz strani ZDA.. cirkus.
komarec
06. 11. 2024 17.02
+5
EU, njeni politi niso predvideli tega scenarija.
Delavec_Slo
06. 11. 2024 17.01
+4
Ha ha ha no lajna, kaj bo pa sedaj!
Crazy_Horse
06. 11. 2024 17.00
+11
kmalu se bo evropi kolcalo po poceni energiji iz rusije
komarec
06. 11. 2024 16.58
+9
Prav za prav prav jim bodi vsem tistim, ki so se naslanjali na ZDA na mesto da bi se oprli na lastno gospodarstvo in politiko smo se jim prilagajali, sedaj ko se politika menja bomo jokali. Rusi se nam bodo smejali z širokimi usti.
Rains
06. 11. 2024 17.09
-3
Rusi imajo svoje probleme z inflacijo in padanjem rublja ...
jank
06. 11. 2024 16.57
+1
Me prav zanima, kako bodo zagledale jezne face današnjih presrečnih plesalcev trampl polke, ko relativno kmalu bodo kričali, da živijo slabše.
NotMe
06. 11. 2024 16.54
+7
Hja, Evropa, uči se od Amerike, kako varovat svoje interese in interese državljanov. Je bilo dovolj jasno, zmagal kandidat s prioritetami glede gospodarstva, ne pa samorogov, vil in kar je ostalih pravljic, z demokracijo na čelu. Od demokracije in lgbt se namreč ne da jesti. Evropi sploh ne vem, če je še rešitev..
Delavec_Slo
06. 11. 2024 17.02
+2
jank
06. 11. 2024 16.49
-2
Povišanje carin Trampa bo omogočilo davčno razbremenitev gospodarstva. A ne, plesalci trampl polke???