V oddaji 24UR ZVEČER sta svoja stališča soočila prvak LMŠ Marjan Šarec in predsednik NSi Matej Tonin. Kot je uvodoma povedal Šarec, ga pojasnila premierja Janeza Janše niso prepričala. "Lani je od mene zahteval in me ovadil zaradi neopravljanja dolžnosti, ker nisem predpisal karantene za povratnike iz Italije. Ta vlada je potem pet mesecev spala, potem je prišel drugi val, zdaj pa imamo več kot 4000 smrtnih žrtev," je dejal.
Po besedah Šarca se je izkazalo, da vlada decembra ni naročila dodatnih 500.000 odmerkov cepiva. Naročili so jih naknadno, v Slovenijo pa bodo prispeli šele jeseni. "Če bi odmerke naročili takrat, ko je bil čas, bi seveda cepivo dobili do junija. Janša lahko pripoveduje svoje pravljice, a mi mu ne verjamemo," je odločen prvak LMŠ.
Tonin je spomnil, da je Slovenija naročila sedem milijonov odmerkov cepiv, kar je trikrat več, kot imamo prebivalcev. Največji problem po njegovi oceni predstavlja prepočasna dobava cepiv. "Če bi cepivo naročili decembra in bi zdaj imeli 7,5 milijona naročenih odmerkov, bi ga še vedno primanjkovalo," je dejal.
Šarec je dodal, da je Nemčija sporočila, da se ne bo odrekala odmerkom cepiv na račun tistih držav, ki niso pravočasno oddale naročil. Sprašuje se, ali je vlada špekulirala glede cene ali pa želi podaljšati epidemijo. "Janša govori že o tretjem valu, menim pa, da se drugi še sploh ni končal."
Tonin meni, da bi morali politiki ljudem pokazati luč na koncu predora in manj pozornosti nameniti prerekanju in negativizmu. Šarca je spomnil, da se ni udeležil sestanka na Brdu pri Kranju. "Dolžni smo sedeti za isto mizo, četudi se ne maramo. Iskati moramo rešitve."
Po besedah Šarca so v opoziciji jasno pokazali, da so pripravljeni na sodelovanje s predlaganimi amandmaji, a jih koalicija ni podprla. Ponujena roka je bolj farizejske narave, meni Šarec. V LMŠ ne bodo prevzeli odgovornosti za napake vlade, je bil jasen Šarec. Vladi ob tem očita še neučinkovito komunikacijo z ljudmi v času zdravstvene krize. "Najbolj optimistično bi bilo, da vsi skupaj odidete."
"Ste kot nemški general, ki je vrgel puško v koruzo, zdaj pa požiga vse mostove za seboj," je Tonin odgovoril Šarcu. Kot je dodal, so v politiki v takšnih razmerah dolžni sodelovati. Šarcu očita zagrenjenost. "Namesto da bi podali roko sodelovanja, kurite in rušite mostove." Tonin je prepričan, da je včasih treba v politiki pozabiti na zamere in iti naprej v korist države.
Zakaj so se v LMŠ odločili za ustavno obtožbo? Šarec odgovarja, da je bila (ne)nabava cepiv le vrh ledene gore, saj gre za kršenje pravice do zdravja. Prav tako vladi očitajo, da se lani poleti ni učinkovito pripravila na drugi val epidemije, rezultat pa so številne smrtne žrtve covida-19.
Tonin na drugi strani meni, da ustavna obtožba ni rešitev, zato predlaga dialog in sodelovanje. Spomnil je, da NSi decembra 2019, ko je Janša vložil ustavno obtožbo zoper Šarca, pri tem ni sodelovala, saj se jim je tak ukrep zdel preresen. Šarec je prepričan, da morajo v opoziciji preprečiti politiko, ki jo vodi Janša, Tonina pa je obtožil, da je le Janšev privesek.
Fajonova: Ključno je preveriti dejstva
Stranka SD se je v nasprotju z LMŠ vendarle udeležila srečanja na Brdu pri Kranju. Kot je dejala predsednica stranke Tanja Fajon, je bil pogovor dovolj zgovoren in jasen prikaz trenutnega stanja v državi. Po njeni oceni je jasno, da po dveh valih ne obvladujemo dobro epidemije, sredin pogovor s stroko pa je bil tako koristen.
Fajonova meni, da morajo zdaj preveriti dejstva. Če drži, da Slovenija ni izkoristila možnosti za nabavo dodatnih odmerkov cepiv zaradi cen, lahko gre za kazenski pregon, je ocenila. Pomembno je, da ugotovimo, kdo je za to odgovoren, je dejala. Spomnila je, da v stranki že leto dni pozivajo vlado, naj da stroki glas pri obvladovanju epidemije. V strokovni skupini pri ministrstvu za zdravje je po njenem mnenju premalo epidemiologov, jasno pa je tudi, da niso povsem enotni.
Od vlade v prihodnje pričakuje pomirjujoča komunikacijo in da bo zagotovila vrnitev v normalnost brez represije. Predloga ustavne obtožbe Fajonova še ni preučila, je pa ocenila, da je tovrsten ukrep zelo resen in je zato treba prej preveriti vsa dejstva.
KOMENTARJI (785)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.