Muzej

Tudi uporniška Ljubljana je imela svojo 'Alo Alo' gostilno
27. 04. 2025 07.00
Pletenka za vino z dvojnim dnom, v katerem je bilo prepovedano žganje, ki so ga v partizanski saniteti uporabljali kot razkužilo. Lesen stol, ki je bil zadnje, kar je pod seboj čutila 22-letna mladenka. Zamišljen sivolasi gospod, ki mu misli odtavajo h kanglici in vrsti za mleko na Celovški cesti, v kateri je (pogosto zaman) čakal z materjo. Ter opomnik za odločevalce, ki razmišljajo o orožju, da človeštvo v resnici hrepeni po miru.

Zadnji gol ljubega San Lorenza, ki ga je proslavil papež, je zabil Slovenec
21. 04. 2025 10.35
Jorge Mario Bergoglio je bil rojen leta 1936 v Buenos Airesu. Njegov oče je bil košarkar lokalnega kluba San Lorenza in ljubezen do tega kluba je nasledil tudi mladi Jorge. Leta 2013 je Jorge Mario Bergoglio postal papež Frančišek, nikoli pa ni pozabil na svojo ljubezen do kluba iz domovine.

Koliko bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?
15. 04. 2025 20.36
Da bo prav 11. maj, dan referenduma o dodatkih k pokojninam, prvi korak padca Golobove vlade, je bilo slišati v Celju. V referendumsko kampanjo so se sicer vključile že vse parlamentarne stranke, tudi Gibanje Svoboda, čeprav je premier javno pozval k bojkotu referenduma. Ne na volišča, ampak v muzej ali galerijo, pozivajo tudi v Levici, saj da je referendum le predvolilna kampanja SDS, ki jo bodo plačali davkoplačevalci. Koliko pa bodo stranke plačale za referendumsko kampanjo?

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo
13. 04. 2025 18.30
Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

V največji muzej 'mini železnice' spustil solzivec
13. 04. 2025 11.45
V eni najbolj znanih turističnih znamenitosti v Nemčiji Miniatur Wunderland – muzeju z največjim modelom pomanjšanega železniškega sistema na svetu – so morali v soboto evakuirati več kot 1000 obiskovalcev, potem ko je zgradbo preplavil dražilni plin. Kdo je razpršil solzivec, policija še ugotavlja.

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi
11. 04. 2025 14.38
Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

Prestavitev razstave o Srebrenici: muzej zavrača obtožbe o relativizaciji zgodovine
09. 04. 2025 09.36
Ob torkovem odprtju razstave ob 30. obletnici genocida v Srebrenici so v Muslimanskem kulturnem centru pojasnili, da so zaradi nesoglasij glede uvodnega pojasnila razstave prekinili sodelovanje z Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Organizatorji so predlog muzeja, da se uvodno besedilo izpusti ali spremeni, videli kot poskus relativizacije zgodovine, zato so razstavo prestavili v prostore MKC. V Muzeju pravijo, da so to odločitev sprejeli z obžalovanjem. Obtožbe o relativizaciji zgodovine pa zavračajo.

Razstavo o genocidu v Srebrenici zaradi nesoglasij glede dejstev prestavili
08. 04. 2025 19.44
Muslimanski kulturni center v Ljubljani je ob odprtju razstave ob 30-letnici genocida v Srebrenici opozoril na poskuse relativizacije zgodovine. Razstava, ki je del širšega sklopa spominskih dogodkov, bi morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine, a so jo zaradi nesoglasij prestavili. Prikazuje pričevanja 15 preživelih iz Srebrenice, ki zdaj živijo v Sloveniji. Namesto v muzeju bo razstava na ogled v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani vse do 13. julija, nato pa se bo selila še v druga slovenska mesta.

Najboljši slovenski obveščevalec, ki je razbesnel Hitlerja
06. 04. 2025 12.52
1. aprila 1941 je iz Berlina vlado v Beogradu obvestil o točnem dnevu in uri bombardiranja Jugoslavije. Ker je za operacijo s kodnim imenom Direktiva št. 25 takrat vedel le ozek krog ljudi, je Hitler menda pobesnel. Polkovnik Vladimir Vauhnik ni bil zgolj vohun. Bil je prvovrsten diplomat, izjemen analitik in eden najboljših vojaških atašejev preteklega stoletja z visokimi vezami v samem vrhu nacistične Nemčije. Še danes ni jasno, kdo so bili viri, ki so mu omogočili, da je tako dobro poznal nemški vojaški stroj. Večino skrivnosti je namreč pred 70 leti odnesel s seboj v grob.

Edini muzej, kjer nihče ne ostane resen
03. 04. 2025 07.00
Se radi smejete ali ste med tistimi bolj resnimi? Ker smeh je pomemben za naše zdravje. K sreči nedaleč stran obstaja kraj, kjer prav nihče ne ostane brez privzdignjenih ustnih kotičkov. Imenuje se HaHa House in je edini muzej smeha na svetu.

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih
28. 03. 2025 16.12
Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Italijanska velikana v izgradnjo novega stadiona vrednega 1,2 milijarde evrov
25. 03. 2025 16.14
Italijanska nogometna velikana Inter in Milan sta milanskim mestnim oblastem predstavila 250 strani dolg dosje za izgradnjo novega stadiona na območju San Sira. Gre za projekt, ki je skupno vreden 1,2 milijarde evrov. V zadnjem obdobju so svoj 'dom' prenovile že številne evropske ekipe.

Fotografije voščene lutke Beyonce razburile: Očitno ne vedo, kako je videti
24. 03. 2025 07.53
Znameniti muzej Madame Tussauds je na družbenem omrežju objavil fotografije nove voščene figure v svoji zbirki, z njimi pa takoj razburil javnost. Gre za kip ameriške pevke Beyoncé, ki stoji v Orlandu na Floridi, a oboževalci niso najbolj navdušeni nad tem, kar so videli.

Najdba na Vipavskem bi lahko odstranila tančice s 1600 let stare skrivnosti
21. 03. 2025 16.45
Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo.

Ivanišević: Možnost neuspeha ni obstajala
21. 03. 2025 10.49
Goran Ivanišević, eden najboljših teniških igralcev svoje generacije in prvi Hrvat z zmago v Wimbledonu, je novi gost tretje epizode tretje sezone serije (Ne)uspeh prvakov: Special s Slavenom Bilićem. Znan po svojih neverjetnih servisih in borbenosti na igrišču je to strast prenesel v svojo kasnejšo trenersko kariero, o kateri je med drugim razpravljal v oddaji. Začetki na Firulah, Novak Đoković, odhod v Avstralijo in sloviti Wimbledon leta 2001 so le nekatere od tem, o katerih sta voditelj Slaven Bilić in Goran Ivanišević spregovorila.

Dragocena slika izginila iz muzeja, 50 let kasneje so jo našli v drugem
04. 03. 2025 08.23
Nizozemska policija je sporočila, da je s pomočjo nizozemskega detektiva, ki se posveča področju umetnosti, in novinarjev revije o umetnosti Vind razvozlala primer skrivnostnega izginotja slike flamsko-nizozemskega mojstra Pietra Brueghla mlajšega iz muzeja v Gdansku pred 50 leti.

Pred Handanovićem in Oblakom je bil ... Mirko Blažina
18. 02. 2025 08.00
Samir Handanović in Jan Oblak nista prva slovenska vratarja, ki so ju uvrščali med najboljše na svetu. V štiridesetih letih prejšnjega stoletja je v Argentini navduševal Mirko Blažina. Slovenskima staršema se je pred natanko stotimi leti rodil v Gabrovcu pri Trstu. Med svetovne zvezde se je izstrelil pri San Lorenzu. Bil je tako dober, da so si ga želeli celo v argentinski reprezentanci.

Pred šolarji z vzhoda države teden dni počitniškega veselja
17. 02. 2025 06.13
Za približno 122.400 učencev in dijakov iz vzhodne Slovenije se začenjajo zimske počitnice. Pred njimi je teden dni zimskega veselja, v katerem jih čaka pester počitniški program številnih društev in organizacij. Ob ugodnem vremenu si bodo lahko dali duška tudi v športnih aktivnostih in zabavi na snegu, kot se za zimske počitnice spodobi.

Obnovili Titovo 'ladjo miru', ki bo odslej služila turistom
10. 02. 2025 15.40
Po šestih letih se je končala obnova Titove ladje Galeb. Plovilo, ki je bolj znano kot "ladja miru", se je zdaj vrnilo v pristanišče na Reki, kjer bo tudi zasidrano in bo služilo kot muzej. Poleg muzejskega dela bodo v ladji hostel, restavracija in kavarna. Obnova ladje je stala 12,4 milijona evrov, delno pa je bila financirana iz evropskih sredstev.

Ob obali Tenerifa prvič posneli grozljivega morskega vraga
09. 02. 2025 10.33
Črni morski vrag je globokomorski plenilec, ki običajno živi na morskem dnu. Na hrbtu ima izrastek, poln bioluminiscentnih simbiotskih bakterij, ki k tej grozljivi ribi vabijo plen.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan
09. 02. 2025 09.30
Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00
Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

V Madridu odprli največji Banksyjev muzej v Evropi
04. 02. 2025 08.58
V Madridu so odprli muzej, posvečen britanskemu ubranemu umetniku Banksyju, čigar identiteta še vedno ostaja skrivnost. V njem je na ogled 170 reprodukcij njegovih del v naravni velikosti. Med njimi so tudi njegovi najbolj znani murali oziroma freske.

V ruskem napadu zagoreli starodobniki odstavljenega ukrajinskega predsednika
29. 01. 2025 10.21
Razbitine ruskega drona so v torek zadele muzej z zbirko starodobnikov odstavljenega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča. Ob tem je izbruhnil obsežen požar, v katerem je bilo uničenih oz. poškodovanih več kot 30 vozil.

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti
27. 01. 2025 06.07
Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00
Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Direktorica Louvra se zavzema za temeljito prenovo muzeja
24. 01. 2025 18.38
Prva direktorica na čelu Louvra, najznamenitejšega francoskega muzeja, Laurence des Cars je v zabeležki ministrici za kulturo Rachidi Dati opozorila na nezavidljive razmere v muzeju. Zavzela se tudi za temeljito prenovo muzeja. Iz Elizejske palače so medtem sporočili, da bo francoski predsednik Emmanuel Macron Louvre obiskal v torek popoldan.

Mojster maket: Ko je umrl Prešeren, v Kranju ni bilo snega
24. 01. 2025 06.00
Po 12 letih dela, 50 tisoč vloženih urah, 200 kilogramih porabljenega lepila in urgenci zaradi vdihavanja hlapov Kamničan Igor Grabnar v soboto postavlja na ogled svoj življenjski projekt. V Šenčurju namreč odpira muzej Slovenija v malem – edini muzej daleč naokrog, ki si ga lahko obiskovalec ogleda s povečevalnim steklom.

Oblečena v gasilca skušala izropati zapuščene losangeleške domove
12. 01. 2025 07.13
Losangeleški gasilci se že šesti dan borijo z ognjeno pošastjo, ki jo hranijo močni vetrovi in nizka vlažnost. Vetrovi se krepijo in nič ne kaže, da bi v prihodnjih dneh pojenjali. Eden od požarov grozi, da bo zajel tudi eno najbolj ekskluzivnih sosesk v mestu. Število žrtev medtem narašča, po zadnjih uradnih podatkih je umrlo najmanj 16 oseb. Na pomoč Kaliforniji so sicer priskočile tudi sile iz osmih drugih zveznih držav, pa tudi iz Kanade in Mehike. In kot da oblasti nimajo dovolj težav z gašenjem plamenov, morajo ob tem pred grabežljivimi nepridipravi varovati tudi zapuščene losangeleške domove.

Soseska, v kateri se je začelo argentinsko nogometno božanstvo
31. 12. 2024 12.33
"Najboljši vseh časov je 20. oktobra 1976 debitiral na tem stadionu," piše na spominski plošči pred stadionom, nekoč poznanim kot La Paternal. Danes nosi drugačno ime: Estadio Diego Armando Maradona. Dom kluba Argentinos Juniors je kraj, kjer je Maradona pri komaj 15 letih debitiral v članskem nogometu.