Slovenija

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

Ljubljana, 12. 04. 2025 11.03 | Posodobljeno pred 14 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Tibor Rutar
Komentarji
19

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

Grafikon 1
Grafikon 1 FOTO: Homopolitikus

Delavske pravice doma in po svetu 

Kaj pa delavske pravice? Mogoče se zdi, da jih bodo prostotržne reforme skrhale, a podatki kažejo drugače. Če se zanesemo na indeks delavskih pravic nevladne fundacije WageIndicator, se zdi celo obratno.  

Grafikon 1 prikazuje, kako dobro so te zaščitene v različnih državah. Mera se osredotoča na pravni vidik zaščite (ne dejansko prakso) in med drugim vključuje pravičnost plač, spodobnost delovnih ur, zaposlitveno stabilnost, varnost pri delu, prisilno delo, svobodo do združevanja in socialno varnost. Višje vrednosti na indeksu pomenijo večjo zaščito. 

Grafikon 2
Grafikon 2 FOTO: Homopolitikus

Grafikon 2 prikazuje statistično povezavo med indeksom ekonomske svobode, s katerim merimo neoliberalizem, in delavskimi pravicami. Slovenija je označena z oranžno barvo.  

V povprečju države z višjo mero neoliberalizma bolje ščitijo te pravice. Rezultat je enak, če iz indeksa izločimo vladavino prava in podobne, z neoliberalizmom le bežno povezane kazalce. 

Grafikon 3
Grafikon 3 FOTO: Homopolitikus

Demokracija napoveduje boljšo zaščito 

To je seveda le preprosta statistična korelacija. Obstaja vrsta drugih lastnosti, po katerih se države razlikujejo, kot so stopnja demokratičnosti in ekonomske razvitosti ter kulturne razlike. Če upoštevamo njihov vpliv in ga odstranimo tako, da se osredotočimo zgolj na neoliberalizem in delavske pravice, ugotovimo, da pojava nista povezana. To prikazuje grafikon 3. Če vemo, kako neoliberalna je neka družba, ne moremo napovedati, kako močno ščiti delavske pravice. 

Izkaže se še, da imajo druge lastnosti družb pomembnejšo napovedovalno vlogo. Demokracija, denimo, dokaj močno in pozitivno napoveduje zaščito delavstva. Enako velja za individualizem. Korupcija in velikost prebivalstva sta s temi pravicami povezana negativno: več kot je korupcije in prebivalcev, manj zaščitene so. Ekonomska razvitost pri tem ne igra vloge. 

Vitka država, manj pravic 

Toliko glede splošne povezave. Kako je s posameznimi neoliberalnimi vidiki, ki sem jih izpostavil na začetku? Izkaže se, da je vitka država – nizko obdavčenje bogatih in manj socialnih transferjev – zmerno močno povezana s slabšimi delavskimi pravicami. Drugi vidiki, vključno z regulatorno skromnostjo in odprtostjo mednarodnega trgovanja, povečini niso ne pozitivno ne negativno povezani z njimi. 

Pravna zaščita delavcev ni vse, kar nas zanima. Včasih obstaja razkorak med zakonom in prakso. V Rusiji, denimo, so pravice pravno gledano precej zaščitene (glej grafikon 1), a v praksi zakonov ne uveljavljajo, zato so delavci dejansko v slabem položaju.  

Kaj se zgodi, če pravno mero pravic zamenjamo z dejanskim stanjem delavcev v različnih državah? Podatki za slednje so nekoliko manj ažurni, saj segajo v leti 2010 in 2009. Vseeno so dovolj zanesljivi, da jih lahko uporabimo. 

Kje v praksi prihaja do negativnih učinkov 

Ko to storimo, ekonomska svoboda še naprej napoveduje izboljšanje delavskih pravic. Spet velja, da je tako zgolj v primeru, če ne kontroliramo za vpliv skritih spremenljivk. Ko upoštevamo vpliv demokracije ali razvitosti, povezava med ekonomsko svobodo in pravicami izgine.  

Toda za razliko od prej se v zadnji analizi – v polnem statističnem modelu z mnogo kontrolami – začne nakazovati negativna povezava. Korelacija je sicer na robu statistične značilnosti, a je vredna omembe. Kateri vidiki neoliberalizma so pri tem ključni? Ponovno ima vlogo vitkost države, a tudi odprtost mednarodnega trgovanja negativno napoveduje pravice v praksi. 

Vse povezave do zdaj so le korelacije; presečno primerjanje stanja v državah v enem letu. Z njimi ne pridemo do vzročnih sklepov. 

S tranzicijo in brez nje 

K sreči obstajajo podatki od leta 1981 do 2011, ki odslikavajo, kako zaščitene so delavske pravice v zakonodaji in kako v praksi. Z njimi bi lahko simulirali eksperiment in se prebili do vzročnosti.  

Identificiramo lahko skupino držav, ki so v tem obdobju doživele večje neoliberalne reforme. Tako imamo dve skupini: države, ki so šle skozi tranzicijo, in tiste, ki so relativno nedotaknjene.  

Če bi primerjali, kaj se je dogajalo z delavskimi pravicami v prvi (po tranziciji) in drugi (brez tranzicije), bi zakrivili metodološko napako, saj ne ena ne druga nista naključno izbrani kot v pravem eksperimentu. Za določene države je bilo bolj verjetno, da bodo posvojile neoliberalizem. 

Tako je za zahodne države bolj verjetno, da izvedejo reforme, saj so bolj individualistične in demokratične. Ali pa je obratno: mogoče manj razvite, vojaško šibkejše in nedemokratične države bolj verjetno posvojijo (ali jim je lažje vsiljen) neoliberalizem. 

Reforme: primerjajmo primerljivo 

Če je tako, to pomeni, da skupini nista zares primerljivi: razlikujeta se po mnogih lastnostih, tudi tistih, ki vplivajo na kakovost pravic povsem neodvisno od neoliberalizma.  

Predstavljajte si, kako naivno bi bilo testirati učinkovitost cepiva proti koronavirusu tako, da bi placebo dobili predvsem starejši, revnejši kadilci, dejansko cepivo pa zgolj mlajše, premožnejše športnice. Če bi ugotovili, da med skupinama obstaja razlika v smrtnosti zaradi virusa, tega ne bi smeli vzeti kot dokaz za učinkovitost cepiva. Primerjamo namreč neprimerljivo. Samo če bi bili člani obeh naključno izbrani, bi lahko rekli, da je edina razlika med njimi v tem, ali so dobili cepivo. 

Kako naj se v našem kontekstu prebijemo do ustrezne primerjave? Najbolje bi bilo poiskati skupino držav, ki niso bile izpostavljene neoliberalnim reformam, a so bile po delavskih pravicah primerljive z našo eksperimentalno skupino, preden je ta doživela svoj tretma.  

Namreč, če se deset zaporednih let pravice v dveh skupinah razvijajo sozvočno, lahko sklepamo, da so razne lastnosti, ki pri obeh vplivajo na stanje pravic, med njima v povprečju enakomerno razporejene. Če bi nato ena skupina nenadoma sprejela neoliberalne reforme, druga pa ne, bi lahko pričakovali, da je to edina relevantna razlika med obema.  

Ključno je to: če bi se razvoj teh pravic močno znižal po tem, ko bi ena od skupin doživela neoliberalne reforme, druga pa ne, bi bil to dokaj prepričljiv dokaz, da je razlog za spremembo – neoliberalizem. Če bi se pravice v obeh še naprej razvijale sozvočno, kot so se pred reformami, bi lahko sklenili, da nanje verjetno nima učinka. 

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus političnega think tanka Inštitut za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Neoliberalizem vendarle ne uničuje delavskih pravic 

Točno takšno analizo lahko opravimo s pomočjo metode sintetične kontrole (oziroma t. i. sintetične razlike v razliki). Računalniški algoritem nam omogoča, da ustvarimo umetno sintetično kontrolno skupino, sestavljeno iz mnogo netretiranih držav, ki so različno obtežene.  

Uteži so določene glede na to, kako dobro se države po razvoju delavskih pravic prilegajo naši eksperimentalni skupini. Tako bomo primerjali zgolj primerljivo. Kot pri vsaki znanstveni metodi, moramo sprejeti nekaj predpostavk. Nekatere lahko preverimo in potrdimo, druge zgolj upravičimo s teorijo in poglobljenim institucionalnim znanjem.  

Toda tovrstna analiza – za razliko od navadnih presečnih korelacij iz prvega dela zapisa – trenutno velja za zlati standard, ko delamo z observacijskimi podatki, ki ne izhajajo iz resničnega eksperimenta z naključnim razvrščanjem. 

Grafikon 4
Grafikon 4 FOTO: Homopolitikus

Kot kaže grafikon 4, neoliberalne reforme najverjetneje nimajo negativnega (ali pozitivnega) vzročnega učinka na delavske pravice. Koeficienti za vsako posamezno leto po tretmaju so blizu ničle in, kot kaže svetlomodri pas, niso statistično značilni.  

Med obema skupinama tako niti pred tretmajem ni statistično značilnih razlik glede delavskih pravic. To povečuje naše zaupanje, da sta po vseh svojih skritih lastnostih zares primerljivi. Tako kot bi bili v pravcatem eksperimentu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Verus
12. 04. 2025 21.19
V Sloveniji ima delavec pravice na papirju, v praksi je kaos. Zato je 95% ljudi močno zagrenjenih. Če se najde oseba, ki na to opozarja, je potisnjena na družbeno margino in označena z vsemi možnimi izrazi, razen z "ima prav".
Verus
12. 04. 2025 21.20
Ironično - celo tisti, ki bi imeli koristi od hrupnih žvižgačev, se podredijo pritiskom misleč, da si bodo tako kupili pravice. Zato slovenska podjetja propadajo
iziizi
12. 04. 2025 20.40
priviligirani zmagujejo
Smuuki
12. 04. 2025 18.28
-1
Zakaj vsi migranstki tokovi tečejo prav v okolje zahodne demokracije? Ker se v tem okolju najboljše živi. Od kje bežijo? Iz okolja islama in okolja komunizma. Se je kdo vprašal zakaj? Ker se v teh okoljih najslabše živi. V mislih imam delavca, navadnega malega človeka
Smuuki
12. 04. 2025 18.23
+1
Naivneži. Predsednik vlade ultra bogataš, jankovič ultra bogataš in vas vlečeta za nos da se borita za malega človeka. Kdor to lahko verjame res ni sposoben treznega razmišljanja. Oba sta trda kapitalista močno na desni in z lažnim upanjem pobirata glasove obubožanih. Lažeta ves čas in nerodno levo volilno telo te lažne obljube kupuje za suho zlato. Oj naivneži čas bo za streznitev
Prokleta Zima
12. 04. 2025 14.38
+1
Ta svet ni mišljen za mevže.
ArkaMast
12. 04. 2025 15.37
+2
Ne. Samo za junake je. Dobro je vedno zmagalo in vedno bo.
Davorin Trstenjak
12. 04. 2025 12.32
+4
Premnogi še vedno zaman čakajo na Luko Mesca, ki se ga je očitno prije sindrom Marije Antoanete, saj kljub obljubljeni minimalni plači v ZLOveniji še zdaj ni pripravljenosti zagotoviti niti najnižjih, dasiravno obljubljenih občečloveških standardov, ki bi ob tlaki, ki jo zadevni opravljajo, omogočali vsaj količkaj znosno, kaj šele človeka dostojno preživetje.
škrga škrga
12. 04. 2025 13.22
Na začetku je kazalo na to, da bo izpolnjeval predvolilne obljube, nato pa je postajal vse mehkejši,verjetno zaradi pritiska lastnikov podjetij in preglasovanja ostalih. Posledično pa zato izgublja podporo glasov stranki in tudi odhod članov. Kordiš bi, kot minister bil bolj dosleden, je pa vprašanje, če bi sploh obstal.
SlobodaNE
12. 04. 2025 11.57
+5
Današnji sistem je človeku smrtno nevaren, v teh službah komaj zdržiš.
natmat
12. 04. 2025 11.42
+4
Govoriti o nekih delovskih pravicah je brezpredmetno dokler se ne omeji in krepko obdavči osebni kapital!!!
Castrum
12. 04. 2025 12.22
+1
Ti bi torej tistega ki gara in dela 12,14 ur dnevno , se zapufa za kredit da firmo zalaufa in skoraj ne pozna prostega dneva tako močno obdavčil, da bi imel na koncu enako denarja kot tisti ki na izi oddela 8 urc in gre potem na kavč
škrga škrga
12. 04. 2025 13.27
+1
Castrum, od kdaj je firma osebni kapital? Mogoče s psihološkega vidika, pravno pa? Poduči me, če se motim.
Castrum
12. 04. 2025 11.38
-3
Toliko pravic kot jih ima danes delavec v zahodni demokraciji , jih še nikoli v zgodovini ni imel.
Dragica Cegler
12. 04. 2025 12.13
-2
Res je.Samo ti ki sedaj delajo be vedo kaj je bilo pred 50 leti in več.Se Mija mama je je.. a jeza v fabriki.Zjutraj popoldan ponoči.Ce bi samo pesnila bi letela.Kolikokrat brez malice,tiste ki si jo je s sabo prinesla,ker pitwm pač nebi bili vse narejeno Eni bi oa se šli nazaj v jugo.Da ne omenjam drugih stvari.Jaz sem po službi čakala pred trgovino na prašek in ostalo,tudi po3 ,4 ure
Davorin Trstenjak
12. 04. 2025 12.42
+3
res je, samo Slovenija ni del zahodne demokracije, kjer je že tradicionalno etabliran sodobni socialni kapitalizem. V Sloveniji se udejanja točno taka vrsta kapitalizma, kot so nas jo v že zdavnaj preminulem režimu učili pri predmetu samoupravljanje s temelji marksizma in nas strašili z 12 in več ur trajajočimi delavniki, plačami na ravni srednjeveške mezde, delovnimi pogoji na ravni tlake, ob zaposlitvi pogojevanje izjave o nezanostivi, neplačane nadure, odrekanje koriščenja najmanjšega zakonito možnega dopusta, minimalna izplačila nadomestil za prehrano, minimalna povračila, ki niti slučajno ne pokrijejo realnih potnih stroškov ipd. - seveda našteto ne zadeva celotne populacije, a je vsaj četrtina državljanov obsojena na životarjenje v dolgoročni neobetavnosti, revščini in bedi, sociopatskemu preostanku družbe pa zanje ni mar, čeprav bodo ravno oni tisti, ki bodo naslednji na vrsti.
Smuuki
12. 04. 2025 18.25
V kateri ureditvi je delavec imel višji standard kot v zahodni demokraciji? To bi res rad prebral.