Slovenija

Oglas

Odpravite bolečine v gležnju s sodobno fizioterapijo

Ljubljana, 13. 10. 2023 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Imate bolečine v gležnju? Vas omejujejo pri hoji in skoraj vsakem koraku? Poznate vzrok za nastanek vaših bolečin?

Bolečina v gležnju je pogost pojav, kateremu večina ljudi ne nameni dovolj pozornosti zaradi miselnosti "saj bo minilo samo od sebe."

Ali ste vedeli, da se zaradi nezdravljenja akutne bolečine v gležnju le te razvijejo v kronične bolečine? Kronične bolečine v gležnju zahtevajo dolgotrajnejšo fizioterapevtsko rehabilitacijo!

Vzroki za nastanek bolečin v gležnju se razvijajo zaradi travmatskih poškodb, prekomerne uporabe, premalne obremenilne kapacitete v gležnju, porušenega mišičnega sorazmerja in drugih posledic.

Boleč gleženj pogosto spremljajo tudi vnetje, oteklina, občutljivost na dotik, modrice in občutek nestabilnosti. 

Celostno zdravljenje bolečin v gležnju v zasebni fizioterapiji Medicofit je razdeljeno v štiri faze, ki so med seboj tesno povezane – diagnostični pregled, akutna fizioterapija, kineziologija in postkineziologija.

Kako vas v kliniki Medicofit vodijo od bolečin v gležnju do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu gležnju povrnejo polno moč boste izvedeli v nadaljevanju.

Medicofit

Glavni možni vzroki za bolečine v gležnju

Predstavljamo vam tri najpogostejše vzroke za nastanek bolečin v gležnju , ki jih specialisti za zdravljenje gležnja v kliniki Medicofit uspešno zdravijo – zvin gležnja, sindrom nestabilnega gležnja in ahilarna tendinopatija. 

Zvin gležnja

Ena najpogostejših poškodb, ki nastane zaradi akutne poškodbe, ponavljajočih stresnih poškodb in funkcionalne nestabilnosti je zvin gležnja.

Zvin gležnja opisuje poškodbeno stanje, kjer pride do zvina ligamenta v gležnju, ki vzpostavljajo statično stabilnost v sklepu. 

Pacienti opisujejo bolečine v gležnju, občutljivost na dotik, oteklino, modričenje in nezmožnost polne obremenitve stopala.

Poznamo več stopenj zvina gležnja, ki se razlikujejo na podlagi mehanizma poškodbe, pozicije stopala med poškodbo in stabilnosti ligamentov. 

Ali ste vedeli, da se ponavljajoči zvini gležnja razvijejo v sindrom nestabilnega gležnja in hitrejšo progresijo artritisa?

Sindrom nestabilnega gležnja

Sindrom nestabilnega gležnja nastane zaradi ponavljajočih se zvinov gležnja, ki se neustrezno zacelijo oziroma so neustrezno zdravljeni.

Sindrom nestabilnega gležnja se kaže kot bolečina v gležnju, občutek nestabilnosti pri obremenitvah, dolgotrajni hoji in nenadni spremembi smeri, zakrčenost v sklepu in prisotna oteklina. 

Poznamo funkcionalno in mehansko nestabilnost gležnja zato je ključnega pomena ugotoviti, za kakšno vrsto nestabilnost gre.

Ali ste vedeli, da se izvaja različno fizioterapevtsko zdravljenje za funkcionalno nestabilnost gležnja kakor za mehansko?

AT

Ahilarna tendinopatija

Ahilarna tendinopatija opisuje bolezensko stanje, pri katerem gre za preobremenitev tkiva, kar vodi v degenerativne spremembe. 

Ahilarna tendinopatija nastane zaradi ponavljajočih obremenitev, neustrezne mišične moči goleni, nezadostne sklepne gibljivosti, neustrezne obutve in neustrezne vadbene podlage. 

Pacienti z ahilarno tendinopatijo poročajo o poslabšanju bolečine v gležnju pri obremenitvah in pri dolgotrajni hoji. 

Ali ste vedeli, da se ahilarna tendinpatija razvija v treh stopnjah? Prva stopnja je reaktivna faza, druga je faza stanja nezadostnega popravljanja tetive in zadnja faza je degenerativna faza.

Fizioterapevtsko zdravljenje blažje reaktivne faze zahteva 10 – 15 tednov medtem ko se kronična oblika zdravi dlje časa. 

Celostno zdravljenje

Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit je razdeljeno v štiri faze, ki so med seboj povezane – diagnostični pregled, fizioterapevtsko zdravljenje, kineziološka faza rehabilitacije in postkineziologija.

Pričetek celostnega zdravljenja se prične z diagnostičnim pregledom, ki ga opravi fizioterapevt diagnostik.

Po diagnostičnem pregledu nastopi akutna fizioterapevtska faza zdravljenja, ki je osredotočena na kontrolo simptomov (zmanjšanje bolečine v gležnju, povečanja sklepne gibljivosti, okrepitve mišic).

Kineziološka faza rehabilitacije nastopi po akutni fazi zdravljenja in vas učinkovito vodi do odlične telesne pripravljenosti.

Po opravljeni rehabilitaciji se pacienti udeležijo postkineziološkega programa, ki zmanjša možnost ponovnega nastanka starih bolečin v gležnju.

Medicofit

Diagnostika

Začetek vsakega fizioterapevtskega zdravljenja se prične z uvodnim diagnostičnim pregledom, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi vpogled v funkcionalno stanje telesa.

Prične se s poglobljenim pogovorom (anamnezo) o času trajanja težav, nastanku simptomov, oceni bolečine, morebitnih prisotnih drugih boleznih.

Fizioterapevt diagnostik vam obrazloži specialistične izvide, ki jih prinesete s seboj.

Izvede se klinični pregled, ki se prične z inspekcijo in palpacijo gležnja (ali sta prisotna oteklina in vnetje, ali je vidna atrofija, barva in temperatura kože).

Opravijo se artrokinematika in pasivne meritve gibljivosti (kjer gib v gležnju izvede fizioterapevt) ter aktivne meritve gibljivosti (kjer gib v gležnju izvede pacient sam).

Opravijo se meritve mišične moči, kjer se pridobijo podatki o deficit v mišični moči, mišični vzdržljivosti in morebitnem mišičnem neravnovesju.

Izvedejo se funkcionalni testi za gleženj, ki želijo sprožiti bolečino v gležnju, zaradi katere ste prišli na pregled in izvede se ocena obremenilne kapacitete gležnja (sposobnost gležnja prenašanja obremenitev).

Po potrebi se priporoča izvesti diagnostično slikanje, kot je rentgen, magnetna resonance ali ultrasonografska preiskava.

Na podlagi diagnostičnega poročila vam fizioterapevt diagnostik zastavi individualni program zdravljenja, ki je prilagojen vašim specifičnim omejitvam in sposobnostim.

Medicofit

Fizioterapija

Strokovnjaki fizioterapije vam v akutni fazi zdravljenja primarno izvajajo kontrolo simptomatike, kar pomeni, da zmanjšajo bolečine v gležnju, zmanjšajo oteklino in vnetje, povečajo gibljivost v gležnju in povečajo mišično moč.

Izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk in sklepno mobilizacijo za sproščanje prenapete muskulature, povečanje sklepne gibljivosti in zmanjšanja bolečin v gležnju.

Pri svojem delu uporabljajo instrumentalne naprave, ki pospešujejo prekrvavitev, hitrejše celijo rane in brazgotine, spodbujajo celični metabolizem in zmanjšajo bolečino. Izvaja se:

- TECAR WINTECARE terapija,

- Globinski udarni valovi – ESWT, 

- Visokoenergijski SUMMUS laser,

- Visokotonska elekstrostimulacija HiTOP

Specialna fizioterapevtska vadba se pri zvinu gležnja izvaja za izboljšanje aktivne sklepne gibljivosti, okrepitve mišic invertorjev (upogib stopala navznoter) in evertorjev (obračanje stopala navzven), okrepitve dorzalne (gib potega prstov k sebi) in plantarne fleksije (gib potiska prstov od sebe).

Specialna fizioterapevtska vadba se izvaja ločeno, glede na patologijo, ki povzroča bolečino v gležnju. Pri zdravljenju ahilarne tendinpatije se izvaja vadba plantarnih fleksorjev gležnja v ekscentričnem režimu ali po načinu "heavy slow resistance", kjer se izvaja počasnejši vendar težji upor.

Medicofit

Kineziologija

Po uspešno zaključeni akutni fazi zdravljenja vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti. 

Specialna kineziološka vadba se osredotoča na krepitev mišic invertorjev in evertorjev gležnja, kakor krepitev mišic plantarnih in dorzalnih fleksorjev gležnja.

Izvaja se vadbo za povečanje gibljivosti v gležnju in vadbo za povečanje proprioceptivnih sposobnosti (zaznave v prostoru, izboljšanje koordinacije in ravnotežja). 

Progresivno se vključuje poškodovan predel v motorično kompleksnejši izvedbo vadbe. 

Pred zaključkom zdravljenja se izvede biomehanska analiza hoje in teka ter aplikacija testne baterije za gleženj in stopalo, ki prikaže vaše gibalne sposobnosti.

Medicofit

Postkineziologija

Po uspešno opravljenem celostnem zdravljenju bolečin v gležnju v kliniki Medicofit se pacienti udeležijo postkineziološkega programa.

Poseben postkineziološki program je sestavljen iz specialne vadbe, ki zmanjšuje možnost nastanka ponovnega pojava bolečin v gležnju in zmanjšuje možnost nastanka novih poškodb.

Ker verjamejo v celostno zdravljenje vas v kliniki Medicofit vodijo od bolečin v gležnju do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu gležnju povrnejo polno moč in gibalno funkcijo.

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA.


Viri

1. Al-Mohrej OA, Al-Kenani NS. Chronic ankle instability: Current perspectives. Avicenna J Med. 2016 Oct-Dec;6(4):103-108. doi: 10.4103/2231-0770.191446. PMID: 27843798; PMCID: PMC5054646.

2. Malliaras P. (2022). Physiotherapy management of Achilles tendinopathy. Journal of physiotherapy68(4), 221–237. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2022.09.010

3. Melanson SW, Shuman VL. Acute Ankle Sprain. [Updated 2022 May 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459212/

4. Tran, K., & McCormack, S. (2020). Exercise for the Treatment of Ankle Sprain: A Review of Clinical Effectiveness and Guidelines. Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health

5. von Rickenbach, Kristian J. MD, MS1,2; Borgstrom, Haylee MD1,2,3; Tenforde, Adam MD1,2; Borg-Stein, Joanne MD1,2; McInnis, Kelly C. DO1,2,3. Achilles Tendinopathy: Evaluation, Rehabilitation, and Prevention. Current Sports Medicine Reports 20(6):p 327-334, June 2021. | DOI: 10.1249/JSR.0000000000000855


Naročnik oglasa je Medicofit.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20