Visoki predstavnik v BiH Valentin Inzko je tik pred koncem svojega mandata sprejel odločitev o spremembi kazenskega zakonika BiH, ki za zanikanje genocida po novem predvideva zaporno kazen od šestih mesecev do petih let. Ta odločitev je kvišku pognala oblasti v Banjaluki, ki so s predstavnikom v predsedništvu BiH Miloradom Dodikom na čelu zagrozile z odcepitvijo. Ta se je nato soočil s plazom obtožb, da poskuša razbiti državo.
Po poročanju bosensko-hercegovskih medijev in britanskega Guardiana pa naj bi si visoki predstavniki EU v zakulisju prizadevali za "popravo" Inzkovega zakona, ki naj bi bil tudi povod za destabilizacijo razmer v državi. V Bruslju se namreč bojijo izbruha novega regionalnega konflikta. Po ugotovitvah komisarja za širitev, Oliverja Varhelyija, je glavni odgovorni za trenutno krizo ter zaostrovanje političnega in mednacionalnega ozračja Inzko. Po njegovem mnenju Inzko delegitimira urad visokega predstavnika za BiH.
"Čeprav se Inzkovi amandmaji ne morejo izpodbijati s stališča bistva zakona, je dejstvo, da so vsiljeni zadnji dan njegovega mandata, zelo problematično," meni Varhelyi. "Predvsem zato, ker gre za pomembno odločitev, ki bi morala biti osnovana na temeljiti debati, v katero bi bili udeleženi vsi. Sedaj je vprašanje, kako to popraviti," komisarja za širitev navaja Guardian.
Varhelyi, ki se sicer zelo dobro razume z Viktorjem Orbanom, meni, da je krizo mogoče rešiti. Iz zapisnika sestanka, ki ga je Varhelyi imel z evropskimi predstavniki v BiH, pa je po poročanju medijev iz BiH mogoče razbrati, da se je ta zavzemal za izvedbo seje Narodne skupščine Republike Srbske, na kateri so njeni člani podprli resolucijo, ki srbski entiteti vrača številna pooblastila, med drugim pristojnosti na področju davčne politike, pravosodja, obveščevalne službe in tudi vojske.
Evropski komisar se je sestanku sicer zavzemal za to, da bi se implementacija odločitve skupščine RS zamrznila za šest mesecev, kar bi omogočilo nove pogovore med Sarajevom, Banjaluko in Brusljem. Varhelyi je namreč prepričan, da je preoblikovanje Inzkovega zakona bistveno pri Dodikovem priznanju Inzkovega naslednika Christiana Schmidta.
Že včeraj smo poročali o tem, da je madžarski premier Viktor Orban stopil na Dodikovo stran in kritiziral "eksorcizem Dodika" ter zatrdil, da bo Madžarska blokirala vsakršen poskus sankcij proti njemu. Orban je potrdil tudi, da je Madžarska entiteti bosanskih Srbov namenila 100 milijonov evrov. Varhelyijevo stališče zato ne preseneča.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.