zzvzz

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno
28. 01. 2025 11.49"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

Zdravstveni pregledi športnikov: po zakonu brezplačni za vse, a se zakon ne izvaja
11. 07. 2023 13.43Okoli 50.000 registriranih športnikov si mora zdravstvene preglede plačevati iz svojega žepa oziroma jim jih plačujejo njihovi klubi. Čeprav zakon pravi, da so do brezplačnih pregledov upravičeni vsi registrirani športniki, pa je ministrstvo za zdravje sprejelo pravilnik, ki je to pravico močno omejil, in sicer zgolj na vrhunske in kategorizirane športnike, ki jih je okoli 8000. Po pritožbi enega od športnikov na sodišče je le-to lansko pomlad sprejelo sodbo, da je pravilnik nezakonit, ministrstvo pa pozvalo, da to področje čimprej uredi. A po dobrem letu dni stvari še vedno ostajajo neurejene, mnogi športniki pa zaradi dodatnih stroškov ne opravljajo pregledov, s čimer ogrožajo svoje zdravje.

Vlada tudi uradno določila najvišjo premijo za dopolnilno zavarovanje
14. 04. 2023 14.50Vlada je izdala Uredbo o določitvi najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Z uredbo je določila najvišjo premijo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje na način, da mesečna premija za to zavarovanje ne sme presegati 35,67 evrov.

Namesto dopolnilnega zavarovanja obvezni prispevek 35 evrov
12. 04. 2023 07.46Poslanci največje vladne stranke Gibanja Svoboda so v parlamentarni postopek vložili novelo zakona, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno. Zavezanci bi po novem plačevali 35 evrov mesečno, sredstva pa bi se stekala neposredno v blagajno ZZZS. Odločitev prihaja po tem, ko je zavarovalnica Generali napovedala 30-odstotni dvig premije zavarovanja, kar je sprožilo val kritik v koaliciji, ki je ocenila, da je podražitev neupravičena. Ukinitev dopolnilnega zavarovanje je lahko všečna politična odločitev, ki pa bo dražja, kot se zdi na prvi pogled, pa opozarjajo v Slovenskem zavarovalnem združenju.

Kaj prinaša predlog sprememb Zakona o ZZZS?
03. 04. 2023 10.23Predlog sprememb zakona o Zavodu za zdravstveno zavarovanje naj bi močno posegel v upravljanje Zavoda, zaradi česar je že prejel kritike. Ukinil naj bi namreč mesto generalnega direktorja ter upravni odbor, število članov skupščine bi s 45 zmanjšal na 11, zdravstvenemu ministru pa naj bi prinesel veliko več pristojnosti. Pristojnosti generalnega direktorja Zavoda bi medtem po novem prevzela tričlanska uprava, člani pa bi morali pred začetkom delovanja prejeti soglasje vlade. Tako na ZZZS kot v SD, Levici in Gibanju Svoboda medtem pravijo, da z vsebino predloga niso seznanjeni, so pa v Svobodi ob tem zagotovili, da ima zdravstveni minister polno podporo tako stranke kot poslanske skupine.

Dodatno zavarovanje ... Ali ga sploh potrebujemo?
18. 08. 2022 08.20Pogosto se ljudje sprašujemo, od kje nam v Sloveniji zdravstveni sistem z obveznim in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem?

'Naglušnost je najpogostejša med poklicnimi boleznimi, a teh v Sloveniji ne odkrivamo'
03. 03. 2022 07.00Naglušnost se ne pojavlja več le pri starejših, temveč vse pogosteje tudi pri mladih. Kar 34 milijonov otrok po svetu ima slušne težave, na razvoj katerih vplivajo tudi slušalke. Naglušnost je sicer najpogostejša poklicna bolezen, ob mednarodnem dnevu skrbi za sluh opozarja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Prizadeva si, da bi Slovenija priznala poklicne bolezni in jih zakonsko uredila, saj bi to delavcem, ki so zboleli zaradi svoje službe, omogočilo uveljavljanje pravic in odškodnino.

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?
09. 12. 2021 00.15Slovenija svojim prebivalcem nudi dokaj visoko stopnjo socialne varnosti in v tem pogledu velja za varno državo. To se kaže predvsem na področju ureditve družinskih prihodkov in starševskega, pa tudi zdravstvenega varstva. Na slednjem se storitve sicer delijo glede na tiste, ki jih krije obvezno in tiste, ki jih krije dopolnilno zavarovanje, vendar je preventivne in osnovne zdravstvene nege kljub temu deležen vsak.

Opozicija z novelo zakona rešuje 'še eno krivico delavskega razreda'
08. 09. 2021 10.31Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica, SAB in NeP v zakonodajno proceduro vlagajo novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Predlagajo spremembo sedmega odstavka 31. člena tako, da bo na novo določil najnižjo višino denarnega nadomestila za bolniško odsotnost, ki pripada zavarovancu, v višini 60 odstotkov minimalne plače. "Res je, da ne bo na boljšem na milijone, tisoče ali stotine ljudi, vendar je vsakih deset ljudi, ki jim pomagamo, vrednih našega truda," pravi Židan.

Na ZZZS predlogu plačanega spremstva staršu otroka do 15. leta niso naklonjeni
17. 11. 2020 08.55PKP6 vsebuje eno od rešitev, ki se je bodo razveselili mnogi starši. Če so starši po trenutno veljavni zakonodaji za sobivanje z otrokom, starejšim od šest let, v bolnišnici morali plačati, pa jim sedaj tega ne bo več treba, saj bo stroške spremljevalcem otrok do vključno 14. leta starosti krila zavarovalnica. "Prisotnost starša ob bolnem otroku je vsekakor osnovna pravica in ne poseben privilegij," opozarjajo v društvu Junaki 3. nadstropja, ki je avtor pobude za spremembo zakonodaje. A predlogu na ZZZS niso naklonjeni. Opozarjajo namreč, da bi to po ocenah zavarovalnico letno stalo dodatne štiri milijone evrov.

'Termin pregleda je bil julij letos, potem pa so rekli, da je junij 2023'
21. 07. 2020 07.00Na portalu eNaročanje sta starša otroka na prvi pregled pri ortodontu naročila v ZD Ravne na Koroškem, saj je prvi okvirni termin tam julija letos, medtem ko se drugje čaka tudi tri leta in več. A sledil je šok, prostega termina ni, v ZD pa pravijo, da gre za napako na portalu. To pa zanikata tako NIJZ kot resorno ministrstvo, kjer poudarjajo, da termine, tako točne kot okvirne, pošilja izvajalec zdravstvene dejavnosti s pomočjo svojega informacijskega sistema. Zdravstveni inšpektorat je lani sicer obravnaval 32 prijav, povezanih s čakalnimi seznami.

Javni dodatki in nakazila prek inštitutov, centrov, društev – kdo je kaj na Pravni fakulteti
18. 10. 2019 05.00Tokrat objavljamo najvišje plače in dodatke zaposlenih na ljubljanski Pravni fakulteti. A tu je še kopica inštitutov, zasebnih podjetij in zavodov. V nekaterih primerih je ustanovitelj Pravna fakulteta, v drugih so lastniki profesorji. Vsem pa je skupna izjemna podobnost v poimenovanju. Pomanjkanje domišljije ali namerno zavajanje potencialnih strank? In kako morebiten konflikt interesov preprečujejo na fakulteti?

Čakalne dobe so se v Cerarjevi vladi podaljšale za več kot 800 odstotkov
16. 05. 2018 06.00Septembra 2014, ko je delo začela vlada Mira Cerarja, je na zdravstveno storitev nad dopustno mejo z napotnico hitro čakalo 7.824 bolnikov, štiri leta kasneje jih je trikrat več, 25.562.

Reforma dviga prah: udarec za starše, ki bodo zavrnili cepljenje, še težje na zdravljenje v tujino ...
20. 01. 2017 12.15Novi predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju določa, da bodo starši, ki bodo zavrnili obvezno cepljenje otrok, zdravljenje okužbe plačali sami. Nekaj nejasnosti zbuja področje krvodajalstva, a ministrstvo zagotavlja, da plačano nadomestilo ostaja. Ministrstvo pa dodatno omejuje razloge za odhod na zdravljenje v tujino, ko so izčrpane možnosti doma.

Redke bolezni so res redke, a bolnikov z redkimi boleznimi ni tako malo
29. 02. 2016 06.30Koliko bolnikov z redkimi boleznimi je v Sloveniji, ne ve nihče, saj se ti podatki za zdaj še ne zbirajo. A teh ni tako malo, če upoštevamo, da je večina redkih bolezni genetskega izvora, pri nas pa vsako leto obravnavajo okoli 2000 primerov genetskih bolezni. Bolniki se soočajo z dolgotrajnim prepoznavanjem bolezni ter pogosto težko dostopnim zdravljenjem.

Na ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bo treba še počakati
04. 02. 2016 09.40Na zdravstvenem ministrstvu so lani napovedali ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja z letošnjim letom, kar pa se ni zgodilo. Zdaj na ministrstvu pravijo, da bodo predlog zakona dali v javno razpravo do konca letošnjega leta.

Kako naj brezposelni za prispevke zberejo 260 evrov mesečno?
12. 02. 2013 14.29ZSSS zahteva takojšen sestanek z ministrstvom za zdravje in ministrstvom za delo zaradi kar 220-odstotne podražitve pokojninskega ter obveznega zdravstvenega zavarovanja za brezposelne. Sindikati opozarjajo, da je preživetje brezposelnih že tako ogroženo.

Kako bomo zaščitili otroke?
04. 08. 2010 12.18Z dejstvom, da v naši državi živijo tudi otroci, ki zaradi neplačanih prispevkov za njihove starše nimajo urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja, so na ministrstvu za zdravje seznanjeni. In kaj bodo storili?

Če je otrok v bolnišnici, vam bolniška ne pripada!
20. 01. 2010 06.30Kadar zboli otrok, je težko tudi staršem, še posebej če se mora zdraviti v bolnišnici. Po novem zakonu lahko starši sobivajo z otrokom, kar pa jim ne pomaga veliko, saj nimajo bolniškega nadomestila.