diagnostika

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti
18. 03. 2025 12.31Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Specialistična fizioterapija za vaše težave
28. 02. 2025 00.15Ste se nedavno poškodovali in vaše bolečine kar nočejo izginit? Ali se na področju vaših sklepov že dalj časa pojavljajo simptomi, ki omejujejo vaš vsakdan? V kolikor je odgovor pritrdilen je smiselno razmisliti o obisku specialista fizioterapevta.

Sum na bolezen modrikastega jezika v Sloveniji
04. 02. 2025 14.11Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca ugotovila sum na prisotnost bolezni modrikastega jezika.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje
29. 01. 2025 12.43500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Tinitus: Tudi vam odmeva v ušesih?
06. 01. 2025 13.24Tinitus, pogosto opisan kot zvonjenje, brenčanje ali piskanje v ušesih, je simptom, ki ga občuti kar 15 odstotkov svetovnega prebivalstva.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Svetovni dan varnosti pacientov: v ospredju napake v diagnostiki
17. 09. 2024 06.26V središču svetovnega dneva varnosti pacientov so letos napake v diagnostiki. Na dnevih odprtih vrat, brezplačnih meritvah, delavnicah in predavanjih bodo poudarjali pomen pravilne in pravočasne diagnostike ter sodelovanja med pacienti in zdravstvenimi delavci za izboljšanje varnosti v zdravstvu.

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'
14. 09. 2024 08.55Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Prepovedali bi nože: 'Spet se borimo samo proti simptomom'
12. 06. 2024 15.38V Nemčiji ugotavljajo, da so postali država, kjer so napadi z nožem vse prepogost del vsakdana. Po umoru policista v Mannheimu želijo tako zvezna kot deželne vlade strožje ukrepati proti nožem in podobnemu orožju. V središču razprave so tudi območja – med drugim železniške postaje in festivali, kjer bi nože prepovedali. A nekateri poznavalci že ugotavljajo, da gre za javnosti všečno, a v praksi neizvedljivo idejo, ki niti ne naslavlja bistva problema.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'
14. 05. 2024 20.16Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?
11. 03. 2024 19.46V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Ministrstvo medicinski fakulteti: Nadaljujte s storitvami, odloči naj sodišče
05. 12. 2023 13.37Potem ko je medicinska fakulteta zagrozila, da bo prenehala izvajati vse storitve za ljubljanski UKC, če ji ta ne poplača nakopičenega dolga, so se odzvali na ministrstvu za zdravje. Nesprejemljivo se nam zdi, da bi kateri koli deležnik iz finančnih razlogov prekinil izvajanje zdravstvenih storitev, saj bi bilo to na škodo pacientov, je povedal državni sekretar. Apeliral je na medicinsko fakulteto, naj nadaljuje z izvajanjem storitev in naj končno odločitev tega spora prepusti sodišču. To pomeni, da se bodo zaradi nesoglasij kopja spet lomila na plečih pacientov, pa so prepričani zastopniki pacientovih pravic.

MF: Če ne poplačajo dolga, bomo nehali izvajati storitve za UKC Ljubljana
04. 12. 2023 18.21Na medicinski fakulteti bodo 15. decembra prenehali izvajati vse storitve za našo največjo bolnišnico, če jim UKC ne poplača nakopičenega dolga, ki trenutno že presega 43 milijonov evrov. Po številnih neuspešnih poskusih dogovora z vodstvom UKC-ja je medicinska fakulteta odstopila od mediacije. Na slabšem pa bi poleg bolnikov lahko bili tudi zaposleni na medicinski fakulteti, že v nekaj mesecih bi bile namreč lahko ogrožene njihove plače.

Napad na HSE: znova primer malomarnega ravnanja z digitalno varnostjo?
27. 11. 2023 14.05Holding Slovenske elektrarne se še vedno pobira po enem največjih kibernetskih napadov v zgodovini Slovenije. Neuradno smo izvedeli, da gre za zelo podobno zgodbo kot v primeru napada na Upravo RS za zaščito in reševanje, kjer je bila praksa varovanja podatkov zelo slaba. Tudi v HSE naj bi imeli gesla shranjena v 'oblaku', od koder so jih napadalci pobrali in zaklenili dostope. Po naših informacijah za napadom stojijo akterji, povezani s tujo državo, uporabljen pa je bil izsiljevalski virus Rhysida.

Na Hrvaškem s polic umikajo Coca-Colo, v Sloveniji zaenkrat še ni razloga za skrb
08. 11. 2023 07.43Potem ko so iz bolnišnice na Reki sporočili, da so sprejeli bolnika zaradi suma opeklin požiralnika, ki so nastale po zaužitju gazirane brezalkoholne pijače, o novih domnevnih primerih zastrupitve poročajo še iz Zagreba, Varaždina in Splita. Vzorce pijač analizirajo na Hrvaškem inštitutu za javno zdravstvo, inšpekcija pa je začasno prepovedala prodajo nekaterih pijač. Prve neuradne informacije so kazale, da naj bi bili vzorci onesnaženi s kislino, zdaj pa so ugotovili, da je voda Romerquelle ustrezala vsem predpisom. Vodja sektorja za nadzor hrane na inšpekciji za varno hrano, Nadja Škrk pa je dejala, da razloga za skrb v Sloveniji ni.

Na Reki drugi primer suma zastrupitve po pitju brezalkoholne pijače v lokalu
07. 11. 2023 12.18Potem ko so se v ponedeljek med hrvaškimi uporabniki družbenih omrežij pojavila opozorila pred zastrupitvami zaradi uživanja sokov in mineralne vode svetovno znanega proizvajalca pijač, so iz bolnišnice na Reki sporočili, da so sprejeli bolnika zaradi suma opeklin požiralnika. Podoben primer se je na Reki zgodil že maja. Šlo naj bi za pijačo blagovne znamke Römerquelle.

Odpravite bolečine v gležnju s sodobno fizioterapijo
13. 10. 2023 00.15Imate bolečine v gležnju? Vas omejujejo pri hoji in skoraj vsakem koraku? Poznate vzrok za nastanek vaših bolečin?

Za puščanje v Neku kriva luknjica v velikosti šivankinega vboda
10. 10. 2023 14.00V Nuklearni elektrarni Krško (Nek) so si po njeni hladni zaustavitvi in odkritju točnega mesta puščanja, zaradi katerega so v četrtek zmanjšali moč reaktorja in elektrarno v petek ustavili, zadali cilj, da vso potrebno diagnostiko in analize opravijo v približno mesecu dni. Za napoved datuma vnovične sinhronizacije Neka z omrežjem je še prezgodaj.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!
05. 10. 2023 00.15Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Dogovor o ureditvi sodniških plač je dosežen
06. 07. 2023 12.19Vlada je potrdila dogovor o ureditvi sodniških plač, je po seji vlade sporočila ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Plačni dogovor s sodno vejo oblasti določa tudi dodatek za nezdružljivost sodniškega poklica z drugimi poklici v višini 10 odstotkov. Dodatek bodo začeli izplačevati s prihodnjim letom, napovedujejo na vladi. Ob tem so potrdili tudi strategijo za obvladovanje demence do leta 2030.

Tožilstvo zahteva preiskavo zoper Počivalška zaradi sporne nabave zaščitne opreme
14. 04. 2023 06.23Afera zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme v času epidemije se seli na sodišče. Specializirano državno tožilstvo je po naših informacijah na ljubljansko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper tri osumljence. Po neuradnih podatkih zoper nekdanjega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška zaradi suma zlorabe uradnega položaja, za pomoč pri kaznivem dejanju pa tudi zoper njegovo nekdanjo sodelavko na ministrstvu Andrejo Potočnik in zoper dobavitelja medicinskih ventilatorjev, prvega moža družbe Geneplanet, diagnostika Marka Bitenca.

Dečka v Zagrebu stresla elektrika: 'Opekline ima po več kot polovici telesa'
09. 04. 2023 13.02V otroško bolnišnico v Zagrebu so prepeljali dečka, ki ga je v soboto zvečer med plezanjem po vagonih na železniški postaji v Slavonskem Brodu stresla elektrika. Deček je zaradi hudih opeklin v smrtni nevarnosti.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Preusmeritev ambulant v ZD Fužine podaljšana do konca januarja
30. 12. 2022 15.06Zaradi bolniških odsotnosti zaposlenih bo začasna preusmeritev ambulant Zdravstvenega varstva odraslih iz ZD Polje v ZD Fužine podaljšana predvidoma še do konca januarja 2023.

Težav z vidom bo vedno več – kako poskrbeti za svoje oči?
14. 11. 2022 00.15Strokovnjaki so glede pogostosti okvar vida v prihodnosti precej črnogledi, a dobra novica je, da lahko za zdravje oči in dober vid veliko naredite sami.

Pogajanja za zdravstvo in socialno varstvo: sindikati vladi poslali protipredloge
11. 10. 2022 18.36Pred nadaljevanjem pogajanj za zdravstvo in socialno varstvo so sindikati vladni strani poslali svoje protipredloge, na katere bo vlada odgovorila do srede zjutraj, še pred začetkom ponovnih pogovorov. Pogajanja so minuli teden prekinili do vladne dopolnitve predloga s plačami za zdravnike in zobozdravnike. Neuradno je vlada za mlade zdravnike ponudila tri plačne razrede, za eno delovno mesto štiri, za ostale pa do največ dva.