Upokojencem se obeta več ukrepov, ki bodo izboljšali njihov življenjski standard. Premier Robert Golob je namreč na odprtju Dnevov medgeneracijskega sožitja dejal, da so na vladi ta teden zaključili medresorsko usklajevanje štirih ukrepov.
Prvi med njimi je dvig minimalne zajamčene pokojnine, ki bo po novem znašala 700 evrov. Predčasno uskladitev pokojnin za 1,8 odstotka je napovedal za november: "Da izpolnimo obljubo, da imamo minimalno zajamčeno pokojnino 700 evrov pred zaključkom leta."
Vse vdovske pokojnine se bodo ob tem (drugi ukrep) tako najkasneje s 1. januarjem uskladile z minimalno zajamčeno pokojnino. Tako bodo tudi vse vdove in vdovci prejemali najmanj 700 evrov. Ukrep bo po besedah Goloba zajel okoli 10.000 posameznic in posameznikov.
Tretji ukrep bo naslavljal invalide, ki zaradi zdravstvenih težav delajo po skrajšanem delovnem času. Po aktualni zakonodaji se jim s tem zniža tudi odmera za pokojnino. "To bomo s 1. januarjem spremenili. Zaenkrat za vse, ki se bodo upokojevali od tega časa. Njim se bo odmera štela, kot bi delali polni delovni čas," je dejal.
Božični dodatek pa je predstavil kot četrti ukrep. Obračunan bo na način, kot je letni dodatek, ki bo izplačan v juniju, znesek pa bo nižji, kot je dejal Golob: v višini 40 odstotkov letnega dodatka. "Izplačan bo še v času božiča, da boste lahko še toliko bolj uživali v medgeneracijskem sožitju. Kar je tudi bistvo življenja," je zbranim dejal premier.
Paket za potrebe upokojencev, ki so ga razdelali v štirih ukrepih, bo po besedah predsednika vlade stal 100 milijonov. S paketom želijo zagotoviti izboljšanje gmotnega položaja starejšega prebivalstva Slovenije.
Sušnik z višino novembrske izredne uskladitve pokojnin ni zadovoljen
Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik je v odzivu na vladno napoved 100-milijonskega paketa izrazil presenečenje predvsem nad "božičnico" za upokojence, ki je niso pričakovali. Pozdravil je tudi ukrepe za invalide in za tiste, ki prejemajo vdovske pokojnine.
Je pa pričakoval višji odstotek predčasne uskladitve pokojnin. Kot je pojasnil, so predlagali uskladitev v višini najmanj 3,5 odstotka, kot je že februarja vladi predlagal tudi svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Vendar je, kot je dejal Sušnik, vlada dala prednost vdovskim pokojninam in invalidom ter sredstva razdelila na različne nivoje. Napovedana višina, torej 1,8 odstotka, po njegovih navedbah ne bo zadovoljila upokojencev, "saj je inflacija previsoka".
Opomnil je na lansko visoko letno inflacijo in na to, da se tudi letos stvari močno dražijo. "Upam, da bo razum prevladal, da bo ta socialni paket toliko ovrednoten in za tiste, ki so res pomoči potrebni," je dejal in spomnil, da so v času pretekle vlade tisti z nizkimi pokojninami paket pomoči dobili trikrat.
Obenem Sušnik meni tudi, da je november za usklajevanje pokojnin zelo pozen, da bi do tega lahko prišlo takoj po dopustih, kar da je ministrom tudi povedal. "Vendar zgleda, da jim finance ne dopuščajo," je dodal. "Če bo gospodarska rast nekoliko boljša, se bo morda lahko premaknilo še kakšno stvar," je še dejal.
Premierjeve obljube upokojencem pozdravljajo tako v koaliciji kot tudi v opoziciji
Današnje obljube predsednika vlade Roberta Goloba, ki je za upokojence napovedal 100 milijonov evrov vredne ukrepe, pozdravlja celoten politični spekter. V Levici poudarjajo, da te obljube razumejo kot zavezo. Tudi predsednik SDS Janez Janša napovedane ukrepe za izboljšanje položaja upokojencev pozdravlja, a opozarja, da je to "absolutno premalo".
Predsednik SDS Janez Janša je v izjavi ob robu seje DZ dejal, da koalicija z vloženim amandmajem k noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 predlaga izplačilo zimskega dodatka upokojencem oz. božičnice, kar pozdravlja, a opozarja, da gre zgolj za 40 odstotkov letnega dodatka, "kar je v denarju tam med 60 in 200 evri, kar je absolutno premalo". "Za obliž", kot pravi Janša, je predlagan podoben manever kot lani, ko se je za dva meseca povečalo pokojnine za nekaj več kot štiri odstotke, zdaj se predlaga enako za november in december, a zgolj za 1,8 odstotka. "Če upoštevamo inflacijske napovedi za letošnje leto in če damo skupaj vse te dodatke in to dvomesečno povišanje, to vse skupaj ne doseže tega, kar bo upokojencem vzela inflacija. Se pravi, je to en tak malo krepkejši 'blažev žegn'," je dejal.
V SDS bodo najverjetneje predlagali spremembo amandmaja, da se za božičnico izplača zimski dodatek oz. božičnica upokojencem v višini letnega dodatka. "To bi mogoče še kaj pomenilo," ocenjuje Janša. "Kar se tiče pa tiste uskladitve za 1,8 odstotka, tega upokojenci z nizkimi pokojninami niti opazili ne bodo in je to še slabša šala, kot so bili tisti štirje odstotki lani," je menil.
Vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec Golobovo obljubo upokojencem razume kot zavezo. "Dejstvo je, da so upokojenci bili eden od segmentov populacije v tej državi, ki je v tem prvem letu najmanj dobil, čeprav je bil zelo verjetno najbolj pod udarom vseh okoliščin, od inflacije do ostalega," je dejal v izjavi ob robu seje DZ. Zato je po njegovem mnenju to "absolutno nek pomemben korak". "Mislim, da za to zavezo tudi stojimo in da bo uresničena," je dodal. Ocenjuje namreč, da je čas, da se v koaliciji posvetijo temu, kako izboljšati pokojnine, saj gre za najbolj ranljivo populacijo. Zapletov z obljubami, kot pri sodnikih, ne pričakuje. "Sodniki so nenazadnje funkcionarji v tej državi z zelo visokimi plačami, mislim, da je prav in pravično, da se upokojencem to zagotovi," je dejal in dodal, da so amandmaji navsezadnje tudi koalicijsko usklajeni.
V SD so sporočili, da so podpisali predlog za zimski letni dodatek za upokojence, da zagotovijo dostojno življenje upokojencev, ki ob naraščanju življenjskih stroškov vse težje živijo. "Prepričani smo, da je to prvi, a ne edini korak pri urejanju problematike (pre)nizkih pokojnin in posledično slabšega socialnega statusa velikega števila upokojencev," so še dodali.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da bodo o premierjevi obljubi upokojencem govorili še na seji poslanske skupine in v okviru sprejetja oz. obravnave rebalansa proračuna na seji DZ. "Pozdravljam to njegovo obljubo, upokojenci si seveda zaslužijo višje pokojnine, dostojnejše in kvalitetnejše življenje," je dejala in dodala, da premierja podpira.
V NSi ocenjujejo, da je dvig pokojnin zagotovo potreben. Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je ocenil, da se vlada neuspešno spopada z visoko inflacijo, največje žrtve pa so najranljivejši. Dodal je, da smo od te vlade slišali že veliko obljub, veliko prenagljenih odločitev, ki potem ali niso imele pravne podlage za izvedbo ali pa jih kljub veliki politični večini niso bili sposobni izvesti. "V NSi se bojimo, da ne bi bile te obljube o pomoči upokojencem zopet žrtev neoperativnosti ekipe sedanje vlade," je dejal.
Ob tem ni jasno, ali bo ta izredna uskladitev konec leta res izredna uskladitev, "ali zopet prevara upokojencev in bi bil to samo draginjski dodatek", je opozoril Cigler Kralj. V vsakem primeru pa 1,8 odstotka ni zadostna višina, da bi upokojencem pomagala. "Slovenski upokojenci ne potrebujejo samo bonbončkov in ti bonbončki s strani Roberta Goloba se mu radi tudi zataknejo v sapniku, ampak potrebujejo celovito pokojninsko reformo, da bodo upokojenci mirno živeli na jesen svojega življenja," je še dodal.
Beseda tudi o pokojninski reformi
Tokratni Dnevi medgeneracijskega sožitja se osredotočajo na aktualne družbene izzive, ki zadevajo mlade in starejše. Na dvodnevnem dogodku bodo med drugim govorili o ohranjanju vitalnosti in aktivnem staranju ter pokojninski in zdravstveni reformi, so sporočili iz Zdus.
S programom, ki ga sooblikujejo starejši in mladi, povezani v medgeneracijsko koalicijo MeKoS, bodo sicer sodelujoči na tretjih Dnevih medgeneracijskega sožitja iskali rešitve najbolj aktualnih družbenih izzivov, ki zadevajo obe skupini. Kar se tiče starejših, pa se bodo predvsem posvetili ohranjanju vitalnosti in aktivnemu staranju.
Na okrogli mizi se bodo dotaknili pokojninske reforme, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa se bo srečala s prostovoljkami programa Starejši za starejše. V programu je tudi voden ogled po rokodelski razstavi članic in članov Zveze društev upokojencev (Zdus), kot tudi sprejem zamejskih in tujih društev upokojencev, ki so jih povabili medse.
V četrtek bo sledila novinarska konferenca na razstavnem prostoru Telekoma na temo e-oskrbe na domu po septembru 2023. Sodelovali bodo predstavniki Zdusa, Telekoma, ministrstev za zdravje, za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter za solidarno prihodnost.
Po dogodku bo sledila okrogla miza o zdravstveni reformi, še pred tem pa bodo obeležili dan Zdus, na katerem bodo predstavili kandidate za vodilna mesta zveze za novo mandatno obdobje, ki se bo z volitvami pričelo zadnje dni junija.
KOMENTARJI (935)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.