amandmaji

ZDA podprle Rusijo v ZN, Generalna skupščina sprejela oba predloga
24. 02. 2025 18.09Združene države Amerike so skupaj z Rusijo in še 16 državami glasovale proti amandmaju o umiku ruskih sil iz Ukrajine, ki ga je v Generalni skupščini ZN vložila Ukrajina. 93 držav je amandma podprlo, med njimi tudi Srbija in Slovaška, 65 pa se je vzdržalo. Toda Generalna skupščina je podprla tudi ameriško resolucijo, ki poziva k miru, ne navaja pa Rusije kot agresorke.

Pristojni odbor DZ potrdil predlog koalicije za pomoč ribičem
03. 07. 2024 17.39Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je sprejel vladni predlog spremembe zakona o pomoči ribičem. Ta predvideva spremembo člena o nadomestilih za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in člena o pravni pomoči ribičem spričo kazni, ki jim jih za ribolov v morju, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdaja Hrvaška.

Mariborski mestni svet zavrnil višje položnice za vrtce
30. 01. 2024 21.49Mariborski mestni svetniki so kljub temu, da je župan Saša Arsenovič ugodil njihovim do sedaj predloženim predlogom sprememb, izglasovali preložitev potrjevanja letošnjega proračuna občine za dva tedna. Predlagano zvišanje položnic za vrtce so zavrnili, medtem ko je predlog uvedbe plačljivega parkiranja ob sobotah umaknil že sam župan.

Soglasna podpora zaostritvi zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig
17. 01. 2024 13.15Pristojni odbor DZ je soglasno dopolnil in podprl predlog novele zakona o varstvu okolja, ki bo zaostril zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig. Člani odbora so pritrjevali predlagateljem iz civilne družbe, da mora biti zdravje na prvem mestu. Predstavniki gospodarstva so menili, da je predlog neskladen z evropsko zakonodajo.

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?
28. 11. 2023 18.16Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

Zaradi poplav proračunski odhodki višji za milijardo evrov
28. 09. 2023 06.39Vlada je potrdila predlog državnih proračunov za prihodnji dve leti. Njuno pripravo je začela že pred časom, dodatno pa je morala zagotoviti sredstva za obnovo in razvoj po avgustovskih poplavah. Načrtovani odhodki bodo tako prihodnje leto višji za milijardo evrov, v Bruslju pa bomo poskusili upravičiti višji javnofinančni primanjkljaj.

Kmetijske organizacije poslanskim skupinam: 'Upoštevajte stališča stroke'
15. 09. 2023 14.13Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali je prejel kritike že ob sprejemu, in sicer od NSi, nad njim pa ni navdušena niti veterinarska stroka. Kritikam so se zdaj pridružili še Zadružna zveza Slovenije, Kmetijsko-gozdarska zbornica, Sindikat kmetov, Zveza podeželske mladine in Zveza kmetic, ki so poslanskim skupinam poslali odprto pismo s prošnjo o ponovnem razmisleku glede predloga.

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi
17. 07. 2023 11.31Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

Mestni svet po razgreti debati le podprl načrte za gradnjo stanovanj v Dvorakovi
25. 05. 2023 20.08Mariborski mestni svetniki so kljub zadržanosti nekaterih dokončno podprli načrte medobčinskega stanovanjskega sklada za gradnjo bloka s 60 stanovanji za mlade v Dvorakovi ulici v Mariboru. Svetniške skupine, ki so imele pomisleke, so po opozorilu, da se z njihovim upoštevanjem zamika projekt za vsaj leto dni, umaknile svoje amandmaje. Svetniki so podprli še podražitev vstopnin v javne športne objekte in javnih vrtcev, niso pa soglašali s predlagano podražitvijo mestnih avtobusov. Ostale predlagane podražitve so preložili na naslednje srečanje, saj so sejo po več kot šestih urah prekinili.

Golob napovedal dvig minimalne zajamčene pokojnine in 'božičnico' za upokojence
24. 05. 2023 11.16Predsednik vlade Robert Golob je za potrebe upokojencev napovedal 100-milijonski paket, ki ga bodo izvedli skozi štiri ukrepe. Gre za dvig minimalne zajamčene pokojnine na 700 evrov, z njo pa tudi uskladitev vdovskih pokojnin. Prav tako pa naslavljajo tudi odmero pokojnine za invalide, ki delajo s skrajšanim delovnim časom, in napovedujejo uvedbo "božičnice" za upokojence. Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije z višino izredne uskladitve pokojnin ni zadovoljen, preseneča pa ga napovedana "božičnica".

Že septembra konec odločanja med Zoisovo in republiško štipendijo?
23. 05. 2023 19.51S predstavitvijo stališč poslanskih skupin se je zaključil zakonodajni postopek o predlogu novele zakona o štipendiranju, ki ga je vložila SDS. Predlog namreč že na matičnem odboru ni dobil podpore. Odrekla mu jo je koalicija, nato pa sama predlagala isto. Tudi novi predlog namreč ukinja nezdružljivost republiške in Zoisove štipendije.

'Sodnikom in tožilcem bo dodatek, če bo sprejet, pripadal od januarja 2023'
04. 02. 2023 07.00Da je vladni predlog, po katerem bi sodniki in tožilci prejeli 600 evrov dodatka, lahko celo v neskladju z ustavo, so opozorili v parlamentarni pravni službi. Gre za 760.000 evrov mesečno težak predlog. Kdo ga je pravzaprav umaknil, tik preden so ga v obravnavo dobili poslanci? Kaj je bilo v ozadju burne razprave na vladi? Pojasnila nam je ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan.

Švarc Pipanova: Dodatek k plačam moramo pretehtati, o višini ne moremo govoriti
02. 02. 2023 12.44Vlada je iz zakonodajnega postopka umaknila predlog Zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev, po katerem bi sodniki in tožilci od januarja prejemali mesečni dodatek v višini 600 evrov. Pristojna ministrica je dejala, da so se za umik odločili predvsem zaradi pomislekov Zakonodajno-pravne službe DZ. Na kakšen način bodo reševali težavo, bo znano v prihodnjih dneh. Sodniško društvo umik zakona o začasnem dodatku medtem razume kot začasen zaplet.

SDS vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o dohodnini
17. 11. 2022 12.28DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o dohodnini, glasovanje o njenem sprejemu pa bo opravil na eni od prihodnjih sej. Pred tem mora namreč odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tik pred glasovanjem vložila poslanska skupina SDS. "Nekateri se ne morejo sprijazniti s porazom na volitvah," je komentiral premier Robert Golob.

Poslanci napovedujejo podporo spremembam v noveli Zakona o davčnem postopku
26. 10. 2022 12.30DZ se je seznanil s predlogom novele Zakona o davčnem postopku, s katero se v slovenski pravni red prenaša določbe evropske direktive, ki zahteva poročanje operaterjev spletnih platform davčnemu organu. S tem se poslanci večinoma strinjajo, ali bodo predlog novele zakona poslali v nadaljnjo obravnavo, pa bodo odločili v četrtek.

Konec brezplačne uporabe avtorskih del pri pouku?
21. 09. 2022 09.56Novela Zakona o avtorski in sorodnih pravicah po besedah šolnikov, znanstvenikov in raziskovalcev nedopustno oži izjemo za znanstveno raziskovanje in uvaja nadomestilo za uporabo avtorskih del za namene ponazoritve pri pouku na daljavo. Predsednica omenjenega odbora pa: Nadomestilo bo določila vlada, ne gre pa za visoke zneske.

Sloveniji denarna kazen zaradi nepravočasnega prenosa evropskega zakonika
12. 07. 2022 18.37Slovenija bi morala najpozneje do 21. decembra 2020 v nacionalni pravni red prenesti direktivo Evropskega parlamenta in Sveta o Evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah. Ker navedene obveznosti še ni izpolnila, je Evropska komisija vložila tožbo, s katero Sodišču EU predlaga, naj Sloveniji naloži plačilo denarne kazni.

Skuša opozicija otežiti delo novi vladi? 'Očitno je, da gre za oviranje procesa'
14. 05. 2022 19.35Poslance novega sklica državnega zbora je takoj ob prihodu v novo službo čakalo presenečenje. Na mizi imajo že več kot 30 zakonskih predlogov, ki jih je v proceduro vložila opozicija. Kaj takšnega se doslej še ni zgodilo. Ali skuša opozicija otežiti delo novi vladi, ki zdaj kar nekaj časa ne bo mogla v parlament spraviti svojih predlogov? Da takšna taktika v Sloveniji na dolgi rok ne deluje, pa ocenjujejo pravni strokovnjaki.

Kako je ruska invazija na Ukrajino vplivala na šport v obeh državah?
25. 02. 2022 17.51Najprej je odjeknila novica, da je Sankt Peterburg izgubil finale Lige prvakov. Sledile pa so še druge odpovedi. Na seznamu denimo ni več ruskega Sočija za izvedbo dirke formule 1 v sezoni 2022. Mednarodna smučarska zveza je v Rusiji odpovedala vsa tekmovanja, ki so bila predvidena ob koncu sezone. Veliko negotovosti je še vedno na nogometnih zelenicah, prekinjajo se sponzorske pogodbe, poleg tega pa mednarodni olimpijski komite poziva k odpovedi vseh tekmovanj v obeh državah.

Evropski komisar za širitev: Za krizo v BiH je odgovoren Valentin Inzko
22. 12. 2021 14.11Razkritje nekaterih stališč evropskega komisarja za širitev, Oliverja Varhelyija, je v BiH sprožilo val ogorčenja. Neuradno naj bi EU za zaprtimi vrati poskušala popraviti določila t. i. Inzkovega zakona, ki je povzročil ostro reakcijo Banjaluke. Po poročanju medijev naj bi se madžarski evropski komisar Varhelyi s članom predsedstva BiH, Miloradom Dodikom, strinjal o izvedbi seje parlamenta Republike Srbske, na kateri je bil govor o prenosu nekaterih bistvenih pooblastil v Banjaluko. Za trenutne razmere je Varhelyi okrivil Valentina Inzka.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?
11. 12. 2021 16.45V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'
03. 12. 2021 09.23Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Nov zakon o živalih: 'To so koraki v pravo smer, a še veliko ostaja neurejenega'
04. 09. 2021 21.15Vlada soglaša s predlogom spremembe Zakona o zaščiti živali. Da pozdravljajo vse izboljšave, so ob tem sporočili z Društva za zaščito živali Pomurje. A v isti sapi dodajajo, da ostaja še veliko stvari neurejenih. Pri problematiki zapuščenih mačk se po njihovih besedah ne bo veliko spremenilo, dokler ne bo čipiranje obvezno. "Pri prepovedi verig pa nas skrbi predvsem, da bo zdaj veliko psov pristalo v boksih," opozarjajo. Medtem v ljubljanskem zavetišču Gmajnice izpostavljajo, da je nevzgojenost psov v Sloveniji vse prepoznavnejši problem. Obvezno osnovno šolanje psov v novem zakonu sicer še ni predvideno, bi pa bilo smiselno, menijo.

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja
14. 05. 2021 09.11Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Delodajalci obžalujejo odhod sindikatov iz ESS
13. 05. 2021 10.47Predstavniki delodajalcev so nad odločitvijo sindikatov, da se umikajo iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), razočarani in jo obžalujejo. Tristranski dialog je zelo pomemben posebej v času sprejemanja reform in določanja prihodnjih usmeritev družbe, so povedali v odzivih.

Ministrstvi za okolje in gospodarstvo umikata sporni člen novele zakona o vodah
24. 03. 2021 11.37Ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta dosegla soglasje, da iz novele zakona o vodah, ki je v obravnavi v DZ, izvzameta člen, ki bi omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju, so sporočili z ministrstva za okolje.

Za Šarca nabava cepiv le vrh ledene gore, Tonin poziva k dialogu
17. 03. 2021 22.51Kdo je odgovoren, da Slovenija lanskega decembra ni naročila vseh količin cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, ki jih je imela na voljo? Odgovor na to vprašanje so iskali na politično-strokovnem vrhu na Brdu pri Kranju, ki ga je sklical predsednik Borut Pahor. V opozicijski LMŠ zamujeno priložnost za nabavo dodatnih odmerkov cepiva vidijo kot tako veliko napako, da napovedujejo vložitev ustavne obtožbe zoper premierja Janšo.

Čeferin ostro zanika namigovanja o lobiranju pri poslancih SMC
30. 11. 2020 18.40V politiki je medtem zavladalo navidezno zatišje. Konec tedna bodo namreč znani rezultati kongresa stranke DeSUS, na čelo katere se najverjetneje vrača Karl Erjavec. Po njegovih številnih političnih sestankih v zadnjih tednih ugibanja o tem, kaj bo storil, še vedno ne potihnejo. Snovalci nove leve koalicije računajo, da bo Erjavec DeSUS odpeljal iz Janševe vlade, potem pa, da bodo sledili še zanje nujno potrebni glasovi iz SMC. In prav glede treh poslancev SMC so se v strankarskih glasilih SDS pojavila namigovanja, da jih je k odhodu iz te koalicije nagovarjal predsednik UEFE Aleksander Čeferin.

DZ potrdil šesti protikoronski zakon: delno kritje fiksnih stroškov podjetij
25. 11. 2020 08.20DZ je danes potrdil šesti protikoronski zakon, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Poglavitna novost je delno kritje fiksnih stroškov tistih podjetij, ki jim bodo prihodki zaradi epidemije upadli za najmanj 30 odstotkov. Skupna vrednost ukrepov je ena milijarda evrov.

Javnost bo lahko znova dostopala do podatkov v kazenskih zadevah
24. 11. 2020 11.00Vlada je na dopisni seji soglašala s predlogi amandmajev k Predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku. Na ta način se ponovno vzpostavlja že uveljavljena dolgoletna praksa dostopa do podatkov v kazenskih zadevah. Vrhovno sodišče je sicer pred dnevi sporočilo, da z nedavno sodbo ne omejuje dostopa do sodb in da ni omejilo transparentnosti delovanja sodišč, kar je pozdravila tudi informacijska pooblaščenka.