Dolg UKC-ja do medicinske fakultete ima sicer dolgo brado, med epidemijo pa je začel skokovito naraščati in zdaj je dovolj, pravi dekan. "Se je povečal na 43 milijonov evrov, kar predstavlja v bistvu dve leti dela naših inštitutov in na tak način mi enostavno ne moremo več poslovati," je povedal dekan medicinske fakultete UL Igor Švab.
Če bi šlo v tem tempu dalje, bi bile kmalu ogrožene plače zaposlenih, obveznosti do dobaviteljev in prepotrebne investicije. Lani so denimo za našo največjo bolnišnico samo na dveh inštitutih naredili skoraj 600 tisoč preiskav. "Mikrobiološke preiskave, to je največji del naših storitev, drugi zelo velik del so patološke preiskave, to pomeni obdukcije in preiskave tkiv, ki nastanejo v procesu zdravljenja. Nekaj dela je tudi z inštitutom za sodno medicino," še pravi Švab.
V skrbi za paciente vse naročene storitve kljub neplačevanju še vedno opravljajo. A to bi se utegnilo že v prihodnjem tednu povsem spremeniti. "8. decembra bomo začeli s pripravami za zaustavitev storitev," je še povedal Švab in dodal, da bodo storitve nehali izvajati 15. decembra. Po njegovih besedah to za bolnike v praksi pomeni, da bi se precej podaljšale dobe zdravljenja. "Diagnostika bi se poslabšala, s tem bi se povečale tudi čakalne dobe, kakovost oskrbe bi bila bistveno slabša," pravi.
Čeprav sodelujejo s številnimi zdravstvenimi ustanovami, imajo težave samo z ljubljanskim UKC, pravi Švab. Krive naj bi bile sicer previsoke cene storitev. "Cene storitev, ki jih izvajamo, so določene s strani države in so na primer na primeru patologije že deset let nespremenjene," razlaga dekan.
Leta dialoga, iskanja rešitev in dogovora niso prinesla rezultatov. Da bi zavarovali terjatve, so šli v tožbo, spor so nato skušali rešiti z mediacijo. UKC-ju so predlagali, naj do konca leta poravna dobrih 13 milijonov dolga, ostalo do konca junija prihodnje leto. Tekoče račune naročenih mikrobioloških preiskav pa bi poravnali vsaj 70-odstotno.
"Od mediacije smo odstopili v četrtek, ko smo dobili od UKC njihovo interpretacijo tega, kaj se je na mediaciji dogovarjalo. Njihov predlog je za nas nesprejemljiv, ker nam ne omogoča ekonomskega preživetja," pravi Švab. In kaj zdaj pričakujejo? Da bo klinični center vendarle pristal in se s podpisom zavezal njihovemu predlogu, ki po prepričanju Švaba ne povečuje znanih finančnih težav UKC-ja.
In kaj pravijo na UKC Ljubljana?
Vodstvo pred kamero ni želelo, so pa pisno sporočili, da je to zadnja v vrsti eskalacij medicinske fakultete, ki da skuša vršiti pritiske na UKC Ljubljana, kar se jim zdi neetično. "Fakulteta skuša spor reševati na plečih pacientov," so zapisali.
Kot navajajo, so med leti 2020 in 2023 za storitve fakultete plačali 46 milijonov evrov, fakulteti pa očitajo, da svoje storitve zaračunava po tržnih cenah, ki jih UKC ni potrdil, torej povsem enostransko in v nasprotju z dogovorom med obema institucijama. In še, da imajo presežke prihodkov nad odhodki, torej de facto dobičke iz tržne dejavnosti. Kot že omenjeno, dekan sicer odgovarja, da cene določa država.
Za odziv smo sicer prosili tudi ministrstvo za zdravje, a nam zaenkrat še niso uspeli odgovoriti.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.