Takšno vlaganje zakonov je nagajanje, so po prvih odzivih prepričani v koaliciji. "Nekdo, ki je vladal celo epidemijo z odloki in ni uspel enega zakona sprejeti ali predlagati, je danes dobil neizmerno željo po pisanju zakonov," je dogajanje komentiral Robert Golob. "Opozicija SDS in NSi je s tem pokazala, kako gradi Slovenijo," je menil Luka Mesec iz Levice. "V kakšnih drugih okoliščinah bi bilo to žalostno, danes je samo smešno," pa je dejala Tanja Fajon iz SD.
Ne gre za nobeno nagajanje, trdijo v opoziciji. Večinoma naj bi šlo za nujne manjše popravke, ki "niso šli skozi proceduro, gre predvsem za odpravo zaostankov, ki nas tangirajo tudi z vidika kazni EU," na drugi strani pojasnjuje Danijel Krivec iz SDS.
Toda izstopa predvsem predlog nove medijske zakonodaje. SDS je vložila predloge, za katere očitno niti v lastni vladi niso imeli podpore. "Zaradi koalicijskih dogovarjanj niso šli naprej," dodaja Krivec.
"Tega zakona mi nismo vložili, smo pa vložili sedem drugih zakonov," pojasnjuje Matej Tonin iz NSi.
Zavlačevanje s pomočjo procesnih pravil je že stara praksa
V zgodovini Slovenije se kaj takega še ni zgodilo. Ali je torej ta vlada pustila največ neopravljenega dela do zdaj? "Očitno je, da gre za oviranje zakonodajnega procesa s koalicijskimi zakoni, kajti vlada je imela dovolj časa," ocenjuje nekdanji predsednik vlade in pravnik Miro Cerar.
Zavlačevanje s pomočjo procesnih pravil je tako staro kot demokracija sama, že starorimski državnik Cato je s tem uspešno nagajal Cezarju. Danes je to znana težava v ZDA, kjer posamezniki lahko v nedogled zavlačujejo sprejetje zakonov. "Naš poslovnik ne omogoča takšnega oviranja postopka," dodaja Cerar.
Čas za razpravo je namreč omejen. V vsakem primeru, pravi Cerar, morajo predloge najprej preučiti. Lahko jih celo izrabijo. Nova koalicija bi lahko predloge najprej podprla, pa ga z amandmaji tako spremenila, da bi pod okriljem opozicijskega predloga sprejeli svoj zakon.
Najbolj zrelo bi bilo potrpljenje, pravi Cerar. "Ne vidim tako hudega problema, če bo prišlo do zastoja en mesec, dva, tri, kajti pomembno je, da na dolgi rok te zadeve uredimo. In toliko državljani lahko počakamo."
Resnične namene opozicije pa bomo spoznali kmalu. Če je pred nami mandat, poln poslanskih vprašanj, interpelacij in predlogov, ki bodo sami sebi namen, bi to lahko postal čas, ko bo ugled državnega zbora dosegel novo dno.
KOMENTARJI (1161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.